Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: JaPa » 2023-10-08, 09:36

Albertus pisze: 2023-09-14, 20:35 Tradycja apostolska to to że biskup mógł być mężem tylko żony. Czyli jak mu żona zmarła to się nie powinien żenić powtórnie.
Ale moim zdaniem jej zniesienie w dzisiejszych czasach to nie byłby dobry pomysł.
Mężem jednej, to coś ińego. To zakaz wielożeństwa

Dziś powinno się wracać do pierwotnej prostoty. Umieć odrzucać zbędna naleciałości zwane tradycją.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-10-08, 10:25

JaPa pisze: 2023-10-08, 09:36
Albertus pisze: 2023-09-14, 20:35 Tradycja apostolska to to że biskup mógł być mężem tylko żony. Czyli jak mu żona zmarła to się nie powinien żenić powtórnie.
Ale moim zdaniem jej zniesienie w dzisiejszych czasach to nie byłby dobry pomysł.
Mężem jednej, to coś ińego. To zakaz wielożeństwa

Dziś powinno się wracać do pierwotnej prostoty. Umieć odrzucać zbędna naleciałości zwane tradycją.
Gdyby w tym fragmencie chodziło o zakaz wielożeństwa to by oznaczało że ludzie nie będący biskupami mogli mieć wiele żon.

A tak oczywiście nie było.

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: JaPa » 2023-10-10, 15:50

Niezupełnie. Biskupi mili być wzorem, do naśladowania.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-10-10, 17:25

JaPa pisze: 2023-10-10, 15:50 Niezupełnie. Biskupi mili być wzorem, do naśladowania.
Ale co niezupełnie i dlaczego?

Gdyby w tym wersecie chodziło o to że tylko biskupi mogli mieć jedną żonę a nie wiele żon to by oznaczało że chrześcijanin nie będący biskupem mógł mieć wiele żon.

Tak oczywiście nie było i przeczy temu i Pismo Święte i źródła historyczne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Dezerter » 2023-10-10, 20:36

Albertus ma całkowitą rację, co wy tu wymyślacie, ogarnijcie się proszę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: greg77 » 2023-10-11, 07:57

Ponieważ temat zboczył w kierunku celibatu,chyba warto na początku przeczytać o historii jego wprowadzenia w KK i długowiecznej walce Kościoła a by celibat był respektowany w praktyce.Powody dla którego został wprowadzony moim zdaniem do dzisiaj są aktualne gdyż charakter człowieka się nie zmienia.Będąc w związku małżeńskim wiem ile problemu związanych jest z "utrzymaniem" rodziny,wychowaniem dzieci,znalezieniem wspólnego języka z współmałżonkiem itp.,które teoretycznie miałyby ogromny wpływ na to jak prowadziłbym posługę kapłańską gdybym był księdzem.Naprawdę czasami mam wrażenie że większość zwolenników zniesienia celibatu to single którzy naoglądali się zbyt dużo filmów w których pastor wraz z całą rodziną trzymają się za ręce odmawiając modlitwę przed posiłkiem,a potem wszyscy w pełni szczęśliwi i zgodni żyją długo i szczęśliwie.A gdy nawet powstają jakieś problemy to wspólnymi siłami wraz z całym zborem go rozwiązują.Jestem przekonany że życie jednak tak kolorowe nie jest,a problemy z posługą kapłańską mają zarówno ci co mogą jak i nie mogą się żenić.Skandale są po jednej jak i po drugiej stronie tylko z oczywistych względów do nas docierają te w KK.Na zakończenie uważam że zniesienie celibatu w KK miałoby więcej minusów niż plusów.Kościół Katolicki już że tak powiem "przerabiał" brak celibatu w swoich szeregach i dość szybko doszedł do wniosku że teoria teorią a praktyka praktyką.A praktyka wcale cudowna nie była o czym się można dowiedzieć śledząc historię wprowadzania celibatu.
P.S.
Oczywiście pod pojęciem KK miałem na myśli Kościół Rzymskokatolicki,bo jak słusznie zauważył kolega Ojciec.Pablito w Kościele Grekokatolickim celibat nie obowiązuje.Przepraszam jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd.
Ostatnio zmieniony 2023-10-11, 08:34 przez greg77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-11, 08:18

Mówcie o zniesieniu celibatu w Kościele rzymskokatolickim a nie katolickim. Bo przecież grekokatolicy to też katolicy a normalnie księża mają żony od zawsze.
Obowiązkowy celibat to reguła typowo rzymskokatolicka.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Andej » 2023-10-11, 09:23

Albertus pisze: 2023-10-10, 17:25 Gdyby w tym wersecie chodziło o to że tylko biskupi mogli mieć jedną żonę a nie wiele żon to by oznaczało że chrześcijanin nie będący biskupem mógł mieć wiele żon.
W tym wersie, tak. Ale w Biblii są też inne odniesienia do monogamii. I monogamia jest wskazana jako właściwy model dla wszystkich, a w szczególności dla biskupów, którzy mają być wzorem do naśladownictwa.
Tak, że wers odnosi się do każdego, kto chce żyć zgodnie z Biblia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: JaPa » 2024-02-11, 09:25

Ale powinni być żonaci

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 11:40

Dlaczego powinni byc zonaci? Czy wszyscy Apostolowie byli zonaci? Czy Jezus mial zone?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Andej » 2024-02-11, 12:01

konserwa pisze: 2024-02-11, 11:40 Dlaczego powinni byc zonaci? Czy wszyscy Apostolowie byli zonaci? Czy Jezus mial zone?
Jak wiemy, Piotr był żonaty Mt 8. Warto tez zerknąć do 1 Kor 9.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 12:05

Jak wiemy, to pytanie niejakiego konserwy brzmialo: czy WSZYSCY Apostolowie byli zonaci?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2024-02-11, 12:16

A może 1 Kor 7.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-11, 14:25

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-11, 08:18 Obowiązkowy celibat to reguła typowo rzymskokatolicka.
Nie tylko, ale w dużej mierze.
Celibat (rozumiany nieco inaczej - jako zakaz zawierania związku małżeńskiego przez księży) istnieje - wbrew powszechnym przekonaniom - np. w Prawosławiu.
JaPa pisze: 2024-02-11, 09:25 Ale powinni być żonaci
Podasz jakąś podstawę tego stwierdzenia?
konserwa pisze: 2024-02-11, 12:05 czy WSZYSCY Apostolowie byli zonaci?
Apostoł Piotr na pewno tak (choć nie wiemy, czy jeszcze żyła za czasów, gdy chodził z Jezusem).
Apostoł Paweł na pewno nie.
Tymoteusz i Tytus też nie.

Być może niektórzy inni też mieli, choć ten fragment nie jest jednoznaczny:
"Wtedy Piotr Go zapytał: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?
Jezus im powiedział: Zaprawdę powiadam wam: W nowym istnieniu, kiedy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie w całej swej chwale, wy, którzyście poszli za Mną, zasiądziecie również na dwunastu krzesłach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.
A każdy, kto opuścił dom albo braci, albo siostry, albo ojca, albo matkę, albo dzieci, albo zagrody dla mojego imienia, otrzyma stokroć więcej: odziedziczy życie wieczne."
/Mt 19,27-29/

Jest jeszcze 1 Kor 9,5 ale on jest jeszcze bardziej niejednoznaczny.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 14:35 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Andej » 2024-02-11, 14:29

konserwa pisze: 2024-02-11, 12:05 Jak wiemy, to pytanie niejakiego konserwy brzmialo: czy WSZYSCY Apostolowie byli zonaci?
Sądzę, że przymusu nie było. Było prawo.
A praktyka? Nie każda żona zgadza się towarzyszyć mężowi w ciągłych wyjazdach służbowych.
Co innego, gdy ma stabilne "zatrudnienie". Jak wielu żonatych papieży. Sądzę, że wielkim prestiżem było bycie żoną papieża.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”