Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
John Wick

Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: John Wick » 2023-09-06, 18:36

Według mnie pan Jezus został skazany przez śmierć przez faryzeuszy i uczonych w piśmie arcykapłanów. Dlaczego? Bo mówił im prawde między oczy. Za bardzo piętnował im ich wady zakłamanie. Mówił im to jak postępują co robią złego podawał przykłady. Mówił prawdę więc zaczęli między sobą faryzeusze i uczeni w piśmie spiskować by go pozbawić go życia. Pan Jezus nie został skazany na śmierć tylko dlatego bo niby mówił że jest synem Bożym to był tylko pretekst. Jednak pan Jezus został skazany bo jak mamy w ewangelii za bardzo miał krytyczne zdanie na temat postępowania faryzeuszy. Myślę że pan Jezus dlatego został wydany na śmierć. Tak naprawde jego śmierci chcieli najbardziej faryzeusze. Właśnie bo mówił im za dużo prawdy za dużo krytykował więc dlatego poszedł na mękę. Nie że chciano go wydać na mękę bo mówił że jestem synem Bożym.
Co innego że też miał zbawić świat przez swoją męczeńską śmierć na krzyżu.
Ostatnio zmieniony 2023-09-06, 18:37 przez John Wick, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-06, 23:46

Myślę, że jednak nie. To znaczy, niechęć faryzeuszy na pewno nie pomogła, ale oni naprawdę byli zatroskani o to, co uważali za bluźnierstwo i to był powód.

"Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu."/J 5,18/

"Lecz Jezus milczał. A najwyższy kapłan rzekł do Niego: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży? Jezus mu odpowiedział: Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego, i nadchodzącego na obłokach niebieskich. Wtedy najwyższy kapłan rozdarł swoje szaty i rzekł: Zbluźnił. Na cóż nam jeszcze potrzeba świadków? Oto teraz słyszeliście bluźnierstwo. Co wam się zdaje? Oni odpowiedzieli: Winien jest śmierci."/Mt 26,63-66/

"Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, i przyjdą Rzymianie, i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród. Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród."/J 11,48-50/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Andej » 2023-09-07, 09:09

Czy główną przyczyną nie było kolejne objawienie i realizacja Bożego planu zbawienia?

Czy przyczyną nie było wykazanie, że można ludzi umiłować do końca? Danie ostatecznego przykładu? Spójnej nauki z postępowaniem? I ostatecznego poświęcenia?
Czy Piłat, w zasadzie postępując wbrew sobie, nie był tylko narzędziem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 09:13

Owszem, ale chyba @Marcin89 chodziło o taką bezpośrednią, "ludzką" przyczynę, a nie tą z zamysłu Bożego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 09:47

Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?
To trochę jakbym zapytał "Dlaczego zostałem skazany na bycie ojcem i mężem? Kto wydał wyrok?"
Ano to powołanie. Jezus od pierwszego cudu w Kanie zmierzał na Golgotę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: faraon » 2023-09-07, 10:07

Bezposrednia przyczyna byla pycha ludzi uwazajacych sie za wyksztalconych i madrzejszych od innych.
Zadufanie i wiara w swoje nauki, a Jezus im to "wygarnal" pokazal jacy naprawde sa.
To sie ciagnie caly czas do dzisiejszych czasow.
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 10:10 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 10:30

faraon pisze: 2023-09-07, 10:07 Bezposrednia przyczyna byla pycha ludzi uwazajacych sie za wyksztalconych i madrzejszych od innych.
Zadufanie i wiara w swoje nauki, a Jezus im to "wygarnal" pokazal jacy naprawde sa.
To sie ciagnie caly czas do dzisiejszych czasow.
Równie dobrze można powiedzieć, że był to lęk przed prawdą lub brak miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 10:41

Źle ich oceniacie. Oczywiście, nie rozumieli Pism - ale kierowali się gorliwością, a nie zawiścią.
Czemu przypisywać im osobiste motywacje, na jakiej podstawie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 10:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-09-07, 10:41 Źle ich oceniacie. Oczywiście, nie rozumieli Pism - ale kierowali się gorliwością, a nie zawiścią.
Czemu przypisywać im osobiste motywacje, na jakiej podstawie?
Gorliwością ku czemu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

John Wick

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 11:14

dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku8, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. 24 Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
25 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości. 26 Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
27 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. 28 Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
29 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych9, 30 i mówicie: "Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie byliśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków". 31 Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków! 32 Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!10 33 Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?
34 Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych11. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w swych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. 35 Tak spadnie na was wszystka krew niewinna, przelana na ziemi, począwszy od krwi Abla sprawiedliwego aż do krwi Zachariasza12, syna Barachiasza, którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem. 36 Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie.


Oto fragment o jaki mnie chodziło między innymi gdzie pan Jezus krytykuje i wytyka błędy faryzeuszy i uczonych w piśmie. Czy za to mogli nie być źli albo nie byli wrogo nastawieni do Jezusa? Widać tutaj w tej mowie jak mówi o ich fałszywości zakłamaniu jak wytyka im błędy. Tutaj przedstawia ich prawdziwe oblicze ich drugą stronę. To mieli to podarować panu Jezusowi? Jak ich krytykował słusznie i otwarcie mówił o ich błędach? Chyba wiadomo że to nie było dla nich przyjemnie słuchać jak ich Jezus krytykuje w synagogach przy obliczu tłumów. To jak mieli mu darować i nie spiskować przeciwko niemu? Chyba wiadomo że był dla nich jak wróg bo za dużo mówił im prawdy między oczy.

Dodano po 5 minutach 20 sekundach:
Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: 2 «Na katedrze2 Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą3, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi4. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.



Biada obłudnikom


13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą6.
15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.
16 Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: Kto by przysiągł na przybytek, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą. 17 Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto? 18 Dalej: Kto by przysiągł na ołtarz, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na ofiarę, która jest na nim, ten jest związany przysięgą. 19 Ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę? 20 Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga na niego i na wszystko, co na nim leży. 21 A kto przysięga na przybytek, przysięga na niego i na Tego, który w nim mieszka. 22 A kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na Tego, który na nim zasiada.

Tutaj wklejam cytaty z pisma świętego bo w poprzednim poście nie wszystko się dodało zostało umieszczone w pełnym składzie. Chciałem odnieść się właśnie do tego fragmentu słów pana Jezusa do uczonych w piśmie i faryzeuszy istotna przemowa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 11:22

Mogli być źli, ale to nie upoważnia jeszcze do stwierdzenia, że to był powód ukrzyżowania.
Zwłaszcza, że Pismo mówi dość jasno.

John Wick

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 11:31

Cały czas sprawdzali Jezusa przykład z kobietą cudzołożną kiedy przeprowadzili do niego taką kobiete by orzekł Jezus co z nią zrobić. Bo mieli w prawie takie kamieniować a Jezus im powiedział że kto z nich jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem.
Inny przykład pan Jezus jak był sprawdzany czy mają obowiązek płacić podatek dla cezara? Jezus im kazał przynieść monetę i zapytał co tam widzą? Powiedzieli cezara.
Zatem odpowiedział więc oddajcie cezarowi co jego a Bogu to co jego.
Tak więc Jezus sprzeczał się z nimi non stop i ciągle im wytykał ich błędy a oni spiskowali jak go wychwycić na jego mowie ale Jezus czytał w ich myślach wiedząc że go sprawdzają. Podobnie jak powiedzieli mu że mocą diabła wygania złe duchy.
Ale Jezus powiedział jak mocą złego mogę wyganiać złe duchy? Albo jak czepiali się jego uczniów że łuskaja kłosy w szabat albo że Jezus uzdrowił paralityka w szabat.
Tak więc Jezus ciągle z nimi prowadził swoją że tak powiem batalie gdzie go atakowali, poddawali próbom i brali na jakieś swoje sprawdzanie co odpowie im na ich spiskowania.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 11:42

Nie ma sporu, że Go nie kochali. Ale od tego do mordu sądowego droga daleka. Pismo mówi czemu został zabity - po co kombinować?

John Wick

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: John Wick » 2023-09-07, 12:33

Na pewno faryzeusze nie byli przychylni Jezusowi może nie każdy był przeciwko niemu ale nie byli na pewno większa część po jego stronie. Na pewno nie podobało się im to co Jezus czyni jak uzdrawianie w szabat czy nazywanie się synem Bożym. Na pewno mamy przykład że spiskowali przeciwko niemu jak go wydać na złej mowie i podburzyć tłum przeciwko niemu. Tak wiem jaka była misja pana Jezusa by zbawić świat od grzechu pierworodnego którego dokonali pierwsi ludzie. Bo tak to inaczej każdy musiał by iść do piekła i zostać potępionym. Wiem tak Jezus miał zbawić świat poprzez swoją męczeńską śmierć na krzyżu. Ale patrząc też na pismo św z innej strony to jednak uczeni w piśmie chcieli Jezusa wydać na śmierć. Nie tylko bo taki mieli pretekst że on mówi o sobie że jestem synem Bożym ale że też ich krytykował i mówił ich błędy. To że wiedział Jezus jaka jest jego misja że umrze za grzechy ludzi i będzie musiał nas zbawić nie rozumieli tego nawet apostołowie Jezusa. Co mieli więc zrozumieć faryzeusze albo arcykapłani że to Jezus jest posłany przez pana Boga mesjasz którego prorocy już opisywali jego nadejście. Tak że oni przecież mówili że jest synem cieśli z Nazaretu czyli Józefa. Kto wierzył z faryzeuszy że Jezus jest synem Bożym? Mało chyba tam mu wierzyli że został posłany przez Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Jezus został skazany na śmierć? Kto wydał wyrok?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 12:40

To Twoje domysły. Pismo mówi wprost, że chcieli Go skazać (i skazali) za bluźnierstwo. I nie był to żaden pretekst, tylko powód.
To, że Go nie lubili to inna sprawa, ale Pismo nie obarcza ich winą za skazanie z powodu niechęci.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”