Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Quinque » 2023-09-24, 15:25

Jak to jest ze uszkadzając mozg można zmienić zachowanie człowieka? Czy zatem cała osobowość ludzka jest zależna od pracy neuronów? Czy człowiek jest czymś więcej?

To ważne pytanie. Choćby w kontekście tego, czy czlowiek z uszkodzonym mózgiem (obumarłym) jest jeszcze człowiekiem i żyje, czy nie? Chodzi mi i sytuację w której organy oprócz mózgu jeszcze funkcjonują i pacjnet jest w śpiączce klinicznej

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-24, 15:45

Nadal jest czlowiekiem, nawet po smierci.
Ostatnio przeszedlem 2 udary, przy pierwszym paraliz nog, a kilkanascie godzin pozniej calkowity paraliz.
To bylo jak bycie uwiezionym we wlasnym ciele, jak najgorszy koszmar jakiego mozna doswiadczyc.
Jednak mozg dziala innaczej niz nam sie wydaje, bo np. u mnie, po ponad polgodzinnym paralizu, wiadomo ze zablokowany na tak dlugi czas doplyw krwi powoduje zamieranie czesci neuronow ktorych dotyczy brak doplywu krwi. Wiec u mnie powrot czucia i mozliwosci poruszanie sie jak i mowy musial byc wynikiem nowych polaczen sasiednich neuronow, i utworzenie calkowicie nowych polaczen z glownymi nerwami rak, nog i mowy, a takze prawdopodobnie innych ktorych zwykle nie widac lub nie zwracamy na nie uwagi, a niektore moga miec wplyw na wazne narzady wewnetrzne, ktorych zanik pracy moze spowodowac zgon.
Jednak uszkodzenie jakiejs czesci mozgu nie pozbawia nikogo bycia czlowiekiem, a to czy ktos nadal mysli i rozumie, to tylko dana osoba moze stwierdzic, a nie lekarze, czy osoby postronne.
To ze lekarz nawet najlepszy specjalista nie moze sie skontaktowac z osoba z uszkodzonym mozgiem, nie swiadczy o tym ze ta osoba jest nieswiadoma, lub nie potrafi myslec. To raczej lekarz czy inni, ktorzy sa poza ta osoba nie potrafia myslec i nie sa swiadomi swiadomosci osoby z uszkodzonym mozgiem.
Zawsze smieszylo mnie jak ktos twierdzil np ze zwierzeta nie czuja czegos tam. Aby cokolwiek o zwierzetach powiedziec, trzeba by bylo nie tylko byc zwierzeciem, ale byc tym konkretnym o kktorym mowimy. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 16:03 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Quinque » 2023-09-24, 17:04

Nie wiem w jaki sposób fakt że dzięki odnowieniu się neuronów możesz znowu czuć, miałby mi pomóc rozwiązać kwestię, czy człowiek to tylko to co w głowie czy coś więcej. Wyraźnie napisałem, czy gdy uszkadza się mozg to wtedy uszkadza się dusza (oczywiście jeżeli zakładamy jej istnienie. Naukowiec powie ze skoro można zmienić komuś w ten sposób osobowość to jest to argument przeciw duszy). Nie umiem sobie z tym poradzić. Przeraża mnie wizja że całe moje jestestwo to tylko trochę prądu w mózgu i znika wraz z jego śmiercią

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-24, 17:26

mózg nie ma nic wspólnego z duszą
dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Quinque » 2023-09-24, 17:44

No właśnie dyskusja odnośnie śmierci mózgowej tyczy się tego czy traktować bezmozgowe płody za posiadające duszę. W sensie czy dusza może się u nich objawiać (skoro się nie objawia u osób z martwym mózgiem). Tomasz z Akwinu uważał ze oddech jest czynnikiem przez który dusza się objawia, i że organ odpowiedzialny za oddech jest tym przez który "dusza przemawia". I czy osoba której mozg jest martwy posiada formę substancjalną człowieka (istota która tej formy nie posiada nie jest człowiekiem)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Andej » 2023-09-24, 18:17

W przypadku śmierci mózgowej mamy do czynienia z sytuacją, w której, nawet upierdliwa terapia nie daje żadnych szans na dalszy rozwój, ani życie. Ma się to jak najbardziej nijak, do dziecka w fazie embrionalnej, gdy komórki, z których rozwija się mózg funkcjonują. Żywe komórki macierzyste są zaczątkami mózgu, jak też innych. Jeśli stwierdzi się, że komórki macierzyste płodu ludzkiego są martwe, wtedy można to uznać, że śmierć mózgową.

Podziwiam talent do zastawiania pułapek. Ciekawym, co jest tego celem. Uzasadnienie mordowania nienarodzonych?
----------
Tytułowe pytanie dotyczy też duszy. Duszę uszkadza grzech. I trwanie w grzechu. Do tego potrzebny funkcjonujący mózg oraz świadomość. Martwy mózg nie jest w stanie uszkodzić duszy, gdyż nie podejmuje świadomych decyzji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 18:20

abi pisze: 2023-09-24, 17:26 dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
Skąd to wiadomo?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Andej » 2023-09-24, 18:23

Z tego, że dziedziczy po jednokomórkowym.
Duch - dusza - życie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 18:24

Andej pisze: 2023-09-24, 18:23 Z tego, że dziedziczy po jednokomórkowym.
Duch - dusza - życie.
nie rozumiem. Wyjaśnij to proszę w prosty sposób.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Andej » 2023-09-24, 18:30

Mogę się mylić, ale wydaje mi się (i mam takie przeczucie), że w wyniku zapłodnienie powstaje jedna komórka. Ma nadzieję, że gdzieś w internetach jest to opisane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Quinque » 2023-09-24, 18:44

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 18:20
abi pisze: 2023-09-24, 17:26 dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
Skąd to wiadomo?
Idź swoje ateistyczne tezy wygłaszać gdzie indziej

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 18:57

Andej pisze: 2023-09-24, 18:30 Mogę się mylić, ale wydaje mi się (i mam takie przeczucie), że w wyniku zapłodnienie powstaje jedna komórka. Ma nadzieję, że gdzieś w internetach jest to opisane.
Rozumiem, że w wyniku zapłodnienia powstaje żywa komórka.
Moje pytanie dotyczyło tego, skąd wiadomo, że ta żywa komórka "ma duszę"?
Co decyduje o tym, że jakaś komórka ma duszę a jakaś jej nie ma?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-24, 19:09

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 18:20
abi pisze: 2023-09-24, 17:26 dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
Skąd to wiadomo?
a kiedy uważasz że człowiek otrzymuje duszę ?
zapłodnione jajo jeszcze nie jest człowiekiem, ale pierwszy podział oznajmia że już jest
IMHO
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-24, 19:10

Ciekawe jak sprawę tą przedstawia Biblia:
Rdz 2:7 Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą. ​​​

Rdz 6:17 Bo oto Ja sprowadzę potop na ziemię, aby zniszczyć pod niebem wszelkie ciało, w którym jest dech życia. Wszystko, co jest na ziemi, zginie. ​​​

Bardziej tutaj stawiam pytanie niż się przy czyms upieram.
Wydaje mi się, że decydujące o tym, czy ktoś żyje w Biblii jest to czy ma w sobie "dech życia".

Oczywiście, to tylko zapis Biblii i nie musi być dla nas definicją posiadania duszy. Ale jest to ciekawe.
Ostatnio zmieniony 2023-09-24, 19:11 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: sądzony » 2023-09-24, 20:03

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-24, 19:10 Bardziej tutaj stawiam pytanie niż się przy czyms upieram.
Wydaje mi się, że decydujące o tym, czy ktoś żyje w Biblii jest to czy ma w sobie "dech życia".

Oczywiście, to tylko zapis Biblii i nie musi być dla nas definicją posiadania duszy. Ale jest to ciekawe.
"Dech życie" to "tchnienie, pneuma, duch".
Duch jest substancją duszy, która to dusza nadaje kształt, formę ciału.
Skoro ciało zaczyna się formować, przybierać kształt musi posiadać w sobie duszę, której istotą jest duch powstały z Ducha czyli Bożego Tchnienia.

Ja tak wierzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ