Jaka jest rola czyśćca?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 15:31

Czyli generalnie - umierając powinniśmy odczuwać strach - bo właśnie wkraczamy w (niewyobrażalne) cierpienie? Czasowe, ale jednak cierpienie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: AdamS. » 2023-09-14, 15:37

PawelKrakow pisze: 2023-09-14, 14:10 To jednak byloby sprzeczne z nauczaniem Kościoła, według którego z czyśćca nie można trafić do piekła, tylko do nieba.
Nigdzie o piekle nie wspomniałem. Niemniej uważam, że już samo przebywanie z dala od Boga jest swoistym doświadczeniem potwornej rzeczywistości (jakkolwiek byśmy ją próbowali schematycznie nazywać - wszak nie o nazwy tu chodzi).

Człowiek lubi sobie robić półeczki z etykietkami. Myślę, że z perspektywy Boga wygląda to bardzo naiwnie. Choć zapewne Bóg taką naiwność akceptuje razem z całą dziecięcą naturą człowieka, która się również w tym właśnie przejawia. ;)

Dodano po 1 minucie 56 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 15:31 Czyli generalnie - umierając powinniśmy odczuwać strach - bo właśnie wkraczamy w (niewyobrażalne) cierpienie? Czasowe, ale jednak cierpienie.
Myślę, że lęk pojawia się tylko w obliczu braku miłości, która - jak mówi samo Pismo - usuwa wszelki lęk. Bóg z pewnością nie chce ani naszego lęku, ani cierpienia.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 15:44

AdamS. pisze: 2023-09-14, 15:39
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 15:31 Czyli generalnie - umierając powinniśmy odczuwać strach - bo właśnie wkraczamy w (niewyobrażalne) cierpienie? Czasowe, ale jednak cierpienie.
Myślę, że lęk pojawia się tylko w obliczu braku miłości, która - jak mówi samo Pismo - usuwa wszelki lęk.
Wytłumacz mi proszę - ale swoimi słowami - w jaki sposób "miłość" (co to w ogole w tym kontekście znaczy?) usuwa lęk?
Czy to cos podbnego do użynania nogi piłą na żywca? Wierząc że tylko tak pozbędę się np. zakażonej części? Zagryzając kijek? Jak w średniowieczu?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: AdamS. » 2023-09-14, 15:44

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 13:41 Czy ja dobrze rozumiem, że Pan Bóg będzie nas przypalał ogniem i czekał "aż powiemy mu "tak"?
Skoro pisałem o wolności, jaką Bóg nam daje, to znaczy, że wymowa tego była diametralnie odwrotna. ;) Bóg w swej nieskończonej miłości może tylko cierpliwie czekać, aż człowiek w zadawanych sobie samemu męczarniach powie "tak".

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 15:44 Wytłumacz mi proszę - ale swoimi słowami - w jaki sposób "miłość" (co to w ogole w tym kontekście znaczy?) usuwa lęk?
Czy to cos podbnego do użynania nogi piłą na żywca? Wierząc że tylko tak pozbędę się np. zakażonej części? Zagryzając kijek? Jak w średniowieczu?
Nie wiem skąd u Ciebie te średniowieczne skojarzenia? ;) Cytuje Biblię: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości". (1J 4,18)
Ostatnio zmieniony 2023-09-14, 17:34 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-14, 15:50

Ja sądzę że rola czyśćca nie jest potrzebna Bogu, a człowiekowi za nieodżałowane grzechy lekkie, które też mogą kogoś ranić,a na które zwracamy mniejsza uwagę.
Dlatego człowiek już Zbawiony, posiadając sprawiedliwość i poznając Boga, sam chciałby iść do takiego czyśćca, posiadając wiedzę że nie jest jeszcze gotowy do oglądania Boga twarzą w twarz że względu na to co robił. Wydaje mi się że to idea sprawiedliwości człowieka Zbawionego, on sam z siebie, domaga się czyśćca.
Tak samo jak Bóg nie skazuje na piekło, a jest ono wyborem, tylko i wyłącznie.
I niekoniecznie będzie tam ogniste cierpienie, a może raczej chodzenie bez celu, jak w filmie Darwina który dałam na etiudach :)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: AdamS. » 2023-09-14, 15:50

P.S. Męczarnią duchową jest sam lęk przed wyobrażeniem surowego Ojca, a także skłonność do liczenia wyłącznie na własne siły. Pycha jest największym źródłem cierpienia - ale nie takiego, które zadaje Bóg, lecz człowiek sam sobie wyrządza.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-14, 15:52

Adams teraz też przebywasz z dala od Boga, no w sensie nie twarzą w twarz, i żyjesz :) Czy to jest niewyobrażalne cierpienie?
Ostatnio zmieniony 2023-09-14, 15:53 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Repart » 2023-09-14, 16:00

A ja uważam, że czyściec jest tu i teraz - w naszym ziemskim życiu. Po co miałby być po śmierci, skoro po śmierci nie ma już fizycznego postrzegania upływającego czasu. Teraz jest ten czas, aby wybrać drogę jaką chcemy kroczyć po śmierci. Albo się czyścimy, albo brudni będziemy błąkać się bez celu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-14, 16:01

W czyśćcu czytałam gdzieś jest czas i być musi, jak i pamięć dawnych win - inaczej byłoby bez sensu.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Repart » 2023-09-14, 16:06

CiekawaXO pisze: 2023-09-14, 16:01 W czyśćcu czytałam gdzieś jest czas i być musi, jak i pamięć dawnych win - inaczej byłoby bez sensu.
Czyli dokładnie jak u nas na ziemi.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 16:09

Repart pisze: 2023-09-14, 16:00 A ja uważam, że czyściec jest tu i teraz - w naszym ziemskim życiu. Po co miałby być po śmierci, skoro po śmierci nie ma już fizycznego postrzegania upływającego czasu. Teraz jest ten czas, aby wybrać drogę jaką chcemy kroczyć po śmierci. Albo się czyścimy, albo brudni będziemy błąkać się bez celu.
Mam raczej podobne postrzeganie czyśćca
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Albertus » 2023-09-14, 16:10

Repart pisze: 2023-09-14, 16:00 A ja uważam, że czyściec jest tu i teraz - w naszym ziemskim życiu. Po co miałby być po śmierci, skoro po śmierci nie ma już fizycznego postrzegania upływającego czasu. Teraz jest ten czas, aby wybrać drogę jaką chcemy kroczyć po śmierci. Albo się czyścimy, albo brudni będziemy błąkać się bez celu.
A skąd pogląd że po śmierci nie ma postrzegania upływu czasu? I nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "fizycznego"? Fizycznego to może i nie ma ale skąd pogląd że w ogóle nie ma?

Dodano po 3 minutach 26 sekundach:
Repart pisze: 2023-09-14, 16:00 A ja uważam, że czyściec jest tu i teraz - w naszym ziemskim życiu. Po co miałby być po śmierci, skoro po śmierci nie ma już fizycznego postrzegania upływającego czasu. Teraz jest ten czas, aby wybrać drogę jaką chcemy kroczyć po śmierci. Albo się czyścimy, albo brudni będziemy błąkać się bez celu.
Oczywiście że czyściec jest , przede wszystkim tutaj na ziemi ale wiara w czyściec wynika, między innymi z wiary w miłosierdzie Boże że jak ktoś nie zdąży się za życia oczyścić ale wybrał Boga i zaufał że Bóg go wyratuje to będzie zbawiony.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-14, 16:26

Repart pisze: 2023-09-14, 16:06
CiekawaXO pisze: 2023-09-14, 16:01 W czyśćcu czytałam gdzieś jest czas i być musi, jak i pamięć dawnych win - inaczej byłoby bez sensu.
Czyli dokładnie jak u nas na ziemi.
No ale ziemia to nie czyściec, bo nie jest się zbawionym. Ale można tu uniknąć czyśćca.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: sądzony » 2023-09-16, 19:37

AdamS. pisze: 2023-09-14, 15:46 Cytuje Biblię: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości". (1J 4,18)
Twój cytat mówi wszystko :)
a jednak coś dorzucę.

Niemożliwym jest, by człowiek mógł wejść w komunię z Bogiem nie będąc oczyszczony, nie będąc doskonały w miłości.
Niedoskonałość nasza nie ogranicza się jednak jedynie do ciała lecz, jak pisze św. Jan od Krzyża ("aby się natura ogołociła z wszelkiej nieczystości doczesnej, naturalnej i duchowej"), również ducha. I jak pisze św. Paweł "Ten zaś, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem.", niemożliwym jest bycie jednym z Bogiem bez uświęcenia. Tu, na ziemi, nawet małżeństwo duchowe duszy z Oblubieńcem, mistyczne zjednoczenie miłości jest jedynie substytutem tego do czego powołuje nas Bóg Ojciec.

Dodano po 8 minutach 3 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-09-14, 16:26 No ale ziemia to nie czyściec, bo nie jest się zbawionym. Ale można tu uniknąć czyśćca.
Niektórzy twierdzą, iż już na ziemi możemy rozpocząć czyściec.

„Pierwszy czyściec to życie ziemskie”
Giacomo Biffiego

„Nie ma wątpliwości, że «oczyszczenia mistyczne» są jednym z najbliższych przykładów, za pomocą których możemy sobie wyobrazić czyściec”
Y. Congar

„Jest to niewiele mniej aniżeli czyściec. (...) Cierpienie to jest podobne do mąk czyśćcowych; bo jak tam oczyszczają się dusze, aby mogły ujrzeć Boga w jasnym widzeniu życia przyszłego, tak i tu na swój sposób oczyszczają się, aby się mogły przeobrazić w Niego przez miłość – w tym życiu”
św. JoK

"Z wszelką pokorą znoś cierpienia, które musisz znosić, póki nie posiądziesz owych umiejętności. W rzeczy samej, jest to twój czyściec: gdy ból ustąpi i gdy dzięki łasce przyswoisz sobie umiejętności dane przez Boga, bez wątpienia zostaniesz oczyszczony nie tylko z grzechów, ale i z udręk, które powodują."
Obłok niewiedzy

"Ten rodzaj oczyszczenia, jaki spostrzegam u dusz w czyśćcu, przeżywam sama na sobie i to zwłaszcza od dwu lat; a z każdym dniem widzenie to i odczucie staje się wyraźniejsze."
św. Katarzyna z Genui

itd. ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-16, 20:11

Ale to nie czyściec. Ale można wiele zrobić tu aby uniknąć go tam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”