Kto był pierwszym trynitarianinem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-12-07, 20:18

kazik95 pisze: 2023-12-07, 09:41
konserwa pisze: 2023-12-06, 17:34 Oczywiscie, ze Bog Ojciec jest Bogiem Synem, choc Syn nie jest Ojcem. To bardzo proste, choc byc moze trudne jednoczesnie do zrozumienia.
Dlatego byc moze rowniez antytrynitarze majac problem z rozumowym poznaniem tej zaleznosci - utozsamili wiedze z wiara ...i nie moga uwierzyc , bo nie rozumieja.
I byc moze dlatego tak uporczywie bronia sie przed krokiem wiary, krokiem. ktorego dokonal sw. Apostol Tomasz.
A gdy brak wiary - nadchodzi gnoza, ktora ja zastepuje. A gnoza potrzebuje "dzielenia wlosa na czworo" - wowczas bezposrednie cytaty z Pisma staja sie wazniejsze od Boga, o ktorym przepowiada Pismo.
czy uwazasz ze dla Mojzesza krzak gorejacy byl Bogiem Jahwe?
czy krzak gorejacy byl dwoch natur "drzewnej" i Boskiej?
czy Bog przyjal nature krzewu i stal sie krzewem juz na zawsze?

czy tez byl krzewem w sposob przenosny?
w sposob cudowny i obrazowy przyszedl by spotkac sie z Mojzeszem.
i w ten sposob Bog Jahwe przemawial poprzez krzew

moim zdaniem w podobny sposob Bog Jahwe przemawial poprzez Jezusa.
wcielil sie w Jezusa w podobny sposob jak "wcielil" sie w krzew.
Jezus byl Synem Bozym na tej samej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak Dawid czy Salomon byli - krolami - Synami Bozymi (Ps 2:7)
Jezus byl Bogiem Mocnym na tej samej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak Ezechiasz czy Hiskiasz byl Bogiem Mocnym (Iz 9:7)
Jezus rozmnazal jedzenie i wskrzeszal i oczyszczal z tradu i cynil inne cuda na podobnej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak robil to Eliasz czy Elizeusz (1Krol 17 i dalej).

Z tym, ze Jezus jako Namaszczony przez Jahwe Mesjasz laczyl wszystkie te funkcje w jednej swojej osobie.
I nie odchodzil od Boga jak czesto te osoby powyzej.
I co wiecej - ukoronowal swoje Synostwo Boze poprzez swoje wlasne Zmartwychwstanie

Takie jest pokrotce moje zdanie w tej kwestii
Co o tym myslisz @Pytający :?:
To, że przewyższał wszystkich udanie wykazywał autor listu [homilii] do chrześcijan pochodzenia hebrajskiego. W 1:4 do 2:9 Jest wyższy od i od.
Jeśli idzie o przemawianie jhwh to np. w Heb.1:1 czytamy, ze w różnych czasach i w różny sposób przemawiał przez proroków, potem przez syna.
I możemy porozmawiać o tych różnych prorokach i sposobach przemawiania.
Ja w Wyj.3:4 czytam, że jhwh "zawołał do niego spośród krzewu i powiedział". Nie jako krzew. "nie poprzez krzew".
W heb. mamy:
"wajjiqra elaw elohim [mittok]hasseneh" zawołał do niego...ze środka krzaka".
Zgadzam się, że: "w tych ostatnich dniach przemówił przez syna". nie jak wcześniej "pośród krzaka"
Tak, ze nie ma mowy o jakimkolwiek "wcieleniu" się w krzak. Tego słowa też nie używa się w przypadku [logosu]. Jest mowa , ze on "stał się ciałem".J 1:14
Nie ma wątpliwości, że był obiecanym potomkiem żydowskich władców, który został zapowiedziany. Czytamy o tym np. w Łuk.1:31-33
Był potężny i wielki i te słowa mieszczą się w samym theos.
Jeśli chodzi o jego cuda, jego zmartwychwstanie. To zgodnie z pierwotnym nauczanie apostolskim, jak czytamy w Dz.Ap.2:22-24. jest on przedstawiony jako człowiek:
"POŚWIADCZONY PRZEZ BOGA PRZEJAWAMI MOCY, CUDAMI I ZNAKAMI, KTÓRYCH [KTO?] BÓG DOKONAŁ PRZEZ NIEGO POŚRÓD WAS, JAK SAMI WIECIE"
Jego zabiliście wer.23
"JEGO [KTO?] BÓG WZBUDZIŁ Z MARTWYCH PO TYM, JAK ROZWIĄZAŁ BÓLE ŚMIERCI..." wer.24 I wer.32 "TEGO JEZUSA WZBUDZIŁ [KTO?] BÓG CZEGO MY JESTEŚMY ŚWIADKAMI"
Takie jest pokrótce moje zdanie w tej kwestii
Co o tym myślisz @kazik95 ?

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-12-07, 20:01 A propo wierności Słowu.Jak tam z rozdziałem 6 ewangelii Janowej...
Ale co mi tam.
Powoluja sie czciciele herezji antytrynitarnej na to ze slowo Bóg to taki odpowiednik słowa pan.
Nie wiem czemu ale według ich wyobrażenia Tomasz bo wlozeniu palców i rak w rany Zbawiciela powiedzial tak faktycznie Pan mój i " pan " mój. No mogl sie niewierny Tomasz zdublować.
Kolejny fragment to ten o nakazie chrztu w Imie Ojca i Syna i Ducha Św Biorą pod uwagę ich spojrzenie kto jest kim to porównując do ludzkiego ujęcia brzmi to jak w imie Zenka jego psa i jednej z cech Zenka..
Ale to ich sprawa.
Dobre sa tez fikolki wokół pierwszego rozdziału ewangelii Jana
Ale to ich sprawa.
Te powyższe powoduje ze wierze w dogmat o TrojcySw.Nauke antytrynitarna uważam za herezję a jej usprawiedliwianie .propagowanie może być grzechem przeciw pierwszemu i drugiemu przykazaniu.Co wiecej jest to zaprzeczanie idei przekazanej w słowach o Paraklecie który ma wiele jeszcze przekazać. Jezus moeil ze kto bluzni Duchowi.. Konczyc nie będę.
Co do przerzucania sie wyrwanymi fragmentami Pism.Przypomnę ze tak właśnie podszedł diabeł do Jezusa kusząc Go. Słowami z Pism
To tez każe mi nie wierzyć każdemu " prorokujacemu " duchowi.
Nakaz chrztu w imię mówi o potrzebie chrztu w imię. Mam prośbę. Pokaż miejsca z opisu chrztu pierwszych chrześcijan podanych w "Dokonaniach wysłanników", [Dz.Ap], czy relacji podanych w listach, gdzie mamy przykład udzielania chrztu: W imię Ojca, Syna i Ducha św. Bardzo proszę!

Dodano po 2 minutach 24 sekundach:
konserwa pisze: 2023-12-07, 19:50 Antytrynitaryzm to jest prywatna opinia obarczona antyapostolskm bledem .
To tylko tyle, aby nie zasmiecac dyskusji i nauczania Apostolow i Tradycji Kosciola.
Powtórzę pytanie: Z ust którego uczniów po apostolskich wyszły słowa Trójca, i jej wykładnia?
No i moje pogodzenie trynitaryzmu z heis i monos theos, spotykanego w ...
Ostatnio zmieniony 2023-12-07, 20:25 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-07, 21:08

Z ust ktorej osoby uslyszano o antytrynitanizmie i jego wykladni?
Kto pogodzil heis i monos theos mowiac semickim slangiem aramejskiego?
macisz, macisz i na sile wyszukujesz antybiblijnych wykladni, wmawiajac, ze sa biblijne.
To tyle.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-07, 21:56

To co pytający robisz to właśnie jest to co próbował demon z Jezusem.
Pamiętaj ze dogmat Trójcy Św zakłada istnienie JEDNEGO BOGA .
Nie triady tylko JEDNEGO Boga.

Posluze sie twoją metodą.Wskaz w Piśmie fragment zaprzeczajacy istnieniu Trójcy Przenajświętszej.
Dogmat , pamietsaj zakłada istnienie jednego Boga.
Czas start.
Nauczyciel wszelkich herezji demon malpuje wszystko.
Stad tez w Apokalipsie opis trójcy przeklętej. Smoka barwy ognia, bestii jakby zabitej co ożyła i fałszywego proroka.

Dodano po 8 minutach 4 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-07, 20:09 @Pytający napisz co sądzisz o moim porównaniu z Mojżeszem i krzakiem gorejącym?
Ze mieszasz ariańską herezję z majaca być przeciwieństwem herezją nestorianska.
No i wycxuwsm nutkę monoteletyzmu.
Wydawało mi sie ze nie da rady zrobic synkretyzmu herezji. Tobie sie udalo. Gratulacje.

Dodano po 10 minutach 48 sekundach:
konserwa pisze: 2023-12-07, 19:35 Trynitaryzm to skladowa natchnionego Slowa Bozego.
Piotr musial spokorniec by mogl Ojciec mu wyjawić tajemnicę kim jest Jezus.

W pełne naczynie sie nie naleje.
Najśmieszniejsze jest to ze sam zaliczyłem etap herezji antytrynitarnej. A sila napędową u mnie było" TE DURNE KATOLIKI PROTESTANTY NIE CZYTAJO PISMA" oraz " JESTEM W ELITARNYM KLUBIE ZNAJĄCYCH PISMO"
JESTEM UCZONY W PIŚMIE.
Ojciec oproznil naczynie. No i przyszlo zrozumienie. He he.

Dodano po 21 minutach 44 sekundach:
Problem zawsze jest w tym ze zapomina sie ze Biblia to Żywe Slowo Boże. I podchodzi sie do niej jak do księgi z szyframi.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Pytający » 2023-12-08, 15:35

I tak zamiast rozmowy mamy kwękanie, labiedzenie, wydziwianie, obmawianie itp. Zero merytorycznych wywodów, tylko emocjonalne wypominania.
No to do usłyszenia, za jakiś czas. Szkoda czasu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-08, 16:00

Pytający pisze: 2023-12-08, 15:35 I tak zamiast rozmowy mamy kwękanie, labiedzenie, wydziwianie, obmawianie itp. Zero merytorycznych wywodów, tylko emocjonalne wypominania.
No to do usłyszenia, za jakiś czas. Szkoda czasu.
Apage.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-08, 17:22

Pytający pisze: 2023-12-07, 20:24
kazik95 pisze: 2023-12-07, 09:41
konserwa pisze: 2023-12-06, 17:34 Oczywiscie, ze Bog Ojciec jest Bogiem Synem, choc Syn nie jest Ojcem. To bardzo proste, choc byc moze trudne jednoczesnie do zrozumienia.
Dlatego byc moze rowniez antytrynitarze majac problem z rozumowym poznaniem tej zaleznosci - utozsamili wiedze z wiara ...i nie moga uwierzyc , bo nie rozumieja.
I byc moze dlatego tak uporczywie bronia sie przed krokiem wiary, krokiem. ktorego dokonal sw. Apostol Tomasz.
A gdy brak wiary - nadchodzi gnoza, ktora ja zastepuje. A gnoza potrzebuje "dzielenia wlosa na czworo" - wowczas bezposrednie cytaty z Pisma staja sie wazniejsze od Boga, o ktorym przepowiada Pismo.
czy uwazasz ze dla Mojzesza krzak gorejacy byl Bogiem Jahwe?
czy krzak gorejacy byl dwoch natur "drzewnej" i Boskiej?
czy Bog przyjal nature krzewu i stal sie krzewem juz na zawsze?

czy tez byl krzewem w sposob przenosny?
w sposob cudowny i obrazowy przyszedl by spotkac sie z Mojzeszem.
i w ten sposob Bog Jahwe przemawial poprzez krzew

moim zdaniem w podobny sposob Bog Jahwe przemawial poprzez Jezusa.
wcielil sie w Jezusa w podobny sposob jak "wcielil" sie w krzew.
Jezus byl Synem Bozym na tej samej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak Dawid czy Salomon byli - krolami - Synami Bozymi (Ps 2:7)
Jezus byl Bogiem Mocnym na tej samej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak Ezechiasz czy Hiskiasz byl Bogiem Mocnym (Iz 9:7)
Jezus rozmnazal jedzenie i wskrzeszal i oczyszczal z tradu i cynil inne cuda na podobnej zasadzie (tylko, ze doskonale) jak robil to Eliasz czy Elizeusz (1Krol 17 i dalej).

Z tym, ze Jezus jako Namaszczony przez Jahwe Mesjasz laczyl wszystkie te funkcje w jednej swojej osobie.
I nie odchodzil od Boga jak czesto te osoby powyzej.
I co wiecej - ukoronowal swoje Synostwo Boze poprzez swoje wlasne Zmartwychwstanie

Takie jest pokrotce moje zdanie w tej kwestii
Co o tym myslisz @Pytający :?:
To, że przewyższał wszystkich udanie wykazywał autor listu [homilii] do chrześcijan pochodzenia hebrajskiego. W 1:4 do 2:9 Jest wyższy od i od.
Jeśli idzie o przemawianie jhwh to np. w Heb.1:1 czytamy, ze w różnych czasach i w różny sposób przemawiał przez proroków, potem przez syna.
I możemy porozmawiać o tych różnych prorokach i sposobach przemawiania.
Ja w Wyj.3:4 czytam, że jhwh "zawołał do niego spośród krzewu i powiedział". Nie jako krzew. "nie poprzez krzew".
W heb. mamy:
"wajjiqra elaw elohim [mittok]hasseneh" zawołał do niego...ze środka krzaka".
Zgadzam się, że: "w tych ostatnich dniach przemówił przez syna". nie jak wcześniej "pośród krzaka"
Tak, ze nie ma mowy o jakimkolwiek "wcieleniu" się w krzak. Tego słowa też nie używa się w przypadku [logosu]. Jest mowa , ze on "stał się ciałem".J 1:14
Nie ma wątpliwości, że był obiecanym potomkiem żydowskich władców, który został zapowiedziany. Czytamy o tym np. w Łuk.1:31-33
Był potężny i wielki i te słowa mieszczą się w samym theos.
Jeśli chodzi o jego cuda, jego zmartwychwstanie. To zgodnie z pierwotnym nauczanie apostolskim, jak czytamy w Dz.Ap.2:22-24. jest on przedstawiony jako człowiek:
"POŚWIADCZONY PRZEZ BOGA PRZEJAWAMI MOCY, CUDAMI I ZNAKAMI, KTÓRYCH [KTO?] BÓG DOKONAŁ PRZEZ NIEGO POŚRÓD WAS, JAK SAMI WIECIE"
Jego zabiliście wer.23
"JEGO [KTO?] BÓG WZBUDZIŁ Z MARTWYCH PO TYM, JAK ROZWIĄZAŁ BÓLE ŚMIERCI..." wer.24 I wer.32 "TEGO JEZUSA WZBUDZIŁ [KTO?] BÓG CZEGO MY JESTEŚMY ŚWIADKAMI"
Takie jest pokrótce moje zdanie w tej kwestii
Co o tym myślisz @kazik95 ?
troxhe trudno mi zrozumiec wszystkie twoje argumenty ale generalnie chyba mysle podobnie.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Andy72 » 2023-12-08, 17:58

kazik95 pisze: 2023-12-07, 09:41 czy uwazasz ze dla Mojzesza krzak gorejacy byl Bogiem Jahwe?
czy krzak gorejacy byl dwoch natur "drzewnej" i Boskiej?
czy Bog przyjal nature krzewu i stal sie krzewem juz na zawsze?
....
moim zdaniem w podobny sposob Bog Jahwe przemawial poprzez Jezusa.
wcielil sie w Jezusa w podobny sposob jak "wcielil" sie w krzew.
Czyli wg. ciebie Jezus był awatarem, "ludzikiem, którym Bóg chodził"?? Stara herezja, były już doketyzm czy nestorianizm.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-08, 18:14

Andy72 pisze: 2023-12-08, 17:58
kazik95 pisze: 2023-12-07, 09:41 czy uwazasz ze dla Mojzesza krzak gorejacy byl Bogiem Jahwe?
czy krzak gorejacy byl dwoch natur "drzewnej" i Boskiej?
czy Bog przyjal nature krzewu i stal sie krzewem juz na zawsze?
....
moim zdaniem w podobny sposob Bog Jahwe przemawial poprzez Jezusa.
wcielil sie w Jezusa w podobny sposob jak "wcielil" sie w krzew.
Czyli wg. ciebie Jezus był awatarem, "ludzikiem, którym Bóg chodził"?? Stara herezja, były już doketyzm czy nestorianizm.
co wspolnego to co napisalem ma z doketyzmem czy nestorianizmem?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Andy72 » 2023-12-08, 18:26

@kazik95 , dlaczego nie możesz po prostu przyjąć że Druga Osoba stała się człowiekiem, za to wydziwiasz?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-08, 18:52

Andy72 pisze: 2023-12-08, 18:26 @kazik95 , dlaczego nie możesz po prostu przyjąć że Druga Osoba stała się człowiekiem, za to wydziwiasz?
Bo Bóg Jahwe jest jedną osobą a nie wieloma osobami.
Tym różniła się religia Żydów od wszystkich innych religii wokół.

Gdy się czyta nowy testament znając stary testament to dopiero widać, jak Bóg Jahwe przemawia do ludzi.
Widać kontekst przyjścia Jezusa.

Bóg przemawiał w najróżniejszy sposób a teraz przemówił przez Mesjasza.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-08, 19:11

Nie - Bog nie jest Osoba. Jest Istota duchowa poza przestrzenia i czasem.
Osoba pozostaje ograniczona i w czasie i przestrzeni.
Tym niemniej Istote Boga stanowia Trzy Istoty - Ojciec Czyli Stworca, Syn czyli Stworca czyli Odkupiciel czyli Mesjasz - jako osoba Jezus Chrystus czyli Bog Wcielony i Duch Siwety jako Istota zespolona w Duchu z Ojcem i Synem. Ojciec - Stworca objawil sie jako osoba chocby walczac jako Osoba anielskaz Jakubem ( Jakub sadzil, ze walczyl z Aniolem Bozym, a okazalo sie, ze walczyl z JHWH ), Syn to Osoba Jezusa - Chrystusa , a Duch Swiety osobowo objawil sie pod postacia golebicy i pod osoba anielska jako poslaniec posylajacy Archaniola Gabriela ).

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-08, 19:13

Andy72 pisze: 2023-12-08, 18:26 @kazik95 , dlaczego nie możesz po prostu przyjąć że Druga Osoba stała się człowiekiem, za to wydziwiasz?
To Kościół dał ciała, że nie umie wystarczająco uzasadnić swoich doktryn. Ja nie "wydziwiam" tylko jestem zwyczajnym człowiekiem z pytaniami, obserwacjami i swoim zdaniem.

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
konserwa pisze: 2023-12-08, 19:11 Nie - Bog nie jest Osoba. Jest Istota duchowa poza przestrzenia i czasem.
Osoba pozostaje ograniczona i w czasie i przestrzeni.
Tym niemniej Istote Boga stanowia Trzy Istoty
Według Trójcy Bóg to jedna istota a trzy osoby. Nie trzy istoty.

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:
konserwa pisze: 2023-12-08, 19:11 Nie - Bog nie jest Osoba. Jest Istota duchowa poza przestrzenia i czasem.
Osoba pozostaje ograniczona i w czasie i przestrzeni.
Przecież według Trójcy Bóg jest osobowy a nie jest ograniczony w czasie i przestrzeni.
Ostatnio zmieniony 2023-12-08, 21:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-08, 19:17

Napisalem, ale to dales ciala, ze nie potrafisz wystarczajaco zrozumiec - istoty, ktore objawily sie osobowo.
Istota moze byc osoba, a osoba istota - co nie znaczy, ze zawsze.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: kazik95 » 2023-12-08, 19:25

konserwa pisze: 2023-12-08, 19:17 Napisalem, ale to dales ciala, ze nie potrafisz wystarczajaco zrozumiec - istoty, ktore objawily sie osobowo.
Istota moze byc osoba, a osoba istota - co nie znaczy, ze zawsze.
Załóżmy, że jest istota konserwy i istota konserwowej. Jest też osoba konserwy i osoba konserwowej. Czyli są dwie istoty i dwie osoby. Tak?

A według Trójcy jest istota Boga Ojca i istota Boga Syna i istota Ducha Świętego ale to jedna i ta sama istota. Choć trzy osoby.
Ostatnio zmieniony 2023-12-08, 19:25 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: konserwa » 2023-12-08, 20:17

Nie - wowczas bedzie jedna istota i jdna osoba

Kobieta w ciza to jedna istota ale dwie osoby.

ODPOWIEDZ