Kto był pierwszym trynitarianinem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-12-04, 17:16

konserwa pisze: 2023-12-04, 16:51 Wlasnie - Bog jest Jeden, bo : " Na poczatku bylo Slowo, a Slowo bylo u Boga i Bogiem bylo Slowo ... itd".
Wiemy rowniez z Biblii , ze Jezus jest Slowem ( Alfa i Omega ) -a alfa i Omega to wypisz wymaluj sam JHWH.
Do tego mamy problem Ducha Swietego, ktory ( no figlarz ) zstepuje na Jezusa , a JHWH objawia Jezusa jako Syna (czyli tego) ktory jest Slowem i jest u Boga i jest Bogiem, a Duch swiety pieczetuje ten fakt swoim objawieniem ( zstapieniem ). To sa jedne z wielu bezposrednich bozych motywow zawartych w nauczaniu Kosciola i zapisanych w Biblii o boskosci osob - ktore sa Jednym Bogiem ( jednoscia Mocy ) w Trzech Osobach ( zjednoczeniem Milosci i celu dzialania ).
A wiec Bog nie przyjmuje postacii Stworcy - On jest Stworca. Bog nie przyjmuje postaci Syna - On jest Synem. Bog nie przyjmuje postaci Ducha Swietego - On jest Duchem Swietym.
To jest w Biblii. I to jest wlasnie prawdziwy JHWH, a nie jakies antykatolickie wydymanie czy wariacja w temacie.

Ps: uwaga - konserwa jest bardzo zjelczala, kto ma delikatne flaki, niech nie czyta tego, bo dostanie ....
Odnieś się do mojego wywodu, że theos jest heis i monos. I czy trynitarny obraz theos, pozostaje mu wierny. Jak napisałem triady, to tylko trójkowe zestawienia, którym potrzebna jest egzegeza, czy mówią więcej niż mówią.
Żadna triada, mowa o trzech, nie jest niczym więcej niż triadą, gdy np. nie mówi o ich jedności itp.
Znam jedno takie miejsce. 1 J 5:7 w wydaniu np. Jakuba Wujka. Jednak...
Ostatnio czytam książkę Pawła Lisieckiego "CZY JEZUS JEST BOGIEM? OD JUDAIZMU DO CHRZEŚCIJAŃSTWA" I nic nie wnosi nowego w dyskusję, poza deklaratywizmem.
Ostatnio zmieniony 2023-12-04, 17:22 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-04, 17:23

Pytający pisze: 2023-12-04, 16:22 Mam nadzieję, że przeczytałeś moje wywody. Podałem tam swoje wyjaśnienie.Wierzę, że na yios=synu spełniły się wskazujące na niego zapowiedzi.Na pewno z Iz.9:1-7
O tym, że miało się narodzić dziecko "syn został nam dany, na którego barkach miała spocząć władza. I on miał zostać nazwany kilkoma "imionami". W tym "theos".
Miał tak zostać nazwany. " I będą go zwać" Jak uważasz, kiedy spełniło się to proroctwo?
Proroctwo spełniło się raz w starym testamencie i drugi raz za czasów Jezusa.
To napisz jeszcze jak rozumiesz nazwanie Jezusa Bogiem?
Co Tomasz miał na myśli gdy to powiedział?
I co miał na myśli Izajasz gdy o tym prorokował?
Ostatnio zmieniony 2023-12-04, 17:29 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-04, 17:29

Ty piszesz o triadach, a ja ( i apostolska Tradycja w Kosciele ) mowia o Trojcy.
A tak a propo i pozatym i natenczas: wiema, ze triada to emulsja - trzy skladniki nie polaczone ze soba.
Trojca - to stop - trzy scisle ze soba zespolone, choc trzy to jedne w swej jednosci.

Dodano po 6 minutach 43 sekundach:
Ja i Ojciec jedno jestesmy - takie male uzupelnienie do konserwowego wywodu.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-12-05, 11:47

Tak. Nie zespolone ze sobą substancje to...Zespolone to... I te wersety w których jest mowa o zespoleniu, ukazują trytnitarny obraz theos. Jak 1 J 5:7 Jakuba Wujka, czy BG.
Wszystkie inne, które nie zawierają w sobie informacji o zespoleniu, [jedności] to emulsja. Pozostałe są ze sobą ściśle powiązane.
A słowa z J 10:30 nie dotyczą "trzech ściśle ze sobą zespolonych osób". Z dziecinnie prostego powodu. Dotyczą dwóch osób. A jedno, które łączy dwóch z J 10:30 ma się stać udziałem wszystkich wiernie wierzących, o czym czytamy w J 17:20-23, czy 1 J 1:3

Dodano po 3 minutach 56 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-04, 17:23
Pytający pisze: 2023-12-04, 16:22 Mam nadzieję, że przeczytałeś moje wywody. Podałem tam swoje wyjaśnienie.Wierzę, że na yios=synu spełniły się wskazujące na niego zapowiedzi.Na pewno z Iz.9:1-7
O tym, że miało się narodzić dziecko "syn został nam dany, na którego barkach miała spocząć władza. I on miał zostać nazwany kilkoma "imionami". W tym "theos".
Miał tak zostać nazwany. " I będą go zwać" Jak uważasz, kiedy spełniło się to proroctwo?
Proroctwo spełniło się raz w starym testamencie i drugi raz za czasów Jezusa.
To napisz jeszcze jak rozumiesz nazwanie Jezusa Bogiem?
Co Tomasz miał na myśli gdy to powiedział?
I co miał na myśli Izajasz gdy o tym prorokował?
Chętnie odpowiem, proszę, tylko jeszcze o jedno. Napisałeś: "proroctwo spełniło się raz w...". Proszę odpowiedz. Jak i na kim spełniło się po raz pierwszy? Wydaje mi się, że to stworzy podstawę mojego wywodu.
Ostatnio zmieniony 2023-12-05, 11:52 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-05, 12:02

Pytający pisze: 2023-12-05, 11:51

Dodano po 3 minutach 56 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-04, 17:23
Pytający pisze: 2023-12-04, 16:22 Mam nadzieję, że przeczytałeś moje wywody. Podałem tam swoje wyjaśnienie.Wierzę, że na yios=synu spełniły się wskazujące na niego zapowiedzi.Na pewno z Iz.9:1-7
O tym, że miało się narodzić dziecko "syn został nam dany, na którego barkach miała spocząć władza. I on miał zostać nazwany kilkoma "imionami". W tym "theos".
Miał tak zostać nazwany. " I będą go zwać" Jak uważasz, kiedy spełniło się to proroctwo?
Proroctwo spełniło się raz w starym testamencie i drugi raz za czasów Jezusa.
To napisz jeszcze jak rozumiesz nazwanie Jezusa Bogiem?
Co Tomasz miał na myśli gdy to powiedział?
I co miał na myśli Izajasz gdy o tym prorokował?
Chętnie odpowiem, proszę, tylko jeszcze o jedno. Napisałeś: "proroctwo spełniło się raz w...". Proszę odpowiedz. Jak i na kim spełniło się po raz pierwszy? Wydaje mi się, że to stworzy podstawę mojego wywodu.
Slowa Iz 9:6 Izajasz wypowiadal za czasow krola Achaza i byc moze ich wypelnienie stalo sie za czasow jego syna - krola Ezechiasza (Hiskiasza).
Ciekawy jest przypis w Biblii Tysiaclecia:

Iz 9:6 Albowiem dziecię narodziło się ​​​nam, syn jest nam dany ​​​i spocznie władza na jego ramieniu, ​​​i nazwą go:
Cudowny Doradca,
Bóg ​​​Mocny,
​​​Ojciec Odwieczny,
Książę Pokoju. ​​​

Przypis pisze:Imiona z dwu końcowych stychów wiersza nadane dziecku można porównać z protokołem, sporządzanym dla faraona podczas koronacji. Dziecko z rodu królewskiego będzie obdarzone mądrością Salomona, dzielnością i pobożnością Dawida, wielkimi cnotami Mojżesza oraz patriarchów (por. 11,2). Tradycja chrześcijańska, wyrażona w liturgii Bożego Narodzenia, przypisując te tytuły Chrystusowi wskazuje, że to On jest prawdziwym Emmanuelem.
Gdybys mogl opisac co to znaczy "Bog Mocny"?
Ostatnio zmieniony 2023-12-05, 12:25 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-12-05, 16:24

Najpierw jedno. Gdybyś podał mi ten werset ze LXX nie zadałbyś mi tego pytania. Poza tym pomiędzy uczonymi nie ma zgody co do ilości "imion". Według niektórych powinno być: jak wyjaśnia ks. prof. teologii T.Brzegowy I w zależności od starożytnych przekładów mamy cztery, pięć, sześć.
Cudowny
Doradca
Bóg
Mocny
Ojciec
Odwieczny
Książę Pokoju.
I tak wracając do Septuaginty to lista imion wygląda tak: "panowanie [arche] zostało złożone na jego barkach i jego imię nazwane: "Anioł wielkiej rady gr."megales boules angelos"; albowiem zaprowadzę pokój nad panującymi gr.archontos", pokój i zdrowie dla niego;wielkie[jest] jego panowanie i nie będzie końca jego pokojowi".
I do dziś nie wiadomo, czy jest to środek zaradczy by nie posługiwać sie tytułem elohim=theos, czy świadek odmiennej recenzji tekstu hebrajskiego.
I tak naprawdę nawet w tekście z Qumran nie ma odwołania to tego tytułu.
W TM ono jest, chociaż nie we wszystkich kodeksach mamy Bóg.
Jednak w LXX mamy "anioł wielkiej rady".
Wulgata ma oddzielnie "dueus" = theos i fortis = mocny. I idąc za nią zadałbyś mi dwa pytania. Co znaczy "dues", a co "fortis"?
I tak naprawdę o czym pisał A.Zaremba "nazwą go" można rozumieć na trzy sposoby.
"Nazwie go" nadaje tekstowi co najmniej trzy znaczenia.
W pierwszym theos nazwie go
Drugim można rozumieć, że narodzone dziecko nazwie theos, podanymi imionami.
W trzecim Cudowny doradca, ojciec odwieczny nazwie go...księciem pokoju.
On tekst LXX oddaje:
"Gdyż dziecko zostało nam narodzone i syn został nam dany, na którego imieniu zostanie złożona władza. I nazwane będzie imię Jego posłaniec wielkiej rady. Ja bowiem sprowadzę pokój na władców - pokój mu i zdrowie".
Wszyscy czytelnicy LXX nie trafili na werset mówiący o imieniu: "Bóg Mocny".heb.el gibbor.
I jedni uważają, że określenie to należy czytać i pewnie tak, jako jedno imię. Jednak inni jako dwa. Inni jako "Bóg jest bohaterem", inni "Bóg [jakiegoś] Bohatera".
I w tych przypadkach, pytałbyś. raz nie kto jest bohaterem. Innym theos jakiego bohatera. Tak naprawdę heb is gibbor jak czytamy np. w 1 Sam 15:52 "człowiek waleczny".
I nie wolno nam zapominać, że tytuł el ,czy elohim może być używany w nieco szerszym znaczeniu tzn do aniołów istot niebiańskich itp.
p.Rdz 33:25nn,10:2 2 Sam 14:17 i 20 czy Zach 12:8
Z zasady jest jednak ok.el gibbor stosowane do jhwh. Jednak tytuł elohim przypisywano również żydowskim królom, o czym czytamy np.w Ps 45:7 [8]
Jak czytamy w wer.2"Przedstawiam swe dzieła królowi..."I do króla skierowano słowa:
"Twój tron, o Boże, [trwa] na wieki wieczne..."

Żydowscy władcy byli tytułowani mianem Boga. Zwracano się do nich przez elohim.
Ostatnio zmieniony 2023-12-05, 16:28 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-05, 16:33

zrozumialem moze 5%

Wytlumacz mi jeszcze raz: co mial na mysli Izajasz gdy napisal, ze Ezechiasza\Hiskiasza nazywa "Bog Mocny"?
Co to znaczy nazwac czlowieka takimi slowami?
Przeciez mamy monoteizm (mamy czy nie mamy?)

Bo ze nazywalo sie tak czasami ludzi to oczywiscie wiem. Chodzi mi o znaczenie tego okreslenia.
Wariant z LXX rowniez znam.
Ostatnio zmieniony 2023-12-05, 16:34 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-05, 19:57

W Biblii znajduje sie to wszystko, co Tradycja Kosciola ustalila dla wiary.
Wszystkie proby zaprzeczania Tradycji sa ... manipulanckim falszowaniem Slowa Bozego.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-05, 20:14

kazik95 pisze: 2023-12-05, 16:33 Wytlumacz mi: co mial na mysli Izajasz gdy napisal, ze Ezechiasza\Hiskiasza nazywa "Bogiem Mocnym"?
Co to znaczy nazwac czlowieka takimi slowami?

Bo ze nazywalo sie tak czasami ludzi to oczywiscie wiem. Chodzi mi o znaczenie tego okreslenia.
Wariant z LXX rowniez znam.
A może ty @konserwa wiesz co miał na myśli Izajasz gdy Ezechiasza nazwał Bogiem Mocnym?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-05, 21:24

To proste - samo brzmienie imienia w semickiej kulturze oddaje charakter, jaki przypisali rodzice potomkowi - nadali oni to imie a oznacza ono "Bog mocny" albo "Bog jest Panem".
Nie jest to odniesienie do osoby proroka, ale do dziela , jakiego dokonuje i w czyim imieniu.
To tak w bardzo wielkim skrocie.
Geneza imion jest calym oddzielnym dzialem w religii mojzeszowej, a zapis za pomoca pisma kwadratowego jest jednoczesnie zapisem numerycznym ( litery to rowniez cyfry ) - stad sam zapis graficzny stanowi o roli imienia.
Dla kultury greckiej, w jakiej jestesmy wychowani ( i pochodnych ) tekie zestawienia brzmien i liter sa zupelnie niezrozumiale - chrzescijanie nadaj czesto schrystianizowane formy, dalekie od oryginalu ( jesli chodzi o imiona semickie ) np. Anna to HaAnnah ( z czlonem AllelJah ( wychwala JHWH)).
Wiele pochodzi juz z greki ( Christoforous - niesie/ chroni Chrystusa ) itd.itp.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3470
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-05, 23:27

Pytający pisze: 2023-12-05, 16:24 Najpierw jedno. Gdybyś podał mi ten werset ze LXX nie zadałbyś mi tego pytania. Poza tym pomiędzy uczonymi nie ma zgody co do ilości "imion". Według niektórych powinno być: jak wyjaśnia ks. prof. teologii T.Brzegowy I w zależności od starożytnych przekładów mamy cztery, pięć, sześć.
Cudowny
Doradca
Bóg
Mocny
Ojciec
Odwieczny
Książę Pokoju.
I tak wracając do Septuaginty to lista imion wygląda tak: "panowanie [arche] zostało złożone na jego barkach i jego imię nazwane: "Anioł wielkiej rady gr."megales boules angelos"; albowiem zaprowadzę pokój nad panującymi gr.archontos", pokój i zdrowie dla niego;wielkie[jest] jego panowanie i nie będzie końca jego pokojowi".
I do dziś nie wiadomo, czy jest to środek zaradczy by nie posługiwać sie tytułem elohim=theos, czy świadek odmiennej recenzji tekstu hebrajskiego.
I tak naprawdę nawet w tekście z Qumran nie ma odwołania to tego tytułu.
W TM ono jest, chociaż nie we wszystkich kodeksach mamy Bóg.
Jednak w LXX mamy "anioł wielkiej rady".
Wulgata ma oddzielnie "dueus" = theos i fortis = mocny. I idąc za nią zadałbyś mi dwa pytania. Co znaczy "dues", a co "fortis"?
I tak naprawdę o czym pisał A.Zaremba "nazwą go" można rozumieć na trzy sposoby.
"Nazwie go" nadaje tekstowi co najmniej trzy znaczenia.
W pierwszym theos nazwie go
Drugim można rozumieć, że narodzone dziecko nazwie theos, podanymi imionami.
W trzecim Cudowny doradca, ojciec odwieczny nazwie go...księciem pokoju.
On tekst LXX oddaje:
"Gdyż dziecko zostało nam narodzone i syn został nam dany, na którego imieniu zostanie złożona władza. I nazwane będzie imię Jego posłaniec wielkiej rady. Ja bowiem sprowadzę pokój na władców - pokój mu i zdrowie".
Wszyscy czytelnicy LXX nie trafili na werset mówiący o imieniu: "Bóg Mocny".heb.el gibbor.
I jedni uważają, że określenie to należy czytać i pewnie tak, jako jedno imię. Jednak inni jako dwa. Inni jako "Bóg jest bohaterem", inni "Bóg [jakiegoś] Bohatera".
I w tych przypadkach, pytałbyś. raz nie kto jest bohaterem. Innym theos jakiego bohatera. Tak naprawdę heb is gibbor jak czytamy np. w 1 Sam 15:52 "człowiek waleczny".
I nie wolno nam zapominać, że tytuł el ,czy elohim może być używany w nieco szerszym znaczeniu tzn do aniołów istot niebiańskich itp.
p.Rdz 33:25nn,10:2 2 Sam 14:17 i 20 czy Zach 12:8
Z zasady jest jednak ok.el gibbor stosowane do jhwh. Jednak tytuł elohim przypisywano również żydowskim królom, o czym czytamy np.w Ps 45:7 [8]
Jak czytamy w wer.2"Przedstawiam swe dzieła królowi..."I do króla skierowano słowa:
"Twój tron, o Boże, [trwa] na wieki wieczne..."

Żydowscy władcy byli tytułowani mianem Boga. Zwracano się do nich przez elohim.
niektórzy czytaja i tłumacza Pismo na własna zgubę. nalezysz na razie do nich.
Prób umniejszania statusu Syna Bożego nie da sie wytłumaczyc niczym innym jak powodowanym zazdrością szatana o to co stracił a co jest opisane u Ezechiela w rozdziale 28 .
i tak nalezy traktowc wszelkie antytrynitarne kłamstwa preinaczenia i kombinowania.
zwykłe tepe proby diabła pokazania ze ja swoja pozycje mam równą a moze nawet wieksza skoro byłem tym najwiekszym stworzeniem, a skoro tak to moze ja , diabeł mam racje , ofiara Syna Bozego nie jest taka wazna.
ilu juz jest takich co uwaza ze Jezus to w końcu jakis prorok tylko...
znasz zasade od rzemyczka do koniczka.
to jest perfidne budowanie swiadomosci podprogowo , na odczucia emocje , przekonania. Tak by łatwiej było odrzucić zbawcza misję Jednorodzonego Syna Bozego.
Ten sam manewr zamieszania pojec jak szatan zrobił wobec Ewy , kiedy o Bogu mówił nie imieniem ale okresleniem el czyli bóg , jakis bóg , nie ten konkretny o imieniu Jahwe.
po prostu głsisz kłamstwa ,przeciwne Prawdzie, przeciwne Jezusowi Chrystusowi.
a kto nie poznał Syna nie zna i Ojca. poznanie Syna oznacza poznanie Ojca. pełne , kompletne . To jest tylko mozliwe gdy Syn jest w 100 procentach istotowo odzwierciedleniem Ojca gdy ma ten sam mozna rzec KOD GENETYCZNY BOGA OJCA. inaczej nie da rady . po chomiku nie poznasz własciciela chomika , predzej po jego synu.
a poniewaz Bog jest w swej istocie nieskonczony to faktycznie na ten moment nie jestesmy w stanie w 100 procentach zrozumiec tej tajemnicy zjednoczenia , tej jednosci która jako doskonała bo boża może przyjac tylko forme identycznie doskonała w swej istocie. czyli kolejna osobę Trójcy. Parakleta .

proba zdefiniowania w 100 procentach przy naszym ziemskim ograniczonym forma , rozumie jest podobna do tego by dziecko próbowało definiowac teorie wzglednosci. To po prostu powtórzenie tego grzechu na jakim sie wyłozył szatan , czyli pycha.
Pora sie budzic @Pytający z durnego snu o wszechwiedzy ze wie sie lepiej kim jest Bóg , jego Syn i Duch Sw.
dlatego Bóg objawił te tajemnice prostaczkom a nie uczonym siedzacym w Pismie i cedzacym komara.


Wracaj do Prawdy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-06, 07:55

kazik95 pisze: 2023-12-05, 16:33 Wytlumacz mi: co mial na mysli Izajasz gdy napisal, ze Ezechiasza\Hiskiasza nazywa "Bogiem Mocnym"?
Co to znaczy nazwac czlowieka takimi slowami?

Bo ze nazywalo sie tak czasami ludzi to oczywiscie wiem. Chodzi mi o znaczenie tego okreslenia.
Wariant z LXX rowniez znam.
A może ty @Gzresznik Upadający wiesz co miał na myśli Izajasz gdy prorokował o Ezechiaszu i nazywał go Bogiem Mocnym?
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 07:56 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3470
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-06, 11:11

kazik95 pisze: 2023-12-06, 07:55
kazik95 pisze: 2023-12-05, 16:33 Wytlumacz mi: co mial na mysli Izajasz gdy napisal, ze Ezechiasza\Hiskiasza nazywa "Bogiem Mocnym"?
Co to znaczy nazwac czlowieka takimi slowami?

Bo ze nazywalo sie tak czasami ludzi to oczywiscie wiem. Chodzi mi o znaczenie tego okreslenia.
Wariant z LXX rowniez znam.
A może ty @Gzresznik Upadający wiesz co miał na myśli Izajasz gdy prorokował o Ezechiaszu i nazywał go Bogiem Mocnym?
A może werset?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-06, 11:17

kazik95 pisze: 2023-12-05, 12:02 Slowa Iz 9:6 Izajasz wypowiadal za czasow krola Achaza i byc moze ich wypelnienie stalo sie za czasow jego syna - krola Ezechiasza (Hiskiasza).
Ciekawy jest przypis w Biblii Tysiaclecia:

Iz 9:6 Albowiem dziecię narodziło się ​​​nam, syn jest nam dany ​​​i spocznie władza na jego ramieniu, ​​​i nazwą go:
Cudowny Doradca,
Bóg ​​​Mocny,
​​​Ojciec Odwieczny,
Książę Pokoju. ​​​

Przypis pisze:Imiona z dwu końcowych stychów wiersza nadane dziecku można porównać z protokołem, sporządzanym dla faraona podczas koronacji. Dziecko z rodu królewskiego będzie obdarzone mądrością Salomona, dzielnością i pobożnością Dawida, wielkimi cnotami Mojżesza oraz patriarchów (por. 11,2). Tradycja chrześcijańska, wyrażona w liturgii Bożego Narodzenia, przypisując te tytuły Chrystusowi wskazuje, że to On jest prawdziwym Emmanuelem.
Gdybys mogl opisac co to znaczy "Bog Mocny"?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-06, 13:20

mam taka intucje, ze gdy patrze na kogos wybitnego to czuje ze jest on "ponad" mna - nie jest zwyklym czlowiekiem.
na przyklad Lewandowski w pilce - ja moglbym zaczac trenowac 24/7/365 i nigdy nie zblize sie do jego poziomu
podobnie w szachach Magnus Carlsen (albo nasz Jan Krzysztof Duda czy ten nowy kolega z Zabrza ktory zdobyl mistrza swiata juniorow ostatnio)
czy kolega w pracy, ktory robi rzeczy o ktorych moge tylko snic.

taka osoba jest dla mnie Bogiem.
bo zwykly smiertelnik jak ja nie ma szans by sie do niej - nawet ociupinke - zblizyc

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
nawet potocznie chyba uzywa sie tego okreslenia: "Bóg Rockendrola" na przyklad
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ