Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
John Wick

Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-06, 07:46

Czy muzyka i filmy jakie oglądamy mają wpływ na zbawienie? Wykonawcy jakich piosenek słuchamy bo co nie spojrze to piosenkarki tylko propagują w tekstach narkotyki albo erotyke lub przemoc albo wyuzdanie seksualne albo nienawiść do Boga i promują ide szatana. To kogo tutaj słuchać jak patrze na takiego Marlyna Mansona albo Eminema którzy mają kontrowersyjne teksty piosenek albo przekaz negatywny. Teksty ich są nacechowane agresją albo przemocą lub mówią o złym świecie i ukazują złe cechy.
Ale można tego się doszukiwać w wielu zespołach. Albo filmy to jak ktoś ogląda hororry typu Halloween albo Piątek 13 czy Laleczka chucky to jest to grzech bo tam mordują jest przemoc? Bo zabija ludzi jakiś seryjny morderca i mamy zły przykład. Czy Hororr albo inne filmy akcji są złym przykładem? Zatem morderca którego mamy na filmie jest złym przykładem bo morduje biega z siekierą bądź nożem za ludźmi. Takie filmy na pewno nie podobają się Bogu gdzie mamy przemoc i rozlewa się krew gdzie ludzie są mordowani w okrutny sposób. Ale filmy akcji też nie muszą być dobre w oczach Boga jak mamy tylko strzelaniny albo mordobicie trupy co kilka minut. Zatem każdy film w TVP może być źródłem zła skoro mamy tam tylko wybuchy strzelaniny. Aktorzy tylko walczą ze sobą morduje każdy kogo popadnie bijatyka i też sceny gdzie widzimy orgie miłosne. Teraz kino stawia tylko na akcje gdzie mamy przemoc i sceny gdzie większość to bijatyka czy tego chce pan Bóg. Chyba nie ma co patrzeć na kino gdzie większość to tego zabije tam coś wysadze tam postrzelam? Na pewno jak patrzę na krwawe dzieła kina to pan Bóg nie chce bym oglądał śmierć na ekranie i robienie komuś krzywdy to nie jest droga do Boga.
Raczej oddałem się złu patrząc na sceny gdzie ktoś lata z nożem i jest to krwawa jatka.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: AdamS. » 2023-09-06, 17:48

Marcin89 pisze: 2023-09-06, 07:46 Czy muzyka i filmy jakie oglądamy mają wpływ na zbawienie? Wykonawcy jakich piosenek słuchamy bo co nie spojrze to piosenkarki tylko propagują w tekstach narkotyki albo erotyke lub przemoc albo wyuzdanie
No nie wiem, ja słucham najczęściej muzyki symfonicznej i nikt tam nie propaguje wyuzdania czy narkotyków. ;) Żartuję, ale i trochę mówię poważnie - bo przecież to od nas zależy, czego i kogo słuchamy. Istnieje wiele współczesnej muzyki z pozytywnym przesłaniem i w pięknym "opakowaniu". Podobnie jest z filmami. Trzeba mocno selekcjonować - najlepiej, żeby nie tracić czasu, opierając się na opiniach innych (choć i one nie zawsze są współmierne).

Zwykle wyłączam film, który zaczyna się od ściganek i strzelanek. Ale też nie da się w prosty sposób stwierdzić, że film o mordercy musi być zły, bo przecież morderstwa znajdujemy też na kartach Biblii. Chodzi raczej o to, co z tej narracji wynika. Czy morderstwo jest banalizowane, sprowadzone do narzędzia osiągnięcia celu lub taniej rozrywki? Czy też może stanowi jakiś dramat, z którego wyprowadzone zostanie dobro, albo opowiedziana jest jakaś prawda o człowieku?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-06, 18:12

Muzyka to coś, na co można nałożyć zarówno dobre, jak i złe treści.

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 08:20

Po prostu nie wyobrażam sobie żeby być potępionym w piekle za oglądanie horroru typu Piątek 13, Piła, Laleczka chucky albo Halloween czy Koszmar z ulicy wiązów. Bo ktoś lubi oglądać takie filmy z bohaterem negatywnym jak Michael Mayers czy Freddy Kruger ma zaraz być w piekle? Chyba to tylko film rozrywka. To reżyser scenarzysta albo aktorzy grający w takim filmie też powinni iść do piekła bo pokazywali zabijanie i promowali przemoc albo mordowanie ludzi w okrutny drastyczny sposób. Zarabiali na tym kupe kasy na robieniu filmów typu Piątek 13 czy Piła gdzie rozlewa się krew i trup ściele się gęsto. To już nie można popatrzeć na film grozy nie mówię że muszą być tam duchy jakieś widma i zjawiska paranormalne albo demony i jakieś potworne monstra. To filmy z seryjnym mordercą zaraz są grzechem ciężkim? To aktor kina który gra taką role filmową też grzeszy bo wcielił się w role seryjnego psychopaty który gania za ludźmi z siekierą lub tasakiem? Czyli jak ktoś ma studio filmowe kręci scene gdzie ktoś morduje kogoś i robi z tego film będzie grzesznikiem i pójdzie po śmierci do piekła nie dostępi zbawienia? Naprawdę kino grozy może być aż tak złe. Ja to traktuje jako film nie że biorę nóż i będę może też zabijał ludzi bo tak robi bohater na filmie który oglądałem. To tylko fikcja i wymyślone postacie. To zaraz nie wolno oglądać hororru bo będę miał obraz świata gdzie tylko się zabija kogoś albo robi okrutne sceny przemocy? A jak ktoś to ogląda tylko bo lubi taki gatunek filmowy nie że mnie podnieca oglądanie mordowania albo jak ktoś kogoś zabija w sadystyczny sposób. Bo może innych podnieca jak widzą rzeź masakre na ekranie. Ale ja to oglądam bo jakoś najlepiej lubię kino grozy. Czy zaraz mam teraz grzech bo oglądam takie filmy i będę w piekle bo takie filmy się mnie podobają? Przecież nie jestem seryjnym mordercą który bierze przykład z tego co ogląda i lubuje się w takim kinie to tylko obraz filmowy. Ja mam swój rozum a chyba ludzie większość nie jest nierozumna że nie odróżnia fikcji filmowej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: Viridiana » 2023-09-07, 17:06

@Marcin89
Nie wiem, dokąd zmierza Twój wywód. Nikt Ci nie napisał, że jak obejrzysz film X, to na pewno trafisz do piekła. Niemniej jednak, warto zwracać uwagę na to, czym się człowiek karmi.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 18:01

Tak zgadzam się że ważne jak muzyka i filmy jeszcze też książki oddziałuja na człowieka na jego podejście do życia. Ludzie na pewno zwracają uwagę na to co oglądaja sięgaja po coś co im się podoba co im imponuje. Na pewno muzyka też wpływa na światopogląd albo podejście do otoczenia teksty artystów muzycznych na pewno zmieniają podejście do świata i otoczenia. Tak samo książki jakie czytamy powieści zależy czy to są dobre lektury bo ktoś może czytać powieści które źle oddziałują na psychikę na pojmowanie świata dają zły przykład i źle działają na pojmowanie świata. Tak że wiele zależy od tego co kto czyta czego słucha albo co ogląda. Bo patrząc na agresję przemoc czy tylko mordowanie tylko bijatyka jak się dostrzega dobrze ten świat czy źle?
Chyba muzyka też i teksty piosenek czy to muzyka pop czy rap czy rock albo hevy metal każda grupa może nieść negatywne emocje treści jak narkotyki czy nienawiść rasowa albo seksualność albo przemoc lub nienawiść do pana Boga i Jezusa. Bo to wszystko może być zawarte w muzyce.
Tak samo książki jakie czytamy mogą też źle odnosić się do ludzi. Też mogą źle wpływać na to jak widzimy drugiego człowieka. Czy to co czytamy zawsze jest dobre takie powieści gdzie jest przemoc albo fantazja i rzeczy nadprzyrodzone lub seksualne opisy. Czy zawsze to wpływa dobrze i nam pomaga w życiu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6336
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 19:30

Mi osobiście nie przeszkadza przemoc, taka w miarę od 16 lat, nie od 18,seks czy laleczka czaki. Takie emocje jak strach pożądanie są ludzkie, więc te filmy opisują po prostu ludzkie emocje i instynkty. Nie powinno się od tego uciekać, bo spotkasz to w normalnym życiu, zazwyczaj.
Nie wiem czy filmy mogą popychać do grzechu, bo wydaje mi się że zawsze za grzech, chyba że jesteś od czegoś uzależniony, odpowiadasz ty.
Czy promocja seksu np w serialu Seks w Wielkim Mieście może popchnąć kogoś do takiego stylu życia? Bo np.mloda osoba uzna to za dobre, za modne wręcz. Ale wydaje mi się że musisz to już w sobie mieć, a ten film to rozwinie, takie podejście, a nie że je zaszczepi. Wszystko jest kwestią wychowania. Jakie wartości mieli rodzice. Jak tam grało, to kultura masowa ci nie zaszkodzi.

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 20:00

Tak ale jednak czy Hororr taki jak Halloween czy Piątek 13 i Piła uczą dobrych wzorców i dają realny obraz świata? Czy tak jest na co dzień jak w takim filmie żeby mordować kogo popadnie albo ganiać za kimś z siekierą bo komuś się ktoś nie podoba lub ma ochotę go zabić? Czy takie filmy czegoś uczą taka laleczka Chucky bo to kultowe horrory w gatunku grozy. Ale co ten film uczy czego że jakaś lalka morduje kogo popadnie i gania za ludźmi z nożem? Tak samo ten piątek 13 jakie wzorce daje taki psychopata w masce albo jakiś potwór ze snów który morduje nastolatków w różne okrutne sposoby. Czy takie postacie są dobre i taki świat gdzie każdy ginie i jest ofiarą psychopaty który urządza polowanie na bezbronne osoby? Czy taki film jest dobrym wzorcem bo ktoś ogląda takie rzeźnie? Sam to oglądałem te filmy piątek 13 albo koszmar z ulicy wiązów czy Halloween albo laleczka Chucky ale co tam dobrego jest? Że ktoś ucieka przed mordercą który chce go zabić? Ten ktoś urządza sobie polowanie na bezbronne osoby dopóki nie wymorduje każdego kogo sobie zaplanował. No i co to jest dobre ? To nie jest jednak dobry przykład to tylko kino gdzie można pokazać że każdego można zabić kiedy się zachce.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6336
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 20:42

Filmy nie są od tego, aby dawać realny obraz świata, ale chyba są po to, aby dać wytchnienie od tego właśnie świata, coś nowego.
Czy Piła uczy dobrych wzroców? I tak, i nie. Ma swoje dobre strony. Morał.
Laleczka Czaki niczego nie uczy, ale jak człowiek chce się trochę pobać, to to ogląda. Na mnie działa.
Co dobrego jest w horrorach? Rozrywka. Ale to trzeba lubić. Rozrywka jest dobra.
Ale taka jest prawda: każdego można zabić, bo jesteśmy wolni.
Czasami może takie horrory spowodują, że ktoś się za sobą obejrzy jak idzie ciemną uliczką, albo nie będzie chodził w nocy sam do parku, bo różnie może się to skończyć.
Jak obejrzałam film o Tedzie Bundym, nauczyło mnie to czujności też w miejscach publicznych, na parkingach, jak ktoś ze złamaną ręką prosi o pomoc w załadowaniu czegoś do samochodu...
Niech prosi mężczyzn:P

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 21:11

Równie dobrze można powiedzieć że w Biblii też mordowano i jest dużo przykładów zabijania. Sam naród Izraelski jak szedł do ziemi obiecanej mordowali i podbijali państwa inne by zdobyć ich ziemie. Można powiedzieć że też w Biblii było dużo w Starym Testamencie zwłaszcza fragmentów że były podboje i wojna. Przykład gdzie Jozue z swoją armią przy dźwięku trąb zburzył mury by zdobyć oblegane miasto.
Inny przykład jak Izraelici walczyli z plemieniem pustynnym Amalekitów i Mojżesz musiał trzymać ręce do góry by wygrali walkę.
Kolejny przykład Dawid który karze tak ustawić swojego żołnierza Uriasza pod murami obleganego miasta by ten zginął a król zdobył jego żonę Batszebe. Dawidowi spodobała się Batszeba która była żoną jego żołnierza i chciał ją zdobyć.
Inny fragment to Samson który po tym jak został oślepiony przez wrogów był przykuty do murów w ich świątyni łańcuchami. Tak jednak modlił się do Boga by mógł odzyskać siłę i zburzyć mury które zawaliły się na wrogą armie filistynów.
Jeszcze co mogę przytoczyć Saul który ciągle chciał się pozbyć Dawida bo wiedział że ten odbierze mu tron. Ciągle na niego polował nie od razu wiedział że ten będzie jego następcą.
Może też walka Gedeona z wrogą armią gdzie kilkadziesiąt osób pokonało liczniejszą armie bo było ich 300 bodajże i odnieśli jednak sukces.
Można też odnieść się do walki Goliata z Dawidem który pokonał go kamieniem wystrzelonym z procy tak że zabił tego olbrzyma jednym ciosem.
Może tyle na razie wystarczy to tylko przykłady z Starego Testamentu tam też dużo ludzi ginęło i wielu ponosi śmierć w wojnach.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6336
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 21:16

Myślałam że rozmawiamy o filmach.

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 21:26

Ciekawa tak ale to jest forum religijne.
Więc odnoszę się do Biblii i Starego Testamentu. W końcu też jakaś kobieta w moim temacie się odezwała.
Co do filmów i muzyki też chodzi mnie o wpływ tego jaki wywierają na człowieka.
Bo wiadomo że negatywne filmy i zachowania w nich zawarte mogą źle oddziaływać na człowieka. Tak samo książki jakie czytamy i gry w jakie się gra.
Na pewno dużo zespołów i wykonawców ma negatywne treści w swoich piosenkach.
Przykład taki Eminem albo Marilyn Manson.
Czy nawet Britney Spears albo Rihanna ich teledyski i teksty piosenek.
Co do filmów jednak mogą mieć negatywne skutki tak samo jak dzieci oglądają filmy animowane gdzie są złe cechy bohaterów. Nie mówię nawet o anime japońskich gdzie całkiem jest przemoc albo agresja lub ciągle rozlewa się krew jest dużo brutalności. Dzieci nie powinny czerpać wzorów z takich anime jak Naruto czy Dragon Ball bo tam jest dużo przemocy i brutalnej walki. Dobrze może jest to walka dobra ze złem ale jednak zabijanie i mordobicie. Nie jest to dobre jak oglądam jak tam ciągle się zabijaja w okrutny sposób. Takie bajki nie powinny być oglądane na pewno przez młode dzieciaki.
Tak samo gry komputerowe czy dzieci powinny grać w strzelanki typu Gta nie gram za bardzo w gry. Dzieci jednak 10 lat grają w agresywne gry pełne przemocy które źle działają na ich umysł.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6336
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 21:37

To forum religijne, ale myślałam że rozmawiamy o filmach i przemocy w filmach, a nie w Biblii.
Ja bardzo lubię Eminema, rozumiem jego historię i powody dla których pisał to co pisał, aczkolwiek momenty jego nabijania się z innych ludzi są chwilami za ostre. Tylko czy tego nie robią dzisiaj kabarety, albo i my sami?
A czarny humor?
Wielu go ma.
No dobra niech ci będzie przyznam ci rację, bo widzę że ci zalezy: filmy są złe, muzyka jest złą, gry są złe:P Bo chyba tu chcesz psioczyć że przemoc w filmach jest zła, seks jest zły, ale to nie ze mną:P
P. S. nie pisałam o dzieciach, a o dorosłych ludziach.

Dodano po 10 minutach 40 sekundach:
Co do gier komuterowych, badania nie wykazują wpływu na agresję u dzieci.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 21:39 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

John Wick

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 21:52

Nie mówię że przemoc jest zła jaką się ukazuje w filmach ale to jak się ją ukazuje tylko po to żeby była rozrywka i żeby była z tego kasa?
Chodzi o wzorce jakie niesie dana muzyka.
Też lubie Marshalla Mathersa ale słuchając jego piosenek ma dużo negatywnych emocji. Czy wyzywanie własnej żony albo matki w swoich tekstach jest pozytywne? Tak wiem że potem je przeprosił kilka płyt później. Ale mówi o zabijaniu w gniewie o tym by pozbyć się w gniewie byłej żony. Albo atakuje za złe dzieciństwo własną matkę i ją wyzywa. Czy tak powinno być?
A tak ten film a raczej seria Piła czy człowiek powinien karać ludzi za ich złe postępowanie za to co robią? Czy John Kramer był jak Bóg który karze za złe występki w pułapkach ? Dobrze film ukazuje że ktoś miał prawo wyboru ale czy tego uczy Jezus? Czy John Kramer mógł kazać im odcinać sobie rękę albo nogę czy wydłubywać oko? Czy to było dobre bo co jak twierdził nauczył ich tym doceniać życie? Ale czy Jezus kazał złym ludziom odciąć ręke albo nogę by zmienili swoje życie? Czy tak by chciał Bóg odetnij nogę albo ręke? Chociaż Jezus powiedział jeśli twoja lewa ręka jest ci powodem do grzechu odetnij ją i odrzuć za siebie. Lepiej bowiem chromym wejść do Królestwa Niebieskiego niż całym ciałem być wyrzucony do morza ognia.
Ale jednak czy można tak karać ludzi jak na tym filmie? Co dalej a czy książki zawsze dają dobre wzorce nawet taki słynny Harry Potter bo to książki o czarodziejach i szkole magii więc potępienie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6336
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Filmy muzyka a grzech jaki to ma wpływ na zbawienie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 22:06

No to mówię że dobre nie jest w przypadku Eminema, ale on sobie sam nie umiał poradzić z tym co mu robiła matka, i że żona go zdradziła. I widzę jego przemianę i patrzę z tej perspektywy.
I on to tłumaczył że jego muzyka jest dla zdrowych psychicznie ludzi, którzy jak usłyszą coś w piosence, to nie pójdą i tego nie zrobią.
I miał troszkę racji: zdrowy człowiek tego nie zrobi.
Jeśli przemoc ma dobry kontekst, jest powoływana w jakimś celu, to dla mnie okej.

O widzisz. Ja odczytałam Piłę zupełnie inaczej.
On tych ludzi karał faktycznie, jest tu opcja samosądu, jak w Dexterze, ale i miał inny motyw: że kiedy ludzie walczą o życie, później to życie mają jakby przywrócone, bo zaczynają je doceniać. Już nie piją, nie zabijają siebie samych, a powstają z "martwych". No po prostu przemoc tam była uzasadniona wyprowadzeniem wniosków do dyskusji.
Czyli chciałbyś oglądać tylko takie filmy, które pokrywają się z moralnością JEzusa, i żeby były o tym czego nauczał?
No takie też są.
Ale chciałbyś tylko takie?
Na przykład wszędzie brak seksu pozamałżeńskiego w kinie?
Ciekawa koncepcja. Nie mam nic przeciwko, ale jak jest ten seks, to też nie mam.
Harrego Pottera oglądam raz w roku całą serię, i będę potępiona?

Dodano po 11 minutach 21 sekundach:

Na przyklad taki Eminem, a taka piosenka, gdzie Pana w średnim wieku rozbeczał.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 22:09 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ