Kto był pierwszym trynitarianinem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-21, 10:32

Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 A propos Ducha Sw .Pamietasz jak sw Piotr zwrócił sie do Ananiasza?
Czyli Piotr wyraził tutaj swoją wiarę w Trójcę? A przynajmniej w "Bostwo Ducha Świetego"?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-21, 12:31

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 10:32
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 A propos Ducha Sw .Pamietasz jak sw Piotr zwrócił sie do Ananiasza?
Czyli Piotr wyraził tutaj swoją wiarę w Trójcę? A przynajmniej w "Bostwo Ducha Świetego"?

Sklamałes Duchowi Swietemu a za chwilę Skłamałes Bogu.

Ale co mi tam

Dodano po 6 minutach 20 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 10:17
Arek pisze: 2023-09-21, 10:10 Nawiązując do pytania w temacie postu. Jakie ma to znaczenie dla katolika?
A czy jest to temat zakazany do dyskusji na tym forum? Jest to pytanie jak każde inne.
EDIT: Było kiedy pytanie "Kto był pierwszym Chrześcijaninem?" (wątek założony przez Dezertera) więc myślę, że można i taki temat przedyskutować.

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:12 Pytam o te oboczne tematy bo jest w Piśmie fragment , cytowany tutaj, na temat czm ma sie prawdziwa nauka wkazywac . Twierdzisz ze to o mówisz jest prawdą.Wiec sprawdzamy całość.
NA RAZIE WIEMY ZE NAUCZANIE W KWESTI MORALNOSCI W PEWNYCH ZAKRESACH UNOWOCZESNILISCIE AZ DO ZAMIANY REGUŁ W NAUCZANIU
RZECHODZIMY WIEC DO LITURGII I KULTU.
ZAUWAZ ZE PYTAM O PODSTAWY..
Nie pisz proszę nie na temat. Tutaj rozmawiamy o tym, kto był pierwszym tynitarianinem.

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 Ale Abraham już nie bo Pan do niego w trojke przyszedł.
Czy to była Trójca? Ojciec, Syn i Duch Święty?
A co do Abrahama . Bodajzę rozdział 17 ty Ksiegi Rodzaju opisuje spotkanie Boga z Abrahamem . Opisuje spotkanie z trzema ziomami wsrod których nie zostaje wyznaczony zaden znaczniejszy itp.
Też moze to wiele sugerować

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-21, 13:10

Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 12:38
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 10:32
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 A propos Ducha Sw .Pamietasz jak sw Piotr zwrócił sie do Ananiasza?
Czyli Piotr wyraził tutaj swoją wiarę w Trójcę? A przynajmniej w "Bostwo Ducha Świetego"?
Sklamałes Duchowi Swietemu a za chwilę Skłamałes Bogu.
Zacytuję:
Dz 5:3 I rzekł Piotr: Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego i zachowałeś dla siebie część pieniędzy za rolę? ​​​Dz 5:4 Czyż póki ją miałeś, nie była twoją, a gdy została sprzedana, czy nie mogłeś rozporządzać pieniędzmi do woli? Cóż cię skłoniło do tego, żeś tę rzecz dopuścił do serca swego? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu. ​​​

Czy nie wydaje Ci się dziwne, że skoro najpierw Piotr mówi do Ananiasza, że "okłamał Ducha Świętego", to musi potem jeszcze raz dodawać, że skłamał "nie ludziom, lecz Bogu"?

W unitariańskim rozumieniu skłamanie Duchowi Świetemu jest również - tak jak w ujęciu trynitarnym - skłamaniem Bogu. Bo jest to Duch tego właśnie Boga.
EDIT: Duch będący w tych ludziach jest Duchem tego Boga.
Bóg działa poprzez Ducha - skłamanie Duchowi jest skłamaniem Bogu.
Bóg działa przez ludzi "mających" Ducha Świętego - skłamanie tym ludziom - jest skłamaniem Duchowi - jest skłamaniem Bogu

Niemniej jednak Piotr tutaj nie wyraża - moim zdaniem - wiary w Trójjedynego Boga. Co najwyżej tłumaczy i rozwija jak się ma działanie Ducha Świetego w stosunku do działania kościoła a w konsekwencji do działania Boga.

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
Różnica pomiędzy unitarnym a trynitarnym podejściem do Ducha Świętego nie polega na tym, że działanie Ducha nie jest działaniem Boga.
Unitarianie jak najbardziej zdecydowanie wierzą, że działanie Ducha Świętego (oraz działanie Chrystusa) jest działaniem Boga.
Różnica polega na tym, że w ujęciu unitarnym Duch nie jest osobą.
Co zreszta wynika z samego znaczenia słowa "duch".

EDIT: Różnica ta wydaje mi się jednak tak mało istotna, że nie widzę specjalnego powodu aby sie o to spierać.
W kwestii Ducha Świętego łączy nas 99% a różni 1%.
Ostatnio zmieniony 2023-09-21, 13:33 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 8 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-21, 15:07

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 13:15
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 12:38
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 10:32
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 A propos Ducha Sw .Pamietasz jak sw Piotr zwrócił sie do Ananiasza?
Czyli Piotr wyraził tutaj swoją wiarę w Trójcę? A przynajmniej w "Bostwo Ducha Świetego"?
Sklamałes Duchowi Swietemu a za chwilę Skłamałes Bogu.
Zacytuję:
Dz 5:3 I rzekł Piotr: Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego i zachowałeś dla siebie część pieniędzy za rolę? ​​​Dz 5:4 Czyż póki ją miałeś, nie była twoją, a gdy została sprzedana, czy nie mogłeś rozporządzać pieniędzmi do woli? Cóż cię skłoniło do tego, żeś tę rzecz dopuścił do serca swego? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu. ​​​

Czy nie wydaje Ci się dziwne, że skoro najpierw Piotr mówi do Ananiasza, że "okłamał Ducha Świętego", to musi potem jeszcze raz dodawać, że skłamał "nie ludziom, lecz Bogu"?

W unitariańskim rozumieniu skłamanie Duchowi Świetemu jest również - tak jak w ujęciu trynitarnym - skłamaniem Bogu. Bo jest to Duch tego właśnie Boga.
EDIT: Duch będący w tych ludziach jest Duchem tego Boga.
Bóg działa poprzez Ducha - skłamanie Duchowi jest skłamaniem Bogu.
Bóg działa przez ludzi "mających" Ducha Świętego - skłamanie tym ludziom - jest skłamaniem Duchowi - jest skłamaniem Bogu

Niemniej jednak Piotr tutaj nie wyraża - moim zdaniem - wiary w Trójjedynego Boga. Co najwyżej tłumaczy i rozwija jak się ma działanie Ducha Świetego w stosunku do działania kościoła a w konsekwencji do działania Boga.

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
Różnica pomiędzy unitarnym a trynitarnym podejściem do Ducha Świętego nie polega na tym, że działanie Ducha nie jest działaniem Boga.
Unitarianie jak najbardziej zdecydowanie wierzą, że działanie Ducha Świętego (oraz działanie Chrystusa) jest działaniem Boga.
Różnica polega na tym, że w ujęciu unitarnym Duch nie jest osobą.
Co zreszta wynika z samego znaczenia słowa "duch".

EDIT: Różnica ta wydaje mi się jednak tak mało istotna, że nie widzę specjalnego powodu aby sie o to spierać.
W kwestii Ducha Świętego łączy nas 99% a różni 1%.
NIE , JEST ZASADNICZA. Jak miedzy tobą a twoim paskiem u spodni . jak miedzy toba a twoja odwaga. Różnica jakosciowa.
Swiety Piot wprost mówi skłamałes Duchowi Swietemu , skłamałes Bogu.
BIBLIA JEST WYSOCE PRECYZYJNA W OKRESLENIACH.


DZIAŁENIE JEZUSA JEST DZIALANIEM BOGA TYLKO W MOMENCIE GDY JEST ON BOGIEM .
skoro jest według was koms odrebnym wobec BOGA to jego działanie mozę byc tylko dzialniem zgodnym z BOZĄ WOLĄ .
Za duzo skrótów wciskacie do swoich nauk , za duzo alegorii by dokonac fikołków abu nie wyszło że sie mylicie .

Jełsi Bóg zesłal Parakleta to gdzie sie on podział miedzy czasami apostolskimi a 15 wiekiem ?
Dlaczego przez 14 wieków panowała herezja ?

Izmy dalej
Twoja nauka unitariańska przewórcila naukę sw Pawła na temat LGBT.
Pozbawiliśice sie uczestnictwa w Eucharystii mimo wezwania Jezusa z Ostatniej wieczerzy . Bierzcie i jedzcie oto jest ciało moje.
Oczywiscie olaliście sprawe

Sa fragmenty z Ewangelii Janowej gdzi o Logosie mówi sie jako o Bogu to oczywiscie wyciagacie jakis fragment ze Starego Testamentu "bogami jestescie" na dowód ze Logos to taki jakis " mniejszy bóg"


Jezus mówi o grzechach przeciw Duchowi Swietemu ze nie beda odpuszczone .
Tłumaczac to na wasze patrznie sprawy . Mozesz bluznic przeciw Pablito ale nie mozesz bluznic przeciw jego ręce czy odwadze.


No ale najwazniejsze jest stwierdzenie kto pierwszym trynitarzem był
No Abraham miał kontakt z Trójcą . Jezus pierwszy uzył słow Ojciec i Syn i Duch Swiety w jednym ciągu znaczeniowym i logicznym .

No ale jedynej odpowiedzi jakiej oczekujesz jest..
Trzeb było zadac pytanie kto byl pierwszym trynitarzem i dlaczego Tertulian
Ostatnio zmieniony 2023-09-21, 17:13 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-21, 15:13

Gdybyś tylko pozwolił mi mieć dobrą wolę, to byłoby nam łatwiej rozmawiać ;)
Te personalne złośliwości bardzo mnie rozpraszają.


Wracając do tego, pobocznego tutaj, wątku Ducha Świętego.

Wydaje mi się, że przypisanie mu statusu w pełni osoby utrudnione jest poprzez to, że:
Słowo "ruah" w języku hebrajskim oznacza "ducha", "wiatr" lub "oddech"¹. Jest to słowo o szerokim zakresie znaczeń, które może odnosić się do ducha Boga, ducha człowieka, czy nawet do emocji i nastrojów¹. Może również oznaczać "życie" lub "siłę życiową"¹.

(1) Strong's Hebrew: 7307. ר֫וּחַ (ruach) -- breath, wind, spirit. https://biblehub.com/hebrew/7307.htm.
(2) H7307 - rûaḥ - Strong's Hebrew Lexicon (kjv) - Blue Letter Bible. https://www.blueletterbible.org/lexicon ... v/wlc/0-1/.
(3) Strong's Hebrew: 7308. ר֫וּחַ (ruach) -- wind, spirit - Bible Hub. https://bing.com/search?q=ruah+meaning+in+Hebrew.
(4) Strong's Hebrew: 7308. ר֫וּחַ (ruach) -- wind, spirit - Bible Hub. https://biblehub.com/hebrew/7308.htm.
(5) Strong's Hebrew: 7321. ר֫וּעַ (rua) -- to raise a shout, give a blast. https://biblehub.com/hebrew/7321.htm.

Dlatego też tłumacze PNŚ przetłumaczyli Jn 20:22 w taki sposób:
Jn 20:22 Po tych słowach dmuchnął w ich kierunku i powiedział: „Przyjmijcie ducha świętego.

A NPD:
21 A Jezus ponownie powiedział:
— Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam.
22 Po tych słowach tchnął* na nich, mówiąc:
— Obleczcie* się w Ducha Uświęcenia*.

NPD ma w przypisie:
Znaczenie analogiczne jak w Rdz 2,7 oraz w Ez 37,9.
Co nawiązuje do stworzenia człowieka:
Rdz 2:7 Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą. ​​​
(każdy kto odbierał poród wie co oznacza tchnąc w nozdrza - po prostu dmuchnąć w usta i nos)

Czy też doliny wyschniętych kości z Ezechiela:
Eze 37:9 I rzekł do mnie: Prorokuj do ożywczego tchnienia, synu człowieczy, i powiedz ożywczemu tchnieniu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Przyjdź, ożywcze tchnienie, z czterech stron i tchnij na tych zabitych, a ożyją. ​​​
Eze 37:10 I prorokowałem, jak mi nakazano. Wtem wstąpiło w nich ożywcze tchnienie i ożyli, i stanęli na nogach — rzesza bardzo wielka.


Co ciekawe w tych fragmentach Bóg Jahwe jest kimś innym niż "Ożywcze tchnienie". Jest kimś odrębnym od tchnienia - czyli ducha.
----

Sprawę jednak komplikuje fakt, że w innym miejscu sam Bóg jest nazwany "duchem":
Jn 4:24 NPD Bóg jest Postacią Duchową*, dlatego konieczne jest, by Jego czciciele oddawali Mu cześć w duchu* i w prawdzie.

*Inni tłumaczą: „Bóg jest Duchem”, sugerując za pomocą wielkiej litery, że chodzi o Ducha Świętego Boga. Grecki rzeczownik pneuma występuje tu jednak bez żadnego rodzajnika, jak to ma miejsce w zwrocie TO PNEUMA TO HAGION. Nie wskazuje zatem na Osobową Postać Boga, ale na rodzaj i formę Boskiego Istnienia.

*Gr. en pneuma występuje tu bez żadnych rodzajników. Chodzi zatem o postawę ducha człowieka poddanego Bożemu Duchowi, a nie o oddawanie czci Bogu w sposób cielesny, czyli religijny (por. Ga 5,16-26).
Ostatnio zmieniony 2023-09-21, 16:35 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 6 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-21, 16:55

Gdzie jest twierdzenie że trynitarze wszedzie widza Ducha Świętego ?

Biorąc pod uwagę niuanse któer przedstwiłeś
Idcie i chrzcijcie w imie Ojca i syna i Ducha Swietego brzmi lepiej dosłownie ?
Czy moze według unitarianskiego spojrzenia Idzcie i chrzcijcie w Imię Boga, pomnijszego boga i tchnienia oddechu , wiatru, ducha boga czymkolwiek to jest ?

I drugie Sw Piotr mowiący
Skłamałeś wiatru duchowi tchnieniu oddechowi , czymkolwiek w danej chwili to jest. skłamałes Bogu

Dobrze zes własnie weszedł w dokładne zrozumienie słowa ruach.
sam widzisz jakie kwiatki wychodzą.
Doktryna Trójcy Swietej jest wbrew pozorom racjonalna tzn spójna logicznie.
Oczywiscie pojawia sie kwestia nastepstwa Ojciec Syn i Duch , Jak najbardziej
Tyle ze my ludzie myslimy w kategoriach czasowych , dla nas jest nastepstwo jakiegos zdarzenia .
TYLE ZE TO BÓG STWORZYŁ CZAS . STORZYŁ TEZ POJECIA etc... Sprawa jest prosta , Bedziemy poznawac te tajemnice cała wieczność. By nam sie nie nudziło.

Kolejna rzecz to Sama miłość , Jest w Pismie Świętym, że Bóg jest nieskonczoną miłoscią.
Miłosć przed stworzeniem istot duchowych i cielesnych nie mogła istniec samotnie gdyz tylko moze sie realizować wobec innych.
Miłosc do zony realizujesz wobec niej, do dzieci wobec nich. wobec siebie to egoizm.
My to odczuwamy bo jestesmy zrobieni na Jego obraz i podobieństwo
Miłośc potrzebuje obiektu . JET BÓG TERAZ JUZ OJCIEC I JEST SYN ( to pojecia ludzkie , archetypiczne ale Bóg je potwierdza w objawieniu )
JEST WIEŻ, wiez miedzy dwoma istotami nieskonczenie doskonałymi moze objawic sie tylko jako istota im równa w swojej nieskoncoznej doskonałości . Inaczej jest to sprzeczne logicznie.
Mamy Ducha Swietego równego im w Bóstwie.
i zaczyna sie pismo "Bereshit ... ( na początku ) itd
I jest Duch Bozy ( miłośc krązy nad wodami > tworzy sie swiat dalej.
To Pismo natchnione , sugestie co napisać dawał człowiekowi autorowi sam Bóg.
To wszystko tworzy sie i zazebia. Staje sie logiczne.

probowałes kiedys wysluchac akatystu do Ducha Swietego ? ( to z okresu bizantyjskiego wspolnoty Kosciola ) kiedy na zachodzie szalała herezja ariańska.
Spróbuj wysłuchać.
Ostatnio zmieniony 2023-09-21, 17:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 10:54

Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 16:55 Biorąc pod uwagę niuanse któer przedstwiłeś
Idcie i chrzcijcie w imie Ojca i syna i Ducha Swietego brzmi lepiej dosłownie ?
Czy moze według unitarianskiego spojrzenia Idzcie i chrzcijcie w Imię Boga, pomnijszego boga i tchnienia oddechu , wiatru, ducha boga czymkolwiek to jest ?
Według mojego, unitariańskiego zrozumienia, mógłbym to sparafrazować następująco (jako bazę biorąc przekład NPD):
Mt 28:19 "Bez obaw więc idźcie na cały świat, by moimi uczniami czynić ludzi ze wszystkich narodów. Nasycajcie ich poznaniem natury Boga, zanurzając w charakter Boga-Ojca, Króla-Mesjasza, i Ducha Uświęcającego"

Mamy tutaj trzy aspekty rzeczywistości:
1. Ojciec - Bóg
2. Syn - Król - Królestwo Boże
3. Duch Święty - Narodzenie z wody i z Ducha - Nowa tożsamość społeczności tego Królestwa.

Nawiązując do stworzenia człowieka:
Rdz 2:7 Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.
Przesłaniem Jezusa jest Nowe Stworzenie, Nowy Lud, Nowe Królestwo - Panowanie Boga.
A celem: Nowe Niebo i Nowa Ziemia, w których mieszka sprawiedliwość.

No i taki jest sens przesłania i Dobrej Wiadomości o Ratunku w Królestwie Bożym, która była misją Jezusa zapisaną w Nowym Testamencie.
W taką Trójcę wierzę.
Ostatnio zmieniony 2023-09-22, 10:59 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 5 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-22, 11:27

Zdanie trynitarianskie znasz.Ktorego jestem wyznawcą po obyciu się o arianskie herezje konkretnie Yehowych.
Dalsza dyskusja niestety nie będzie już służyć Twojemu dobru gdyż w oparach błędu sie zanurzasz. A Bog nie chce śmierci grzesznika.To i ja nie mogę tego chcieć .Mimo ze po ludzku trafia mnie i kusi by walnąć cglowka jak sw Mikolaj Ariuszowi.A nie wolno mi nurzac sie w gniewie .

Ale potwierdziłeś mi ze nie tkwię w tym zakresie w oparach absurdu.

A co do ariańskich herezji .Zdecydowanie wole jednak Jehowych....Przynajmniej maja bardzo zbliżoną do katolikow etykę.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 11:39

Czy mógłbyś odnieść się do argumentów z mojego posta?
Czy jest coś z czym się zgadzasz a z czym się nie zgadzasz?
Ostatnio zmieniony 2023-09-22, 12:08 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-22, 13:04

Weź przeczytaj jeszcze raz co napisałeś. I co napisałem ja. Jesli potrzebujesz to ze 50 razy az pojmiesz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 598
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 40 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-10-08, 13:55

Sam trynitaryzm powstał jako opozycja do utożsamiania posłanego hyios=syna z posyłającym go pateros=ojcem. Wykazaniu, że jeden nie jest drugim. Uznano za wypaczenie utożsamianie jednego z drugim. Wykazywano, że to dwie różne osoby. Wystąpiono przeciw monarchianom. Jeden nie jest drugim. Taki był cel pierwszych trynitarian. Nic ponad to.
Wspomniany myśliciel w pracy:
"PRZECIW PRAKSEASZOWI"
ujawniał ich podobieństwa i różnice.
Przy czym dla niego w związku z wyjaśnieniami "ja i ojciec jedno jesteśmy" owe jedno odnosiło się z zasady do "ex unitate patris" = "z jedności ojca".
Syn jest zjednoczony z ojcem.patrz. AdvPrax XXII:11 i XIX:8
I chociaż mówił o ich wspólnej substancji, to wystarczy przeczytać IX 2, żeby dostrzec jego naukę o subordynacji tzn. podporządkowania syna wobec ojca.
Wyższej pozycji jednego, względem drugiego.
Ostatnio zmieniony 2023-10-08, 14:00 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: greg77 » 2023-10-09, 11:39

Odnoszę niemiłe wrażenie że pod Twoim pytaniem kryje się tzw.drugie dno.
Jeżeli naprawdę z czystej ciekawości interesuje cię kto był pierwszym trynitarianem,zapewne "wujek goole" udzielił by ci odpowiedzi,natomiast jeżeli jest to Twoja sprytna zagrywka aby rozpocząć dyskusję na temat boskości Trójcy Świętej to bardzo nieładnie z Twoje strony.Myślę że koledzy już Ci udzielili odpowiedź na nurtujące Cię pytanie,a polemizowanie z tymi odpowiedziami świadczy raczej o tym że chcesz przekonać katolików że mogą się jednak mylić.Rozumiem gdyby pytanie zadane przez Ciebie brzmiało w stylu "Dlaczego katolicy wierzą boskość Trójcy Świętej?",wtedy grałbyś w "otwarte karty",a tak to mi to że tak powiem "brzydko śmierdzi". Pamiętaj jedno, możesz okłamywać siebie oraz innych,ale Boga nie okłamiesz.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 11:40 przez greg77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 204 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-09, 11:46

Dz 5, 30-32
Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie (...) Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni».

Bóg (Ojciec) wskrzesił Jezusa (oddzielną osobę) a świadectwo temu dają Apostołowie oraz Duch Święty (oddzielna osoba) którego Bóg (Ojciec) udziela (więc jest oddzielną osobą od Ducha)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: faraon » 2023-10-09, 12:27

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 13:15
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 12:38
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-21, 10:32
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-21, 10:08 A propos Ducha Sw .Pamietasz jak sw Piotr zwrócił sie do Ananiasza?
Czyli Piotr wyraził tutaj swoją wiarę w Trójcę? A przynajmniej w "Bostwo Ducha Świetego"?
Sklamałes Duchowi Swietemu a za chwilę Skłamałes Bogu.
Zacytuję:
Dz 5:3 I rzekł Piotr: Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego i zachowałeś dla siebie część pieniędzy za rolę? ​​​Dz 5:4 Czyż póki ją miałeś, nie była twoją, a gdy została sprzedana, czy nie mogłeś rozporządzać pieniędzmi do woli? Cóż cię skłoniło do tego, żeś tę rzecz dopuścił do serca swego? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu. ​​​

Czy nie wydaje Ci się dziwne, że skoro najpierw Piotr mówi do Ananiasza, że "okłamał Ducha Świętego", to musi potem jeszcze raz dodawać, że skłamał "nie ludziom, lecz Bogu"?

W unitariańskim rozumieniu skłamanie Duchowi Świetemu jest również - tak jak w ujęciu trynitarnym - skłamaniem Bogu. Bo jest to Duch tego właśnie Boga.
EDIT: Duch będący w tych ludziach jest Duchem tego Boga.
Bóg działa poprzez Ducha - skłamanie Duchowi jest skłamaniem Bogu.
Bóg działa przez ludzi "mających" Ducha Świętego - skłamanie tym ludziom - jest skłamaniem Duchowi - jest skłamaniem Bogu

Niemniej jednak Piotr tutaj nie wyraża - moim zdaniem - wiary w Trójjedynego Boga. Co najwyżej tłumaczy i rozwija jak się ma działanie Ducha Świetego w stosunku do działania kościoła a w konsekwencji do działania Boga.

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
Różnica pomiędzy unitarnym a trynitarnym podejściem do Ducha Świętego nie polega na tym, że działanie Ducha nie jest działaniem Boga.
Unitarianie jak najbardziej zdecydowanie wierzą, że działanie Ducha Świętego (oraz działanie Chrystusa) jest działaniem Boga.
Różnica polega na tym, że w ujęciu unitarnym Duch nie jest osobą.
Co zreszta wynika z samego znaczenia słowa "duch".

EDIT: Różnica ta wydaje mi się jednak tak mało istotna, że nie widzę specjalnego powodu aby sie o to spierać.
W kwestii Ducha Świętego łączy nas 99% a różni 1%.
Bog, to sa trzy osoby scisle zjednoczone ze soba jak jedno.
Sklamanie Duchowi Swietemu jest tym samym co sklamania trzem osobom jednoczesnie, dlatego stwierdzenie sklamania Duchowi Sw, jest jednoznaczne ze sklamaniem Bogu.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 13:05

greg77 pisze: 2023-10-09, 11:39 Odnoszę niemiłe wrażenie że pod Twoim pytaniem kryje się tzw.drugie dno.
[...]jeżeli jest to Twoja sprytna zagrywka aby rozpocząć dyskusję na temat boskości Trójcy Świętej to bardzo nieładnie z Twoje strony.[...]
to mi to że tak powiem "brzydko śmierdzi". Pamiętaj jedno, możesz okłamywać siebie oraz innych,ale Boga nie okłamiesz.
Problem 99% rozmów tutaj, gdy ktoś ma inne zdanie niż obowiązujące, na temat wiary, polega na doszukiwaniu się złych intencji.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 13:06 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ