Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: AdamS. » 2023-09-26, 19:27

Przed chwilą przeczytałem najnowsze dane przygotowane przez Katolicką Agencję Informacyjną o stanie naszego Kościoła. Sekularyzacja najszybciej dokonuje się wśród najmłodszych pokoleń - wynika z raportu "Kościół w Polsce 2023". - W 2015 r. regularnie praktykowało 55%., dziś jedynie 23%. Niepraktykujących było wówczas 18%, obecnie wskaźnik ten wzrósł do 38%.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,7050716

Jeśli to prawda, stajemy się mniejszością wyznaniową. Czasem zastanawiam się, czy nie są tu potrzebne rozwiązania radykalne, na miarę czasów. Z pewnością brakuje charyzmatycznych autorytetów, takich jak ks. Blachnicki. Ale nie mam zamiaru narzekać. Raczej chciałbym Was o coś zapytać. Jaki kierunek należałoby według Was obrać, aby przyciągnąć młodzież?

U nas organizuje się kolejne peregrynacje obrazu, ale mam wrażenie, że to praktyka bardzo mało trafiona - przyznam szczerze, że choć zaliczam się już powoli do starszego pokolenia, to trudno mi zrozumieć ten kurs i uczestniczyć w takim rodzaju religijności. Brakuje dialogu. Czasem u proboszczów czuje się jakiś lęk i zamknięcie przed oddolnym, spontanicznym działaniem. A myślę, że tylko takie inicjatywy mogłyby być skuteczne.

Modlę się za mojego Proboszcza i za moich Księży w parafii, bo wiem, że przeżywają teraz trudny czas. Ale modlę się też o ducha otwarcia i ożywienia, bo nawet gdy mają głosić Słowo, czuje się w nim smutek i zalęknienie. W pierwsze niedziele miesiąca całkowicie zrezygnowano z homilii. Zamiast niej jest wystawienie Najświętszego Sakramentu. Tu również mam dylemat. Czy należy to robić kosztem głoszenia Słowa?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-26, 19:31

Mogę dodać, że zjawisko jest jak najbardziej "ekumeniczne". Wszystkie kościoły chrześcijańskie tego doświadczają.
Katolicy, protestanci, unitarianie.
Sam chętnie poczytam jakie macie propozycje by podjąć to wyzwanie.
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 19:32 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-26, 20:43

Oczyścić Kościoł ze skandali.
Od tego bym zaczęła bo to kością stoi i nie jest na dzisiejsze czasy.
Nie pójdzie się dalej, jeśli nie skończy się ukrywania, umywania rąk, nie płacenia ofiarom, przenoszenia.
Jak Kościoł będzie płacił, jak w USA, to PR też będzie zupełnie inny.


Piszesz o Kościele w Polsce-a jak jest na świecie?

Dlaczego chcesz docierać do młodzieży?
Chyba do wszystkich ludzi trzeba docierać, a nie do młodzieży. JEzus głosił dla młodzieży?
Skąd ta taktyka?
I niech będzie mniej katolików, z nazwy, a więcej z powołania i wyboru.
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 20:45 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Andej » 2023-09-26, 20:55

AdamS. pisze: 2023-09-26, 19:27 Sekularyzacja najszybciej dokonuje się wśród najmłodszych pokoleń - wynika z raportu "Kościół w Polsce 2023". - W 2015 r. regularnie praktykowało 55%., dziś jedynie 23%. Niepraktykujących było wówczas 18%, obecnie wskaźnik ten wzrósł do 38%.
Co to znaczy praktykować? Jeśli tylko dominicantes, to wcale nie znaczy, że ktoś jest praktykującym katolikiem. Niewiele osób wierzących porzuca Kosciół. Porzucają ci, którzy formalnie byli uznawani za wierzących, ale wcale nimi nie byli. Brak negacji Boga nie jest świadectwem wiary. Lepszym miernikiem jest communicantes. Ale i to musi się wyrażać w życiu. W postepowaniu.
AdamS. pisze: 2023-09-26, 19:27 Jaki kierunek należałoby według Was obrać, aby przyciągnąć młodzież?
Dawać przykład. Dawać świadectwo swoja postawą i postepowaniem. To najlepsza i jedyna droga. Nie biadolić, nie zmuszać, nie pouczać. Jeśli samemu nie daje się przykładu, to narzekanie, strofowani i pouczanie przyniosą skutek odwrotny.
AdamS. pisze: 2023-09-26, 19:27 Czasem u proboszczów czuje się jakiś lęk i zamknięcie przed oddolnym, spontanicznym działaniem. A myślę, że tylko takie inicjatywy mogłyby być skuteczne.
Z moich obserwacji wynika, że nie czasem, a zwykle. I nie zanosi się na zmianę mentalności. Ono czują się jak w zagrożonej twierdzy, którą chcą im odebrać parafianie.
Jestem gorącym zwolennikiem rozdziału funkcji duszpasterskich od administracyjnych. Proboszczowie są głównie administratorami. Bardziej zależy im na wykazywaniu się władzy zwierzchniej, niż na rzeczywistych osiągnięciach. Zauważyłem, ze liczą się tylko z biskupem, który jest zwierzchnikiem. Wszystkich innych tylko tolerują.

Konserwa, chyba on, trafnie zauważył, że parafie to takie małe Kościółki w wielkim Kościele. Każda sobie rzepkę skrobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Albertus » 2023-09-26, 20:59

AdamS. pisze: 2023-09-26, 19:27 Przed chwilą przeczytałem najnowsze dane przygotowane przez Katolicką Agencję Informacyjną o stanie naszego Kościoła. Sekularyzacja najszybciej dokonuje się wśród najmłodszych pokoleń - wynika z raportu "Kościół w Polsce 2023". - W 2015 r. regularnie praktykowało 55%., dziś jedynie 23%. Niepraktykujących było wówczas 18%, obecnie wskaźnik ten wzrósł do 38%.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,7050716

Jeśli to prawda, stajemy się mniejszością wyznaniową. Czasem zastanawiam się, czy nie są tu potrzebne rozwiązania radykalne, na miarę czasów. Z pewnością brakuje charyzmatycznych autorytetów, takich jak ks. Blachnicki. Ale nie mam zamiaru narzekać. Raczej chciałbym Was o coś zapytać. Jaki kierunek należałoby według Was obrać, aby przyciągnąć młodzież?

U nas organizuje się kolejne peregrynacje obrazu, ale mam wrażenie, że to praktyka bardzo mało trafiona - przyznam szczerze, że choć zaliczam się już powoli do starszego pokolenia, to trudno mi zrozumieć ten kurs i uczestniczyć w takim rodzaju religijności. Brakuje dialogu. Czasem u proboszczów czuje się jakiś lęk i zamknięcie przed oddolnym, spontanicznym działaniem. A myślę, że tylko takie inicjatywy mogłyby być skuteczne.

Modlę się za mojego Proboszcza i za moich Księży w parafii, bo wiem, że przeżywają teraz trudny czas. Ale modlę się też o ducha otwarcia i ożywienia, bo nawet gdy mają głosić Słowo, czuje się w nim smutek i zalęknienie. W pierwsze niedziele miesiąca całkowicie zrezygnowano z homilii. Zamiast niej jest wystawienie Najświętszego Sakramentu. Tu również mam dylemat. Czy należy to robić kosztem głoszenia Słowa?
To ten raport:

https://www.ekai.pl/raport-kosciol-w-polsce-2023/

Są też pewne pozytywy:

Cytat:
W pracę apostolską angażuje się w różnych formach także ok. 8 proc. wiernych świeckich, w sumie ok. 2,6 mln. Należą oni do różnorodnych kościelnych bractw, ruchów i stowarzyszeń. W ostatnim ćwierćwieczu liczba tych wspólnot wzrosła o połowę. Największe to m.in.: Żywy Różaniec, Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, trzecie zakony, Droga Neokatechumenalna. Ostatnio ważnym i ciekawym zjawiskiem jest rosnąca aktywność grup zrzeszających mężczyzn. W ponad 10 tys. parafii działa 65 tys. organizacji przyparafialnych – w statystycznej parafii spotyka się sześć, siedem takich grup. Dziewięciu na dziesięciu wolontariuszy w Polsce to wolontariusze organizacji katolickich.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Morkej » 2023-09-26, 21:13

AdamS. pisze: 2023-09-26, 19:27 U nas organizuje się kolejne peregrynacje obrazu, ale mam wrażenie, że to praktyka bardzo mało trafiona - przyznam szczerze, że choć zaliczam się już powoli do starszego pokolenia, to trudno mi zrozumieć ten kurs i uczestniczyć w takim rodzaju religijności. Brakuje dialogu. Czasem u proboszczów czuje się jakiś lęk i zamknięcie przed oddolnym, spontanicznym działaniem. A myślę, że tylko takie inicjatywy mogłyby być skuteczne.
U mnie w parafii jest pewna grupa, która zajmuje się pewnym projektem, w niej uczestniczą również osoby młodsze, które wykazuję najwięcej zaangażowania, i napotykają się z barierą, którą ciężko przełamywać. Tą barierą okazują się nie księża, a inni w spół parafianie - z reguły znacznie starsi. Wiele pomysłów jest odrzucane, występuje czepianie się o drobnostki, nie do końca brana jest pod uwagę wiedza i doświadczenie młodych itd.
To oczywiście pojedyncza obserwacja, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w innych parafiach również występowały takie sytuacje, w których to jednak osoby świeckie - oczywiście na pewno mając w tym wszystkim dobrą wolę, ale jednak swoim
podejściem - zniechęcają w angażowanie się.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: AdamS. » 2023-09-26, 21:16

CiekawaXO pisze: 2023-09-26, 20:43 Dlaczego chcesz docierać do młodzieży?
Bo bez młodzieży nie ma przyszłości. A najboleśniej to odchodzenie od Kościoła odczuwalne jest właśnie u ludzi młodych.

Dodano po 6 minutach 11 sekundach:
Andej pisze: 2023-09-26, 20:55 Dawać przykład. Dawać świadectwo swoja postawą i postepowaniem. To najlepsza i jedyna droga. Nie biadolić, nie zmuszać, nie pouczać. Jeśli samemu nie daje się przykładu, to narzekanie, strofowani i pouczanie przyniosą skutek odwrotny.
Zgadzam się. Tylko żywy przykład. Jednak aktywność świeckich na parafiach jest na swój sposób reglamentowana. To nie biadolenie, a stwierdzenie faktów. W końcu to proboszcz decyduje, czy przyjąć jakąś propozycję czy nie, a jeśli ją przyjmuje, to zwykle dyktuje własne warunki, które niejednokrotnie rozkładają taką inicjatywę na łopatki już w samym zarodku. Dlatego pisałem o potrzebie radykalnej zmiany, aby uczynić świeckich prawdziwymi PODMIOTAMI w Kościele.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-26, 21:24

Tak, ale nie można Ewangelii traktować jak zadanie: zgarniamy młodzież, reszta nie jest tak ważna. To Kościoł a nie kiełbasa wyborcza i polityka.
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 21:24 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: abi » 2023-09-26, 21:26

Andej pisze: 2023-09-26, 20:55

Konserwa, chyba on, trafnie zauważył, że parafie to takie małe Kościółki w wielkim Kościele. Każda sobie rzepkę skrobie.
myślałam że to józek ;)
uważam że nie ma już szans dotrzeć do młodych
wierzący są mniejszością w kraju
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Andej » 2023-09-26, 21:27

AdamS. pisze: 2023-09-26, 21:22 W końcu to proboszcz decyduje,
Niezupełnie. Proboszcz nie decyduje o tym, jak zachowuję się wychodząc z kościoła. Proboszcz nie decyduje o mojej postawie w pracy czy w sklepie. Proboszcz nie decyduje o tym, jakie daję świadectwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: AdamS. » 2023-09-26, 21:35

Morkej pisze: 2023-09-26, 21:13 U mnie w parafii jest pewna grupa, która zajmuje się pewnym projektem, w niej uczestniczą również osoby młodsze, które wykazuję najwięcej zaangażowania, i napotykają się z barierą, którą ciężko przełamywać. Tą barierą okazują się nie księża, a inni w spół parafianie - z reguły znacznie starsi.
To prawda, często parafia obrasta w taką skorupę zasiedziałości, w której ważniejsze są jakieś stare celebracje, niż żywy duch wiary. Każda nowa inicjatywa młodych przyjmowana bywa z podejrzliwością, jeśli nie z jawnym odparciem, jako zagrożenie opacznie pojmowanej tradycji. Ale i ci "zasiedziali" parafianie nie byliby barierą, gdyby nie usankcjonowana ich "przewodnia rola". Stąd poczucie muru, z którym zderzają się młodzi ludzie.

Osobiście próbowałem dwukrotnie zorganizować spotkanie z młodymi. Dostałem nawet zielone światło od Proboszcza. Niestety młodzi zostali na tych spotkaniach zagłuszeni przez moralizatorskie tyrady starszeństwa. Nie muszę dodawać, że więcej już nawet nie próbowali przychodzić. Zabrakło wysłuchania.

Próbowałem wielokrotnie prosić o czas na przedstawienie przez młodzież swoich bolączek, ale każde ich słowo spotykało się z szybkim odporem, zanim zdążyli sformułować swoje zdanie. Poczułem się bezsilny, bo o konwencji spotkania decydował Proboszcz. Wiem, że chciał dobrze, ale efekt był zupełnie odwrotny - zniechęcenie. Utraciliśmy tych ostatnich, którzy próbowali jeszcze jakoś w tym Kościele zaistnieć.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-09-26, 21:24 Tak, ale nie można Ewangelii traktować jak zadanie: zgarniamy młodzież, reszta nie jest tak ważna. To Kościoł a nie kiełbasa wyborcza i polityka.
Nie trywializujmy tematu. Wspomniałem o młodzieży tylko dlatego, że akurat mi ten temat jest bliski - jako byłemu nauczycielowi i wychowawcy. Ale w ogólnym przedstawieniu problemu moje słowa dotyczyły oczywiście całego przekroju społeczności katolickiej.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-26, 21:39

No to prawda.
Starsi wierzą inaczej i czego innego potrzebują od wiary i Kościoła-w zasadzie nic nie potrzebują.
Młodzi są bardziej wymagający.
Nie przejdą już skandale i właśnie sucha wiara na zasadzie: siedź i słuchaj, wierz, albo bądź przeklęty.
Wymienić starszych księży, episkopat odmłodzić o 30 lat:P

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Dezerter » 2023-09-26, 22:01

Dopuki biskupi naszego Koscioła, będa tak reagowac to nie bedzie lepiej a o wiele gorzek
W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Dąbrowie Górniczej, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak zwrócił się do wiernych z prośbą, by "modlili się i wspierali obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią". Zdaniem publicysty Tomasza Terlikowskiego, biskup powinien zrezygnować ze sprawowanej funkcji.
o jacy biedni ci chłopacy, tacy obolali i zawstydzeni #-o
Wstydzę to ja się za ciebie biskupie Grzegorzu Kaszak jako katolik - bo siejesz zgorszenie swoimi słowami - to nie są słowa pasterza.
Dzisiaj płynąc po Wdzie kajakiem słyszałem rozmowę na brzegu jakiejś oburzonej grupy mężczyzn , że
"Biskup, kazał wspierać tych pe...
chyba już do reszty piiii, piiii, piiii"
popłynąłem dalej myśląc coś źle zrozumieli, to nie może być prawda
:-\
I ty Adamie się pytasz czemu młodzież odchodzi?
Zgadzam się z opinią, że dopóki będziemy mieli takich złych pasterzy, to i owczarnia będzie się rozpraszała.
Wina jednak jest tez po stronie stada! - co myślicie, że nikt w parafii, kto "jest blisko kościoła" nie wiedział o takim zachowaniu księży?!
czemu nie reagujemy?!, bo wychowano nas w klerykalnym społeczeństwie - tak sadzę
dlatego najpierw czas z tym skończyć:
- reagować na złe zachowanie proboszcza wikarego, czy innego prezbitera
- jak nasz napomnienie nie pomoże to pisać do Kurii i biskupa
- jak to nie pomoże to do mediów katolickich i KEP
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 22:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: abi » 2023-09-26, 22:06

@Dezerter lepiej żeś nie słyszał komentarzy - a, obolałe dupy mają
mam powolne myślenie, bo dopiero w domu zajarzyłam o czym mówiono
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Dezerter » 2023-09-26, 22:29

Abi ja wypijałem, a jechali panowie grubo
to rodzi pytanie w jakim świecie oderwanym od rzeczywistości żyje ten biskup tak formułując zalecenie w Liście do wiernych?!
A jak to komentuje młodzież, to tylko katecheci wiedza
Dopóki praca tysięcy wierzących i dobrych pasterzy będzie niweczona takimi zachowaniami ich współbraci w kapłaństwie, dopóty trudno oczekiwać zmian na lepsze
ale my róbmy swoje, każdy na swoim odcinku, by bieg ukończyć, ustrzec wiary i poszerzyć Chwałę Najwyższego i Jego Królestwo, które jest w nas i pośród nas.
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 22:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ