Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Post autor: Andej » 2023-09-23, 22:15

Synod chyba się nie zakończył, albowiem cały czas są spotkanie. Wydaje mi się, że głównym celem tegoż nie było wyartykułowanie postulatów, ale włączenie większej rzeszy ludzi w działalność Kościoła. Wzięcie na siebie przez laikat jakiejś części odpowiedzialności. Aktywizacja.
U mnie proboszcz werbalnie za, ale działaniu przeciwnie. Praktycznie uwalił wszystko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Post autor: Dezerter » 2023-09-23, 22:41

Gądecki to mój ziomek, syn kowala ze Strzelna, tu chodził do liceum jak moja siostra, szwagier, syn i wielu innych z rodziny. jego koleżanka z klasy licealnej, z która to klasa spotyka się do dziś powiedziała o nim
"Stasiu to konserwa "
ale ja go szanuje i mi niczym nie podpadł tym bardziej nie tym wywiadem
a kończy go tak:
Niebezpieczeństwo bowiem polega na tym, że wspólnoty chrześcijańskie są zazwyczaj zaludnione przez osoby, które są zaangażowane w jakąś konkretną służbę, ale tak naprawdę osoby te nie są zainteresowane i chętne do podjęcia drogi wiary. Osoby te rzadko i niechętnie uczestniczą w chwilach modlitwy i formacji, a jeśli to robią, to raczej po to, by zapłacić pewien „podatek”, który pozwala im pozostać w środowisku, w jakim czują się mile widziani.

Marzę o tym, by wierni zaczęli bardziej kochać swój Kościół. By przejmowali za niego większą współodpowiedzialność. Nie wystarcza niedzielna Msza św. i na tym koniec. Kościół jest wspólnotą wiernych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w jego misji. Mam nadzieję, że tak rozumiana synodalność może obrócić kierunek zmian i pomóc w odnowie, jaka jest dzisiaj Kościołowi bardzo potrzebna.
Z takim konserwą to ja mogę Kościół odnawiać :-bd
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Post autor: faraon » 2023-09-23, 22:47

Myse ze Synod jest rodzajem wiejadla, ktore oddzieli plewy od ziarna i bedzie widac co jest co i kto jest kto, bo do tej pory ziarno bylo zmieszane z plewami i ciezko bylo odroznic.
Ostatnio zmieniony 2023-09-23, 22:49 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Post autor: Dezerter » 2023-09-23, 22:53

Andej pisze: 2023-09-23, 22:15 Synod chyba się nie zakończył, albowiem cały czas są spotkanie. Wydaje mi się, że głównym celem tegoż nie było wyartykułowanie postulatów, ale włączenie większej rzeszy ludzi w działalność Kościoła. Wzięcie na siebie przez laikat jakiejś części odpowiedzialności. Aktywizacja.
U mnie proboszcz werbalnie za, ale działaniu przeciwnie. Praktycznie uwalił wszystko.
Andeju, ale Odnowy wam nie zamknął i możecie działać, możecie .... wszystko z Duchem Św
A ja osobiście jestem za ograniczeniem władzy Papieża np do formuły "Pierwszy wśród równych" i bardziej synodalną forma kierowania Kościołem, nie wiem czy nie czas wrócić do Patriarchatów np kontynentalnych

Kolejna sprawa Diakonise - jak najbardziej Biblijna sprawa i znana z Tradycji, więc czas najwyższy chociaż w ten sposób wynagrodzić kobietą wielowiekowe poddaństwo i marginalizację w Kościele

faraonie- raczej odwrotnie niestety, ja myślę, że dużo plew znajdzie się na synodzie i mam nadzieję, że nasza Polska ekipa będzie odważnym wyjadłem, które te plewy odwieje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kard. Grzegorz Ryś: Jeśli ktoś nie chce mieć w Kościele synodalności, musi wyrzucić do kosza Dzieje Apostolskie

Post autor: faraon » 2023-09-23, 22:59

Dez, dokladnie to mialem na mysli, bo te plewy moga i pewnie sa po kazdej ze stron.
Jednych jak i drugich dzialania i decyzje synodalne ujawnia.
A to dla mnie najwyzszy czas usunac sie z zasiegu radaru, by nie przeszkadzac, a robic co mam robic.
Wiec ponownie prosze o bana stalego, albo usuniecie konta.
Ostatnio zmieniony 2023-09-23, 23:09 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”