Jaka jest rola czyśćca?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: PawelKrakow » 2023-09-14, 12:26

Zaczałem się zastanawiać nad rolą czyśćca i nad tym kto i w jakim celu tam trafia. Do tej pory najbardziej logiczny wydawał mi się następujący scenariusz: celem człowieka jest upodobnić się jak najbardziej do Chrystusa jak to mozliwe. Zrobic to moze poprzez wyrabianie w sobie cnót. Ale tak juz jestesmy skonstruowani ze cnoty mozemy wyrabiac poprzez cierpienie, swoje lub innych. Nie nauczymy sie odwagi, jesli nie doznamy strachu, nie nauczymy sie wspolczucia, jesli nie zauwazymy czyjegos cierpienia, nie nauczymy sie pokory jesli nie doznamy upokorzenia, przykrosci itd. Niektorzy ludzie doznają tak duzo cierpienia na ziemi i wyrabiają w sobie wystarczająco duzo cnót ze są gotowi stanąc przed obliczem Boga (zakladajac ze nie maja na sumieniu grzechu ciezkiego). W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny. Natomiast jesli ktos nie wyrobił w sobie tych cnot poprzez cierpienie za życia, ten dozna cierpienia w czyśćcu i tam bedzie sie upodabniał do Chrystusa tak dlugo az bedzie gotowy. Inny scenariusz to rola czyśćca jako pokuta za grzechy popelnione za zycia. Ten scenariusz wydaje mi sie jednak mniej logiczny. Wezmy nastepujacy scenariusz: Mamy człowieka ktory prowadził bardzo grzeszne zycie ale pod koniec postanowil sie nawrocic, przyjął chrzest i zaraz po tym zmarł. Wedlug kosciola chrzest zmył z niego wszystkie grzechy i nie zdazyl on nagrzeszyc przed smiercią wiec powinien trafic prosto do nieba. To jednak ze zmarł bez grzechu nie oznacza ze upodobnil sie on do Chrystusa, po prostu nie zdazyl nagrzeszyc bo smierc nastąpiła tuz po chrzcie, ale wciaz mial w sobie bardzo duzo zlych nawykow, uzależnień itp. Jak taka dusza moze stanąć przed Bogiem bez uprzednego oczyszczenia w czyśćcu? Wydaje mi sie to malo prawdopodobne. Co o tym myslicie?
Ostatnio zmieniony 2023-09-14, 12:27 przez PawelKrakow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 12:47

Bardzo mechaniczne to wszystko imho.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

River Poison
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 sie 2023
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: River Poison » 2023-09-14, 13:21

Żartobliwie w czyśćcu jest jak w pralni .Piorą nasze wszystkie brudy,które uzbieraliśmy przez całe życie.😂

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: AdamS. » 2023-09-14, 13:37

PawelKrakow pisze: 2023-09-14, 12:26 To jednak ze zmarł bez grzechu nie oznacza ze upodobnil sie on do Chrystusa, po prostu nie zdazyl nagrzeszyc bo smierc nastąpiła tuz po chrzcie, ale wciaz mial w sobie bardzo duzo zlych nawykow, uzależnień itp. Jak taka dusza moze stanąć przed Bogiem bez uprzednego oczyszczenia w czyśćcu? Wydaje mi sie to malo prawdopodobne. Co o tym myslicie?
Myślę, że Twój tok myślenia jest ciekawy i dosyć spójny, choć rozwinąłbym go o jedną zasadniczą kwestię - istotę wolności. Wiemy, że Bóg jest Miłością, ale miłość nie może się ani rozwinąć, ani też dojrzewać bez wolności. Dlatego Bóg obdarza człowieka możliwością wolnego wyboru. Czy jednak ta wolność musi się kończyć z momentem śmierci? Jak słusznie zauważyłeś, człowiek przywiązany do grzechu z chwilą obdarowania wolnością nie potrafi jej wykorzystać, grzęznąc w swoich pożądliwościach, lenistwach czy w postawie pełnej pychy...

Gdyby każdemu z nas dano pełną wolność, jak byśmy ją spożytkowali? Czy na pewno dobrze? A może pokusa przerosłaby nasz potencjał silnej woli? Może czyściec jest więc takim dopełnieniem zmierzenia się z własną wolnością? Czy powiemy wtedy Bogu ostateczne "tak"?...

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 13:41

I "ogień czyśca" tę naszą wolność jakoś udoskonali?
Czy powiemy wtedy Bogu ostateczne "tak"?..
Czy ja dobrze rozumiem, że Pan Bóg będzie nas przypalał ogniem i czekał "aż powiemy mu "tak"?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: PawelKrakow » 2023-09-14, 14:10

AdamS. pisze: 2023-09-14, 13:37 Może czyściec jest więc takim dopełnieniem zmierzenia się z własną wolnością? Czy powiemy wtedy Bogu ostateczne "tak"?...
To jednak byloby sprzeczne z nauczaniem Kościoła, według którego z czyśćca nie można trafić do piekła, tylko do nieba.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Arek » 2023-09-14, 14:27

PawelKrakow pisze: 2023-09-14, 12:26 Zaczałem się zastanawiać nad rolą czyśćca i nad tym kto i w jakim celu tam trafia. Do tej pory najbardziej logiczny wydawał mi się następujący scenariusz: celem człowieka jest upodobnić się jak najbardziej do Chrystusa jak to mozliwe. Zrobic to moze poprzez wyrabianie w sobie cnót. Ale tak juz jestesmy skonstruowani ze cnoty mozemy wyrabiac poprzez cierpienie, swoje lub innych. Nie nauczymy sie odwagi, jesli nie doznamy strachu, nie nauczymy sie wspolczucia, jesli nie zauwazymy czyjegos cierpienia, nie nauczymy sie pokory jesli nie doznamy upokorzenia, przykrosci itd. Niektorzy ludzie doznają tak duzo cierpienia na ziemi i wyrabiają w sobie wystarczająco duzo cnót ze są gotowi stanąc przed obliczem Boga (zakladajac ze nie maja na sumieniu grzechu ciezkiego). W takim wypadku czysciec wydaje mi się zbędny. Natomiast jesli ktos nie wyrobił w sobie tych cnot poprzez cierpienie za życia, ten dozna cierpienia w czyśćcu i tam bedzie sie upodabniał do Chrystusa tak dlugo az bedzie gotowy. Inny scenariusz to rola czyśćca jako pokuta za grzechy popelnione za zycia. Ten scenariusz wydaje mi sie jednak mniej logiczny. Wezmy nastepujacy scenariusz: Mamy człowieka ktory prowadził bardzo grzeszne zycie ale pod koniec postanowil sie nawrocic, przyjął chrzest i zaraz po tym zmarł. Wedlug kosciola chrzest zmył z niego wszystkie grzechy i nie zdazyl on nagrzeszyc przed smiercią wiec powinien trafic prosto do nieba. To jednak ze zmarł bez grzechu nie oznacza ze upodobnil sie on do Chrystusa, po prostu nie zdazyl nagrzeszyc bo smierc nastąpiła tuz po chrzcie, ale wciaz mial w sobie bardzo duzo zlych nawykow, uzależnień itp. Jak taka dusza moze stanąć przed Bogiem bez uprzednego oczyszczenia w czyśćcu? Wydaje mi sie to malo prawdopodobne. Co o tym myslicie?
Jakiś czas temu też wzięło mnie na zgłębianie tajemnicy czyśćca. Myślę, że to przyniosło mi korzystać duchową. Zacząłem szukać odpowiedzi na pytania, które powstawały jedne po drugich. Sprawa po ogólnym rozeznaniu jest dość mocna i bolesna. Ale myślę, że warto poszperać wśród Świętych i mistyków. Jeden jest wspólny mianownik. Otóż taki wszystko co robimy tu na ziemi poprzez myśli, słowa lub czyny będzie szczegółowo nam pokazane po naszej śmierci. Byśmy w świetle poznania byli świadomi co podobało się Bogu, a co było sprzeczne z Jego Miłością i Wolą. Nawet człowiek, który w zarzyłości pielęgnuje cnoty nie jest w stanie widzieć siebie w pełnym obiektywiźmie Boga. Dlatego powinniśmy zdać sobie sprawę jak ważne jest to by narodzić się na nowo. Słyszałem nawet opinie, że czyściec to piekło ale z możliwością osiągnięcia Nieba. Czyli piekło, które jest tylko na jakiś czas, a potem dusza trafia do Wiecznej Chwały. Myślę, że nie musimy interesować się piekłem ale czyśćcem już tak, by być bardziej świadomymi katolikami. Wiedza ta może mieć przejaw do większej gorliwości. Oczywiście najpierw proponuję skorzystać z Katechizmu Kościóła Katolickiego.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Tek de Cart » 2023-09-14, 14:47

dokładnie, w czyśćcu są tylko zbawieni, tzn. ci których ostatecznym celem jest niebo. Nie da się z czyśćca udać gdziekolwiek indziej - w sumie nie dla tego że nie ma wyboru, ale dlatego że człowiek zbawiony po prostu chce być z Bogiem w niebie.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 14:58

Co czuje człowiek w czyśćcu?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Arek » 2023-09-14, 15:00

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 14:58 Co czuje człowiek w czyśćcu?
Ja nie wiem nie byłem.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 15:06

Arek pisze: 2023-09-14, 15:00
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-14, 14:58 Co czuje człowiek w czyśćcu?
Ja nie wiem nie byłem.
A co mówi na to teologia Twojego Kościoła?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Tek de Cart » 2023-09-14, 15:10

mało :) tzn. nikt nie wie, są co najwyżej spekulacje. Pytanie też czy to istotne co się tam czuje... ważniejsze chyba co się tam dzieje
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Arek » 2023-09-14, 15:12

Czyściec to miejsce w którym pokutuje się za swoje grzechy. Cierpienia jakiego tam dusza doznaje nie da się opisać słowami, a nawet wyobrazić za życia. Ponieważ Bóg nie chce wpływać na wolę człowieka.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-14, 15:13

Arek pisze: 2023-09-14, 15:12 Czyściec to miejsce w którym pokutuje się za swoje grzechy. Cierpienia jakiego tam dusza doznaje nie da się opisać słowami, a nawet wyobrazić za życia. Ponieważ Bóg nie chce wpływać na wolę człowieka.
Czyli czuje sie tam cierpienie?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jaka jest rola czyśćca?

Post autor: Arek » 2023-09-14, 15:22

To słowo to uproszczenie mogące nie oddać tego jak tam może być. Różne stany i różna siła tych stanów. Powiem tak mój cel to świętość jeśli się da od razu do Nieba. Wiara w Miłosierdzie Boże daje nadzieję, że może to się udać.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”