Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-23, 11:10

Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

W internecie jest rozprawa doktorska;
https://docplayer.pl/115546136-Droga-do ... ogiem.html

DROGA DO ZJEDNOCZENIA Z BOGIEM SIOSTRY CECYLII TERESY OD OPIEKI ŚWIĘTEGO JÓZEFA, KARMELITANKI BOSEJ WE LWOWIE (1733-1767), W ŚWIETLE NAUKI MISTRZÓW KARMELITAŃSKICH

Czy znana Wam jest ta pozycja i czy wie ktoś czym się charakteryzuje mistyka karmelitańska?
Jak można nauczyć się widzieć Boga oczami duszy?
„Widziałam Go oczyma duszy jaśniej niżbym Go widzieć mogła oczyma cielesnymi”

Św. Teresa z Avili definiuje łaski nadzwyczajne jako bezpośrednie oddziaływanie Boga na człowieka. Podzieliła ona łaski nadzwyczajne na „słowa wewnętrzne”, „widzenie intelektualne” i „widzenie wyobrażeniowe”. Jak można się nauczyć z nich korzystać?
Ostatnio zmieniony 2023-08-23, 11:13 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: faraon » 2023-08-23, 12:15

pom pisze: 2023-08-23, 11:10 Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

W internecie jest rozprawa doktorska;
https://docplayer.pl/115546136-Droga-do ... ogiem.html

DROGA DO ZJEDNOCZENIA Z BOGIEM SIOSTRY CECYLII TERESY OD OPIEKI ŚWIĘTEGO JÓZEFA, KARMELITANKI BOSEJ WE LWOWIE (1733-1767), W ŚWIETLE NAUKI MISTRZÓW KARMELITAŃSKICH

Czy znana Wam jest ta pozycja i czy wie ktoś czym się charakteryzuje mistyka karmelitańska?
Jak można nauczyć się widzieć Boga oczami duszy?
„Widziałam Go oczyma duszy jaśniej niżbym Go widzieć mogła oczyma cielesnymi”

Św. Teresa z Avili definiuje łaski nadzwyczajne jako bezpośrednie oddziaływanie Boga na człowieka. Podzieliła ona łaski nadzwyczajne na „słowa wewnętrzne”, „widzenie intelektualne” i „widzenie wyobrażeniowe”. Jak można się nauczyć z nich korzystać?
W pierwszej kolejnosci trzeba wierzyc i ciagle byc w jednosci z Bogiem i ludzmi. reszta przyjdzie we wlasciwym czasie.
Jak bedziesz cos kombinowal by na sile cos widziec, to mozesz zobaczyc zlego w jednym z wielu jego przebran.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-23, 12:54

Faraon pisze:W pierwszej kolejnosci trzeba wierzyc i ciagle byc w jednosci z Bogiem i ludzmi. reszta przyjdzie we wlasciwym czasie.
I przychodzi. Ale mi chodzi o przybliżenie mi duchowości karmelitańskiej przez pasjonatów tematu.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
I tych co go trochę poznali.
Ostatnio zmieniony 2023-08-23, 13:23 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: sądzony » 2023-08-23, 13:12

pom pisze: 2023-08-23, 11:10 Czy znana Wam jest ta pozycja i czy wie ktoś czym się charakteryzuje mistyka karmelitańska?
Ja coś tam liznąłem, ale fachowcem nie jestem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-23, 13:14

I o takie osoby mi chodzi. Odpowiedz mi na powyższe pytania jak to rozumiesz?

Możesz odpowiedzieć nawet za tydzień, jak potrzebujesz czasu. :x
Ostatnio zmieniony 2023-08-23, 13:15 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: sądzony » 2023-08-23, 15:30

pom pisze: 2023-08-23, 13:14 I o takie osoby mi chodzi. Odpowiedz mi na powyższe pytania jak to rozumiesz?
Możesz odpowiedzieć nawet za tydzień, jak potrzebujesz czasu. :x
Mogę spróbować coś "podpowiedzieć", napisać jak coś do mnie trafia, jak to wewnętrznie integruje,
będą to jednak co najwyżej wskazówki.

Na ile ogarniam duchowość karmelitańską (a pewnie każda inna się do tego sprowadza) chodzi o Miłość.
To wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: Andej » 2023-08-23, 15:44

pom pisze: 2023-08-23, 11:10 „Widziałam Go oczyma duszy jaśniej niżbym Go widzieć mogła oczyma cielesnymi”
To stwierdzenie takie oczywiste, że większość wizjonerów zupełnie tego nie zauważa. A jest w tym sedno. Bo "widzenie" Boga przekracza możliwości ludzkiego wzroku. Obraz nie daje się przetransponować na to, co da się namalować. Ani wyrzeźbić. Bo obraz Boga nie jest dwu-, ani trójwymiarowy. Nawet nie jest n-wymiarowy. Niepoliczalnie nieograniczony. To nieprzekazywalne werbalnie doznanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-23, 16:30

Temat ten kieruję też do tych wszystkich, którzy chcą uczyć się modlitwy, kontemplacji i owocnego przeżywania Ofiary Mszy Świętej.

@ Andej
Ja mam doświadczenia także zmysłowe, ale chciałbym poszerzyć także doświadczenia pozazmysłowe, zrozumieć, mieć siłę by bardziej wykorzystać dany mi czas.
Sądzony pisze:Mogę spróbować coś "podpowiedzieć", napisać jak coś do mnie trafia, jak to wewnętrznie integruje,
będą to jednak co najwyżej wskazówki.


O to mi też chodzi. Ja się uczę. Wiele zmarnowałem w życiu czasu i chcę się poprawić i bardziej go wykorzystywać.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: Arek » 2023-08-23, 22:15

pom pisze: 2023-08-23, 11:10 Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

W internecie jest rozprawa doktorska;
https://docplayer.pl/115546136-Droga-do ... ogiem.html

DROGA DO ZJEDNOCZENIA Z BOGIEM SIOSTRY CECYLII TERESY OD OPIEKI ŚWIĘTEGO JÓZEFA, KARMELITANKI BOSEJ WE LWOWIE (1733-1767), W ŚWIETLE NAUKI MISTRZÓW KARMELITAŃSKICH

Czy znana Wam jest ta pozycja i czy wie ktoś czym się charakteryzuje mistyka karmelitańska?
Jak można nauczyć się widzieć Boga oczami duszy?
„Widziałam Go oczyma duszy jaśniej niżbym Go widzieć mogła oczyma cielesnymi”

Św. Teresa z Avili definiuje łaski nadzwyczajne jako bezpośrednie oddziaływanie Boga na człowieka. Podzieliła ona łaski nadzwyczajne na „słowa wewnętrzne”, „widzenie intelektualne” i „widzenie wyobrażeniowe”. Jak można się nauczyć z nich korzystać?
Widziałam Go oczyma duszy jaśniej niżbym Go widzieć mogła oczyma cielesnymi
Wg mnie to było odczucie, brakuje mi słowa/słów radości, pokoju, miłości, szczęścia pod kątem wieczności. Wynikiem tak bliskiej relacji z Bogiem jest praca nad sobą w każdym aspekcie i duchowym i cielesnym. Każdy człowiek może to osiągnąć, aczkolwiek jest to Łaską Bożą, ale wydaje mi się, że Bóg z każdym współpracuje według możliwości człowieka i daje czuć Swoją Siłę. Zdarzyło mi się otworzyć na Boga w sposób, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Moja skrucha i oddanie się Jemu w całości dało mi odczuć, że jest mi wybaczone życie starego człowieka. Zacząłem być wrażliwy na wszystko co miało choćby pozór zła. Nauczyłem się walczyć z pokusami, zacząłem modlić się, dostrzegać człowieka ale w centrum zacząłem stawiać Boga. Bóg jest najważniejszy w moim życiu i staram się to przekazywać. Moje życie zaczęło nabierać barw. Stało się żywe, tętniące jak krew w żyłach. Zacząłem rozumieć moje błędy i z czego one wynikają. A okazało się, że przez bardzo długi czas odszedłem zbyt daleko od Chrystusa nie wypełniając tego co nakazuje Kościół. Z tego wszystkiego chora dusza dała cierpienie ciału w postaci senności, chorób, braku chęci czegokolwiek. Dlatego chcę powiedzieć, że nasze ograniczenia w kwestii uwierzenia i zawierzenia Bogu są bardzo silne zły robi wszystko, by odwlec nas od tego. Pewnych rzeczy nie da się wytłumaczyć jak tylko w kwestiach wiary. Kto chce żyć ciałem będzie musiał umrzeć, kto duchem żyć będzie będzie żył wiecznie. Jestem przekonany, że Święci świecą blaskiem Chrystusa z którym mieli relacje takie jak się ma z przyjacielem. Bez wysiłku i ofiarności ze swojego życia wiele nie osiągniemy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15017
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: Dezerter » 2023-08-23, 22:16

Moim zdaniem powinniśmy widzieć Boga oczami ducha
chyba, że duszy kierowanej Duchem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: sądzony » 2023-08-24, 07:58

Zgodnie z nauką św. Jana od Krzyża wszystko należy zacząć od oczyszczenia zarówno zmysłów jak i ducha.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-24, 12:59

Modlitwa Karmelu jest skierowana na kontemplację70. Warunkiem kontemplacji jest czystość i miłość, przy czym zdecydowanie i mocno święta Teresa od Jezusa podkreśla, że dar ten jest zupełnie darmowy. Można do niego dążyć, ale nie jest właściwe go oczekiwać, tajemnica tkwi w całkowitym oddaniu serca i woli71
Strona 73
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: sądzony » 2023-08-24, 15:52

@pom tak se przeleciałem ten doktorat i jeszcze jakąś inną pracę tej Pani i moim zdaniem są trafniejsze pozycje.
Choćby jej promotora Jerzy Wiesław Gogola; myślę, że będzie treściwsza.

https://docplayer.pl/115546136-Droga-do ... ogiem.html
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 777
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 88 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: pom » 2023-08-24, 16:24

@sądzony
A czy mógłbyś dać link :ymblushing: , którą pracę sugerujesz o. prof. dr. hab. Jerzego Wiesława Gogoli OCD?
Ostatnio zmieniony 2023-08-24, 17:28 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Jak zerwać `kurtynę` na ziemi i widzieć Boga oczami Duszy?

Post autor: sądzony » 2023-08-24, 17:54

pom pisze: 2023-08-24, 16:24 @sądzony
A czy mógłbyś dać link :ymblushing: , którą pracę sugerujesz o. prof. dr. hab. Jerzego Wiesława Gogoli OCD?
Przepraszam. Myślałem, że ją wkleiłem. Jest krótka i zwięzła. Na początek super.
Tu jest:

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... 633_ps_541
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ