Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
John Wick

Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: John Wick » 2023-09-09, 11:17

Zastanawia mnie czemu niektóre zachowania w skąpstwie albo rozrzutności czy tchórzostwo albo uwodziciele to grzech?
Czemu niby nawet pesymizm to grzech ciężki który karany jest piekłem?
Czy to grzech ciężki jak ktoś nie da komuś pieniędzy kto chodzi po domach prosi o jałmużnę a potem nie kupi sobie za to jedzenia tylko wyda na alkohol to jestem skąpy wtedy? Jak ktoś za to nie kupi dla siebie jedzenia tylko wódkę i się upije a dzieci w domu głodne a ojciec zbiera na alkohol? Czy wtedy to skąpstwo bo się nie pomogło tylko ten ktoś to nie wydał tak jak potrzeba?
Czy to uwodzicielstwo jak ktoś pisze z piękną atrakcyjną ładną kobietą ona wyśle komuś swoje zdjęcia nawet w bieliźnie tak skąpo ubrana ale nie nagie rozbierane i napisze jej że mnie podnieca, że jest bardzo zgrabna albo jest piękną uroczą kobietą że bardzo podoba się mnie i ma super figurę albo jest piękna i pobudza moje zmysły to zaraz grzech uwodzenia? Chyba to dobrze jak jej pisze nawet to że skarbie seksownie wyglądasz to mam jak jej napisać może być albo no ujdzie? Chyba nie jest to zaraz nic co oznacza że chce by ją uwieść jak jej napisze jesteś uroczą kobietą bo tak wygląda po zdjęciu uroczo. To zaraz grzech uwodzenia kobiet?
Aa czemu tchórzostwo to grzech to przykład jak ktoś nie skoczy ze skały tam gdzie w dole jest morze to też tchórzostwo?
Albo ktoś nie pomoże napadniętemu przez chuligamów to może być grzech tchórzostwa ale jak ktoś się boi o swoje życie własne? Żeby nie zostać zaatakowanym nożem dźgnięty przez takiego zbira co kogoś atakuje? To zaraz grzech bo ktoś boi się o swoje życie własne żeby samemu nie być zabitym i pobitym?
To tchórzostwo jak ktoś nie pomoże bo nie każdy zaraz zna sztuki walki że pokona zbirów?
To jeszcze na koniec czemu rozrzutność to grzech? bo ktoś sobie kupi drogie ubrania albo jedzenia dużo za swoje ciężko zarobione pieniądze, ok rozumiem jak ktoś nie potrzebuje czegoś ale to kupuje do domu. Bo czasem nie jest nam coś potrzebne ale to kupimy nie wiadomo po co bierzemy i lecimy z tym do kasy chociaż nie jest nam ten przedmiot potrzebny akurat.

Dodano po 7 minutach 10 sekundach:
Zapomniałem o pesymizmie to jak ktoś nie pójdzie na egzamin bo nie wierzy że się uda i zda zaliczy ten egzamin? to grzech pesymizmu bo nie spróbował nie zaryzykował? To jak nie pójdzie się na dany kierunek studiów bo się nie wierzy że się tam da sobie radę i będzie się nadawało to zaraz grzech bo nie wierzy się w swoje możliwości?
Czemu niby w każdym przypadku tchórzostwo czy skąpstwo to grzech? Rozumiem dać na dzieci które są ciężko chore zapomogę albo na ich rehabilitacje dać na dom dziecka zapomogę dać na schronisko dla zwierząt albo kupić jedzenie dla bezdomnego. Ale jak ktoś dostanie kase a poleci zaraz do sklepu kupić sobie wódkę a nie da żonie i dziecku tego co dostał od ludzi. Co jeszcze a jak ktoś kupi sobie dużo jedzenia za swoją własną pensje to czemu rozrzutność zaraz grzech ?

Dodano po 14 minutach 37 sekundach:
Chociaż tak jak się zastanowić to uwodzicielstwo to jak ktoś jest żonaty a kobieta do niego podbija chce go złapać bo się jej podoba. Albo chce z nim być bo jest przy kasie i tak to próbuje taka kobieta uwieść odebrać żonie męża a dzieciom ojca.
Co jeszcze z tym skąpstwem zgadzam się nie myśleć tylko o sobie samym co jest też egoizmem ale rozróżnić kiedy pomoc jest naprawdę potrzebna a kiedy ktoś udaje i kłamie że chce na jedzenie. No a tak to nie dawać takim co są alkoholicy co to wydadzą na piwo nie na dziecko które jest głodne.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: AdamS. » 2023-09-09, 12:08

Marcin89 pisze: 2023-09-09, 11:39 Czemu niby nawet pesymizm to grzech ciężki który karany jest piekłem?
Proponuję nie umieszczać tylu wątków w jednym temacie, bo trudno się do wszystkiego odnieść. Dlatego wybrałem jeden, który warto sprostować. Pesymizm sam w sobie grzechem nie jest, choć może być jego przejawem - gdy wypływa np. ze zgorzknienia i osądzania innych lub odrzucania Bożego Miłosierdzia.

W świetle rozwoju nauk, pod wpływem psychologii i neurobiologii, Kościół skorygował swoje podejście do samobójców, którzy już nie zawsze uważani są za grzeszników. Tym bardziej Kościół daleki jest od przypisywania im potępienia. Pogrzeby samobójców nie różnią się już od innych, jak to bywało dawniej. Ale też byłbym daleki od osądzania Kościoła z dawnych czasów, bo przecież powszechne podejście do tych spraw ulega zmianie mentalnej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-09, 12:12

Marcinie, zadałeś pytania - bardzo gwałtownie i nerwowo. Porzuciłeś jednak w połowie tamten wątek i wyjeżdżasz z następnymi. Czy nie warto dojść do odpowiedzi, a nie tylko ciągle pytać o nowe rzeczy?

John Wick

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: John Wick » 2023-09-10, 16:26

Można i nie trzeba wrzucać całych esejów referatów tylko napisać konkrety krótko zwięźle i na temat. Nie muszą to być całe eseje gdzie na czynniki rozbija się każdy drobny frwgment nauki Ojców Kościoła albo Biblii. Bo można w jednym poście główne wątki jakie ja zamieściłem wyjaśnić. Nie trzeba zaraz przypisywać połowę Katechizmu Kościoła Katolickiego albo Biblii gdzie każdy werset bada się zdaniami.
Nie oczekuje aż tak żeby mnie pisać na temat jednego zagadnienia tyle treści .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-10, 16:30

Jaaasne. Mamy CI wszystko podać na tacy (ale zwięźle, bo Ci się zbyt dokładnych wyjaśnień nie chce czytać)?
A Marcinek będzie coraz to nowe nonsensy przepisywał z jakichś przypadkowych wpisów z netu, bez żadnego swojego wysiłku wkładanego w ich weryfikację, nie czytając nawet z bardzo odpowiedni, bo nie potrafi się skupić na jednym temacie?

John Wick

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: John Wick » 2023-09-10, 16:42

Ale to nie są akurat tutaj z Internetu wklejone jakieś feagmenty tylko sam tutaj podaje przykłady panie Marku. To co jest w tym temacie to moje przemyślenia nie że to wziąłem z innej osoby z innego portalu społecznościowego. Wrzuciłem w jeden temat bo nie chciałem robić z 5 odrębnych. Nie chodzi mnie by cały grzech rozrzutności opisywać albo uwodzicielstwa. Odniosłem się do konkretnych przykładów czy akurat w tym miejscu zachowanie takie będzie grzechem rozrzutności czy uwodzicielstwa nie że chodzi mnie o całe opisy danego grzechu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-10, 16:47

Nie ma sensu Ci odpowiadać, skoro nie jesteś zainteresowany odpowiedziami.

John Wick

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: John Wick » 2023-09-10, 16:51

Nikogo nie zmuszam by się udzielał w moich tematach każdy robi to dobrowolnie.
Czytam komentarze osób które mnie odpowiadają naprawdę tutaj nie jest tak że kogoś sobie olewam i to pomijam albo odrzucam. Zwracam uwagę na każdy komentarz i sprawdzam co kto pisze w nim. Nigdy nie odrzucam tego co ktoś odpowiada na moje zapytanie. Zawsze czytam to co ktoś pisze nie że mnie męczy długie czytanie postów.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-10, 16:55

Nie chłopie. Albo pytasz poważnie - i wkładasz swój wysiłek (minimum: w odczytanie, znalezienie w Piśmie itd), albo baw się sam.
Paplanie mnie nie interesuje.

Jak będziesz chciał o czymś poważnie porozmawiać, daj znać.
Ostatnio zmieniony 2023-09-10, 16:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

John Wick

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: John Wick » 2023-09-10, 17:04

Co mogę powiedzieć na pewno doceniam wkład trud jaki forumowicze dają w swoich komentarzach do moich zapytań. To co mnie nurtowało zamieściłem bo akurat mnie to zastanawia i chciałem to opisać na danym przykładzie czy akurat w takim przypadku to będzie uznane jako grzech.
Tutaj nie odnoszę się do całości zachowań postępowania wobec ludzi związanych z grzechem rozrzutności czy skąpstwa. Tylko czy w danym przypadku można uznać takie zachowanie za grzech. Sytuacja jedna do grzechu i pytanie czy takie zachowanie w tym przypadku jest grzechem rozrzutności czy skąpstwa? Nie że odnoszę się do całości zachowań dotyczących danego grzechu.

Dodano po 28 minutach 2 sekundach:
Dużo szukam różnych nawet kanałów katolickich które oglądam na you tube.
Szkoda że nie udziela się tutaj Ojciec Szustak z kanału Langusta na palmie albo Ojciec Remigiusz Recław z kanału Mocni w duchu którzy prowadzą pytania i odpowiedzi na różne religijne tematy.
Oglądałem też kanały związane z couchingiem chrześcijańskim jak Dobra nowina czy Wdzięczne serce. Dużo takich kanałów oglądałem i jeden kontrowersyjny bardziej taki gdzie ktoś kłóci się z nauką kościoła i opiera się tylko na Biblii i tym co tam jest zawarte kanał pana Piotra Skurzyńskiego. Oglądałem i oglądam też kanał na you tube księdza Sebastiana Picura i wielka szkoda że tacy księża tutaj nie mogą być razem z nami na forum. Jakby mieli czas i mogli czasem zajrzeć tutaj na forum porozmawiać szkoda.
Ostatnio zmieniony 2023-09-10, 17:39 przez John Wick, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego takie zachowania/postępowanie jest akurat uznane za grzech?

Post autor: Viridiana » 2023-09-11, 16:52

Marcin89 pisze: 2023-09-10, 16:26 Można i nie trzeba wrzucać całych esejów referatów tylko napisać konkrety krótko zwięźle i na temat.
Jeżeli oczekujesz od innych konkretnych odpowiedzi, sam też powinieneś pisać w konkretny sposób. Ja i inni forumowicze nie mówimy Ci tego dlatego, że chcemy się przyczepić, po prostu ciężko jest odpowiadać na dziesięć problemów naraz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ