Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: sądzony » 2023-11-06, 14:54

Abstract pisze: 2023-11-06, 14:19
sądzony pisze: 2023-11-06, 14:08 Znasz takie przypadki?
A po co to pisałem. Człowiek w momencie odczuwania szczęścia jeśli zaczyna analizować ten stan zatraca to odczucie. Z cierpieniem jest dokładnie odwrotnie.

Dodano po 5 minutach 42 sekundach:
Dlaczego niektórzy ateiści gdy cierpią wylewają żale i obwiniają Boga w którego nie wierzą atakując w ten sposób wierzących?
Szczęście jest procesem rozwoju duchowego i zbliżaniem się do Boga. Człowiek szczęśliwy emanuje miłością, radością, chęcią pomocy, pociechy, bliskości, zrozumienia i akceptacji.

Odczucie szczęścia jest odczuciem dłuższej bądź krótszej chwili zadowolenia. Łatwo tego doświadczyć np. zażywając heroiny, ale dać nam to może również awans, podwyżka, dobry obiad, szybki samochód lepszy od tego, który ma sąsiad, sex, czy wygrana w totka.

Proces, o którym piszę, pozwala zjednoczyć cierpienie ze szczęściem w paradoksalnej syntezie ukazującej "nową jakość".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Abstract » 2023-11-06, 14:58

Mogę się zgodzić jedynie przy założeniu że możemy zbliżać się do Boga nie mając pojęcia o Jego istnieniu, lub że jest blisko nas mimo że my się oddalamy od Niego. Tylko wtedy da się wyjaśnić, że osoby które nie wierzą odczuwają szczęście.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: sądzony » 2023-11-06, 15:09

Abstract pisze: 2023-11-06, 14:58 Mogę się zgodzić jedynie przy założeniu że możemy zbliżać się do Boga nie mając pojęcia o Jego istnieniu, ....
Wydaje mi się, że jest to możliwe lecz wyjątkowe.
Abstract pisze: 2023-11-06, 14:58 ... lub że jest blisko nas mimo że my się oddalamy od Niego.
Wierzę, że On jest wciąż blisko, nawet gdy obrzucamy Go błotem.
Abstract pisze: 2023-11-06, 14:58 Tylko wtedy da się wyjaśnić, że osoby które nie wierzą odczuwają szczęście.
Szczęście odczuwać może każdy. Nawet skazaniec na śmierć gdy przesuną mu termin. Chodzi o bycie w procesie uszczęśliwiania poprzez stawanie się w pełni człowiekiem we współpracy z Bożą łaską.

Odczucie szczęścia przez człowieka, który posiada wszystko z rzeczy materialnych, o których może zamarzyć możemy porównać do niemowlęcia, które ssąc matczyną pierś odczuwa podobną błogość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Praktyk » 2024-01-08, 12:13

Ludzie w Kościele robią dokładnie tak jak św. Charbel w orędziu pisze, żeby nie robić :
viewtopic.php?p=362095#p362095
Dla mnie to jest sedno zmniejszenia wiary ludzi w sens Kościoła.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ