Czy Eucharystia w Kościele Katolickim jest podawana niegodnie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Czy Eucharystia w Kościele Katolickim jest podawana niegodnie?

Post autor: Gojandek » 2023-08-27, 00:20

Spotkałem się z takim argumentem" ,,Eucharystia KRK jest podawana niegodnie. Proś Boga o wybaczenie.
"Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej" (Kor11:27).

@Tom_Xtremee_
To co piszesz to błąd.

1. Paweł używa słowa "lub" nie dlatego, że mamy 3 opcje spożywania Eucharystii, to znaczy:
Jemy tylko Ciało
Pijemy tylko Krew
Spożywamy Ciało+Krew.

Paweł używa słowa "lub" ponieważ posłusznie wykonując polecenie Jezusa - jedząc Jego ciało i pijąc Jego Krew możemy:

(a) jeść ciało godnie ale pić Krew niegodnie (na przykład rozlewając ją na ziemię i depcząc)
lub
(b) jeść ciało niegodnie i pić Krew niegodnie,
lub
(c) jeść ciało niegodnie, ale pić Krew godnie.

2. Picie krwi to nie tylko dowód posłuszeństwa wobec Boga. To także uczestnictwo w tradycji kościoła Izraela od Jego zarania i powtarzanie tego samego liturgicznego rytuału: krew, która utożsamiała życie, była używana w formie biologicznej lub sakralnej (wino) by zaznaczyć, "podpisać" przymierza pomiędzy Bogiem a człowiekiem
(Bóg - Melchizedek -Abram.
Bog - Mojzesz że starszyzną na Synaju.
Jezus - apostolowie).

Krew to znak przymierza.

Wierni - Lud kapłański KRK - został przez magisterium odcięty od tej tradycji i zmuszony do nieposłuszeństwa.

3. Spożywanie ciała zawierającego krew, w tradycji Izraela, jest grzechem i jest zabronione. Nie wolno jeść zwierząt zabitych przez uduszenie.
Rytualne zabicie zwierzęcia odbywa się zawsze przez upuszczenie krwi.
Jezus został włócznią przebity by z Jego ciała wypłynęła Krew, podczas gdy złodziej udusił się wisząc na krzyżu.

Dlatego gdy piszesz, że w waszej hostii ciało zawiera także krew i wszystko jest Ok - grzeszysz.

Eucharystia w KRK jest podawana niegodnie"
Ostatnio zmieniony 2023-08-27, 08:11 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Eucharystia w Kościele Katolickim jest podawana niegodnie?

Post autor: Andej » 2023-08-27, 09:31

Nie sądzę, aby "niegodnie" odnosiło się do profanacji, ale to tego, czy przystępujący jest w stanie łaski uświęcającej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy Eucharystia w Kościele Katolickim jest podawana niegodnie?

Post autor: Gojandek » 2023-08-27, 14:08

Andej pisze: 2023-08-27, 09:31 Nie sądzę, aby "niegodnie" odnosiło się do profanacji, ale to tego, czy przystępujący jest w stanie łaski uświęcającej.
W sumie też mi się tak wydaje. Tym bardziej, że mówimy tutaj o spożywaniu ciała i krwi Chrystusa, nie o żadnej profanacji, a słowo ,,niegodnie'' jest raczej w tym fragmencie użyte w sensie duchowym.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Czy Eucharystia w Kościele Katolickim jest podawana niegodnie?

Post autor: Dezerter » 2023-08-27, 15:16

Gojandku
Prawdą jest, że i pierwsi chrześcijanie i przez kolejne wieki chrześcijanie spożywali Komunię pod dwoma postaciami. Prawdą jest, że przez zaniechanie i tu i ja i Marek Piotrowski jesteśmy zgodni że źle się stało *-:) , zanikł ten biblijny i wywodzący się z tradycji zwyczaj. Dlatego Kościół wydał orzeczenie z którym trudno się nie zgodzić, że czy to w chlebie konsekrowanym, czy w winie jest cała pełnia Jezusa.
Jeśli chodzi o jej podawanie to czy pod jedna postacią czy pod dwoma to nie ma nic wspólnego ze słowem "godnie".
Godnie bardzo wielu odnosi do formy/sposobu jej podawania -w puszkach z ikei na ŚDM, na rękę, na stojąco do ust czy klęcząc, przez szafarza nadzwyczajnego przez siostrę zakonną, czy przez kobietę świecką
ale o takich zwyczajach decyduje Kościół, biskup i jest to zmienne w czasie i przestrzeni - generalna zasada, wszystko co dopuszcza Kościół jest godne.
Każdy świadomy katolik powinien nakłaniać swoich prezbiterów by podawali najczęściej jak można pod dwoma postaciami moim zdaniem minimum to:
- Wielki Czwartek
- ślub dla pary młodej, a może i świadków
- małe wspólnotowe Eucharystie, szczególnie te uroczyste
Miałem zaszczyt podawać Krew Pańską wiernym i widziałem jakie to robi wrażenie na większości, sam jako szafarz nadzwyczajny Komunii przyjmuję przy ołtarzu prawie zawsze pod dwoma postaciami - bardzo to sobie cenie i dlatego ubolewam, że Kościół katolicki nie wraca do tej chrześcijańskiej Tradycji.

Dodano po 14 minutach 2 sekundach:
Dopowiem, że
w roku 1562 określił Sobór Trydencki — ,,że również pod jedną postacią przyjmuje się w pełni całego Chrystusa i prawdziwy sakrament. Dlatego, jeśli chodzi o owoc, przyjmujący tylko jedną postać nie są pozbawieni żadnej łaski koniecznej im do zbawienia" (BF VII, 312).
i polecę przeczytanie bardzo na temat tego artykułu, który odpowiada na takie ja twoje pytanie
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... pod_2.html
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ