Jaki jest sens życia? Pogadanka

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
John Wick

Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: John Wick » 2023-09-27, 09:25

Właśnie jaki jest sens życia i kiedy to życie ma w ogóle jakikolwiek sens?
Kto może w dzisiejszych czasach powiedzieć tak szczerze otwarcie że jego życie ma jakikolwiek sens?
Po co żyjemy i ile osób jest zadowolonych na świecie ze swojego życia?
Główny temat to jaki jest sens życia tego naszego istnienia.
Takiego tematu nie wiem czy był już na forum poruszany i ktoś już nad tym się zastanawiał ?
Ale ciekawe jak ludzie pomyślą sobie że jaki jest ten sens życia?
Po co w ogóle żyjemy dla kogo ?
Kto może powiedzieć że jego życie ma sens że jest z niego zadowolony?
Czy sens życia to robić w życiu to co się kocha co się lubi być zadowolonym ze swojej pracy i spełniać się w tym co robie? Nie że idzie się do pracy która nie spełnia przyjemności? Czy sens życia to mieć dla kogo żyć mieć kochającą rodzine żona/ mąż dzieci ma kto na kogo czekać jak się wraca z pracy do domu nie jest się samotnym. Ma kto ciebie wysłuchać i wesprzeć ma kto się do ciebie przytulić objąć gdy jesteś sam/sama ze swoimi problemami. Czy sens życia to jak się ma wille z basenem albo jacuzzi jeździ się na wycieczki do Tunezji albo Maroka czy Turcja i Grecja i sypia się w pięcio gwiazdkowym hotelu pija się drinki z palemką i pływa jachtem. Co jest tym sensem życia że idzie się do szkoły podstawowa potem liceum matura potem studia się robi jakiś kierunek. Potem kilka lat pracy i założenie rodziny i posiadanie dzieci i ich wychowanie. Co dalej potem emerytura i na koniec śmierć. Co jest w tym życiu jego sensem kto może się czuć spełniony ten co ma na drogą fure mercedesa? Czy kasjerka w biedronce albo lidlu czuje się spełniona i odczuwa że jej życie ma sens? Czy może lekarz który ma grono pacjentów codziennie czuje że jego życie ma bardziej sens?
Aa czy bezdomny odczuwa że jego życie ma sens albo dziecko w domu dziecka czy odczuwa że jego życie ma sens? Czy człowiek który jest pozbawiony w więzieniu i siedzi tam już do końca życia może powiedzieć że jego życie ma sens?
Kiedy życie ma sens jak ktoś chce być weterynarzem a mama z tatą zrobią z dziecka urzędnika w gminie bo mama taką ma pracę to córka albo syn muszą to samo robić co mama? Czy sens życia ma żołnierz który idzie na wojnę strzela do kobiet z dziećmi bo tak jego przełożony mu kazał żeby do nich strzelał. Czy ci ludzie co walczą w swoim okupowanym kraju mają sens życia i zastanawiaja się jaki jest jego sens? Jaki sens życia mają ludzie co żyją w slumsie śpią na ulicy na jakimś kartonie i nie mają dachu nad głową?
Czy sens życia to dla jednych mieć gdzie spać co zjeść mieć na życie i mieć stałą pracę dobrze płatną? Czy jednak sens życia ma bardziej taki ktoś kto ma wszystko i nie musi się martwić o przyszłość?
Bo nie widzę sensu jak ktoś jest w kraju trzeciego świata dziecko i musi kleić nowe modele nike by mieć na życie pare groszy. Jaki jest ten sens życia jak ktoś żyje w bombardowanym kraju albo musi uważać jak wyjdzie na ulice by nie zarobić kulki od żołnierzy. Na pewno ktoś może powiedzieć że mam żonę która jest oddana wierna prawdomówna uczciwa mam dzieci które dobrze się uczą, zdolne, mają dobrą opinię w szkole to już jest ten sens życia?
A jak ktoś jest niewidomy albo głuchoniemy albo na wózku inwalidzkim to jaki ma sens życia zastanawia się po co żyje czemu jego życie tak wygląda czemu musiał się taki urodzić? Nie ma tego cierpienia że ktoś ma ręke ja nie mam ktoś jest taki że widzi a ja nie widzę. Czy sens życia jest sprawiedliwy jak ktoś siedzi w więzieniu to czuje że ma po co żyć? Albo czy jak ktoś jest na jachcie na środku morza prędzej czuje sens życia bo go otacza bogactwo i nie myśli o innych ludziach. No cóż temat ciekawy bo to jest dużo do mówienia o tym ile ludzi tyle różnego sensu życia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Andej » 2023-09-27, 09:44

Marcin89 pisze: 2023-09-27, 09:25 Właśnie jaki jest sens życia i kiedy to życie ma w ogóle jakikolwiek sens?
To pytanie towarzysz każdemu myślącemu człowiekowi do końca życia. Ciekawie na to odpowiedział Niko Vujicic. Przeczytaj jego książkę Bez rąk bez nóg bez ograniczeń!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: faraon » 2023-09-27, 09:44

A ty jak, jestes zadowolony ze swojego zycia?
A moze innaczej, czy jestes zadowolony z zycia, czy tego co masz i robisz w zyciu?
A jesli jestes niezadowolony z zycia, to z samego faktu ze zyjesz, czy z tego jak je prowadzisz?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Susanna » 2023-09-27, 09:48

Od razu przyszedł mi do głowy ten fragment i mogłabym powiedzieć to samo.

"Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk. Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca. Co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć."
(List do Filipian 1,21)



Nie umiem ci odpowiedzieć dlaczego jeden człowiek żyje w luksusie a drugi nie ma na chleb.

Ale dla mnie sens życia to żyć tak by nie zbierać bogactw, złota, srebra na tej ziemi. Ale żyć tak by gromadzić skarby w niebie

"A tak, bracia moi mili, bądźcie stali, niewzruszeni, zawsze pełni zapału do pracy dla Pana, wiedząc, że trud wasz nie jest daremny w Panu" (1 Koryntian 15.58).
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 09:48 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Andej » 2023-09-27, 09:50

Jeśli pytasz megalomana, to niezależnie od okoliczności jest zadowolony. Ale jeśli pytasz (nawet jadącego na tym samym wózku) malkontenta, to jest niezadowolony. Człowiek aktywny odpowie pozytywnie, a pasywny negatywnie.
Nie ma obiektywnej odpowiedzi. Każda wynika ze sposobu widzenia świata. A także relacji z Bogiem. Ten, kto kocha Go prawdziwie odpowiada miłością. A ten, kto tylko się stara, stale czuje niedosyt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 50 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: helperman » 2023-09-27, 11:23

Marcin89 pisze: 2023-09-27, 09:25 Właśnie jaki jest sens życia i kiedy to życie ma w ogóle jakikolwiek sens?
Kto może w dzisiejszych czasach powiedzieć tak szczerze otwarcie że jego życie ma jakikolwiek sens?
Po co żyjemy i ile osób jest zadowolonych na świecie ze swojego życia?
Są takie słowa że: życie jest sensem.
Nawet wtedy gdy obchodzi się z nami brutalnie.

@Marcin89 Skoro Bóg powołał każdego z nas do życia - to musi mieć ono sens. Nawet gdy jest trudno i nawet kiedy nie zawsze mamy to co byśmy chcieli.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Praktyk » 2023-09-27, 11:55

@Marcin89 Bóg stworzył pełnię istnienia w tym świecie. Lepiej się nie da, bo jego dzieła są doskonałe. Przed grzechem pierworodnym to istnienie dawało nam pełnię szczęścia. Po grzechu pierworodnym zaczęliśmy kwestionować, od tego momentu chcemy wiedzieć "dlaczego". Powrót do Jezusa polega trochę na tym, że przestajesz znowu pytać "dlaczego tak to zrobiłeś Boże", tylko pozwalasz Jezusowi dawać ci na powrót ten sens i szczęście i ufasz, że wszystko co Jezus ci da prowadzi cię do dobra.

Tak samo jak kwestionujesz sens życia, można zakwestionować sens istnienia Boga. No jest... ale po co właściwie... jaki to ma sens ? To jest bardzo diabelska i toksyczna myśl i prowadzi nad przepaść.
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 11:56 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 12:18

@Marcin89 Czy mógłbyś doprecyzować?
Czy chodzi Ci o znaczenie życia? (czy to co robię w życiu ma znaczenie? jakie znaczenie?)
Cel życia? (co jest na końcu życia?)
Powód życia? (z jakiego powodu tu żyjemy?)
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

John Wick

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: John Wick » 2023-09-27, 12:27

Witam tak co tutaj chodziło w tym temacie jaki założyłem to ogólnie jaki jest sens życia. Chodzi mnie o to że w ogóle co oznacza dla ludzi sens życia i czym dla nich jest? Nie wiem czy to jest rozbudowany temat na pogadanke ale dla każdego znaczy co innego ten sens życia .

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Repart » 2023-09-27, 12:36

Życie wtedy ma sens, gdy pogodzisz się z samym sobą przed samym sobą.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Tek de Cart » 2023-09-27, 12:53

i za samym sobą, i obok siebie też! ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Repart » 2023-09-27, 12:54

Też, ale od czegoś trzeba zacząć ;)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 12:55

Dla mnie życie jest tajemnicą.
Była chyba taka książka JP2 "Dar i Tajemnica".
Czymś takim jest dla mnie życie. Jedocześnie darem i tajemnicą.

Czasami czuję się trochę jak na jakiejś wielkiej zjeżdżalni. Jadę. Wystartowałem gdy jeszcze nie byłem świadomy. W pewnym momencie tego zjazdu uzyskałem świadomość. Ktoś mi wetknął do ręki instrukcję. Czytam i wiem, że na końcu zjazdu czeka mnie odpoczynek i nagroda.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-27, 14:05

Albo życie to zjeżdżalnie na wodnej zjeżdżalni - bez wody👀😁

John Wick

Re: Jaki jest sens życia? Pogadanka

Post autor: John Wick » 2023-09-27, 14:09

a dodam ten kawałek także tutaj jak już jakoś się mnie skojarzył z tematem sensu życia.
Chociaż autor tekstu bardziej tutaj mówi o braku chęci do życia i stanach depresji ale na koniec jest tak jakby wiara w lepsze jutro. Na razie to dodaje ale mam jeszcze dwa podobne takie kawałki do tematu się odnoszące.

ODPOWIEDZ