Czy Ewa jest świętą?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Znajoma Marysia
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 9 lip 2023
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Znajoma Marysia » 2023-08-26, 20:22

Do napisana tego pytania zmobilizowało mnie spotkanie z kolezanką która wyczulona jest na tzw. zagrożenia duchowe i w zwiazku z tym ma poważne obawy co do swojego imienia Ewa. Nosi je przez całe życie- ale teraz jak.pomyślała to drąży temat czemu tskie imię ? Przecież Ewa z Ksigi Rodzaju była grzesznicą. Jak tu naśladować Ewę?

Pierwsze co jej powiedziałam to że nie koniecznie musimy być ochrzczeni imieniem świętego. Mamy imię może i pogańskie ale swoją świętością sprawiamy że może będzie z nas święta Ewa.

Wstępna orientacja w temacie jest taka że takie same wątpliwości można mieć co do imienia Adam. W końcu mówimy o grzechu Adama a nie o grzechu Ewy. A jednak w naszej kulturze tych Adamów i Ew jest dużo.

Powiedziala też ze widziałam.na ikonach scene zstąpienia Chrystusa do otchłami i tam widać jak Jezus wyciąga z piekieł najpierw prarodziców i że byli oni w miejscu gdzie znajdowali sie tzw. sprawiedliwi. Strasznie stary hymn exultet mówi "zaiste potrzebny był grzech Adama. O jakże blogosławiona wina skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel".

Można więc w mojej opinii naśladować Ewę w oczekiwaniu na Jezusa. Bo Ewa na prawde w tym Szeolu się nacierpiała
Najlepsze pastwiska są w Cova da Iria

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6095
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 465 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 20:32

W prawosławiu chyba jest uznawana za świętą a w Kościele Katolickim chyba też chociaż z wahaniami.

https://modlitwawdrodze.pl/patron-dnia/ ... adam-i-ewa

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6387
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 724 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-26, 21:06

Ja tam wolę naśladować Jezusa niż Ewę :P
Zresztą nie wiem co takiego zrobiła świętego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15084
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2975 times
Kontakt:

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Dezerter » 2023-08-26, 21:39

Ewa w szeolu to się na pewno naczekała Marysiu, ale nacierpiała? :-?
ja tam nic o tym nie wiem, ale chętnie się dowiem
Jesli opierać się na apokryfach i tym , że była ze sprawiedliwymi, to była i z Patriarchami, prorokami, Mojżeszem, Janem Chrzcicielem, Józefem ojcem Jezusa - jakoś mi nie styka, że oni cierpieli
Ewa i Adam, byli święci, bo przechadzali się z Panem i mieli z nim Komunię jakiej żaden inny śmiertelnik nie miał a to wyciska niezatarte piętno świętości nawet jak się później zbłądzi - tak uważam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Andej » 2023-08-26, 21:48

Znajoma Marysia pisze: 2023-08-26, 20:22 Przecież Ewa z Ksigi Rodzaju była grzesznicą.
A skąd wiadomo, że była grzesznica. Wiemy o jednym jej błędzie. A co było potem? Czy nie zrozumiała swojego czynu? Tym bardziej, że poniosła konsekwencje. Sądzę, że zrozumiała i wiecej starała się nie sprzeciwiać woli Boga.
Znajoma Marysia pisze: 2023-08-26, 20:22 Mamy imię może i pogańskie ale swoją świętością sprawiamy że może będzie z nas święta Ewa.
Tak jest. Przecież zawsze był ktoś pierwszy o danym imieniu, kto został świętym. Warto jest mieć patrona, wystawiennika. Ale to my sami wypracowujemy swoją świętość.
A każdy zbawiony jest świętym. Nie tylko ten, co do którego wypowiedział się Kościół.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 783
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 89 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: pom » 2023-08-26, 23:21

Ale mamy także bł. Ewę z Leodium (Li-ge).

https://deon.pl/imiona-swietych/ewa,2921
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 23:22 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2570
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 414 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Abstract » 2023-08-27, 07:37

Ciekawe te obawy. W Ameryce Południowej i Północnej mamy dużo Jezusów, zdarza się że są kryminalistami w tym mordercami. Noszą te imię również kobiety pt Maria Jesús.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1428
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 794 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: AdamS. » 2023-08-27, 12:53

Znajoma Marysia pisze: 2023-08-26, 20:22 Przecież Ewa z Ksigi Rodzaju była grzesznicą. Jak tu naśladować Ewę?
Wszyscy jesteśmy grzesznikami, co przecież nie przekreśla naszej drogo do świętości. U mnie w jednym z wiejskich kościółków Ewa została uwieczniona na samym szczycie rokokowego ołtarza (Ustjanowa Górna - dawna cerkiew greckokatolicka z 1792 roku), co wskazuje, że Kościół już dawno przyjął Ewę w grono świętych. Jezuici tak Ewę przedstawiają:

"Jej rodzicielska funkcja sprawia, że pozyskuje bezpośrednio odniesienie do Boga (4, 1). Ten też trud rodzenia okupuje w pewnej mierze i osłania fakt jej uwiedzenia. Zresztą z jej potomstwa zrodzi się nowy Adam - Chrystus. Ewę, matkę wszystkich żyjących, Biblia stawia tedy na jakimś wyjątkowo wysokim piedestale. W ujęciu natchnionego pisarza ona i Adam są nie tylko pierwszymi ludźmi, ale także pra-obrazem gatunku ludzkiego, wedle którego urobieni i ukształtowani zostaną wszyscy ich potomkowie (5, 1. 3).
(...)
Idea ta pojawia się już u św. Pawła (2 Kor 11, 1-3; Ef 5, 25-32). Pierwsi Ojcowie będą w Ewie dopatrywać się przede wszystkim figury Kościoła. Będą w rozmaity sposób uwypuklali przeciwstawienia, ale często także podobieństwa, to zwłaszcza, że Kościół-Oblubienica Chrystusa zrodził się z Jego boku tak, jak Ewa z boku Adama. Przy rozwijaniu tych i tym podobnych paralelizmów na zainteresowanie się losem wiecznym pierwszej niewiasty w teologii i kaznodziejstwie miejsca już prawie nie było. Jednak z powodów teologicznych zbawienie Ewy niemal powszechnie przyjęto, a nawet - zwłaszcza na Wschodzie - zrównano ją we wspomnieniach kościelnych ze świętymi doby chrześcijańskiej."

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy Ewa jest świętą?

Post autor: Viridiana » 2023-09-03, 18:49

Znajoma Marysia pisze: 2023-08-26, 20:22 Do napisana tego pytania zmobilizowało mnie spotkanie z kolezanką która wyczulona jest na tzw. zagrożenia duchowe i w zwiazku z tym ma poważne obawy co do swojego imienia Ewa. Nosi je przez całe życie- ale teraz jak.pomyślała to drąży temat czemu tskie imię ? Przecież Ewa z Ksigi Rodzaju była grzesznicą. Jak tu naśladować Ewę?

Pierwsze co jej powiedziałam to że nie koniecznie musimy być ochrzczeni imieniem świętego. Mamy imię może i pogańskie ale swoją świętością sprawiamy że może będzie z nas święta Ewa.
Z tego, co kojarzę, imię Ewa oznacza "dająca życie". To całkiem ładne imię. ;)
A grzesznikami jesteśmy wszyscy. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”