Dyskusyjny Klub Filmowy

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Paweł » 2023-09-20, 17:58

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 16:42 Drobna uwaga: sytuacja ma miejsce w roku bodaj 1959. Czyli przed Soborem Watykańskim II, więc te niuanse dotyczące zwyczajów katolickich i tego co mozna a co nie moga być odmienne od dzisiejszych.
Apropos, polecam film o zderzeniu modernizmu z tradycjonalizmem:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Arek » 2023-09-20, 22:20

Paweł pisze: 2023-09-20, 17:58
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 16:42 Drobna uwaga: sytuacja ma miejsce w roku bodaj 1959. Czyli przed Soborem Watykańskim II, więc te niuanse dotyczące zwyczajów katolickich i tego co mozna a co nie moga być odmienne od dzisiejszych.
Apropos, polecam film o zderzeniu modernizmu z tradycjonalizmem:
Mało kto o tym wie i mało kto o tym chce mówić. Ja osobiście o Mszy Świętej starego rytu dowiedziałem się 3 lata temu i mam pragnienie, by wziąć w niej udział chociaż raz. Właśnie jak do tego podejść jako zwykły katolik? Posłuszeństwo to kluczowa decyzja. Ale czy owocem tego nie jest protestantyzacja Kościoła Katolickiego? Wiele pytań. Zostaje to, by modlić się z całej siły i mocy, by zbliżać się do Chrystusa w szczególności na Eucharystii. Bo jak Jej nie będzie, to nasze miejsce diametralnie będzie o wiele gorsze niż jest ono jeszcze dziś.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-20, 22:55

A co to ma do Dyskusyjnego Klubu Filmowego przepraszam?

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-20, 23:22

MOZNA NP TO. https://www.cda.pl/video/15235764d2

mi sie osobiscie spodobał jak głowny bohater zaczyna zwracac sie do JAHWE .


no i ten
wspaniale pokazuje jak pogrywa i na czym pogrywa z nami władca much

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2548
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1068 times
Been thanked: 948 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Susanna » 2023-09-22, 20:04

To jeszcze raz wklejam link do filmu, kto będzie mógł i chciał to obejrzy:)
"niebo istnieje na prawdę"
Na faktach:)
https://www.cda.pl/video/49980778c
Ostatnio zmieniony 2023-09-22, 20:04 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-22, 20:25

Ja obejrzę.
Kto jeszcze z nami ogląda?
@miłośniczka Faustyny robię odpowiedź na twojego posta:)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 20:26

Ja spróbuję
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-22, 20:35

Łojciec ty też szykuj filma na za tydzień.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 20:59

CiekawaXO pisze: 2023-09-22, 20:35 Łojciec ty też szykuj filma na za tydzień.
Mam już dwa w głowie. Zastanawiam się czy się nadają. I czy są na cda ;)
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Paweł » 2023-09-22, 21:16

Dayy pisze: 2023-09-22, 20:04 To jeszcze raz wklejam link do filmu, kto będzie mógł i chciał to obejrzy:)
"niebo istnieje na prawdę"
Na faktach:)
https://www.cda.pl/video/49980778c
ja tam filmu oglądać nie muszę, bo wiem, że istnieje

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2548
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1068 times
Been thanked: 948 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Susanna » 2023-09-22, 22:17

Ja też wiem że niebo istnieje:) wiedziałam o tym przed obejrzeniem filmu:)
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Paweł » 2023-09-22, 23:29

Dobrej spowiedzi:)

Dodano po 13 minutach 47 sekundach:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-23, 10:27

Polega to na wielokrotnym przedstawianiu katolików jako ograniczonych, których ateistka musi odmienić swoją mądrością i czekoladą. I niemal wszystkie negatywne cechy osobowości są w jakiś sposób powiązane z religią (bo nie da się tego nazwać wiarą). Sam sposób przedstawienia, wykreowanie postaci, są tymi tezami. Ateistka niczego tam nie zarzuca, bo jest wyidealizowana, tolerancyjna, a uśmiech jest zagrany wręcz przesadnie przez co główna postać ma spłyconą mimikę. Choć nie do końca jest perfekcyjna, o czym świadczy scena, w której posuwa się do lekkiej przemocy wobec dziecka, gdy chce szybko opuścić siedzibę. Ale z wyjątkiem tej sceny, jest tworzony kontrast osobowościowy między nią, a katolikami.
Nie widzę ich jako ograniczonych, a raczej jako społeczność którą trzęsie jedna osoba, i ona wymaga od innych, aby zachowywali się zgodnie z wiarą. Może Ci inni są zastraszeni? Przodkowie Hrabiego wygnali niewierzących, on wyrzuca pijaka że społeczności, bo podpalił łodzie. Może boją się że też ich wyrzuci? Ja tam widzę sama poczciwe dusze, w ogóle nie ograniczone.
W ilu sytuacjach, nawet tu na forum, zachowujemy się wobec kogoś tak, jakbyśmy wiedzieli coś lepiej? W ilu filmach osoba wierząca gra rolę kogoś kto zmienia życie? Dotyk Anioła, Autostrada do Nieba, Zły Porucznik? To wierzący nawracają tam złych. Więc pytanie:czy to też ci przeszkadza? Czy tylko wtedy kiedy tę rolę pełni ateistka?
Czy jest wyidealizowana? Wcale. Sama źle traktuje dziecko które pragnie stabilizacji, i dobrze o tym wie, zdaje sobie z tego sprawę. Ale jej szukanie po świecie przyjaciół w potrzebie jest dla niej ważniejsze. Do czasu aż właśnie miasteczko zaczyna same robić czekoladę. Tak zachodzi w niej jakaś przemiana, kiedy widzi tę scenę.
Napisałaś też że to co prezentuje miasteczko, to religia, a nie wiara. No i dokładnie to samo przekazuje reżyser.
To oczywiście prawda, że w filmie przedstawiony jest tylko destrukcyjny rodzaj religijności i problem w tym, że na podstawie tego dokonano generalizacji. My wiemy, że tylko niektórzy katolicy wykazują takie cechy (szczerze mówiąc, chyba nie znam nikogo takiego, choć wiem, że tacy się zdarzają). Ale większość widzów może tego nie wiedzieć i zdaje się, że twórcy filmu nie mieli ochoty ani zamiaru wyprowadzić ich z błędu...
No moim zdaniem nie dokonano generalizacji:destrukcyjną religijność przedstawia tylko Hrabia. Cóż, ja widzę to w większości katolików :wymaganie od siebie, i od innych, tego co sami czynią, świecenie wzorem, bo wtedy można innym wytknąć ich wady, z czystym sumieniem.
Ale fakt, mamy zupełnie odwrotne widzenie i doświadczenia :często pisałaś o osobach, będących tu na czacie, że zawsze byli dla ciebie pomocni, dobrzy, nie możesz złego słowa powiedzieć. I dokładnie odwrotnie ja odbieram te same osoby. Może i jedno i drugie doświadczenie jest prawdziwe?

Byłam przez większość życia agnostyczką, a gdy zaczęłam chodzić do kościoła, poznawać bardziej katolicyzm, nawracać się, to już na samym początku spotkałam się z otwartością osób wierzących, którzy mnie nie oceniali.
No nie oceniali cię, bo zdecydowałaś się wrócić i to widzieli. Ale jakbyś trwała w swoim dawnym życiu i nie chciała poszukiwać - nie byłoby tak milusio. Prawdopodobnie spotkalabyś się że sporą krytyką.
Albo spróbuj zrobić to teraz:psioczyc na Kościół, dawać posty o skandalach, pisać o,, też odchodzę,,. Wiesz jak zostaniesz potraktowana? Poczytaj sobie moje pierwsze posty.
Są wyjątki oczywiście, ale mi osobiście jak ktoś mówi że wierzy, to mam ochotę powiedzieć :to sprawdzam. I okazuje się, że w moim pojęciu wiary, owszem wierzy i kocha Boga nad życie - ale z milowaniem bliźniego to już jest dużo ale.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4478
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-09-23, 10:55

CiekawaXO pisze: 2023-09-23, 10:27 Albo spróbuj zrobić to teraz:psioczyc na Kościół, dawać posty o skandalach
Oj, nie kuś, bo jeszcze skorzystam z porady (żartuję, nie mam chęci tak uczynić, choć rzeczywiście byłby to ciekawy eksperyment). Wyczerpały mi się już argumenty, więc po prostu przyznam Ci rację, bo napisałaś to w sposób bardzo interesujący i jest w tym chyba sporo prawdy.

EDIT: Sprecyzuję jeszcze, że rację przyznałam tylko odnośnie argumentów dotyczących samego filmu, a nie co do rozważań krytykujących cudzą postawę, bo z tym się nie zgadzam i podtrzymuję moje zdanie, że nie spotkałam się z odrzuceniem ze strony osób wierzących. I jak do tej pory to nie zaobserwowałam takich zjawisk u żadnego katolika, choć rozumiem, że takie zjawiska zapewne istnieją.
Ostatnio zmieniony 2023-09-23, 16:13 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dyskusyjny Klub Filmowy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-23, 17:14

Dayy pisze: 2023-09-22, 20:04 To jeszcze raz wklejam link do filmu, kto będzie mógł i chciał to obejrzy:)
"niebo istnieje na prawdę"
Na faktach:)
https://www.cda.pl/video/49980778c
Obejrzałem. Muszę zebrać mysli aby coś napisać. Może wieczorem.
Ostatnio zmieniony 2023-09-23, 17:15 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ