Jak głębiej poznać Pana Boga

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13895
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: sądzony » 2023-09-22, 07:12

faraon pisze: 2023-09-21, 22:42 1. Dokladnie i o to mi chodzilo, bo nasze wyobrazenia Milosci sa po prostu wzgledne i uzaleznione od naszego postrzegania swiata, ktore jest uwiklane wlasnie w grzech pierworodny.
2. Nie ma zadnej roznicy miedzy Miloscia malzonkow , a Miloscia do dziecka. To jest dokladnie taka sama Milosc, bo Milosc nie ma nic wspolnego z seksem.

3. Seks, a doklaniej wspolzycie malzenskie, jest jedynie efktem Milosci, a nie jej inicjatorem, za ktory wiekszosc ludzi uznaje seks.

4. Seks w kontekscie wspolzycia malzenskiego, poprzez grzech pierworodny, stal sie podstawa milosci, co jest totalnym zaprzeczeniem samej Milosci.

5. A dopiero przeciwstawienie grzechu pierworodnego Niepokalanemu poczeciu, stanowi wyjasnie czym tak naprawde jest seks w kontekscie Milosci.
1. Tak. Choć ja tego nie wiem. Tak po prostu intuicyjnie to wyczuwam. Jednakże rozmawiamy już poprzez "skażony" umysł, a zatem już to co piszę obarczone jest błędem. Tak uważam.

2. W samej istocie nie ma różnicy. Jednakże zauważ, że istotą miłości jest zjednoczenie. Przed grzechem pierworodnym, zakładam, że byliśmy w stanie jedności z Bogiem. Obecnie dzieje się to poprzez Eucharystię - spożywanie Ciała Chrystusowego, które trawi nas od wewnątrz przekształcając w Ciało Kościoła stanowiące oblubienicę Chrystusa. O tym samym piszą mistycy - o "miłosnym zjednoczeniu".

Dziecko jest z naszej krwi, a zatem miłość do niego zawsze będzie szczególna, bo jest naszym przedłużeniem.

3. Seks w małżeństwie, moim zdaniem, jest próbą cielesnego zjednoczenia, której fizycznym efektem jest potomstwo, duchowym natomiast, nie sam orgazm, a coś więcej - doświadczenie mistyczne. Choć sam nie mam problemów ze sferą seksualną, a odkąd jestem "praktykującym" katolikiem, choć mam 44 lata, ta sfera wręcz się rozwija, nie uważam, że to najistotniejsza płaszczyzna związku dwojga ludzi.

Seks to coś co dojrzewa w człowieku. Nie chciałbyś wiedzieć jakie podejście do niego miałem przez większość swego życia. Wszystko jest wynikiem dojrzałości cielesnej, psychicznej i duchowej.

4. Trudno mi powiedzieć. Bardzo podoba mi się zapis KKK na temat grzechu pierworodnego "KKK 400 (...) zostało zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem;" - życie i człowiek zmieniło/zmienił swój charakter/wymiar z duchowego na cielesny/zmysłowy. Seks w przemożnej części utracił swą duchowość na rzecz cielesności i zmysłowości. Dotyczy to jednak każdej płaszczyzny życia ludzkiego.

5. Tego chyba nie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: wierzacy » 2023-09-22, 08:55

sądzony pisze: 2023-09-21, 19:50
wierzacy pisze: 2023-09-21, 08:27 Witam,
Jestem młodym, początkującym katolikiem. Od 2-3 tygodni zacząłem codziennie modlić się 2 razy dziennie modlitwami takimi jak Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, Zawierzenie dnia Jezusowi itp; czasami też rozmawiam z Bogiem własnymi słowami. Jak zgłębić swoją wiarę w Boga? Jak polecacie czytać Pismo Święte?
Proszę o odpowiedź.
Gadać z Bogiem przy każdej okazji, w każdym szukać Chrystusa, dobro odczytywać jako działanie Ducha Świętego, nie zamykać się na Eucharystię, czytać Pismo, we wszystkim mieć Pana na pierwszym miejscu i budować relacje z Nim, sobą samym i innymi ludźmi, dawać miłość.
Dzięki za porady, postaram się to wszystko zastosować :)
Od dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo. Zastanawiam się od czego zacząć, od Ewangelii Mateusza, czy lepiej od czegoś innego?

Dodano po 3 minutach 47 sekundach:
Viridiana pisze: 2023-09-21, 20:01
wierzacy pisze: 2023-09-21, 08:27 Witam,
Jestem młodym, początkującym katolikiem. Od 2-3 tygodni zacząłem codziennie modlić się 2 razy dziennie modlitwami takimi jak Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, Zawierzenie dnia Jezusowi itp; czasami też rozmawiam z Bogiem własnymi słowami. Jak zgłębić swoją wiarę w Boga? Jak polecacie czytać Pismo Święte?
Proszę o odpowiedź.
Popieram radę dotyczącą wspólnoty, ale dodam jeszcze jedną rzecz: fajnie by było, aby w tej wspólnocie były jakieś osoby w Twoim wieku. Chyba najłatwiej znaleźć takie miejsca wrzucając w Google hasło w stylu wspólnota młodzieżowa/duszpasterstwo młodzieży + nazwa miasta.
Nie zawsze oczywiście trzeba być w grupie typowo młodzieżowej, ale myślę, że chociaż jedna osoba z takiej wspólnoty powinna być wiekowo zbliżona do Ciebie.
Co do czytania Pisma Świętego: warto przed rozpoczęciem czytania pomodlić się krótko do Ducha Świętego o to, aby towarzyszył Ci podczas rozważań. Nie zastąpi to poszerzania wiedzy teologicznej, ale też jest ważne. ;)
Dzięki za radę. Ja też w sumie po odpowiedzi o wspólnocie myślałem o grupie młodzieżowej.
Dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo, więc dziękuję za podsunięcie „wsparcia duchowego” :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: Andej » 2023-09-22, 09:23

wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Od dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo.
A ja odradzam taki start. Uważam, że najpierw należy przeczytać kilka innych pozycji. Albo czytać równolegle.
Jestem przekonany, że po to, aby coś zrozumieć, trzeba cały czas się douczać, dyskutować na temat każdego fragmentu, czytać wyjaśnienia, opracowania.
Co w tej sytuacji robić? Wydaje mi się, że są dwie podstawowe drogi poznawania Pisma. Pierwsza, to czytanie z przewodnikiem duchowym. Jeśli znasz kogoś, kogo darzysz zaufaniem i wiesz, że ma wiedzę biblijna, to skorzystaj. Jeśli nie, to zacznij czytać to, co wprowadza. Sądzę, że pierwszym krokiem powinien być Krąg biblijny Brandstaettera. To miękkie wprowadzenia. Nie tyle do treści Biblii (choć w pewnym stopniu też), ale do traktowania Biblii. Do zrozumienie, czym Biblie=a jest i czym powinna być w życiu. Potem można inne książki tego autor. Kolejnym krokiem, jak mi się wydaje, powinno być sięgnięcie po książki opisujące życie w czasach Chrystusowych. Jest ich wiele. Dzięki nim poznasz wiele pojęć, które mają inne znaczenie we współczesnej mowie, jak też pojęć niezrozumiałych. Na przykład jak jest relacja denara do talentu i jak można je przeliczyć na obecne waluty. Trzecim krokiem, wg mnie, powinno być sięgnięcie po Klucz do Biblii. Przeczytanie, jeszcze bez wielkiej uwagi, ale na tyle, aby ogólnie poznać zawartość i umieć odnajdywać to co potrzebne.
I dopiero zacząć czytanie Biblii. Zaczynając od NT. Z Kluczem do Biblii pod ręka, aby doczytywać to, co trudniejsze do rozumienia.
No i dyskutować. Pytać. Wyjawiać swoje rozumienie, niezrozumienie jak też to, czego się uczysz.
Zanim przeczytasz wymienione pozycje spróbuj czytać w internetach aktualne czytania wraz z komentarzami. Czynić to możesz także w niniejszym Forum:viewtopic.php?t=285&start=3600.
wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Ja też w sumie po odpowiedzi o wspólnocie myślałem o grupie młodzieżowej.
Na pewno lepiej w młodzieżowych. Może Światło i Życie? Może przygotowanie do bierzmowania?
Jestem zdania, że na początku warto "powędrować" przez różne wspólnoty. Tak po miesiącu do trzech w każdej. Szukać, aż znajdziesz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: wierzacy » 2023-09-23, 09:08

Andej pisze: 2023-09-22, 09:23
wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Od dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo.
A ja odradzam taki start. Uważam, że najpierw należy przeczytać kilka innych pozycji. Albo czytać równolegle.
Jestem przekonany, że po to, aby coś zrozumieć, trzeba cały czas się douczać, dyskutować na temat każdego fragmentu, czytać wyjaśnienia, opracowania.
Co w tej sytuacji robić? Wydaje mi się, że są dwie podstawowe drogi poznawania Pisma. Pierwsza, to czytanie z przewodnikiem duchowym. Jeśli znasz kogoś, kogo darzysz zaufaniem i wiesz, że ma wiedzę biblijna, to skorzystaj. Jeśli nie, to zacznij czytać to, co wprowadza. Sądzę, że pierwszym krokiem powinien być Krąg biblijny Brandstaettera. To miękkie wprowadzenia. Nie tyle do treści Biblii (choć w pewnym stopniu też), ale do traktowania Biblii. Do zrozumienie, czym Biblie=a jest i czym powinna być w życiu. Potem można inne książki tego autor. Kolejnym krokiem, jak mi się wydaje, powinno być sięgnięcie po książki opisujące życie w czasach Chrystusowych. Jest ich wiele. Dzięki nim poznasz wiele pojęć, które mają inne znaczenie we współczesnej mowie, jak też pojęć niezrozumiałych. Na przykład jak jest relacja denara do talentu i jak można je przeliczyć na obecne waluty. Trzecim krokiem, wg mnie, powinno być sięgnięcie po Klucz do Biblii. Przeczytanie, jeszcze bez wielkiej uwagi, ale na tyle, aby ogólnie poznać zawartość i umieć odnajdywać to co potrzebne.
I dopiero zacząć czytanie Biblii. Zaczynając od NT. Z Kluczem do Biblii pod ręka, aby doczytywać to, co trudniejsze do rozumienia.
No i dyskutować. Pytać. Wyjawiać swoje rozumienie, niezrozumienie jak też to, czego się uczysz.
Zanim przeczytasz wymienione pozycje spróbuj czytać w internetach aktualne czytania wraz z komentarzami. Czynić to możesz także w niniejszym Forum:viewtopic.php?t=285&start=3600.
wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Ja też w sumie po odpowiedzi o wspólnocie myślałem o grupie młodzieżowej.
Na pewno lepiej w młodzieżowych. Może Światło i Życie? Może przygotowanie do bierzmowania?
Jestem zdania, że na początku warto "powędrować" przez różne wspólnoty. Tak po miesiącu do trzech w każdej. Szukać, aż znajdziesz.
Rozumiem. Niestety nie znam nikogo, kto ma dużą wiedzę biblijną wśród moich znajomych czy rodziny.
Czyli powinienem zacząć od czytań na każdy dzień z komentarzami, a potem dopiero przejść od wymienionych książek do Nowego Testamentu?
Poszukam w sumie jakie wspólnoty są w mojej okolicy i zobaczę, gdzie można by było pójść.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: Andej » 2023-09-23, 09:39

Dlategom napisał, to com napisał.
Dwie drogi:
1. Katechumenat - podałem namiar w Łomiankach.
2. Literatura
a. Roman Brandstaettre Krąg biblijny,
b. Życie w czasach Chrystusa,
c. Klucz do Biblii
d. Nowy Testament.
Ale jestem przekonany, że gdy idzie się nieznane, to konieczny jest przewodnik. Niekoniecznie ktoś znający dobrze Biblię, ale potrafiący ją czytać ze zrozumieniem. Ktoś opatrzony darem miłości do Boga i ludzi.
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że bardzo wiele osób będących od zawsze katolikami tego nie potrafi.
Poczytaj wątek, który Ci wskazywałem. Ten z czytaniami. Niestety rzadko udzielają się w nim forumowicze, ale czasem tak. Zobaczysz, jak różnie rozumieją treści zawarte w tych samych słowach. Zwykle nie są to treści sprzeczne, ale świadczą o tym, jak inaczej to samo słowo trafia do każdego.

Kiedyś, jeszcze w czasach, gdy żyły dinozaury, zacząłem czytać Biblię jak kryminał albo powieść. Zorientowałem się, że to prowadziło w maliny. Teraz staram się odczytywać osobiście, czyli zwracając uwagę na słowo skierowane do mnie lub do tych, których znam. Staram się odczytywać drogę, przesłanie na dziś. Wskazówki do codziennego postępowania. Ale i tak gubię się. I tak często nie potrafię zrozumieć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: wierzacy » 2023-09-23, 12:18

Andej pisze: 2023-09-23, 09:39 Dlategom napisał, to com napisał.
Dwie drogi:
1. Katechumenat - podałem namiar w Łomiankach.
2. Literatura
a. Roman Brandstaettre Krąg biblijny,
b. Życie w czasach Chrystusa,
c. Klucz do Biblii
d. Nowy Testament.
Ale jestem przekonany, że gdy idzie się nieznane, to konieczny jest przewodnik. Niekoniecznie ktoś znający dobrze Biblię, ale potrafiący ją czytać ze zrozumieniem. Ktoś opatrzony darem miłości do Boga i ludzi.
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że bardzo wiele osób będących od zawsze katolikami tego nie potrafi.
Poczytaj wątek, który Ci wskazywałem. Ten z czytaniami. Niestety rzadko udzielają się w nim forumowicze, ale czasem tak. Zobaczysz, jak różnie rozumieją treści zawarte w tych samych słowach. Zwykle nie są to treści sprzeczne, ale świadczą o tym, jak inaczej to samo słowo trafia do każdego.

Kiedyś, jeszcze w czasach, gdy żyły dinozaury, zacząłem czytać Biblię jak kryminał albo powieść. Zorientowałem się, że to prowadziło w maliny. Teraz staram się odczytywać osobiście, czyli zwracając uwagę na słowo skierowane do mnie lub do tych, których znam. Staram się odczytywać drogę, przesłanie na dziś. Wskazówki do codziennego postępowania. Ale i tak gubię się. I tak często nie potrafię zrozumieć.
Jeszcze raz dziękuję za porady.
Tak jak pisałem w poprzednich postach, spróbuje się skontaktować w sprawie katechumenatu i zapytam się co i jak.
Jeśli chodzi o „przewodnika” to nie znam niestety nikogo, kto byłby zainteresowany katolicyzmem - moja rodzina jest niewierząca, a moi znajomi również niezbyt. Może gdy zapiszę się do wspólnoty to uda mi się poznać takie osoby.
Tak, dzisiaj zobaczę polecony wątek z czytaniami. Czyli w zależności od osoby treści zawarte w Biblii mogą być różnie interpretowane. Zresztą prawdopodobnie w pewnym etapie rozwoju duchowego sam się o tym przekonam :)
Ja w sumie chciałem zacząć czytać Biblię aby „poszerzyć” swoją wiarę - nie znam się tak na katolicyzmie, dlatego też pytam na forum.
Dobrze, w takim razie zacznę od kontaktu ws. katechumenatu i zobaczę czytania na dziś.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13895
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: sądzony » 2023-09-24, 19:17

wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Od dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo. Zastanawiam się od czego zacząć, od Ewangelii Mateusza, czy lepiej od czegoś innego?
Ja zacząłbym od Mateusza.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: Dezerter » 2023-09-26, 22:59

Warto moim zdaniem zacząć od dziejów Apostolskich albo od Ewangelii a dopiero później Listy
Cieszymy się bardzo, że jest ktoś taki jak ty z nami, czytaj forum- oczywiście te poważniejsze i budujące wątki a bardzo dużo się nauczysz i poznasz, czytaj stare wątki - jeśli coś będzie niejasne , to śmiało pytaj i wznawiaj
Podstawa wiary katolika jest Katechizm Kościoła katolickiego
http://www.katechizm.opoka.org.pl/
cały portal Opoka też śmiało mogę polecić
dalej jest Teologia w pytaniach i odpowiedziach ks. Michał Kaszowski - godna polecenia
https://www.teologia.pl/
ale
przede wszystkim musisz zostać chrześcijaninem, czyli przyjąć chrzest i Ducha Świętego , który jak mówi Biblia i Jezus zapowiada o wszystkim cię pouczy
A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem»Jan 14:26
Moim zdaniem dopiero wówczas mając wsparcie Ducha możesz ogłosić światu, że jesteś chrześcijaninem i mając te minimalne podstawy wiedzy umieć w sposób rozumowy i merytoryczny obronić swoją wiarę i postawę osoby wierzącej.
A forumowiczów bardzo proszę o przemyślane i wyważone posty w tym temacie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: faraon » 2023-09-27, 19:59

sądzony pisze: 2023-09-24, 19:17
wierzacy pisze: 2023-09-22, 08:59 Od dzisiaj planuję zacząć czytać Pismo. Zastanawiam się od czego zacząć, od Ewangelii Mateusza, czy lepiej od czegoś innego?
Ja zacząłbym od Mateusza.
A ja od czytania. ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak głębiej poznać Pana Boga

Post autor: Andej » 2023-09-27, 21:18

A ja powtórzę jeszcze raz: OD KATECHUMENATU.
Jestem przekonany, że samodzielne czytanie Biblii bez uprzedniego przygotowania jest zbyt wielkim wyzwaniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ