Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: sądzony » 2023-09-25, 13:34

Św. Jan od Krzyża pisze:

"Gdy dusza dojdzie do pewnego wewnętrznego zjednoczenia poprzez miłość, nie posługuje się już władzami duchowymi*, a tym mniej cielesnymi**, gdyż dzieło zjednoczenia przez miłość jest już dopełnione przez aktywność duszy w miłości, a tym samym czynności władz są ukończone, tak jak dla tego, kto osiągnął cel, środki są już zbyteczne. Wtedy jedyną czynnością duszy jest trwanie w Bogu przez miłość, które jest jednym ciągłym aktem jednoczącym."

wyjaśnienie moje:
* władze duchowe: pamięć, rozum, wola
** władze cielesne:
- wewnętrzne: pamięć, fantazja, wyobraźnia
- zewnętrzne: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk


a zatem, z duchowego punktu widzenia, niedziałanie mózgu czy jego władz nie musi stanowić o uszkodzeniu duszy.
Ostatnio zmieniony 2023-09-25, 13:55 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Andej » 2023-09-25, 13:48

sądzony pisze: 2023-09-25, 13:34 działanie mózgu czy jego władz nie musi stanowić o uszkodzeniu duszy.
Nie musi, a nawet nie powinno. Powinno być przeciwnie. Powinno prowadzić do uzdrawiania duszy. Do wyzwalania jest z wszelkich grzechów. Wydaje mi się, że Jezus sformułował to najlepiej: Będziesz miłował całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą, a dusza twoja będzie uzdrowiona.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: sądzony » 2023-09-25, 13:54

Andej pisze: 2023-09-25, 13:48
sądzony pisze: 2023-09-25, 13:34 działanie mózgu czy jego władz nie musi stanowić o uszkodzeniu duszy.
Nie musi, a nawet nie powinno. Powinno być przeciwnie. Powinno prowadzić do uzdrawiania duszy. Do wyzwalania jest z wszelkich grzechów. Wydaje mi się, że Jezus sformułował to najlepiej: Będziesz miłował całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą, a dusza twoja będzie uzdrowiona.
Ups. pomyłka...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-25, 14:08

Andej pisze: 2023-09-25, 13:48
sądzony pisze: 2023-09-25, 13:34 działanie mózgu czy jego władz nie musi stanowić o uszkodzeniu duszy.
Nie musi, a nawet nie powinno. Powinno być przeciwnie. Powinno prowadzić do uzdrawiania duszy. Do wyzwalania jest z wszelkich grzechów. Wydaje mi się, że Jezus sformułował to najlepiej: Będziesz miłował całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą, a dusza twoja będzie uzdrowiona.
No to musielibyśmy się zdecydować, czy trzymać się biblijnych definicji duszy czy też tych uogólnionych i rozwiniętych przez Ojców Kościoła?

Bo biblijna definicja jest raczej i zazwyczaj taka, że człowiek jest duszą a dużo rzadziej, że ma duszę.
A my chyba częściej używamy tej formy "mieć duszę".

Dodano po 40 sekundach:
Poza tym ten cytat to chyba parafraza Ex
Ostatnio zmieniony 2023-09-25, 14:22 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Abstract » 2023-09-25, 14:24

Pojawia się tutaj całkiem inna kwestia, nasza pamięć, całe magazyny które określają kim jesteśmy, owoc naszych procesów myślowych, wniosków.
Za niedługo poprzez rozwój technologii będziemy zagrożeni tworzeniem fikcyjnej przeszłości co zmieni całkiem nasz aparat poznawczy. Wówczas będzie to niepoczytalność w stanie poczytalności bieżącej.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: sądzony » 2023-09-25, 15:17

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-25, 14:08 Bo biblijna definicja jest raczej i zazwyczaj taka, że człowiek jest duszą a dużo rzadziej, że ma duszę.
A my chyba częściej używamy tej formy "mieć duszę".
Ale nikt, a w szczególności śJoK nie twierdzi, że człowiek "ma duszę".
Dusza jest bytem, której głębokim centrum jest Bóg.

“Bóg jest centrum duszy." śJoK

Dusza może mieć jednak pewien "charakter".
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-25, 14:08 Poza tym ten cytat to chyba parafraza Ex
Nie rozumiem :-?

Dodano po 9 minutach 32 sekundach:
Abstract pisze: 2023-09-25, 14:24 Pojawia się tutaj całkiem inna kwestia, nasza pamięć, całe magazyny które określają kim jesteśmy, owoc naszych procesów myślowych, wniosków.
Za niedługo poprzez rozwój technologii będziemy zagrożeni tworzeniem fikcyjnej przeszłości co zmieni całkiem nasz aparat poznawczy. Wówczas będzie to niepoczytalność w stanie poczytalności bieżącej.
Tak kiedyś opowieści przy ognisku, później książki, filmy, wiadomości, seriale, polityka, reklamy tylko w dużo większym stopniu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5404
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-25, 15:46

czemu akurat ze mną byś nie mógł :(
Ostatnio zmieniony 2023-09-25, 16:42 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-25, 16:27

Bo do ciebie odpisuje. ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5404
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-25, 16:35

aha, myślałam że jestem napiętnowana
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Abstract » 2023-09-25, 17:18

@sądzony polecam książkę "Po piśmie" J. Dukaj.
Ostatnio zmieniony 2023-09-25, 17:19 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5404
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: abi » 2023-09-25, 20:36

abi pisze: 2023-09-24, 17:26 mózg nie ma nic wspólnego z duszą
dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
może powinnam uściślić że biogenetyka ma inne spojrzenie na "samodzielność" zarodka

"dzień trzeci to moment KLUCZOWY w rozwoju zarodka, kiedy musi nastąpić aktywacja genomu zarodkowego. Do tej pory zarodek rozwijał się wyłącznie dzięki komórce jajowej, a od tej chwili, powinien zacząć radzić sobie już samodzielnie."
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: faraon » 2023-09-25, 22:11

abi pisze: 2023-09-25, 20:36
abi pisze: 2023-09-24, 17:26 mózg nie ma nic wspólnego z duszą
dwukomórkowy zarodek też ma duszę przecież
może powinnam uściślić że biogenetyka ma inne spojrzenie na "samodzielność" zarodka

"dzień trzeci to moment KLUCZOWY w rozwoju zarodka, kiedy musi nastąpić aktywacja genomu zarodkowego. Do tej pory zarodek rozwijał się wyłącznie dzięki komórce jajowej, a od tej chwili, powinien zacząć radzić sobie już samodzielnie."
Samodzielnosc nie ma tu nic do stanowienia o czymkolwiek, bo chocby taki zarodek nawet ja sie rozwinie i urodzi sie to ciagle nie jest samodzielny.
Nawet 5 letnie dziecko nie jest samodzielne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Andej » 2023-09-26, 09:17

faraon pisze: 2023-09-25, 22:11 Samodzielnosc nie ma tu nic do stanowienia o czymkolwiek, bo chocby taki zarodek nawet ja sie rozwinie i urodzi sie to ciagle nie jest samodzielny.
Nawet 5 letnie dziecko nie jest samodzielne.
Oczywiście, że tak. Proces rozwoju człowieka jest procesem ciągłym. Od poczęcia do śmierci. Od stworzenia do wieczności.
Ilość komórek nie ma nic do rzeczy, ani nie odnosi się do samodzielności. Tak samo stawianie cezur, które miałyby zapoczątkować istnienie duszy nie ma sensu. Ani implantacja, ani 12 tygodni życia, ani urodzenie, ani matura nie stanowią początku człowieczeństwa jakiegoś osobnika. Od momentu zapłodnienia trwa to samo życie. Jedno życie jednego człowieka. Jedna dusza jednego człowieka trwa z jego materią od momentu powstania życia, aż do jego zakończenia. Dopóki organizm żyje, niezależnie od stopnia rozwoju, jest z nim nierozerwalnie połączona.

A co do niesamodzielności, to niektórzy ludzi, aż do śmierci pozostają cały czas niesamodzielni. I to zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ale są ludźmi. Są duszami. I na nich niebo też czeka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Abstract » 2023-09-26, 12:45

Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Uszkodzenia mózgu czyli też duszy?

Post autor: Abstract » 2023-09-29, 09:02

faraon pisze: 2023-09-24, 22:16 Czy w takim razie gdy bylem sparalizowany i nie mialem doslownie zadnej mozliwosci ekspresji woli to nie mialem wtedy duszy, lub nie bylem czlowiekiem?
Uciekło mi wcześniej twoje pytanie. Od kiedy paraliż pozbawia ekspresji woli? Ekspresja woli to akt woli, a więc dokonanie wyboru, bez względu na to czy jest to jedynie proces myślowy. Każdy element twojego światopoglądu który tworzysz w głowie to owoc wyborów, oceny elementów zbioru i selektywny wybór tych które pasują do twojego postrzegania świata. Nie musisz wyrażać tego w postaci ruchu ciała.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ