Jaka jest rola czyśćca?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-19, 13:55

sądzony pisze: 2023-09-16, 19:45
AdamS. pisze: 2023-09-14, 15:46 Cytuje Biblię: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości". (1J 4,18)
Twój cytat mówi wszystko :)
a jednak coś dorzucę.

Niemożliwym jest, by człowiek mógł wejść w komunię z Bogiem nie będąc oczyszczony, nie będąc doskonały w miłości.
Nie rozumiem. :/
komunia = wspólnota, społeczność
Przecież czytamy:
1Jn 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. ​​​
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Andej » 2023-09-19, 14:12

sądzony pisze: 2023-09-16, 19:45 Niemożliwym jest, by człowiek mógł wejść w komunię z Bogiem nie będąc oczyszczony, nie będąc doskonały w miłości.
Tak, do tego służy czyściec. Niebo jest komunią z Bogiem. Aby dostapić konieczne definitywne odrzucenie wszelkiego złe, i wypełnienie miłością.
CiekawaXO pisze: 2023-09-16, 20:11 Ale to nie czyściec. Ale można wiele zrobić tu aby uniknąć go tam.
Niestety, jedynym sposobem uniknięcia czyśćca jest wybór piekła. Choć głoszą, że żal idealny może tego dokonać. Ale czy człowieka jest stać na to? Czy każdy z nas nie jest jednak w jakimś stopniu ułomny i niedoskonały?
Sądzę, że można wiele zrobić, aby zmniejszyć (skrócić) zakres oczyszczania. Ale idealna biel otrzymuje się tylko po wypraniu w Krwi Baranka. Nie wiem, czy ktoś jest w stanie wystarczająco zadośćuczynić za całe zło, które jest jego udziałem. To ideał, do którego można się zbliżać. Ale osiągnąć dopiero w akcie zbawienie. Po oczyszczeniu tam, gzie można tego dokonać do samego końca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-19, 14:42

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 13:55
sądzony pisze: 2023-09-16, 19:45
AdamS. pisze: 2023-09-14, 15:46 Cytuje Biblię: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości". (1J 4,18)
Twój cytat mówi wszystko :)
a jednak coś dorzucę.

Niemożliwym jest, by człowiek mógł wejść w komunię z Bogiem nie będąc oczyszczony, nie będąc doskonały w miłości.
Nie rozumiem. :/
komunia = wspólnota, społeczność
Przecież czytamy:
1Jn 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. ​​​
Czym jest zatem komunia z Bogiem o której pisze Jan, której doświadczamy juz teraz?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: sądzony » 2023-09-19, 21:00

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 13:55 Nie rozumiem. :/
komunia = wspólnota, społeczność
Przecież czytamy:
1Jn 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. ​​​
Komunia w sensie świętość, zjednoczenie, przebóstwienie, zjednoczenie miłości, a raczej wszystko ponad to co jesteśmy w stanie pojąć i wyrazić.

"Przeobrażeni w Boga będą tam żyli życiem Bożym, a nie swoim życiem, choć właściwe i swoim życiem, gdyż życie Boże będzie ich życiem." św. Jan od Krzyża

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 14:42
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 13:55 Nie rozumiem. :/
komunia = wspólnota, społeczność
Przecież czytamy:
1Jn 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. ​​​
Czym jest zatem komunia z Bogiem o której pisze Jan, której doświadczamy juz teraz?
Wydaje mi się, że o Kościele, o Wspólnocie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Andej » 2023-09-19, 21:27

PWN tak prawi:
komunia
1. «w religii chrześcijańskiej: spożywanie hostii»
2. «hostia i wino symbolizujące ciało i krew Chrystusa»
3. «w Kościele katolickim: ta część mszy, w czasie której celebrans i wierni spożywają komunię»
4. «emocjonalne utożsamienie się ze zbiorowością, z otoczeniem»
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: faraon » 2023-09-19, 21:39

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 14:42
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-19, 13:55
sądzony pisze: 2023-09-16, 19:45
AdamS. pisze: 2023-09-14, 15:46 Cytuje Biblię: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości". (1J 4,18)
Twój cytat mówi wszystko :)
a jednak coś dorzucę.

Niemożliwym jest, by człowiek mógł wejść w komunię z Bogiem nie będąc oczyszczony, nie będąc doskonały w miłości.
Nie rozumiem. :/
komunia = wspólnota, społeczność
Przecież czytamy:
1Jn 1:3 Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. ​​​
Czym jest zatem komunia z Bogiem o której pisze Jan, której doświadczamy juz teraz?
Wiesz, uwazam ze Andej i sadzony dobrze pisza, a tobie w ty mrozumieniu po prostu cos ucieklo, uszlo twojej uwadze.
Nie wiem co jest przyczyna, ale to chyba ty sam musisz poszukac tej przyczyny.
Nie chce cie dolowac, czy wymadrzac sie, ale slowa Jezusa o sluchaniu i nie slyszeniu, oraz o patrzeniu , a jednak nie widzeniu maja tu sporo do zastanowienia sie.
To jest dokladnie takie samo zjawisko jak w rozumieniu wiekszosci wpisow, niemal kazdy rozumie je innaczej, a to co to powoduje, to jest nasze nastawienie albo do osob wypowiadajacych sie, albo nasza wewnetrzna postawa, ktora nie ma nic wspolnego z poznawaniem Prawdy.
Ostatnio zmieniony 2023-09-19, 21:45 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Abstract » 2023-10-03, 12:07

PawelKrakow pisze: 2023-09-14, 12:26 Zaczałem się zastanawiać nad rolą czyśćca i nad tym kto i w jakim celu tam trafia. Do tej pory najbardziej logiczny wydawał mi się następujący scenariusz: celem człowieka jest upodobnić się jak najbardziej do Chrystusa jak to mozliwe. Zrobic to moze poprzez wyrabianie w sobie cnót. Ale tak juz jestesmy skonstruowani ze cnoty mozemy wyrabiac poprzez cierpienie, swoje lub innych. Nie nauczymy sie odwagi, jesli nie doznamy strachu, nie nauczymy sie wspolczucia, jesli nie zauwazymy czyjegos cierpienia, nie nauczymy sie pokory jesli nie doznamy upokorzenia, przykrosci itd. Niektorzy ludzie doznają tak duzo cierpienia na ziemi i wyrabiają w sobie wystarczająco duzo cnót ze są gotowi stanąc przed obliczem Boga (zakladajac ze nie maja na sumieniu grzechu ciezkiego). W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny. Natomiast jesli ktos nie wyrobił w sobie tych cnot poprzez cierpienie za życia, ten dozna cierpienia w czyśćcu i tam bedzie sie upodabniał do Chrystusa tak dlugo az bedzie gotowy. Inny scenariusz to rola czyśćca jako pokuta za grzechy popelnione za zycia.
Wszystko się klei póki mamy czas na zrobienie tego o czym piszesz. Reinkarnacji nie ma, weź sobie pod uwagę jaki był współczynnik śmierci dzieci który obniżał średnią długości życia dawniej do 30-45 lat. Jeśli przeżyłeś pierwsze 20 lat twoje szanse na na dożycie tej 50-tki rosły.

W 2022 mieliśmy do czynienia oprócz poronień z 44 mln aborcji (link). Żadnych szans na wolę, brak szans na wybór lub odrzucenie dobra. Z czego czyściec ma oczyszczać skoro taki człowiek niczego nie doświadczył co było owocem jego woli? Z drugiej strony bez życia i wyborów jest gotowy do przebywania z Bogiem.
Zdaje się że na nic nasza pamięć z życia które przeżywamy skoro niektórzy z nas jej nie mają, nie przeżyli tego życia. Z drugiej strony kim jesteśmy bez pamięci? Co określa nas z pośród innych? Może to całe odrzucenie naszego ego sprowadza się do tego, że zaakceptujemy bycie jedną z cegieł w ogromnym murze bez jakichkolwiek cech które nas wyróżniają, bez pamięci która świadczy o naszym wyróżnieniu się od innych, bez jakiegokolwiek świadomego ja, zostaje jedynie my. Jeden wielki sformatowany dysk twardy, gdzie każdy klaster jest podobny do innego, każdy startuje w niebie z tego samego miejsca, bez tego co było w nim zapisane wcześniej.
Ostatnio zmieniony 2023-10-03, 12:11 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Andej » 2023-10-03, 16:44

Abstract pisze: 2023-10-03, 12:07 W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny.
A mi się wydaje, że gdy człowiek stanie w Bożym świetle, to ujrzy jak wiele niegodziwości i grzechów ma na swoim sumieniu. I z miłości do Boga, będzie chciał się z nich oczyścić. Nie odważy się wejść w brudnych szatach na gody.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Abstract » 2023-10-03, 18:14

Andej pisze: 2023-10-03, 16:44
Abstract pisze: 2023-10-03, 12:07 W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny.
A mi się wydaje, że gdy człowiek stanie w Bożym świetle, to ujrzy jak wiele niegodziwości i grzechów ma na swoim sumieniu. I z miłości do Boga, będzie chciał się z nich oczyścić. Nie odważy się wejść w brudnych szatach na gody.
Andeju nie mnie cytujesz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-04, 09:36

Andej pisze: 2023-10-03, 16:44
Abstract pisze: 2023-10-03, 12:07 W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny.
A mi się wydaje, że gdy człowiek stanie w Bożym świetle, to ujrzy jak wiele niegodziwości i grzechów ma na swoim sumieniu. I z miłości do Boga, będzie chciał się z nich oczyścić. Nie odważy się wejść w brudnych szatach na gody.
Dokładnie. Sam by nie chciał wejść, więc to nie kara Boża.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”