Syn Czlowieczy

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Syn Czlowieczy

Post autor: Arek » 2023-09-11, 18:11

Określenie Jezusa Chrystusa. Co ono oznacza? Czy też to, że został zrodzony, a nie stworzony? To, że był człowiekiem i jest dla człowieka - inaczej, że jest Zbawicielem. Wiele razy przewija się to określenie w Piśmie Świętym. A może też, to, że czuł, cierpiał, cieszył się, pracował i doświadczał tego wszystkiego tak ja my każdego dnia. A może chodzi o to, że był człowiekiem i jest idealnym wzorem dla nas tu na ziemi jako przykład, że można walczyć z pokusami i nie zgrzeszyć. Określenie bardzo przyziemne ale zarazem skrywające pewną tajemnicę. A może Bóg chce pokazać, że Jezus to dwie płaszczyzny śmiertelnego ciała i wiecznej duszy? Być może dlatego, że zbyt często ściągają nas przyziemne sprawy, a te Boskie stają się nam odległe. Z drugiej strony zagłębiając się w to określenie staje się ono bardziej zrozumiałe, czego może chcieć od nas każdy dobry ojciec. Więc jak Wy rozumiecie określenie Syn Czlowieczy?
Ostatnio zmieniony 2023-09-11, 18:12 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Albertus » 2023-09-11, 18:44

Oznacza to że Bóg naprawdę stał się prawdziwym Człowiekiem i takim jest będzie na zawsze.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-11, 18:47

"Syn człowieczy" to po prostu zwykły człowiek. [wg Geza Vermes]
Ostatnio zmieniony 2023-09-11, 18:47 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-11, 18:57

Ten ulubieniec Tygodnika Powszechnego, co porzucił kapłaństwo dla kobiety? ;)
Syn Człowieczy to owszem, człowiek. Bez uzupełnienia, że "zwykły". W stosunku do Wcielenia Chrystusa określenie to ma szczególne znaczenie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Albertus » 2023-09-11, 19:10

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-11, 18:47 "Syn człowieczy" to po prostu zwykły człowiek. [wg Geza Vermes]

Człowiek tak ale dlaczego zwykły? Nie był niezwykły?

No i raczej nie "po prostu". Gdyby to było takie proste to dlaczego Jezus pyta:

Mt22:
41 Gdy faryzeusze byli zebrani, Jezus zadał im takie pytanie: 42 «Co sądzicie o Mesjaszu? Czyim jest synem?» Odpowiedzieli Mu: «Dawida». 43 Wtedy rzekł do nich: «Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi:
44 Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej,
aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje12.
45 Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być [tylko] jego synem?» 46 I żaden z nich nie mógł Mu odpowiedzieć. Nikt też od owego dnia nie odważył się więcej Go pytać.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-11, 19:28

@Marek_Piotrowski myślałem, że ze zwodzicielami i sekciarzami ... nie rozmawia?
Wydał go również Znak - "Jezus Żyd"

@Albertus Co Mt22 ma do sformułowania "syn człowieczy"?

Dodano po 3 minutach 19 sekundach:
Syn człowieczy wg Vermesa (EDIT: i Bultmana) to również zastąpienie zaimka "ja"

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Syn_Cz%C5%82owieczy
Ostatnio zmieniony 2023-09-11, 19:47 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Albertus » 2023-09-11, 19:37

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-11, 19:33 @Albertus Co Mt22 ma do sformułowania "syn człowieczy"?
Ma do stwierdzenia że to "po prostu zwykły człowiek".

Mt22 pokazuje że to nie jest wcale takie proste.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-11, 19:38

Albertus pisze: 2023-09-11, 19:37
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-11, 19:33 @Albertus Co Mt22 ma do sformułowania "syn człowieczy"?
Ma do stwierdzenia że to "po prostu zwykły człowiek".

Mt22 pokazuje że to nie jest wcale takie proste.
Ale w Mt22 chyba nie chodzi o "syna człowieczego".

Dodano po 1 minucie 19 sekundach:
tylko o to, że Jezus jest Panem - czyli Chrystusem.

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
Hebrajskie wyrażenie "syn człowieczy" (בן–אדם, ben-'adam) pojawia się 107 razy w Biblii hebrajskiej, większość (93 razy) w Księdze Ezechiela. [1]
https://en.wikipedia.org/wiki/Son_of_man
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-11, 20:44

Biblia pokazuje jasno, o co chodzi:
„To dążenie niech was ożywia; ono też [było] w Chrystusie Jezusie. On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."/Flp 2,5-8 BT5/
I odwrotnie:
Ap 14:14 BT5 "Potem ujrzałem: oto biały obłok - a Siedzący na obłoku, podobny do Syna Człowieczego, miał złoty wieniec na głowie i w ręku ostry sierp."/Ap 14,14/

Tłum zresztą pytał Jezusa o to sformułowanie:
J 12,34-37 BT5
"Na to tłum Mu odpowiedział: Myśmy się dowiedzieli z Prawa, że Mesjasz ma trwać na wieki. Jakżeż ty możesz mówić, że trzeba wywyższyć Syna Człowieczego? Któż to jest ten Syn Człowieczy? "/J 12,34/
Jezus bynajmniej nie odpowiedział, że jest po prostu człowiekiem:
"Odpowiedział im więc Jezus: Jeszcze przez krótki czas jest wśród was światłość. Chodźcie, dopóki macie światłość, aby was ciemność nie ogarnęła. A kto chodzi w ciemności, nie wie, dokąd idzie. (36) Dopóki światłość macie, wierzcie w światłość, abyście byli synami światłości. To powiedział Jezus i odszedłszy, ukrył się przed nimi."/J 12,35-36/
Ale, podobnie jak dziś, to nie wystarczyło:
"Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego"/J 12,37/

Dodano po 4 minutach 25 sekundach:
Jezus choć jest Bogiem, musiał być człowiekiem, by być Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi. Musiał zrobić to jako jeden z nas, ludzi.
"Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa."/Rz 5,15b/

Raczej Jezus nie mówił o sobie po prostu "człowiek":
"Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów - rzekł do paralityka: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu!"/Mt 9,6/
"Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu."/Mt 12,8/
"Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania."/Mt 16,27/
(swoją drogą: czyi sa aniołowie? Odpowiedź tu: https://biblia.apologetyka.co/read?q=Hb ... m=1&sort=0

"Wyłącznie ludzkiemu" statusowi Jezusa zaprzecza mnóstwo fragmentów.
"I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego."/J 3,13/
"A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem?"/J 6,62/
"Tylko człowiek", który przed narodzeniem był w Niebie? 😉
Ostatnio zmieniony 2023-09-11, 20:44 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-11, 21:07

Dla kontekstu sfromułowania "syn człowieczy" proponuję zazpoznać się rónież z tym sformułowaniem w Starym Testamencie.
Poniżej wszystkie wersety z Bw gdzie w oryginale hebrajskim jest "Ben Adam" בֶּן־אָדָם

Lb 23:19 Bóg nie jest człowiekiem, aby ​​​nie dotrzymał słowa ​​​Ani synem człowieczym, aby żałował. ​​​Czy On powiada, a nie czyni, ​​​I mówi, a nie spełnia? ​​​ Bw
Hi 16:21 Aby rozstrzygnął na korzyść męża ​​​jego sprawę z Bogiem, ​​​na korzyść człowieka jego sprawę ​​​z bliźnim, ​​​ Bw
Hi 25:6 O ileż mniej śmiertelny, który jest ​​​jak czerw, ​​​i syn człowieczy, który jest jak ​​​robak? ​​​ Bw
Hi 35:8 Twoja bezbożność dotknie tylko ​​​człowieka takiego jak ty, ​​​a twoja sprawiedliwość pomoże ​​​tylko takiemu samemu synowi ​​​człowieka. ​​​ Bw
Ps 8:4 Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz, ​​​Lub syn człowieczy, że go nawiedzasz? ​​​ Bw
Ps 80:17 Ręka twoja niech spocznie na mężu prawicy twojej, ​​​Na synu człowieczym, któregoś sobie wychował. ​​​ Bw
Ps 146:3 Nie pokładajcie ufności w książętach ​​​Ani w człowieku, który nie może pomóc! ​​​ Bw
Iz 51:12 Ja, Ja jestem tym, który was ​​​pociesza. ​​​Kim jesteś ty, że się boisz człowieka ​​​śmiertelnego, ​​​syna człowieczego, który ginie jak ​​​trawa? ​​​ Bw
Iz 56:2 Szczęśliwy człowiek, który to czyni, ​​​i syn człowieczy, który się tego ​​​trzyma, ​​​który przestrzega sabatu, nie ​​​bezczeszcząc go, ​​​i który strzeże swojej ręki, aby nie ​​​czyniła nic złego. ​​​ Bw
Jer 49:18 Jak Sodoma i Gomora, i sąsiednie ich miasta zostały doszczętnie zburzone — mówi Pan — tak nikt tam nie zamieszka i żaden człowiek się tam nie zatrzyma. ​​​ Bw
Jer 49:33 I będzie Chazor legowiskiem ​​​szakali, ​​​pustkowiem po wszystkie czasy, ​​​nikt tam nie zamieszka ​​​i nie będzie tam przebywał żaden ​​​człowiek. ​​​ Bw
Jer 50:40 Jak Bóg zburzył Sodomę i Gomorę, ​​​i sąsiednie miasta — mówi Pan — tak nikt ​​​tam nie osiądzie i żaden człowiek nie ​​​będzie tam przebywał. ​​​ Bw
Jer 51:43 Jego miasta stały się pustynią, ​​​ziemią suchą i stepem; ​​​krajem, w którym nikt nie mieszka ​​​i przez który nie przechodzi żaden ​​​człowiek. ​​​​ Bw
Eze 2:1 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Stań na nogi, a będę z tobą rozmawiał! ​​​ Bw
Eze 2:3 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Posyłam cię do synów izraelskich, do narodu buntowników, którzy zbuntowali się przeciwko mnie, zarówno oni jak i ich ojcowie odstąpili ode mnie i odstępują aż do dnia dzisiejszego, ​​​ Bw
Eze 2:6 Ale ty, synu człowieczy, nie bój się ich i nie bój się ich słów, chociaż cię otaczają ciernie i mieszkasz wśród skorpionów; nie bój się ich słów i nie drżyj przed ich obliczem, gdyż to dom przekory! ​​​ Bw
Eze 2:8 Ty zaś, synu człowieczy, słuchaj, co Ja mówię do ciebie! Nie bądź przekorny jak dom przekory! Otwórz swoje usta i zjedz, co ci podaję! ​​​ Bw
Eze 3:1 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Zjedz to, co masz przed sobą; zjedz ten zwój i idź, a mów do domu izraelskiego. ​​​ Bw
Eze 3:3 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Nakarm swoje ciało i napełnij swoje wnętrzności tym zwojem, który ci daję! Wtedy zjadłem go, a on był w moich ustach słodki jak miód. ​​​ Bw
Eze 3:4 Potem rzekł do mnie: Synu człowieczy! Idź, udaj się do domu izraelskiego i przemów do nich moimi słowami! ​​​ Bw
Eze 3:10 Nadto rzekł do mnie: Synu człowieczy! Wszystkie moje słowa, które będę mówił do ciebie, przyjmij do serca i słuchaj uszami! ​​​ Bw
Eze 3:17 Synu człowieczy: Na stróża domu izraelskiego cię powołałem! Ilekroć usłyszysz słowo z moich ust, ostrzeż ich w moim imieniu. ​​​ Bw
Eze 3:25 Oto, synu człowieczy, włożą na ciebie pęta i zwiążą cię nimi tak, że nie będziesz mógł wyjść do nich. ​​​ Bw
Eze 4:1 A ty, synu człowieczy, weź sobie cegłę, połóż ją przed sobą i wyrysuj na niej miasto Jeruzalem, ​​​ Bw
Eze 4:16 Potem rzekł do mnie: Synu człowieczy! Oto Ja uszczuplę w Jeruzalemie zapas chleba, tak że będą jeść chleb odważony i w strachu i będą pić wodę odmierzoną i w przerażeniu, ​​​ Bw
Eze 5:1 A ty, synu człowieczy, weź sobie ostry miecz, użyj go jako brzytwy i ogól nim głowę i brodę; potem weź sobie wagę i rozdziel włosy: ​​​ Bw
Eze 6:2 Synu człowieczy! Zwróć swoje oblicze ku górom izraelskim i prorokuj przeciwko nim! ​​​ Bw
Eze 7:2 A ty, synu człowieczy, mów: Tak mówi Wszechmocny Pan do ziemi izraelskiej: Nadszedł kres, kres dla czterech krańców ziemi! ​​​ Bw
Eze 8:5 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Podnieś swoje oczy w stronę północy! A gdy podniosłem swoje oczy w stronę północy, oto na północ od bramy wschodniej był u wejścia ten znienawidzony posąg. ​​​ Bw
Eze 8:6 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widzisz, co oni robią — te wielkie obrzydliwości, których dopuszcza się tutaj dom izraelski, aby mnie oddalić od mojej świątyni? Ale ty zobaczysz jeszcze większe obrzydliwości. ​​​ Bw
Eze 8:8 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Przebij ścianę! A gdy przebiłem ścianę, oto było tam przejście. ​​​ Bw
Eze 8:12 I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widziałeś, co robią starsi domu izraelskiego w ciemności, każdy w swoim pokoju z obrazami? Mówią bowiem: Pan nas nie widzi, Pan opuścił kraj. ​​​ Bw
Eze 8:15 Wtedy rzekł do mnie: Czy widziałeś to, synu człowieczy? Ujrzysz jeszcze większe obrzydliwości niż te. ​​​ Bw
Eze 8:17 Wtedy rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widziałeś to! Czy to nie dosyć dla domu judzkiego popełniać obrzydliwości, które tu popełniają, napełniając kraj bezprawiem i ustawicznie pobudzając mnie do gniewu? A oto patrz, winną latorośl przykładają do nosa! ​​​ Bw
Eze 11:2 A Pan rzekł do mnie: Synu człowieczy! To są mężowie, którzy w tym mieście knują zło i udzielają złej rady. ​​​ Bw
Eze 11:4 Dlatego prorokuj przeciwko nim, prorokuj, synu człowieczy! ​​​ Bw
Eze 11:15 Synu człowieczy! O twoich braciach, o twoich krewnych, o twoich towarzyszach niewoli i całym domu izraelskim, o nich wszystkich mówią mieszkańcy Jeruzalemu: Oddalili się od Pana, a nam jest dany kraj na własność. ​​​ Bw
Eze 12:2 Synu człowieczy! Mieszkasz pośród domu przekory, który ma oczy, aby widzieć, a jednak nie widzi, ma uszy, aby słyszeć, a jednak nie słyszy, gdyż to dom przekory. ​​​ Bw
Eze 12:3 Ty więc, synu człowieczy, przygotuj sobie toboły wygnańca, udaj się na wygnanie w dzień na ich oczach i przenieś się na ich oczach z miejsca swojego pobytu na inne miejsce — może spostrzegą, że są domem przekory. ​​​ Bw
Eze 12:9 Synu człowieczy! Czy dom izraelski, dom przekory, nie mówił do ciebie: Cóż to robisz? ​​​ Bw
Eze 12:18 Synu człowieczy! Swój chleb będziesz jadł z drżeniem, a swoją wodę będziesz pił w niepokoju i strachu. ​​​ Bw
Eze 12:22 Synu człowieczy! Cóż to macie za przypowieść o ziemi izraelskiej, która brzmi: Wydłużają się dni, a żadne widzenie nie sprawdza się? ​​​ Bw
Eze 12:27 Synu człowieczy! Oto dom izraelski mówi: Widzenia, które ten ogląda, dotyczą późniejszych dni, i o dalszych czasach on prorokuje. ​​​ Bw
Eze 13:2 Synu człowieczy! Prorokuj przeciw prorokom izraelskim, prorokuj i mów do tych, którzy prorokują z własnego natchnienia: Słuchajcie słowa Pana! ​​​ Bw
Eze 13:17 Ale ty, synu człowieczy, zwróć swoje oblicze przeciwko córkom swojego ludu, które prorokują z własnego natchnienia, i prorokuj przeciwko nim, ​​​ Bw
Eze 14:3 Synu człowieczy! Ci mężowie oddali swoje serca bałwanom i położyli przed sobą to, co spowoduje ich winę. Czy tacy mają prawo nachodzić mnie o radę? ​​​ Bw
Eze 14:13 Synu człowieczy! Jeżeli jaki kraj zgrzeszy przeciwko mnie, dopuszczając się niewierności i Ja wyciągnę swoją rękę przeciwko niemu, i uszczuplę jego zapasy chleba, i ześlę na niego głód, i wytracę z niego ludzi i bydło, ​​​ Bw
Eze 15:2 Synu człowieczy! Czym góruje ​​​drewno winogradu ​​​nad wielkim drzewem, ​​​które jest wśród drzew leśnych? ​​​ Bw
Eze 16:2 Synu człowieczy! Oznajmij Jeruzalemowi jego obrzydliwości, ​​​ Bw
Eze 17:2 Synu człowieczy! Ułóż zagadkę ​​​i opowiedz domowi izraelskiemu przypowieść ​​​ Bw
Eze 20:3 Synu człowieczy! Przemów do starszych izraelskich i powiedz im: Tak mówi Wszechmocny Pan: Czy przyszliście, aby się mnie radzić? Jakom żyw, nie pozwolę wam mnie się radzić — mówi Wszechmocny Pan. ​​​ Bw
Eze 20:4 Czy chcesz ich sądzić? Jeżeli chcesz sądzić, synu człowieczy, to oznajmij im obrzydliwości ich ojców, ​​​ Bw
Eze 20:27 Dlatego, synu człowieczy, przemów do domu izraelskiego i powiedz im: Tak mówi Wszechmocny Pan: Jeszcze i tym obrazili mnie wasi ojcowie, że popełnili wobec mnie wiarołomstwo, ​​​ Bw
Eze 20:46 Synu człowieczy! Zwróć swoje oblicze ku południowi i zwiastuj w stronę południa, i prorokuj przeciw krainie leśnej w Negebie! ​​​ Bw
Eze 21:2 Synu człowieczy! Zwróć swoje oblicze przeciwko Jeruzalemowi i zwiastuj przeciwko jego świątyni, i prorokuj przeciwko ziemi izraelskiej. ​​​ Bw
Eze 21:6 Lecz ty, synu człowieczy, jęcz! Jęcz na ich oczach aż cię będą biodra bolały, jęcz gorzko! ​​​ Bw
Eze 21:9 Synu człowieczy, prorokuj i mów: ​​​Tak mówi Wszechmocny — mów: ​​​Miecz, miecz, wyostrzony jest i wygładzony. ​​​ Bw
Eze 21:12 Krzycz i biadaj, synu człowieczy, ​​​gdyż spadnie on na mój lud, ​​​na wszystkich książąt izraelskich, ​​​którzy są oddani pod miecz wraz ​​​z moim ludem — ​​​dlatego uderz się w biodro! ​​​ Bw
Eze 21:14 Lecz ty, synu człowieczy, prorokuj ​​​i klaskaj w dłonie, ​​​niech miecz uderzy dwakroć, ​​​trzykroć! ​​​Jest to miecz rzezi, wielki miecz ​​​rzezi, który ich okrąża, ​​​ Bw
Eze 21:19 A ty, synu człowieczy, wyznacz sobie dwie drogi, którymi ma przyjść miecz króla babilońskiego! Z jednej ziemi mają wyjść obie. I postaw drogowskaz na rozstaju dróg do jednego i drugiego miasta. ​​​ Bw
Eze 21:28 A ty, synu człowieczy, prorokuj i powiedz: Tak mówi Wszechmocny Pan o Ammonitach i ich urąganiu, powiedz: Miecz, miecz jest dobyty na rzeź, jest wygładzony na zniszczenie, aby błyszczał jak błyskawica — ​​​ Bw
Eze 22:2 A ty, synu człowieczy, czy chcesz sądzić, czy chcesz sądzić miasto krwi przelewu? Przedstaw mu jego obrzydliwości ​​​ Bw
Eze 22:18 Synu człowieczy, żużlem stał się dla mnie dom izraelski; wszyscy oni, to tylko brąz i cyna, żelazo i ołów w tyglu, a stali się żużlem. ​​​ Bw
Eze 22:24 Synu człowieczy, mów do niej: Ty jesteś ziemią nie skropioną i nie zroszoną deszczem w dniu gniewu, ​​​ Bw
Eze 23:2 Synu człowieczy! Były dwie kobiety, córki jednej matki. ​​​ Bw
Eze 23:36 I rzekł Pan do mnie: Synu człowieczy, czy chcesz sądzić Oholę i Oholibę? Przedstaw im ich obrzydliwości. ​​​ Bw
Eze 24:2 Synu człowieczy, zapisz sobie dokładnie datę tego dnia! W tym właśnie dniu król babiloński natarł na Jeruzalem. ​​​ Bw
Eze 24:16 Synu człowieczy, oto Ja zabiorę ci przez nagłą śmierć rozkosz twoich oczu, lecz ty nie biadaj ani nie płacz, niech ani jedna łza u ciebie się nie pojawi. ​​​ Bw
Eze 24:25 A ty, synu człowieczy, w dniu, w którym Ja im zabiorę ich gród warowny, ich radość i chlubę, rozkosz ich oczu i ukochanie ich duszy, ich synów i ich córki, ​​​ Bw
Eze 25:2 Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze przeciwko Ammonitom i prorokuj przeciwko nim, ​​​ Bw
Eze 26:2 Synu człowieczy, ponieważ Tyr ​​​mówił o Jeruzalemie: ​​​Cha! Cha! złamana jest brama ​​​ludów! ​​​Otwarła się przede mną. ​​​Ja się wzbogacę przez jego ​​​spustoszenie, ​​​ Bw
Eze 27:2 A ty, synu człowieczy, zanuć pieśń ​​​żałobną nad Tyrem, ​​​ Bw
Eze 28:2 Synu człowieczy, powiedz księciu ​​​Tyru: Tak mówi Wszechmocny Pan: ​​​Ponieważ twoje serce było wyniosłe ​​​i mówiłeś: Jestem bogiem, ​​​siedzibę bogów zamieszkuję ​​​pośród mórz — ​​​a wszak jesteś tylko człowiekiem, ​​​a nie Bogiem, ​​​i za zamysły Boże uważałeś swoje ​​​zamysły — ​​​ Bw
Eze 28:12 Synu człowieczy, zanuć pieśń żałobną nad królem Tyru i powiedz mu: ​​​Tak mówi Wszechmocny Pan: ​​​Ty, który byłeś odbiciem ​​​doskonałości, ​​​pełnym mądrości i skończonego ​​​piękna, ​​​ Bw
Eze 28:21 Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze przeciw Sydonowi, prorokuj przeciwko niemu. ​​​ Bw
Eze 29:2 Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze przeciwko faraonowi, królowi Egiptu, i prorokuj przeciwko niemu i przeciwko całemu Egiptowi; ​​​ Bw
Eze 29:18 Synu człowieczy! Nebukadnesar, król babiloński, zlecił swojemu wojsku trudne zadanie przeciw Tyrowi: każda głowa wyłysiała i każde ramię odarte ze skóry, lecz ani on, ani jego wojsko nie otrzymało od Tyru zapłaty za trud, jaki przeciwko niemu podjęto. ​​​ Bw
Eze 30:2 Synu człowieczy, prorokuj i mów: ​​​Tak mówi Wszechmocny Pan: ​​​Biadajcie! Ach! Jakiż to dzień! ​​​ Bw
Eze 30:21 Synu człowieczy, ramię faraona, króla egipskiego, złamałem i oto nie zostało obwiązane; nie zastosowano żadnego leczenia, nie założono opatrunku, aby je wzmocnić, by mogło chwycić za miecz. ​​​ Bw
Eze 31:2 Synu człowieczy, mów do faraona, ​​​króla egipskiego, i do jego ludu: ​​​Kogo przypominasz swoją ​​​wielkością? ​​​ Bw
Eze 32:2 Synu człowieczy, zanuć pieśń żałobną nad faraonem, królem egipskim i powiedz do niego: ​​​Do młodego lwa wśród narodów ​​​przyrównywano ciebie, ​​​a byłeś przecież podobny raczej do ​​​potwora w wodach morskich; ​​​burzyłeś wody swoim ryjem, ​​​mąciłeś wody swoimi odnóżami ​​​i dreptałeś wokoło w ich falach. ​​​ Bw
Eze 32:18 Synu człowieczy, narzekaj nad ​​​okazałością Egiptu i nad jego ​​​chwałą ​​​i wraz z córkami potężnych ludów ​​​zstąp z nim do podziemnej krainy, ​​​krainy umarłych, do tych, którzy ​​​zstąpili do grobu. ​​​ Bw
Eze 33:2 Synu człowieczy, przemów do swoich rodaków i powiedz im: Gdy sprowadzam na jakiś kraj miecz, a lud tego kraju wybiera jednego męża spośród siebie i ustanawia go swoim stróżem, ​​​ Bw
Eze 33:7 Ciebie więc, synu człowieczy, ustanowiłem stróżem domu izraelskiego; gdy usłyszysz słowo z moich ust, przestrzeżesz ich w moim imieniu. ​​​ Bw
Eze 33:10 A ty, synu człowieczy, mów do domu izraelskiego: Tak mówiliście: Zaiste, ciążą na nas nasze występki i nasze grzechy i z powodu nich giniemy. Jakże mamy żyć? ​​​ Bw
Eze 33:12 A ty, synu człowieczy, mów do swoich rodaków: Sprawiedliwość nie uratuje sprawiedliwego, gdy popełnia występek, a bezbożność nie doprowadzi bezbożnego do upadku, gdy się odwróci od swojej bezbożności. Lecz i sprawiedliwy nie może żyć, gdy grzeszy. ​​​ Bw
Eze 33:24 Synu człowieczy, mieszkańcy tych ruin w ziemi izraelskiej mówią tak: Abraham był jeden, a jednak wziął w posiadanie tę ziemię, nas zaś jest wielu, nam więc dana jest ta ziemia w posiadanie. ​​​ Bw
Eze 33:30 A o tobie, synu człowieczy, twoi rodacy rozprawiają pod ścianami i w drzwiach domów, mówiąc jeden do drugiego, brat do brata: Nuże, chodźcie i słuchajcie, co za słowo wychodzi od Pana. ​​​ Bw
Eze 34:2 Synu człowieczy, prorokuj przeciwko pasterzom Izraela, prorokuj i powiedz im: Pasterze! Tak mówi Wszechmocny Pan: Biada pasterzom Izraela, którzy sami siebie paśli! Czy pasterze nie powinni raczej paść trzody? ​​​ Bw
Eze 35:2 Synu człowieczy, zwróć swoje ​​​oblicze ku górze Seir i prorokuj przeciwko niej. ​​​ Bw
Eze 36:1 A ty, synu człowieczy, prorokuj o górach izraelskich i mów: Góry izraelskie, słuchajcie słowa Pana! ​​​ Bw
Eze 36:17 Synu człowieczy, gdy dom izraelski mieszkał w swojej ziemi, skalał ją przez swoje postępowanie i swoje czyny; jak jest z nieczystością kobiety w okresie jej krwawienia, tak było z ich postępowaniem wobec mnie. ​​​ Bw
Eze 37:3 I rzekł do mnie: Synu człowieczy, czy ożyją te kości? I odpowiedziałem: Wszechmocny Panie, Ty wiesz. ​​​ Bw
Eze 37:9 I rzekł do mnie: Prorokuj do ożywczego tchnienia, synu człowieczy, i powiedz ożywczemu tchnieniu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Przyjdź, ożywcze tchnienie, z czterech stron i tchnij na tych zabitych, a ożyją. ​​​ Bw
Eze 37:11 I rzekł do mnie: Synu człowieczy, te kości — to cały dom izraelski. Oto mówią oni: Uschły nasze kości, rozwiała się nasza nadzieja, zginęliśmy. ​​​ Bw
Eze 37:16 A ty, synu człowieczy, weź sobie kawałek drewna i napisz na nim: Należy do Judy i synów izraelskich, jego bratnich plemion. Weź także drugi kawałek drewna i napisz na nim: Należy do Józefa, drewno Efraima, i całego domu izraelskiego, jego bratnich plemion. ​​​ Bw
Eze 38:2 Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze ku Gogowi w kraju Magog, głównemu księciu w Mesech i Tubal, prorokuj przeciwko niemu ​​​ Bw
Eze 38:14 Dlatego prorokuj, synu człowieczy, i mów do Goga: Tak mówi Wszechmocny Pan: Zaiste, w owym dniu, gdy mój lud izraelski będzie bezpiecznie mieszkał, wyruszysz ​​​ Bw
Eze 39:1 A ty, synu człowieczy, prorokuj przeciwko Gogowi i mów: Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja wystąpię przeciwko tobie, Gogu, główny książę w Mesech i Tubal. ​​​ Bw
Eze 39:17 A ty, synu człowieczy — tak mówi Wszechmocny Pan — mów do wszelkiego rodzaju ptactwa i do wszystkich zwierząt polnych: Zbierzcie się i przyjdźcie, zgromadźcie się zewsząd na moją ucztę ofiarną, którą dla was przygotowuję jako wielką ucztę ofiarną na górach izraelskich! Jedzcie mięso i pijcie krew! ​​​ Bw
Eze 40:4 Mąż ten przemówił do mnie: Synu człowieczy, patrz twoimi oczami i słuchaj twoimi uszami! Zwróć uwagę na wszystko, co ci pokażę; gdyż sprowadzono cię tutaj, aby ci to pokazać. Zwiastuj domowi izraelskiemu wszystko, co widzisz! ​​​ Bw
Eze 43:7 I rzekł do mnie: Synu człowieczy, oto miejsce mojego tronu i miejsce podnóżka moich stóp, gdzie na zawsze zamieszkam wśród synów izraelskich. Już nigdy dom izraelski — ani oni, ani ich królowie nie będą bezcześcili świętego mojego imienia przez swoje wszeteczeństwo i zwłoki swych królów, gdy umrą, ​​​ Bw
Eze 43:10 A ty, synu człowieczy, opisz domowi izraelskiemu świątynię, jej wygląd i jej plan, aby się wstydzili swoich przewinień. ​​​ Bw
Eze 43:18 I rzekł do mnie: Synu człowieczy, tak mówi Wszechmocny Pan: To są przepisy o ołtarzu: W dniu, gdy będzie wzniesiony, aby składać na nim ofiary całopalne i skrapiać go krwią, ​​​ Bw
Eze 44:5 A Pan rzekł do mnie: Synu człowieczy, zwróć uwagę, patrz i słuchaj dobrze wszystkiego, co ci powiem o wszystkich przepisach dotyczących świątyni Pana i o wszystkich jej ustawach! Zwróć uwagę na wszystkie wejścia i wyjścia świątyni, jak należy postępować! ​​​ Bw
Eze 47:6 Wtedy rzekł do mnie: Czy widziałeś to, synu człowieczy? Potem kazał mi iść z powrotem brzegiem potoku. ​​​ Bw
Dn 8:17 I przyszedł na miejsce, gdzie stałem, a gdy przyszedł, zląkłem się i padłem na twarz. Wtedy rzekł do mnie: Zważ, synu człowieczy, że widzenie dotyczy czasu ostatecznego. ​​​ Bw
Ostatnio zmieniony 2023-09-11, 21:14 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-11, 21:10

i? ;)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-11, 22:03

I jeszcze dla kompletu liczba mnoga: synowie ludzcy "בְּנֵי הָאָדָם"

Rdz 11:5 Wtedy zstąpił Pan, aby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie. ​​​ Bw
1Sm 26:19 Niechaj teraz posłucha mój pan, król, słów swego sługi: Jeżeli to Pan pobudził cię przeciwko mnie, niech powącha ofiary; jeżeli zaś ludzie, niech będą przeklęci przed Panem, że odtrącają mnie dziś od udziału w dziedzictwie Pana, powiadając: Idź, służ obcym bogom! ​​​ Bw
1Kl 8:39 Ty racz wysłuchać w niebie, w miejscu, gdzie mieszkasz, i odpuścić, i wkroczyć, i dać każdemu według wszystkich jego postępków, Ty bowiem znasz jego serce, gdyż Ty jedynie znasz serca wszystkich synów ludzkich, ​​​ Bw
2Kn 6:30 Racz Ty wysłuchać z niebios, z miejsca, gdzie mieszkasz, i odpuścić, i dać każdemu według jego postępków, jak Ty znasz jego serce, gdyż Ty jedynie znasz serce wszystkich synów ludzkich, ​​​ Bw
Ps 33:13 Pan spogląda z nieba, ​​​Widzi wszystkich ludzi. ​​​ Bw
Ps 145:12 Aby oznajmiać ludziom potęgę twoją ​​​I wspaniałą chwałę królestwa twego! ​​​ Bw
Kzn 1:13 Postanowiłem szczerze mądrością ​​​zgłębić i zbadać wszystko, ​​​co się działo pod niebem: ​​​Jest to żmudne zadanie, jakie zadał ​​​Bóg synom ludzkim, ​​​aby się nim trudzili. ​​​ Bw
Kzn 2:3 Umyśliłem sobie, że pokrzepię ​​​swoje ciało winem, ​​​lecz tak, aby moje serce mądrze ​​​mnie prowadziło, ​​​i że będę się trzymał głupoty, ​​​aż zobaczę, ​​​co dobrego mają synowie ludzcy ​​​czynić ​​​pod niebem w ciągu krótkiego ​​​czasu swojego życia. ​​​ Bw
Kzn 2:8 Nagromadziłem sobie też srebra ​​​i złota, ​​​nadto skarbów królów i krajów; ​​​wystarałem się o śpiewaków ​​​i śpiewaczki, ​​​i o to, czym synowie ludzcy się ​​​rozkoszują, ​​​mnóstwo kobiet. ​​​ Bw
Kzn 3:10 Widziałem żmudne zadania, które ​​​Bóg zadał ludziom, ​​​aby się nimi trudzili. ​​​ Bw
Kzn 3:18 I pomyślałem sobie: ​​​Ze względu na synów ludzkich Bóg ​​​tak to urządził, ​​​aby ich doświadczyć i aby im ​​​pokazać, ​​​że nie są czymś innym niż zwierzęta. ​​​ Bw
Kzn 3:21 Bo któż wie, czy dech synów ​​​ludzkich wznosi się ku górze, ​​​a dech zwierząt schodzi w dół na ​​​ziemię? ​​​ Bw
Kzn 9:12 Przecież człowiek nie zna nawet ​​​swojego czasu, ​​​podobnie jak ryby, które się łowi ​​​zdradliwą siecią, ​​​i jak ptaki, które się łapie w sidła: ​​​Tak synowie ludzcy zostają uwikłani ​​​w złym czasie, ​​​który nagle na nich przypada. ​​​ Bw
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Dezerter » 2023-09-11, 22:58

Arek pisze: 2023-09-11, 18:11 Określenie Jezusa Chrystusa.
jezus to popularne imie żydowskie
a Chrystus znaczy po grecku Mesjasz
czyli Jezus Mesjasz
Co ono oznacza?
Że Jezus jest oczekiwanym i zapowiadanym w ST Mesjaszem żydowskim
Czy też to, że został zrodzony, a nie stworzony? To, że był człowiekiem i jest dla człowieka - inaczej, że jest Zbawicielem. Wiele razy przewija się to określenie w Piśmie Świętym. A może też, to, że czuł, cierpiał, cieszył się, pracował i doświadczał tego wszystkiego tak ja my każdego dnia. A może chodzi o to, że był człowiekiem i jest idealnym wzorem dla nas tu na ziemi jako przykład, że można walczyć z pokusami i nie zgrzeszyć. Określenie bardzo przyziemne ale zarazem skrywające pewną tajemnicę. A może Bóg chce pokazać, że Jezus to dwie płaszczyzny śmiertelnego ciała i wiecznej duszy? Być może dlatego, że zbyt często ściągają nas przyziemne sprawy, a te Boskie stają się nam odległe. Z drugiej strony zagłębiając się w to określenie staje się ono bardziej zrozumiałe, czego może chcieć od nas każdy dobry ojciec. Więc jak Wy rozumiecie określenie Syn Czlowieczy?
Syn Człowieczy - bardzo mylące określenie, za które mam pretensję do Jezusa i jest to na mojej krótkiej liście pretensji jak się spotkamy i jeśli się odwarze :p
Wprowadza sporo zamieszania - patrz chociażby jak wierzy Ojciec Pablito (i trudno mieć za bardzo do niego pretensje, że wierzy jak wierzy)
Myślę, że zależało Jezusowi, byśmy mieli pewność, że był prawdziwym człowiekiem tak jak my a nie tylko inkarnacją Boga jak Kriszna.
Bóg stając się prawdziwym człowiekiem przebóstwił naturę ludzką i podniósł ja na boski, niebiański poziom, otworzył drogę innym synom i córkom człowieczym do pójścia za Nim, za Synem Człowieczym.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: faraon » 2023-09-11, 23:27

Dezerter pisze: 2023-09-11, 22:58
Arek pisze: 2023-09-11, 18:11 Określenie Jezusa Chrystusa.
jezus to popularne imie żydowskie
a Chrystus znaczy po grecku Mesjasz
czyli Jezus Mesjasz
Co ono oznacza?
Że Jezus jest oczekiwanym i zapowiadanym w ST Mesjaszem żydowskim
Czy też to, że został zrodzony, a nie stworzony? To, że był człowiekiem i jest dla człowieka - inaczej, że jest Zbawicielem. Wiele razy przewija się to określenie w Piśmie Świętym. A może też, to, że czuł, cierpiał, cieszył się, pracował i doświadczał tego wszystkiego tak ja my każdego dnia. A może chodzi o to, że był człowiekiem i jest idealnym wzorem dla nas tu na ziemi jako przykład, że można walczyć z pokusami i nie zgrzeszyć. Określenie bardzo przyziemne ale zarazem skrywające pewną tajemnicę. A może Bóg chce pokazać, że Jezus to dwie płaszczyzny śmiertelnego ciała i wiecznej duszy? Być może dlatego, że zbyt często ściągają nas przyziemne sprawy, a te Boskie stają się nam odległe. Z drugiej strony zagłębiając się w to określenie staje się ono bardziej zrozumiałe, czego może chcieć od nas każdy dobry ojciec. Więc jak Wy rozumiecie określenie Syn Czlowieczy?
Syn Człowieczy - bardzo mylące określenie, za które mam pretensję do Jezusa i jest to na mojej krótkiej liście pretensji jak się spotkamy i jeśli się odwarze :p
Wprowadza sporo zamieszania - patrz chociażby jak wierzy Ojciec Pablito (i trudno mieć za bardzo do niego pretensje, że wierzy jak wierzy)
Myślę, że zależało Jezusowi, byśmy mieli pewność, że był prawdziwym człowiekiem tak jak my a nie tylko inkarnacją Boga jak Kriszna.
Bóg stając się prawdziwym człowiekiem przebóstwił naturę ludzką i podniósł ja na boski, niebiański poziom, otworzył drogę innym synom i córkom człowieczym do pójścia za Nim, za Synem Człowieczym.
Dez, zerknij do linku.
https://www.gotquestions.org/Polski/Jes ... ogami.html

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Syn Czlowieczy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-12, 10:06

@Albertus te zestawienia wersetów ze ST wkleiłem, żeby pokazać, że określenie "syn człowieczy" to wg Biblii po prostu zwykły człowiek.
Abstrahując od osoby Jezusa, którego absolutnie nie uważam za "po prostu zwykłego człowieka"
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ