Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-28, 18:06

Paweł pisze: 2023-08-28, 17:11
sądzony pisze: 2023-08-28, 09:41 "Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, odłączonym od Chrystusa dla zbawienia braci moich (...)" Rz 9,3
W Biblii Wujka tak jest to przetłumaczone:
Ja sam bowiem pragnąłem być odrzuconym od Chrystusa za braci moich, którzy są krewnymi moimi według ciała.
W Wulgacie jest tam słowo: "optabam", a w nowej Wulgacie jest już "optarem".
Czyli po staremu: Apostoł wolał, czy też chciał być (niegdyś!) odłączonym od Chrystusa za tych z którymi go łączyła wspólna krew,
a po nowemu: Apostoł nadal wyraża chęć, pragnienie bycia odłączonym od Chrystusa, a więc to pragnienie w nim nadal trwa.
Uważam, że to nowe tłumaczenie jest delikatnie rzecz ujmując: niefortunne.
Pragnienie własnego potępienia, aby tylko zbawił się ktoś inny jest bezrozumne.
Nie przekonałeś mnie :)
Dla mnie to hiperboliczna forma wyrażania miłości.
Spotkałem to już u jakiegoś ojca pustyni czy hezychisty (nie wiem czy tak można powiedzieć).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Paweł » 2023-08-28, 18:21

Nie podejrzewam, by św. Paweł był jakoś szczególnie egzaltowany i nie rozumiał tego co mówi.
Zatem uważasz, że Szaweł nie stał się św. Pawłem, tylko był przez cały czas Szawłem, który bardziej niż Chrystusa, miłuje własny naród, tradycję, zwyczaje itp...
No to może odpowiem na tytułowe pytanie kim jest zły chrześcijanin: zły chrześcijanin to taki, który bardziej kocha bliźniego, niż Boga. Bardziej niż Boga kocha żonę, matkę, ojca, dziecko, sąsiada, czy sąsiadkę...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-28, 20:15

(...) pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne. A ufny w to, wiem, że pozostanę, i to pozostanę nadal dla was wszystkich, dla waszego postępu i radości w wierze, (...)

Tutaj również św. Paweł "poświęca" bliskość z Chrystusem na rzecz innych ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Paweł » 2023-08-28, 20:59

sądzony pisze: 2023-08-28, 20:15 (...) pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne. A ufny w to, wiem, że pozostanę, i to pozostanę nadal dla was wszystkich, dla waszego postępu i radości w wierze, (...)

Tutaj również św. Paweł "poświęca" bliskość z Chrystusem na rzecz innych ...
Tutaj akurat nie ma żadnych kontrowersji. Jest jasno sprecyzowane co jest lepsze i Apostoł zdaje sobie sprawę, że do tego lepszego zdąża i zdąży.
Natomiast tamten fragment (zmieniony w stosunku do oryginału greckiego i łacińskiego przekładu św. Hieronima) niestety poprzez wydawałoby się niewielką zmianę (ktoś mógłby pomyśleć "chciał" czy "chciałby", co za różnica) zmienia dużo.
Wprowadza fałszywy antropocentryzm.
Wychodzi, że św. Paweł od miłości do Chrystusa wyżej ceni miłość do swoich ziomali...
Gotów jest zostać wyklętym, odłączonym od Boga. Prawdziwa jest oryginalna wersja zgodnie, z którą św. Paweł tylko wspomina swój "zelotyzm", który minął wówczas gdy przestał być Szawłem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-29, 07:29

Paweł pisze: 2023-08-28, 20:59 Natomiast tamten fragment (zmieniony w stosunku do oryginału greckiego i łacińskiego przekładu św. Hieronima) niestety poprzez wydawałoby się niewielką zmianę (ktoś mógłby pomyśleć "chciał" czy "chciałby", co za różnica) zmienia dużo.
Wprowadza fałszywy antropocentryzm.
Wychodzi, że św. Paweł od miłości do Chrystusa wyżej ceni miłość do swoich ziomali...
Gotów jest zostać wyklętym, odłączonym od Boga. Prawdziwa jest oryginalna wersja zgodnie, z którą św. Paweł tylko wspomina swój "zelotyzm", który minął wówczas gdy przestał być Szawłem.
Czekaj, bo się już zgubiłem. Jak więc Twoim zdaniem powinno brzmieć to zdanie, by było jasno zrozumiane?

"Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen." Rz 9, 1-5
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: konserwa » 2023-08-29, 07:34

Zly chrzescijanin to kazdy z nas.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-29, 07:42

konserwa pisze: 2023-08-29, 07:34 Zly chrzescijanin to kazdy z nas.
Lubię Twoją lapidarność ;)
Jest jeszcze bardziej niż moja.
Ostatnio zmieniony 2023-08-29, 07:42 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: konserwa » 2023-08-29, 08:38

Lapidarne dzieki :D

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Viridiana » 2023-08-29, 09:50

Andej pisze: 2023-08-28, 10:10
sądzony pisze: 2023-08-28, 09:41 "Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, odłączonym od Chrystusa dla zbawienia braci moich (...)" Rz 9,3
Dla mnie to nie ejst logiczne. Zadać ból Bogu po to, aby ktoś inny nie zadał? Zamiast brac na siebie karę, trzeba pomóc uniknąć jej innym.
sądzony pisze: 2023-08-28, 09:41 Zły chrześcijanin we mnie jawi się pychą i czczym gadaniem o miłości.
Wkurza mnie to określenia "zły chrześcijanin". Chrześcijanin jest dobry albo nim nie jest. Nie ma złych chrześcijan. Ale są tacy, którzy są na początku drogi. Są niedoskonali, ułomnie, ale dobrzy bo dążą do dobra.
Dlatego też właśnie zastanawiam się, czy to określenie ma w ogóle rację bytu, szczególnie, że jeśli uznamy, że ma, możemy mieć pokusę, by oceniać innych.
Paweł pisze: 2023-08-28, 18:21 No to może odpowiem na tytułowe pytanie kim jest zły chrześcijanin: zły chrześcijanin to taki, który bardziej kocha bliźniego, niż Boga. Bardziej niż Boga kocha żonę, matkę, ojca, dziecko, sąsiada, czy sąsiadkę...
Chyba nie spodziewałam się tej odpowiedzi. Chciałabym, żebyś ją rozwinął. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Morkej » 2023-08-29, 11:28

Paweł pisze: 2023-08-28, 18:21 No to może odpowiem na tytułowe pytanie kim jest zły chrześcijanin: zły chrześcijanin to taki, który bardziej kocha bliźniego, niż Boga. Bardziej niż Boga kocha żonę, matkę, ojca, dziecko, sąsiada, czy sąsiadkę...
Czy uważasz, że miłość bliźniego nie może być realizacją miłości do Boga?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Andej » 2023-08-29, 11:47

Tylko, gdy potrafi się w nim widzieć Boga.
Wydaje mi się, że Jezus celowo określił i wyodrębnił trzy podmioty miłości. Drugi zrównał z trzecim, ale nie z pierwszym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Paweł » 2023-08-29, 16:55

sądzony pisze: 2023-08-29, 07:29 Czekaj, bo się już zgubiłem. Jak więc Twoim zdaniem powinno brzmieć to zdanie, by było jasno zrozumiane?
Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.

Optabam enim ego ipse anathema esse a Christo pro fratribus meis, qui sunt cognati mei secundum carnem.
Tłumaczenie wg ks. Jakuba Wujka:
Abowiem ia sam żądałem odrzuconym bydź od Christusa za bracią moię, którzy są krewni moi według ciała.
Komentarz do tego:
Będąc żydem, byłem wrogiem Chrystusa do tego stopnia, iż nic wspólnego z nim mieć nie chciałem, lecz do
Jego nauki i prawideł obyczajów czułem wstręt największy; tak dalece byłem oddany żydowskiej religii
mojemu narodowi.
Viridiana pisze: 2023-08-29, 09:50 Chyba nie spodziewałam się tej odpowiedzi. Chciałabym, żebyś ją rozwinął.

Przykład: jeśli twoja "miłość" do rozwodnika jest większa od Bożego przykazania nie cudzołóż - to znak, że kochasz bliźniego bardziej niż Pana Boga, bo kto kocha Pana Boga wypełnia Jego przykazania.
Ale to nie musi być rozwodnik.
Jeśli twoja "miłość" do dziecka, męża, matki, ojca skłania Cię do łamania Bożych przykazań - to znak, że ta "miłość" jest większa od Twojej miłości do Pana Boga.
Przykład: jeśli twoja "miłość" do dziecka spowodowała, że zaczynasz tolerować jego związek "na kocią łapę" pod własnym dachem, to znak, że jesteś złym chrześcijaninem, bo w imię zachowania przyjacielskich relacji ze swoim dzieckiem ignorujesz Boże przykazania.
Ostatnio zmieniony 2023-08-29, 16:58 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-29, 17:45

Paweł pisze: 2023-08-29, 16:55
sądzony pisze: 2023-08-29, 07:29 Czekaj, bo się już zgubiłem. Jak więc Twoim zdaniem powinno brzmieć to zdanie, by było jasno zrozumiane?
Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.

Optabam enim ego ipse anathema esse a Christo pro fratribus meis, qui sunt cognati mei secundum carnem.
Tłumaczenie wg ks. Jakuba Wujka:
Abowiem ia sam żądałem odrzuconym bydź od Christusa za bracią moię, którzy są krewni moi według ciała.
Komentarz do tego:
Będąc żydem, byłem wrogiem Chrystusa do tego stopnia, iż nic wspólnego z nim mieć nie chciałem, lecz do
Jego nauki i prawideł obyczajów czułem wstręt największy; tak dalece byłem oddany żydowskiej religii
mojemu narodowi.

Jak dla mnie chodzi o miłość i hiperboliczną metaforę :)

"Rz 9, 3 - Określenie paradoksalne, wskazujące na bezgraniczną życzliwość Apostoła dla Żydów. Por. Cherem."
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=278#W3

"Św. Paweł chciał zbawienia swoich rodaków nawet za cenę utraty własnego. Nie musimy być gotowi do poniesienia aż takiej ceny. Wystarczy, że będziemy chcieć, żeby inni zostali zbawieni razem z nami."

https://ofm.krakow.pl/cms/index.php?pag ... aci-rz-9-3
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: Paweł » 2023-08-29, 18:08

sądzony pisze: 2023-08-29, 17:45 Jak dla mnie chodzi o miłość i hiperboliczną metaforę :)
Jak dla mnie mija się z celem deliberowanie nad zmienionymi słowami Apostoła.
Aby podkreślić bezsens tego posłużę się wymyślonym przykładem.
W przekładzie Biblii "A" św. Paweł stwierdził: mordowałem chrześcijan.
W przekładzie Biblii "B" św. Paweł stwierdził: mordowałbym chrześcijan.

Wytłumacz mi jak jest sens rozwodzić się nad zdaniem z fałszywego przekładu "B"? Chyba jedynie po to, żeby stwierdzić, że jest fałszywy. Nikt normalny nie uwierzy, że św. Paweł nadal mordowałby wyznawców Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2023-08-29, 18:14 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kim jest zły chrześcijanin i czy ktoś taki w ogóle istnieje?

Post autor: sądzony » 2023-08-29, 18:48

Paweł pisze: 2023-08-29, 18:08
sądzony pisze: 2023-08-29, 17:45 Jak dla mnie chodzi o miłość i hiperboliczną metaforę :)
Jak dla mnie mija się z celem deliberowanie nad zmienionymi słowami Apostoła.
Aby podkreślić bezsens tego posłużę się wymyślonym przykładem.
W przekładzie Biblii "A" św. Paweł stwierdził: mordowałem chrześcijan.
W przekładzie Biblii "B" św. Paweł stwierdził: mordowałbym chrześcijan.

Wytłumacz mi jak jest sens rozwodzić się nad zdaniem z fałszywego przekładu "B"? Chyba jedynie po to, żeby stwierdzić, że jest fałszywy. Nikt normalny nie uwierzy, że św. Paweł nadal mordowałby wyznawców Chrystusa.
Rozumiem, że Twoim zdaniem zdanie winno brzmieć:
"Wolałem sam być pod klątwą odłączony od Chrystusa dla zbawienia braci moich, ..."
Skoro wolał być odłączony od Chrystusa to dla jakiego niby zbawienia?

Co do Twojego przykładu. Ty piszesz o faktach. Paweł wyraża po pierwsze pewną myśl (nie fakt), po drugie dotyczącą sfery duchowej (nie namacalnej fizycznie).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ