Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-24, 22:21

Kiedys pisalem i nawet Marek potwierdzil, ze Dusza jest czyms co oznacza "ja", ale z uwagi na dzisiejsze konotacje tego slowa z psychologia i roznymi jego znaczeniami , najodpowiedniejszym okresleniem na Dusze jest "istnienie".
Takze slowo okreslajace Boga jako Jestem ma to samoo znaczenie, bo Dusza to czastka Boga w nas.

Dodano po 2 minutach 33 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 22:20
faraon pisze: 2023-09-24, 22:16
Abstract pisze: 2023-09-24, 21:21
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 21:17
Abstract pisze: 2023-09-24, 21:15
Czyli jeśli mózg nie działa lub go nie ma to nie ma połączenia duszy ze światem materialnym?
Nie ma możliwości ekspresji. Nie ma aktu woli, nie ma możliwości korzystania z daru wolnej woli. Dusza jest nadnaturalna, razem z fizycznym ciałem określa nowe życie.
Czy w takim razie gdy bylem sparalizowany i nie mialem doslownie zadnej mozliwosci ekspresji woli to nie mialem wtedy duszy, lub nie bylem czlowiekiem?
Ale Twój mózg żył i działał.
funkcjonowal, jednak nie mogl dzialac, wyrazic sie poprzez cialo i fizycznie dzialac.
Pewnie to trudno sobie wyobrazic, bo sam bym nie mial o tym pojecia i zrozumienia, gdybym nie doswiadczyl tego.
Jest w tym cos jeszcze, co trudno wyrazic, otoz gdy pielegniarki zauwazyly ze cos ze mna nie tak, zaczely niemal mnie zmuszac bym zrobil to czy tamto, a ja nie moglem nic, az w koncu cos sie zaczelo dziac, co mozna by porownac do wplyiecia wola na wlasny mozg i zmuszenie go do dzialania by polaczyl to co uszkodzone. Jest to nieprawdopodobne, ale tak tego doswiadczylem. To tak jakby spowodowac wzrastajace napiecie, ktore w koncu powoduje przebicie izolacji i polaczy sie z innymi kabelkami.
Troszke cos poszlo nie tak, bo miedzy prawa a lewa reka odczuwam roznice temperatury ok. 10 stopni C, a podczas kapieli jest to nawyrazniejsze, bo wtedy mam po lewej stronie wanny 35 stopniC a po prawej prawie zimna 25 stopni C. Prawdopodobnie z czasem sie to wyrowna, bo to kwestia doswiadczen jakie doznaje mozg i w koncu wyrowna czulosc receptorow.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 22:34 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: pom » 2023-09-24, 22:32

Moim zdaniem człowiek to Dusza - istota posiadająca pierwiastek Boży. Natomiast ciało człowieka to jak `skafander kosmonauty` po to by na tym świecie wąchać kwiatki, smakować potrawy, pościć, robić dobre uczynki, uczestniczyć w pielgrzymkach, brać udział we Mszach Świętych, pracować, opiekować się rodziną, odczuwać ból itp. Na tamtym świecie jest inny `skafander kosmonauty` z materii nieśmiertelnej (innej niż E=mc²). Tamten Świat (Niebo) nie jest związany z tym ani czasem, ani przestrzenią.
Katechizm pisze:KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3896; Paweł VI, Wyznanie wiarv Ludu Bożego, 8 ) nie jest ona "produktem" rodziców – i jest nieśmiertelna (Por. Sobór Laterański V (1513): DS 1440) nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.


2Kor, 5, 6-8
6 Tak więc, mając tę ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. 7 Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. 8 Mamy jednak nadzieję... i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.


Flp 1, 20-24. 27
Bracia:
Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć. Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus, a umrzeć – to zysk. Jeśli zaś żyć w ciele – to dla mnie owocna praca, cóż mam wybrać? Nie umiem powiedzieć.
Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze; pozostawać zaś w ciele – to bardziej konieczne ze względu na was. Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 23:25 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Abstract » 2023-09-24, 22:38

@pom żaden skafander. Człowiek to ciało i dusza w jednym. Dualizm jest niezdrowy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-24, 22:43

Abstract pisze: 2023-09-24, 22:38 @pom żaden skafander. Człowiek to ciało i dusza w jednym. Dualizm jest niezdrowy.
Nie tylko niezdrowy, ale i wprowadzajacy w blad, ktory wplywa na rozumienie innych aspektow rozumienia wiary.
Dlatego slowo "istnienie jest naodpowiedniejsze, a takze mowi o tym ze czlowiek nie zaistnieje nie majac ciala. musi byc poczety , a pozniej sie rodzi.
W momencie poczecia jest- istnieje. Nie wazne czy ma swiadomosc jaka okresla medycyna, bo ta dotyczy jedynie ciala, swiadomosci zycia w ciele na ziemi.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 22:46 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: pom » 2023-09-24, 22:47

Abstract pisze: 2023-09-24, 22:38 @pom żaden skafander. Człowiek to ciało i dusza w jednym. Dualizm jest niezdrowy.
Poniekąd masz rację Dusza + ciało ziemskie lub Duchowe.

1Kor, 15, 42-44
42 Podobnie rzecz się ma ze zmartwychwstaniem. Zasiewa się zniszczalne - powstaje zaś niezniszczalne; 43 sieje się niechwalebne - powstaje chwalebne; sieje się słabe - powstaje mocne; 44 zasiewa się ciało zmysłowe15 - powstaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało ziemskie powstanie też ciało niebieskie.



2Kor 12,2-4
2 Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty1 - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. 3 I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, , Bóg to wie - 4 został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 23:03 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 22:52

Abstract pisze: 2023-09-24, 22:38 @pom żaden skafander. Człowiek to ciało i dusza w jednym. Dualizm jest niezdrowy.
Albo dusza to po prostu życie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: pom » 2023-09-24, 22:55

Moim zdaniem nie. Dusza to człowiek - istota posiadająca pierwiastek Boży. Ale by żyła ta istota potrzebne jest ciało. Po śmierci jest nowe Ciało Duchowe.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 22:57 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-24, 22:59

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 22:52
Abstract pisze: 2023-09-24, 22:38 @pom żaden skafander. Człowiek to ciało i dusza w jednym. Dualizm jest niezdrowy.
Albo dusza to po prostu życie.
Tez nie, bo bez ciala nie bylo by zycia, dlatego Dusza i cialo to jedno. I nie sadze by mozg odgrywal tu jakas wazna role, ot jeden z wielu narzadow ciala ziemskiego.
To niemal tak jak ty uzywasz teraz komputera by sie komunikowac na forum. ;) Jestes wyposazony w komputer, tak samo cialo jest wyposazone w mozg, a w przypadku smierci fizycznego ciala, Dusza nadal istnieje.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 23:06 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 23:01

pom pisze: 2023-09-24, 22:55 Moim zdaniem nie. Dusza to człowiek - istota posiadająca pierwiastek Boży. Ale by żyła ta istota potrzebne jest ciało. Po śmierci jest nowe Ciało Duchowe.
a co że zmartwychwstaniem?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-24, 23:08

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 23:01
pom pisze: 2023-09-24, 22:55 Moim zdaniem nie. Dusza to człowiek - istota posiadająca pierwiastek Boży. Ale by żyła ta istota potrzebne jest ciało. Po śmierci jest nowe Ciało Duchowe.
a co że zmartwychwstaniem?
Mozesz jasniej?

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: pom » 2023-09-24, 23:11

Tamten Świat nie jest związany z tym ani czasem, ani przestrzenią. Więc Paruzja, Zmartwychwstanie, Sąd Szczegółowy u każdej Duszy odbywa się `lokalnie` moim zdaniem. Pomocne są tu objawienia Cataliny Rivas posiadające Imprimatur.

Dodano po 3 minutach 51 sekundach:
Tam jest ukazany moment przejścia na tamten Świat.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 23:26 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Dezerter » 2023-09-24, 23:30

Quinque pisze: 2023-09-24, 15:25 Jak to jest ze uszkadzając mozg można zmienić zachowanie człowieka? Czy zatem cała osobowość ludzka jest zależna od pracy neuronów? Czy człowiek jest czymś więcej?

To ważne pytanie. Choćby w kontekście tego, czy czlowiek z uszkodzonym mózgiem (obumarłym) jest jeszcze człowiekiem i żyje, czy nie? Chodzi mi i sytuację w której organy oprócz mózgu jeszcze funkcjonują i pacjnet jest w śpiączce klinicznej
Prucz ciała i duszy czyli psyche człowiek ma ducha, który nie ma nic wspólnego z uszkodzonym muzykiem. Proszę od lat odróżniają duszę od ducha bo stracisz wiarę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: pom » 2023-09-24, 23:40

Objawienia Cataliny Rivas posiadają Imprimatur.
Udzielając imprimatur - zgody na druk jej pism - E. René Fernández Apaza, arcybiskup Cochabamba napisał:
Przeczytaliśmy książki Cataliny i jesteśmy przekonani, że jedy­nym ich celem jest prowadzenie nas wszystkich drogą zapo­czątkowaną w Ewangelii. Książki te również podkreślają wy­jątkowe miejsce Dziewicy Maryi – naszego wzoru w naśla­do­­waniu i podążaniu za Jezusem Chrystu­sem – Matki, której po­winniśmy się powierzyć z całkowitym zaufaniem i mi­łością.
Książki te pokazują, jak powinien postępować prawdzi­wie wie­rzący chrześcijanin. Z tych wszystkich względów wyra­żam zgodę na ich wydrukowa­nie i dystrybucję oraz polecam jako materiał do medytacji i duchowego kierownictwa, odpo­wiada­jąc na wezwanie Pana, który pragnie zbawić wiele dusz, uka­zując im, że jest Bogiem żywym, pełnym miłosierdzia i miło­ści.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5406
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-25, 07:16

faraon pisze: 2023-09-24, 22:23
Troszke cos poszlo nie tak, bo miedzy prawa a lewa reka odczuwam roznice temperatury ok. 10 stopni C, a podczas kapieli jest to nawyrazniejsze, bo wtedy mam po lewej stronie wanny 35 stopniC a po prawej prawie zimna 25 stopni C. Prawdopodobnie z czasem sie to wyrowna, bo to kwestia doswiadczen jakie doznaje mozg i w koncu wyrowna czulosc receptorow.
grunt że gadania ci nie uszkodziło #-o paplesz jak dawniej
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-25, 09:51

abi pisze: 2023-09-25, 07:16
faraon pisze: 2023-09-24, 22:23
Troszke cos poszlo nie tak, bo miedzy prawa a lewa reka odczuwam roznice temperatury ok. 10 stopni C, a podczas kapieli jest to nawyrazniejsze, bo wtedy mam po lewej stronie wanny 35 stopniC a po prawej prawie zimna 25 stopni C. Prawdopodobnie z czasem sie to wyrowna, bo to kwestia doswiadczen jakie doznaje mozg i w koncu wyrowna czulosc receptorow.
grunt że gadania ci nie uszkodziło #-o paplesz jak dawniej
Czyli dalej jestem ten sam i mysle ze nawet gdyby gadanie mi cos uszkodzilo, nadal bylbym ten sam, a jedynie nie mogl bym sie z toba dogadac. ;)

ODPOWIEDZ