Rdz 3, 16-17

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Rdz 3, 16-17

Post autor: Viridiana » 2023-09-22, 11:35

Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.


Mam ostatnio taką rozkminę na temat konsekwencji grzechu pierworodnego i w ogóle nie wiem, co z nią zrobić. Chodzi mi o to, że one są... Niesprawiedliwe. I nie chodzi mi tutaj o kwestię kary, bo już nieraz słyszałam, że w tych wersetach nie chodzi o to, że Bóg za coś każe, tylko o to, że takie konsekwencje przyniósł nam grzech, chodzi mi o to, że nie wiem czemu, kobietom oberwało się bardziej. Czemu? Bo w sumie trud zdobywania pożywienia i walki o przetrwanie przecież tak na dobrą sprawę muszą znosić przedstawiciele obu płci; tymczasem trud brzemienności spoczywa tylko na kobietach.
Być może powiecie mi po prostu, że świat nie jest sprawiedliwy. Próbuję jednak tę niesprawiedliwość zrozumieć.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Arek » 2023-09-22, 11:48

Viridiana pisze: 2023-09-22, 11:35 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.


Mam ostatnio taką rozkminę na temat konsekwencji grzechu pierworodnego i w ogóle nie wiem, co z nią zrobić. Chodzi mi o to, że one są... Niesprawiedliwe. I nie chodzi mi tutaj o kwestię kary, bo już nieraz słyszałam, że w tych wersetach nie chodzi o to, że Bóg za coś każe, tylko o to, że takie konsekwencje przyniósł nam grzech, chodzi mi o to, że nie wiem czemu, kobietom oberwało się bardziej. Czemu? Bo w sumie trud zdobywania pożywienia i walki o przetrwanie przecież tak na dobrą sprawę muszą znosić przedstawiciele obu płci; tymczasem trud brzemienności spoczywa tylko na kobietach.
Być może powiecie mi po prostu, że świat nie jest sprawiedliwy. Próbuję jednak tę niesprawiedliwość zrozumieć.
Dlatego, że to kim jest kobieta zostało podwyższone. To kobieta w swym łonie nosi nowe życie. Jest nadzieją. A co by było gdyby kobiety nie rodziły dzieci? Zobaczmy co dzieje się z feministkami. Ich obyczaje są w części niemoralne. Jeśli kobieta nie jest matką to kim jest. Jest przecież do tego przeznaczona. A jeśli myśli inaczej jest to wywyższanie ponad Prawo Boga. Oczywiście są zakonnice. A więc są powołania. Nie ma powołania by nie być Matką, bo i zakonnica Nią jest.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Quinque » 2023-09-22, 12:59

Przecież temat nie jest o tym

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 13:01

Ewolucja biologiczna i dobór naturalny.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Quinque » 2023-09-22, 13:11

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-22, 13:01 Ewolucja biologiczna i dobór naturalny.
Ateistyczne brednie

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 13:15

Quinque pisze: 2023-09-22, 13:11
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-22, 13:01 Ewolucja biologiczna i dobór naturalny.
Ateistyczne brednie
Myślisz, że Bóg nie posługuje się ewolucją biologiczną i doborem naturalnym.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Tek de Cart » 2023-09-22, 13:30

taka anegdotka...
Bóg do Ewy: "Ta zniewaga krwi wymaga! hm... ale jak to zrobić? Wiem! Będziesz spłacała w ratach!" ;)

Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo. Więc kobiety są bardziej błogosławione - bardziej współpracują z Bogiem w operacji zaludniania świata. Mężczyźni bardziej współpracują w operacji 'czynienia sobie ziemi poddaną'. Każde ma inne zadanie -> 'uczłowieczanie świata' i 'uczłowieczanie człowieka' ;) jadąc tropem Tytusa Romka i A'Tomka ;)

Rozpatrywanie każdej płci z osobna trochę mija się z celowością istnienia płci... one istnieją po to żeby współpracować.
Więc oczywiście każdy dla siebie musi zdobywać pożywienie jak jest sam. Ale jak jest rodzina, i zwłaszcza jak kobieta jest brzemienna - to wtedy widać, że mężczyzna jest obarczony podwójnym (potrójnym/poczwórnym/popiątnym/...) zadaniem - zadbaniem o wyżywienie nie tylko siebie ale i żony i dzieci.

Poza tym macierzyństwo i ojcostwo też są przecież inne. Kobieta czuje dziecko już w swoim brzuchu, długo zanim ojciec może z nim nawiązać jakąkolwiek więź. Więź matki z dzieckiem jest inna niż ojca z dzieckiem itd. Więc to brzemię niesie ze sobą także błogosławione momenty - i jakbyśmy chcieli je liczyć, to pewnie kobieta więcej dostaje od dziecka niż mężczyzna...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Albertus » 2023-09-22, 16:33

Viridiana pisze: 2023-09-22, 11:35 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.


Mam ostatnio taką rozkminę na temat konsekwencji grzechu pierworodnego i w ogóle nie wiem, co z nią zrobić. Chodzi mi o to, że one są... Niesprawiedliwe. I nie chodzi mi tutaj o kwestię kary, bo już nieraz słyszałam, że w tych wersetach nie chodzi o to, że Bóg za coś każe, tylko o to, że takie konsekwencje przyniósł nam grzech, chodzi mi o to, że nie wiem czemu, kobietom oberwało się bardziej. Czemu? Bo w sumie trud zdobywania pożywienia i walki o przetrwanie przecież tak na dobrą sprawę muszą znosić przedstawiciele obu płci; tymczasem trud brzemienności spoczywa tylko na kobietach.
Być może powiecie mi po prostu, że świat nie jest sprawiedliwy. Próbuję jednak tę niesprawiedliwość zrozumieć.
To nie chodzi o to że karą dla kobiet jest brzemienność bo przed grzechem przecież też w planie Bożym kobieta miała rodzić dzieci i jej konstrukcja fizyczna w wyniku grzechu się nie zmieniła. Chodzi raczej o to że po grzechu na jego skutek zmieniło się myślenie kobiety i ciążę i rodzenie zaczęła odczuwać jako trud podczas gdy to samo w stanie niezakłóconej relacji z Ojcem byłoby odczuwane jako radość.

Poza tym grzech zniszczył panowanie władz duszy nad ciałem:

400 Ustalona dzięki pierwotnej sprawiedliwości harmonia, w której żyli, została zniszczona; zostało zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem 267 ; jedność mężczyzny i kobiety została poddana napięciom 268 ; ich relacje będą naznaczone pożądaniem i chęcią panowania

gdyby kobieta w pełni panowała nad swoim ciałem rodzenie mogłoby być pozbawione nadmiernego bólu.

W wyniku utraty tego panowania a także zakłóconych relacji z mężem oraz zmienionych warunków zewnętrznych( chociaż to raczej drugorzędne) ciąża i rodzenie stało się związane z trudem i bólem.

Podobnie z mężczyzną - przecież w planie Bożym miał on jak najbardziej pracować i uprawiać ogród w którym został umieszczony. Grzech zmienił to że to uprawianie zaczął odczuwać jako trud i cierpienie a co w stanie niezakłóconej relacji z Ojcem byłoby radością.Zmieniły się też warunki ale to też raczej drugorzędne bo człowiek w pełni panujący nad swoim ciałem miałby mniejsze potrzeby a relacja z Ojcem pozwalała by mu zapewnić swoją pracą to co niezbędne.
Ostatnio zmieniony 2023-09-22, 16:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Viridiana » 2023-09-22, 17:55

Tek de Cart pisze: 2023-09-22, 13:30 Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo.
Nie chodzi mi o samą możliwość rodzenia dzieci, sama chciałabym je mieć. Chodzi mi o te wszystkie rzeczy dookoła, o ten cały fizyczny trud, jaki wiąże się z byciem kobietą.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Albertus » 2023-09-22, 18:00

Viridiana pisze: 2023-09-22, 17:55
Tek de Cart pisze: 2023-09-22, 13:30 Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo.
Nie chodzi mi o samą możliwość rodzenia dzieci, sama chciałabym je mieć. Chodzi mi o te wszystkie rzeczy dookoła, o ten cały fizyczny trud, jaki wiąże się z byciem kobietą.
To znaczy uważasz że bycie mężczyzną to mniejszy trud?

Jakoś nie wydaje mi się że można tak do tego podejść. Porównanie jest zbyt trudne aby łatwo byłoby o obiektywizm w tej ocenie.

Po prostu różnimy się i fizycznie i psychicznie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Quinque » 2023-09-22, 20:06

Viridiana pisze: 2023-09-22, 17:55
Tek de Cart pisze: 2023-09-22, 13:30 Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo.
Nie chodzi mi o samą możliwość rodzenia dzieci, sama chciałabym je mieć. Chodzi mi o te wszystkie rzeczy dookoła, o ten cały fizyczny trud, jaki wiąże się z byciem kobietą.
Przynajmniej kobiety lepiej wyglądaj od mężczyzn

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-22, 20:29

Quinque pisze: 2023-09-22, 20:06
Viridiana pisze: 2023-09-22, 17:55
Tek de Cart pisze: 2023-09-22, 13:30 Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo.
Nie chodzi mi o samą możliwość rodzenia dzieci, sama chciałabym je mieć. Chodzi mi o te wszystkie rzeczy dookoła, o ten cały fizyczny trud, jaki wiąże się z byciem kobietą.
Przynajmniej kobiety lepiej wyglądaj od mężczyzn
Dla mnie to jest jakieś niezozumiałe, jak kobietom mogą podobać się mężczyzni? Kobiety są takie śliczne a mężczyźni tacy brzydcy.
Ostatnio zmieniony 2023-09-22, 20:30 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Andej » 2023-09-22, 20:33

Viridiana pisze: 2023-09-22, 11:35 tymczasem trud brzemienności spoczywa tylko na kobietach.
Jak też nieosiągalna dla mężczyzn radość macierzyństwa. Ta niesamowita więź z dzieckiem. Dzięki tym pierwszym 9 miesiącom. Genialne zespolenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: Dezerter » 2023-09-22, 21:05

Viridiana pisze: 2023-09-22, 11:35 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.


Mam ostatnio taką rozkminę na temat konsekwencji grzechu pierworodnego i w ogóle nie wiem, co z nią zrobić. Chodzi mi o to, że one są... Niesprawiedliwe. I nie chodzi mi tutaj o kwestię kary, bo już nieraz słyszałam, że w tych wersetach nie chodzi o to, że Bóg za coś każe, tylko o to, że takie konsekwencje przyniósł nam grzech, chodzi mi o to, że nie wiem czemu, kobietom oberwało się bardziej. Czemu? Bo w sumie trud zdobywania pożywienia i walki o przetrwanie przecież tak na dobrą sprawę muszą znosić przedstawiciele obu płci; tymczasem trud brzemienności spoczywa tylko na kobietach.
Być może powiecie mi po prostu, że świat nie jest sprawiedliwy. Próbuję jednak tę niesprawiedliwość zrozumieć.
pewien % kobiet nie rodzi wcale
pewien rodzi raz w życiu - kilka minut, godzi, max dni
tylko mniej niż połowa kobiet rodzi 3 i więcej dzieci więc jak tte minuty/godziny/dni rodzenia zestawisz z
latami, dziesiątkami lat pracy mężczyzn - na przestrzeni wieków to mężczyzna głównie polował pracował na polu, w fabryce a kobieta zajmowała się domem i dziećmi (nadal tak jest w kilku małżeństwach w mojej rodzinie)
ja pracuję na ogródku (żona prawie nigdy) więc wiem dokładnie co znaczy
przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia.
gdzieś jest jeszcze, że będzie ci rodziła chwasty, czy osty
ktoś kto ma ogródek wie, że nie chodzi o 1 , 3 czy 6 razy jak z rodzeniem
Kochane matki- ja wiem dokładnie jak rodzenie jest trudne i bolesne ale nie zgodzę się z opinia, że nierówność jest duża
choć przyznaje, że jak bym miał wybierać to byłbym facetem

Dodano po 3 minutach :
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-22, 20:29
Quinque pisze: 2023-09-22, 20:06
Viridiana pisze: 2023-09-22, 17:55
Tek de Cart pisze: 2023-09-22, 13:30 Pytanie podstawowe - czy możliwość rodzenia dzieci to przekleństwo? nie, to błogosławieństwo.
Nie chodzi mi o samą możliwość rodzenia dzieci, sama chciałabym je mieć. Chodzi mi o te wszystkie rzeczy dookoła, o ten cały fizyczny trud, jaki wiąże się z byciem kobietą.
Przynajmniej kobiety lepiej wyglądaj od mężczyzn
Dla mnie to jest jakieś niezozumiałe, jak kobietom mogą podobać się mężczyzni? Kobiety są takie śliczne a mężczyźni tacy brzydcy.
Mów za siebie :p ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Rdz 3, 16-17

Post autor: abi » 2023-09-22, 21:17

bardzo wiele kobiet latami cierpi co miesiac
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ