Nieświadomość

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13914
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nieświadomość

Post autor: sądzony » 2023-09-12, 16:21

Abstract pisze: 2023-09-12, 13:13 Uznawanie geografii zbawienia ma dwa rozwiązania:
1. Poszukanie sprzeczności w sobie.
2. Atakowanie poglądów które naprowadzają na tą refleksję nt temat urodzenia się poza Kościołem. Tutaj atak kończy się posunięciem się do manipulowania wypowiedzi. A więc podanie pytania - hybrydy, które niby wynika z wypowiedzi dyskutanta.
Sprzeczności zawsze są w nas ;)

Czy ja już pytałem co to "geografia zbawienia"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Andej » 2023-09-12, 17:13

sądzony pisze: 2023-09-12, 16:21 Czy ja już pytałem co to "geografia zbawienia"?
Okazuje się, że Wiki wyjaśnia ten terminhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_wiary. Czy dobrze? Tego nie wiem.
Geografia wiary (geografia zbawienia) – termin z zakresu teologii fundamentalnej.
Wykorzystując w swych badaniach archeologię biblijną wykazuje ona autentyczność miejsc, w których dokonała się hierofania, i wskazuje na ich znaczenie w kształtowaniu egzystencji chrześcijańskiej.

Ale lepiej sięgnąć do KUL: https://czasopisma.kul.pl/ba/article/view/430/350.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 17:45

sądzony pisze: 2023-09-12, 16:21 Czy ja już pytałem co to "geografia zbawienia"?
Albertus pisze: 2023-08-27, 23:31 Czy wiara w Jezusa ma związek ze zbawieniem?
Dodano po 6 minutach 6 sekundach:
Abstract pisze: 2023-08-27, 23:36 Ależ oczywiście, że ma, ale tylko ta możliwa! I to jest oczywiste.
Albertus pisze: 2023-08-27, 23:31 To nie jest oczywiste. Bo jeśli znajomość Ewangelii i wiary w Jezusa nie ma związku ze zbawieniem to po co ja głosić?

Oczywiście że istnieje "geografia zbawienia".I nie ma w tym nic niesprawiedliwego
viewtopic.php?t=14762&start=15

Wygląda na to że w życiu można zasłużyć na potępienie albo swoimi wyborami, albo mieć pecha z miejscem gdzie się urodziłeś.
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 17:48 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Albertus » 2023-09-12, 18:13

Abstract pisze: 2023-09-12, 17:45 Wygląda na to że w życiu można zasłużyć na potępienie albo swoimi wyborami, albo mieć pecha z miejscem gdzie się urodziłeś.
No nie. Nie wygląda na to.

Wygląda tylko na to że człowiekowi w wejściu na drogę zbawienia mogą jedni ludzie pomóc a inni przeszkodzić.

Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?

Niestety mogą...

Dlatego tak ważne jest głoszenie ewangelii i dlatego św Paweł pisze:

1Kr9:22 Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. 23 Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.
24 Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. 25 Każdy, który staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą. 26 Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, 27 lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego.
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 18:23 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 18:44

Napisałeś w innym wątku
Albertus pisze: 2023-08-27, 23:53 Człowiek ma wolną wolę ale na jego zbawienie mają wpływ decyzje innych ludzi. W tym decyzje jego przodków.
Czyli żyją na świecie ludzie którym nikt nie przeszkodzi w możliwości dostania się do nieba oprócz ich samych. A więc mają dar od Boga w postaci wyboru, mogą wybrać Stwórcę lub go odrzucić?
Ale żyją również też ci, którzy nie mogą skorzystać z tego daru, a więc tak naprawdę nie mają szans wybrać Boga lub go odrzucić ponieważ do potępienia determinowały ich decyzje osób trzecich (np przodków) lub tych co przeszkodzili. Nie mogli wybrać ponieważ nie wiedzieli że mogą wybrać?
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 18:46 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15136
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4266 times
Been thanked: 2987 times
Kontakt:

Re: Nieświadomość

Post autor: Dezerter » 2023-09-12, 19:14

Albertusie ! a gdzie ja napisałem, że w ogóle?!
Co ma wspólnego możliwość zbawienia w innych religiach z twierdzeniem że poganie rzekomo nie popełniają w ogóle grzechów ciężkich?
Z kim ty dyskutujesz, bo nie ze mną, ja podałem dwa konkretne przypadki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13914
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nieświadomość

Post autor: sądzony » 2023-09-12, 19:25

Każdy człowiek "wyposażony" jest w ducha, a zatem posiada płaszczyznę duchową. W doświadczeniu, życie "uzbraja" człowieka w narzędzia, którymi może ją eksplorować ten obszar. Każdy posiada wewnętrzny głód Prawdy i Miłości, a zatem Boga. Jedynie w relacji ku Bogu jesteśmy w stanie doświadczyć kim jesteśmy, odnaleźć siebie. Wydaje mi się, i wierzę, że zbawienie "poza Kościołem" nie jest niemożliwe.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Albertus » 2023-09-12, 19:28

Abstract pisze: 2023-09-12, 18:44 Czyli żyją na świecie ludzie którym nikt nie przeszkodzi w możliwości dostania się do nieba oprócz ich samych. A więc mają dar od Boga w postaci wyboru, mogą wybrać Stwórcę lub go odrzucić?
Nie! Nie ma takich ludzi.

Co prawda każdy ma możliwość wyboru - czy mogą wybrać Stwórcę czy Go odrzucić ale nie ma takich ludzi którym nikt w tym nie będzie przeszkadzał( ale też i pomagał).

Gdyby nikt w tym nie mógł przeszkodzić to nie byłoby problemu w postaci zwodzicieli , fałszywych proroków czy zwodniczych ideologii które mogą człowieka sprowadzić z drogi zbawienia. A z drugiej strony ludzie mogą pomóc innym w wejściu i wytrwaniu na drodze zbawienia głosząc Ewangelię i w ogóle mówiąc im prawdę i okazując miłość
Ale żyją również też ci, którzy nie mogą skorzystać z tego daru, a więc tak naprawdę nie mają szans wybrać Boga lub go odrzucić ponieważ do potępienia determinowały ich decyzje osób trzecich (np przodków) lub tych co przeszkodzili. Nie mogli wybrać ponieważ nie wiedzieli że mogą wybrać?
I tutaj też odpowiedź jest taka że nie ma takich ludzi!

Bo nawet poganie którzy nigdy nie mogli usłyszeć Ewangelii to jeśli szczerym sercem szukają Boga i Prawdy, starają się żyć uczciwie i okazują innym miłosierdzie to i Bóg może okazać im miłosierdzie.

Tyle tylko że im inni ludzie bardziej przeszkadzają w wejściu na drogę zbawienia a mniej jest takich którzy im w tym pomogają.

gdyby tak nie było to Bóg nie posyłałby im apostołów i misjonarzy. Nie byłoby takiej potrzeby.

Jak widzisz ja staram się odpowiadać na twoje pytania, to może teraz ty odpowiesz na moje na które jeszcze nie odpowiedziałeś:

Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?

Dodano po 7 minutach 29 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-09-12, 19:14 Albertusie ! a gdzie ja napisałem, że w ogóle?!
Co ma wspólnego możliwość zbawienia w innych religiach z twierdzeniem że poganie rzekomo nie popełniają w ogóle grzechów ciężkich?
Z kim ty dyskutujesz, bo nie ze mną, ja podałem dwa konkretne przypadki
Tak zrozumiałem z tego co pisałeś. Jeśli błędnie to bardzo się z tego bym cieszył.

Napisałeś:
Psychopata, ludożerca, czy fanatyk religijny wysadzający się , bo tak go wychowano w domu, szkole i na religii
wszyscy oni nie popełniają grzechu - tak ja wiem, że to bulwersujące, ale przemyślcie to proszę zanim zamęczycie klawiaturę ;)
Jeśli ludożerca krzywdzący innego człowieka mordując go w celu zjedzenia jego ciała nie grzeszy grzechem ciężkim to jak i dlaczego mieliby grzeszyć inni poganie?
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 19:51 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 20:05

@Albertus czyli jeśli nie jest coś moim wyborem - aktem mojej woli, lecz zostaje do tego determinowany np przez to że moja matka urodziła mnie i wychowała np w islamskiej rodzinie, ja trwam w tym wyznaniu i umieram, jak to się ma do Bożej sprawiedliwości i mojej szansie zbawienia?
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 20:05 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Albertus » 2023-09-12, 20:09

Abstract pisze: 2023-09-12, 20:05 @Albertus czyli jeśli nie jest coś moim wyborem - aktem mojej woli, lecz zostaje do tego determinowany np przez to że moja matka urodziła mnie i wychowała np w islamskiej rodzinie, ja trwam w tym wyznaniu i umieram, jak to się ma do Bożej sprawiedliwości i mojej szansie zbawienia?
To już kolejne pytanie.

Czas żebyś najpierw odpowiedział na moje.

Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 20:10 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 20:24

Albertus pisze: 2023-09-12, 20:09 Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?
Przecież to załatwia wolna wola. Jeśli oni działają za przyzwoleniem mojej woli, ja odpowiadam za to przyzwolenie i jego konsekwencje. Oni za swój wybór, a więc wybór namowy mnie bądź zaniechania tego działania. Jeśli zostałem zwiedziony, oszukany odpowiadam do granicy odpowiedzialności takiej sytuacji którą ustala Bóg.

Jeśli ktoś głosi że to nie moje wybory lecz kogoś wobec mnie mogą decydować o moim zbawieniu to jest jawne zaproszenie do agnostycyzmu lub poszukiwania Boga gdzie indziej.
Ostatnio zmieniony 2023-09-12, 20:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Albertus » 2023-09-12, 20:28

Abstract pisze: 2023-09-12, 20:24
Albertus pisze: 2023-09-12, 20:09 Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?
Przecież to załatwia wolna wola. Jeśli oni działają za przyzwoleniem mojej woli, ja odpowiadam za to przyzwolenie i jego konsekwencje. Oni za swój wybór, a więc wybór namowy mnie bądź zaniechania tego działania. Jeśli zostałem zwiedziony, oszukany odpowiadam do granicy odpowiedzialności takiej sytuacji którą ustala Bóg.

Jeśli ktoś głosi że to nie moje wybory lecz kogoś wobec mnie mogą decydować o moim zbawieniu to jest jawne zaproszenie do agnostycyzmu lub poszukiwania Boga gdzie indziej.
Czyli zamiast konkretnej odpowiedzi znowu jakieś wykręty i banialuki.

Proszę o konkretną odpowiedź bo to bardzo konkretne pytanie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 20:37

@Albertus jeśli uważasz że nie udzieliłem ci odpowiedzi to ja ze swojej strony nie widzę już pola do dalszej dyskusji.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Albertus » 2023-09-12, 20:44

Abstract pisze: 2023-09-12, 20:37 @Albertus jeśli uważasz że nie udzieliłem ci odpowiedzi to ja ze swojej strony nie widzę już pola do dalszej dyskusji.
No oczywiście że nie udzieliłeś.

Na pytanie:
Czy uważasz że inni ludzie nie mogą nikomu ani pomóc ani przeszkodzić w wejściu na drogę zbawienia?
Można odpowiedzieć jednoznaczne - tak albo nie rozwijając ewentualnie myśl i dając uzasadnienie dlaczego tak albo dlaczego nie.

Natomiast ty kręcisz bo jednoznaczna odpowiedź albo byłaby sprzeczna z twoją tezą albo stałaby w sprzeczności z wszelką działalnością ewangelizacyjną i w ogóle z potrzebą istnienia Kościoła.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2586
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Nieświadomość

Post autor: Abstract » 2023-09-12, 21:32

x_x @Albertus szkoda że idziesz w kierunku sposobu dyskusji przeemka, więcej człowiek traci czasu na odkręcanie tekstów wyssanych z palca niż posuwa temat do przodu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ