Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: pom » 2023-09-26, 23:54

Jak rozumiesz na swoim przykładzie poniższy fragment Biblii?

Rz, 12, 1-2
1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: Albertus » 2023-09-27, 06:46

pom pisze: 2023-09-26, 23:54 Jak rozumiesz na swoim przykładzie poniższy fragment Biblii?

Rz, 12, 1-2
1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.

Drugi werset tłumaczy o co chodzi w pierwszym.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: pom » 2023-09-27, 12:57

Moim zdaniem Rz, 12, 2 tłumaczy jak można dojść do tego czego dotyczy Rz, 12, 1 - czego dotyczy ta służba Boża, ta ofiara z siebie, jaka jest wola Boża.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 13:06

pom pisze: 2023-09-26, 23:54 Jak rozumiesz na swoim przykładzie poniższy fragment Biblii?

Rz, 12, 1-2
1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.
Piękne wersety mowiące o naszym życiu.
Obraz świątyni i ofiary.
Kościół w Chrystusie jest świątynią.
Ofiarą w tej światyni jest nasze codzienne życie. Każdy dzień naszego życia.
Ofiara ta przemienia nasz umysł.
Oczyszcza i kieruje coraz bardziej czystych/świadomych ku kolejnemy dniu.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: AdamS. » 2023-09-27, 14:54

1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.

Ciała są główną świątynią żywego Boga - ale też stanowią ofiarę ciałopalną poprzez wystawienie ich na szalejące zło i żywioły tego świata, którego pastwą może być tylko to, co materialne - jeśli sami nie wpuścimy do siebie zła i lęku. Brać przykład z tego świata, to napełniać się lękiem i pożądliwością, pomnażając zło. Odnawianie umysłu to otwarcie na Ducha Świętego (pewnie w innych przekładach słowo "umysł" zostało inaczej przetłumaczone, bo nam się ono dzisiaj kojarzy z intelektem - a tu raczej chodzi o wolę).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: sądzony » 2023-09-27, 16:29

pom pisze: 2023-09-26, 23:54 Jak rozumiesz na swoim przykładzie poniższy fragment Biblii?

Rz, 12, 1-2
1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.
"Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś ktoś nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy." Rz 8:9

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.” Ga 2,20

„Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego pojąć, bo tylko Duchem można to zrozumieć.” 1 Kor 2,14–15.

Oddając ciało Chrystusowi stajemy się Ciałem Kościoła, którego On jest Głową. Wymaga to odarcia się ze "starego, zmysłowego, cielesnego" człowieka ku człowiekowi duchowemu wg. Ducha żyjącemu. Ciało, czyli to co doczesne, umiera i ożywa w nas Chrystus. I już nie ja żyję ...

Dzięki komunii z Bogiem w Chrystusie poprzez Ducha, moja wola, jednoczy się w Łasce poprzez Miłość z Wolą Bożą.
Taka jedność tworzy czystą wspólnotę Kościoła.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Rz, 12, 1 ; Rz, 12, 1-2

Post autor: Dezerter » 2023-10-02, 17:02

pom pisze: 2023-09-26, 23:54 Jak rozumiesz na swoim przykładzie poniższy fragment Biblii?

Rz, 12, 1-2
1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. 2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.
Odnawianie Umysłu to prawie na pewno jest po grecku metanoja , a więc nawrócenie
nawracam się dzięki Bożemu miłosierdziu stając się sługami użytecznymi Pana, nasze życie ofiarujemy na służbę Bożą. dla mnie to miła służbą, bo mam dobrego Pana, który jest moim Przyjacielem i prowadzi mnie do Ojca bym stał się współdziedzicem chwały.
ja więc w tym stanie brać wzór z tego grzesznego świata? Wolę brać wzór z Jezusa, apostołów i ich uczniów i dlatego poznaje co Bóg zaleca w swoim Słowie, badam duchy, staram się rozpoznać wolę Bożą , choć z tym to mi słabiutko idzie i wiele razy się myliłem i źle rozpoznawałem :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ