Rozterka poślubna

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
recki
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 201
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 129 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: recki » 2023-09-07, 18:24

Viridiana pisze: 2023-09-07, 17:02 Nie no, nie chodzi mi o "nakłanianie" do współżycia i zmuszanie się (satysfakcja kobiety jest ważna i nie może być tak, że "zagryza zęby", bo mężowi się chce), bardziej o to, że warto zauważyć to, że kwestie pozabiologiczne też są ważne. Oczywiście, nie da się biologii zbagatelizować, tak jak napisałeś, niższe libido w trakcie fazy lutealnej wynika w naturalny sposób z gospodarki hormonalnej, ale wydaje mi się (jako osobie niedoświadczonej, więc mogę się mylić), że nie jest tak, że nie da się nic w tej kwestii zrobić.
Z porad dziewczyn na doły trzeciej fazy - podobno czasami pomaga suplementacja magnezu. To taki protip na przyszłość ;)
Chcę też zaznaczyć, że gdy myślę o czynnikach pozabiologicznych, to nie mam na myśli tylko uniwersalnych gestów typu kwiaty czy śniadanie do łóżka (chociaż ja akurat chyba nie chwytam konceptu śniadania do łóżka)
To "śniadanie do łóżka" było takim luźnym nawiązaniem do zasady że seks wieczorem zaczyna się od śniadania rano ;)
ale też o wiele bardziej konkretne rzeczy. Na przykład, uważam że narzeczeni powinni przed ślubem porozmawiać o tym, co ich pobudza seksualnie.
Popieram. Chociaż całą przestrzeń doświadczeń dopiero zdobędzie się i odkryje po ślubie, to ważna jest sama otwarta umiejętność swobodnego rozmawiania na te tematy, jak i na wszystkie inne. Trudno jest rozmawiać nie mając własnego doświadczenia, bo skąd narzeczony ma wiedzieć co go pobudza seksualnie w sytuacjach bliskiej intymności czy odwrotnie (wszystkiego się jeszcze nie wie) - ale jak najbardziej, można rozmawiać ze sobą szczerze choćby o swoich wyobrażeniach dotyczących tych spraw (to już tematy dla zaawansowanego narzeczeńskiego związku). To mogą być ciekawe i otwierające na siebie rozmowy, o ile się nie skończą na sprawdzaniu w praktyce :D
Tak, to jest potrzebne. Myślę, że też bardzo by się przydało, by było więcej przekazów stricte merytorycznych w przestrzeni publicznej (albo żeby chociaż te, które już są dostępne, stały się bardziej popularne lub lepsze jakościowo). Bez tego będziemy cały czas tkwić w punkcie, w którym ludzie myślą, że kalendarzyk i NPR to jest to samo. ;)
Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to poszukaj nowych publikacji stowarzyszenia INER - dość merytorycznie cała metoda i koncepcje wokół niej są opowiedziane, ale lepiej zaglądać do tych nowszych datą publikacji. Również profil na FB "NPR - Naturalne Planowanie Rodziny", grupa jest zamknięta, trzeba poprosić o dołączenie, wśród korzystających z grupy są nauczyciele-praktycy różnych metod, są tam różne materiały, można poprosić o pomoc w interpretacjach, o wyjaśnienie wątpliwości, podzielić się swoimi uwagami - dość merytoryczna i aktywna grupa, ludzie są otwarci i nie boją się dzielić wiedzą, można też znaleźć indywidualnie dla siebie instruktorów lub kursy organizowane w różnych miejscach.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Andej » 2023-09-07, 20:29

Katolika, jak też każdego innego człowieka niezależnie od wyznania, rasy, zawodu, wzrostu, koloru włosów.... można ługo wyliczać może pobudzać seksualnie
* bodziec zmysłowy,
* bodziec wyobrażeniowy,
* ośrodki seksualne w korze mózgowej,
* funkcje psychiczne,
* przysadka mózgowa,
* hormony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 20:34

Nie o to chodziło co pobudza, chemia organizmu, a co pobudza w drugim człowieku.
A skąd katolik ma wiedzieć co go pobudza przed ślubem, skoro nie ma doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 20:35 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Andej » 2023-09-07, 20:52

A gdyby tak po polsku? Zrozumiale?

Czy przed ślubem, a po ślubie inaczej reaguje na:
* bodziec zmysłowy,
* bodziec wyobrażeniowy,
* ośrodki seksualne w korze mózgowej,
* funkcje psychiczne,
* przysadka mózgowa,
* hormony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 20:57

Już któryś raz nie rozumiesz czegoś, i zarzucasz że nie po polsku albo z kontekstu wyrwane albo coś.
Co się dzieje?

Koleżanka napisała po polskiemu:
Na przykład, uważam że narzeczeni powinni przed ślubem porozmawiać o tym, co ich pobudza seksualnie.
Co, co ich pobudza.
Pośladek? A może kwiaty w wazonie?

Dodano po 44 sekundach:
Pytanie skąd katolik ma wiedzieć co go pobudza.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Andej » 2023-09-07, 21:18

Idiotyczne przekomarzanie.

Na dodatek zmieniasz temat i zaczynasz się interesować strefami erogennymi. Niedługo przejdziesz do fetyszyzmu?
Czy poza seksem nie ma nic innego co skłania ku sobie ludzi? Czy normalny człowiek, nie tylko katolik, ale normalny, myśli za pomocą organów płciowych?

Każdy człowiek od pewnego poziomu rozwoju widzi w osobie, która go interesuje człowieka, a nie części ciała. Jeśli narzeczona skupia się wyłącznie na tym, jaka część jej ciała go najbardziej interesuje, to znaczy, że nie powinna myśleć o małżeństwie, bo jeszcze do tego nie dorosła. Możesz to przekazać swojej koleżance.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 21:19

Absurdalna dyskusja.
O, widzę, że @Andej też to, niezależnie, zauważył.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 21:19 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 21:50

Temat fajny właśnie.
Tylko dla troszkę młodszych wydaje mi się.
Starsi już nie pamiętają jak krew wrzała więc mogą nie rozumieć pewnych spraw.
@Viridiana może ty mi odpowiesz, na swoje własne w sumie stwierdzenie:
skąd katolik ma wiedzieć co go pobudza, jak radzisz rozmawiać o tym przed ślubem, skoro nie ma doświadczenia?
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 21:53 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 21:53

Nie ma to nic do rzeczy (swoją drogą - chamska sugestia). Żałosne pertraktacje z Panem Bogiem - co jeszcze można, a może nie zauważy.
Kupiectwo, nie chrześcijaństwo.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 21:55

No nie chamska, tylko wiek też w rozmowach o seksie pełni jakąś rolę:
wiem jak się babcia wtrąca jak się rozmawia z kimś o seksie i podsłucha: ło la boga, sodomia i gomoria, jakie to niewyżyte te ludzie som.
Samo życie:P

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 22:06

brniesz
Nie chce mi się z Tobą gadać.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 22:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 22:10

Nie musisz przecież:P
Dla mnie temat okej.
Dla ciebie nie okej.
Dla mnie fajna dyskusja, dla ciebie goopia i absurdalna.
Życie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Viridiana » 2023-09-08, 08:02

Marek_Piotrowski pisze: 2023-09-07, 17:18 Ja tu widze podejście "mam prawo i wszystko co mnie ogranicza precz".
Dla porządku - do kogo skierowana jest ta uwaga?
recki pisze: 2023-09-07, 18:24 Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to poszukaj nowych publikacji stowarzyszenia INER - dość merytorycznie cała metoda i koncepcje wokół niej są opowiedziane, ale lepiej zaglądać do tych nowszych datą publikacji. Również profil na FB "NPR - Naturalne Planowanie Rodziny", grupa jest zamknięta, trzeba poprosić o dołączenie, wśród korzystających z grupy są nauczyciele-praktycy różnych metod, są tam różne materiały, można poprosić o pomoc w interpretacjach, o wyjaśnienie wątpliwości, podzielić się swoimi uwagami - dość merytoryczna i aktywna grupa, ludzie są otwarci i nie boją się dzielić wiedzą, można też znaleźć indywidualnie dla siebie instruktorów lub kursy organizowane w różnych miejscach.
Mam już od dawna polajkowany profil INERu na Facebooku, ale dziękuję za poradę. ;) Osobiście na brak źródeł nie narzekam, korzystam też z wielu materiałów publikowanych przez nauczycielkę, o której pisałam. Szkoda tylko, że niewiele osób wie, że takie miejsca w Internecie są.
CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 21:50 @Viridiana może ty mi odpowiesz, na swoje własne w sumie stwierdzenie:
skąd katolik ma wiedzieć co go pobudza, jak radzisz rozmawiać o tym przed ślubem, skoro nie ma doświadczenia?
Cóż, na pewno nie wie wszystkiego i jeszcze wiele odkryje, gdy zacznie współżycie, ale wydaje mi się, że i przed ślubem coś do powiedzenia na ten temat się znajdzie. Można określić, co wydaje się warte spróbowania, można porozmawiać o wyobrażeniach i oczekiwaniach.
Myślę też, że czas "związkowy" też może dać odrobinę wiedzy na ten temat - nawet jeżeli para nie współżyje przed ślubem, jakiś dotyk się między nimi pojawia i zazwyczaj takie pary muszą stanąć przed dylematem w stylu "Gdzie jest ta granica?". Rozstrzyganie go chyba daje rozeznanie tego, co działa mocniej na konkretną osobę, a co słabiej.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19194
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4656 times
Kontakt:

Re: Rozterka poślubna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-08, 08:38

Viridiana pisze: 2023-09-08, 08:02
Marek_Piotrowski pisze: 2023-09-07, 17:18 Ja tu widze podejście "mam prawo i wszystko co mnie ogranicza precz".
Dla porządku - do kogo skierowana jest ta uwaga?
Głównie do @Martynna

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”