Pytania abi do Pablito

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Dezerter » 2023-10-01, 08:59

abi pisze: 2023-10-01, 08:48 uważam że już wystarczająco zaznaczyłeś @Dezerter aby uważać na wyznanie pablito i przestań go dręczyć
to nie po katolicku, nie po chrześcijańsku i nie po ludzku
Serio to tak ostro brzmi? Miało być jasno i wyraźnie a nie ostro.
Ja Ojca lubię jako człowieka, bo sam w wieku 20 lat też uważałem, że KK jest daleki od prawdy i szukałem jej wszędzie, tylko nie tu
ale po daremnych poszukiwaniach spotkałem mądrych katolików, którzy mi pokazali, gdzie leży prawda.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 09:12

Dezerter pisze: 2023-10-01, 08:40
CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 08:21 Jeśli ktoś uważa, że Bóg nie istnieje, to jest protestantem.
Teraz to ty pojechałaś - przecież Ojciec wierzy w istnienie Boga JHWH, którego znamy z Biblii, on ma problem z uznaniem Jezusa i Ducha za Osoby Boże równe Bogu Ojcu. Stworzył sobie takich półbogów, bo nawet nie zaprzecza , że Jezus jest bogiem, ale uważa go za takiego mniejszego.
Uwaga czytać ze zrozumieniem:
Nawet jeśli koncepcja Trójcy nie jest idealnie opisująca Boga, to ta Pablito jest na pewno gorsza! bo robi jakiś politeizm, panteon B/bogów, półbogów - a to już pogaństwo z którym walczy cała Biblia od Mojżesza
Słuchaj Izraelu JEST JEDEN BÓG
Nawet Muzułmanie się tego trzymają:
Jest JEDEN BÓG a Mahomet jest Jego prorokiem (a nie półbogiem czy bogiem)
My jako lud księgi i Izrael duchowy nie możemy mieć innej wiary jak:
JEST JEDEN BÓG a mając wyraźnie w NT Ojca , Syna, Ducha - musimy uznać, że Bóg jest Trójedyny
amen.
ps nie zamierzam setny raz o tym dyskutować, taka jest moja wiara taka jest wiara Kościoła i .
To był żart kontekstowy do faraona...

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
Zaraz po tym wyciętym fragmencie z buźką, jest :Masz rację faraon...

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: abi » 2023-10-01, 09:16

żart do faraona...bój się Boga!
on po polsku zapomina mówić a ma żart z kontekstu wyłapać #-o
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 09:16

Dez, wpadasz na forum porządzić, rzadko, okej, ale czytaj konteksty a nie polujesz. I przestań używać tych wykrzykników z każdej strony. Czemu krzyczysz?

Dodano po 24 sekundach:
abi pisze: 2023-10-01, 09:16 żart do faraona...bój się Boga!
on po polsku zapomina mówić a ma żart z kontekstu wyłapać #-o
Do faraona, niekoniecznie dla.

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
Andej pisze: 2023-10-01, 08:50
CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 08:21 Jeśli ktoś uważa, że Bóg nie istnieje, to jest protestantem.
Z tego oświadczenia wynika, że protestant jest synonimem, ateisty. Wydaje mi się, że należy sprostować wszystkie encyklopedie i leksykony.
Nie widzicie buźki przy tym tekście??????
Czemu ją wycinacie?? To był sarkazm. I dopisek:tak, masz rację faraon też. Od dzisiaj będę to pisać słownie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: abi » 2023-10-01, 09:44

Andej pisze: 2023-09-30, 11:45 Zatem dziękuję za odpowiedzi, choć dla subiektywnie okazały się jedynie próbami odpowiedzi. Ale to też cenne.
może założ sobie własny wątek andej
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 09:49

Dezerter pisze: 2023-10-01, 08:59
abi pisze: 2023-10-01, 08:48 uważam że już wystarczająco zaznaczyłeś @Dezerter aby uważać na wyznanie pablito i przestań go dręczyć
to nie po katolicku, nie po chrześcijańsku i nie po ludzku
Serio to tak ostro brzmi? Miało być jasno i wyraźnie a nie ostro.
Ja Ojca lubię jako człowieka, bo sam w wieku 20 lat też uważałem, że KK jest daleki od prawdy i szukałem jej wszędzie, tylko nie tu
ale po daremnych poszukiwaniach spotkałem mądrych katolików, którzy mi pokazali, gdzie leży prawda.
A w jaki sposób to zrobili?

Dodano po 23 sekundach:
Chyba ze chodzi ci o Hioba...

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: faraon » 2023-10-01, 14:20

Dezerter pisze: 2023-10-01, 08:59
abi pisze: 2023-10-01, 08:48 uważam że już wystarczająco zaznaczyłeś @Dezerter aby uważać na wyznanie pablito i przestań go dręczyć
to nie po katolicku, nie po chrześcijańsku i nie po ludzku
Serio to tak ostro brzmi? Miało być jasno i wyraźnie a nie ostro.
Ja Ojca lubię jako człowieka, bo sam w wieku 20 lat też uważałem, że KK jest daleki od prawdy i szukałem jej wszędzie, tylko nie tu
ale po daremnych poszukiwaniach spotkałem mądrych katolików, którzy mi pokazali, gdzie leży prawda.
Czyzby tu nie bylo madrych Katolikow ktorzy by mu tez wyjasnili Prawdy wiary?
Bo takich co krytykuja i odsadzaja od wiary i Boga to tu chyba nie brakuje.
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 14:20 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-01, 18:19

Na spokojnie więc.

Kwestia mojej wiary w Jezusa.
Co mam na myśli mówiąc: Nie wierzę w Bóstwo Jezusa.

Mówiąc "Bóstwo Jezusa" używam pewnego skrótu myślowego, żeby łatwiej nam się rozmawiało i żebyście mnie rozumieli. Używam "Waszego" języka. Języka tradycyjnej teologii trynitarnej (katolickiej, prawosławnej czy protestanckiej).

Prawdopodobnie zauważyliście to podczas czytania Biblii, że Stary Testament a także Ewangelie czy Listy Nowego Testamentu w specyficzny sposób posługują się słowami: "Bóg" czyli "Ojciec", "Syn", "Syn Boży" czy też "Pan".
Gdy czytacie jakiś fragment i jest tam słowo "Ojciec" to w umyśle podstawiacie sobie: "aha, to Bóg Ojciec z Trójcy".
Gdy napotykacie słowo "Syn Boży" to czytając, w umyśle podstawiacie sobie: "aha, Syn Boży to Bóg Syn z Trójcy".
[Analogicznie z Duchem Świetym. Ale zagadnieniem Ducha Świętego nie chcę się tu, z braku miejsca, na razie zajmować.]

Czyli:
Ojciec - tłumaczymy w głowie jako Bóg Ojciec
Syn/Syn Boży - tłumaczymy w głowie jako Bóg Syn
Bóg - w zależności od kontekstu tłumaczymy sobie po prostu jako Bóg albo jako Bóg Ojciec.
Pan - w zależności od kontekstu tłumaczymy sobie jako po prostu Bóg, albo jako Bóg Ojciec albo chyba najczęsciej jako Bóg Syn.

Wszystko to wynika z konieczności dopasowania Biblii do utworzonej później doktryny o Trójcy.
Słowa Biblii po prostu nie pasują jeden do jednego do terminologii Trójcy.
I dlatego trynitarny czytelnik musi za każdym razem dokonywać w głowie interpretacji i tłumaczenia tekstu.

Przykłady:
Mt 6:9 A wy tak się módlcie: ​​​Ojcze nasz, któryś jest w niebie, ​​​Święć się imię twoje,​​​
"Ojcze" = "Boże Ojcze" albo "Boże"

Mt 11:25 W tym czasie odezwał się Jezus i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. ​​​
"Ojcze" = "Boże Ojcze"
"Panie" = "Boże Ojcze"

Bardziej rozbudowany przykład (w nawiasach kwadratowych trynitarna translacja]:

Jn 3:31 Kto przychodzi z góry, jest ponad wszystkimi, kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i mówi rzeczy ziemskie; kto przychodzi z nieba, jest ponad wszystkimi, ​​​
Jn 3:32 Świadczy o tym, co widział i słyszał, lecz nikt nie przyjmuje jego świadectwa. ​​​
Jn 3:33 Kto przyjął jego świadectwo, ten potwierdził, że Bóg ["Bóg Ojciec"] mówi prawdę. ​​​
Jn 3:34 Albowiem Ten, którego posłał Bóg ["Bóg Ojciec"], głosi Słowa Boże; gdyż Bóg ["Bóg Ojciec"] udziela Ducha ["Ducha Świętego"] bez miary. ​​​
Jn 3:35 Ojciec ["Bóg Ojciec"] miłuje Syna ["Boga Syna"] i wszystko oddał w jego ręce. ​​​
Jn 3:36 Kto wierzy w Syna ["Boga Syna"], ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna ["Boga Syna"], nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ["Boga Ojca" albo "Boga Syna"] ciąży na nim.


Mt 27:46 A około dziewiątej godziny zawołał Jezus donośnym głosem: Eli, Eli, lama sabachtani! Co znaczy: Boże ["Boże Ojcze"] mój, Boże ["Boże Ojcze"] mój, czemuś mnie opuścił? ​​​

1Ko 8:6 Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec ["Bóg Ojciec"], z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan ["Bóg Syn"], Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

I wiele, wiele innych przykładów. W zasadzie każde miejsce, gdzie występują zaznaczone przez mnie słowa należałoby tłumaczyć na "język Trójcy".

W moim rozumieniu takie "tłumaczenie" i "reinterpretacja" tekstu Pisma Świętego jest procesem, który zmienia jego znaczenie.
Ja w Biblii czytam o:
Ojcu - Bogu Jahwe ze Starego Testamentu.
Synu/Synu Bożym - słowo to w Starym testamencie zazwyczaj oznacza Króla. A w Nowym Testamencie szczególnego Króla bo Chrystusa - Pomazańca - Jezusa.
Bogu - słowo Bóg w Starym Testamencie prawie zawsze odnosi się do Boga Jahwe, albo do bóstw innych narodów. Ale, co ważne, czasami stosowane jest też do aniołow a czasami do ludzi. Na przykład do Mojżesza albo do króla Izraela (Dawida albo Salomona).
Pan - z tym słowem jest zamieszanie. Wynika to z tego, że w Starym Testamencie na "Pan" tłumaczone jest hebrajskie Adonai, Adoni albo greckie Kyrios. W NT Kyrios czyli Pan to albo tłumaczenie Jahwe ze ST albo Jezus.

W swojej wierze, gdzie Pismo Święte jest dla mnie nadrzędnym autorytetem, wybieram pozostawanie na gruncie słownictwa biblijnego a nie słownictwa późniejszych teologii.

Wracając do wersetów, które zaproponowałem wyżej, spróbuję pokazać jak ja je rozumiem:
Mt 6:9 A wy tak się módlcie: ​​​Ojcze nasz, któryś jest w niebie, ​​​Święć się imię twoje, ​​​
"Ojcze" czyli po prostu "Boże" albo "Ojcze".

Mt 11:25 W tym czasie odezwał się Jezus i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. ​​​
"Ojcze" czyli po prostu "Boże" albo "Ojcze".
"Panie" czyli po prostu Władco, bez tłumaczenia na język trynitarny

Jn 3:31 Kto przychodzi z góry, jest ponad wszystkimi, kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i mówi rzeczy ziemskie; kto przychodzi z nieba, jest ponad wszystkimi, ​​​
Jn 3:32 Świadczy o tym, co widział i słyszał, lecz nikt nie przyjmuje jego świadectwa. ​​​
Jn 3:33 Kto przyjął jego świadectwo, ten potwierdził, że Bóg ["Bóg" czyli "Ojciec"] mówi prawdę. ​​​
Jn 3:34 Albowiem Ten, którego posłał Bóg ["Bóg" czyli "Ojciec"], głosi Słowa Boże; gdyż Bóg ["Bóg" czyli "Ojciec"] udziela Ducha [swojego Ducha] bez miary. ​​​
Jn 3:35 Ojciec ["Bóg" czyli "Ojciec"] miłuje Syna [Syna Bożego czyli Króla] i wszystko oddał w jego ręce. ​​​
Jn 3:36 Kto wierzy w Syna [Syna Bożego czyli Króla], ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna [Syna Bożego czyli Króla], nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ["Boga" czyli "Ojca"] ciąży na nim.


Mt 27:46 A około dziewiątej godziny zawołał Jezus donośnym głosem: Eli, Eli, lama sabachtani! Co znaczy: Boże ["Boże" czyli "Ojcze"] mój, Boże ["Boże" czyli "Ojcze"] mój, czemuś mnie opuścił? ​​​

1Ko 8:6 Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec ["Bóg" czyli "Ojciec"], z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan [Pan czyli Władca czyli Król], Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

To, co obserwuję w Biblii to również to, że różni autorzy ksiąg biblijnych stosują nieco odmienne słownictwo.
Na przykład Jan bardzo często używa słowa "Ojciec", Paweł bardzo czesto używa słowa "Pan" itd.

Ewangelista Jan rzeczywiście używa przynajmniej raz w sposób wprost słowa "Bóg" w stosunku do Jezusa"
Jn 20:28 Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój. [Biblia warszawska​​​]
Jn 20:28 Tedy odpowiedział Tomasz, i rzekł mu: Panie mój, i Boże mój! [Biblia gdańska]


W sposób nie wprost:
Jn 1:1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. [Biblia warszawska​​​]
Choć w tym fragmencie Słowo nie w sposób bezpośredni jest Jezusem.
Słowo jest Ideą, Myślą, Kazaniem, Zwiastowaniem Bożym.
Słowo dopiero "staje się ciałem", "zamieszkuje wśród nas"
Słowo materializuje się i wciela.
I w takie wcielenie się Słowa w postaci narodzin Jezusa ja wierzę.

W moim przekonaniu Ewangelista Jan używa słowa Bóg [Pan mój i Bóg mój] w stosunku do Jezusa analogicznie jak Panem i Bogiem był Król Izraela - np. Dawid:



Ps 45:1 Przewodnikowi chóru. Na nutę: „Lilie…” ​​​Pieśń pouczająca synów Koracha. Pieśń miłosna. ​​​Serce moje wezbrało miłym słowem: ​​​OPOWIEM CZYNY MOJE KRÓLOWI. ​​​Język mój jest jak rylec biegłego pisarza… ​​​
Ps 45:2 Najpiękniejszy jesteś wśród ludzi; ​​​Rozlany jest wdzięk na wargach twoich, ​​​Dlatego Bóg pobłogosławił cię na wieki. ​​​
Ps 45:3 Przypasz miecz swój do biodra, bohaterze, ​​​Blask swój i dostojeństwo swoje! ​​​
Ps 45:4 Niech ci się szczęści! ​​​Wystąp w obronie prawa, łagodności i sprawiedliwości, ​​​A prawica twoja dokona cudownych czynów! ​​​
Ps 45:5 Strzały twoje są ostre, ​​​Ludy padają pod nogi twoje, ​​​Upadnie serce wrogów KRÓLA. ​​​
Ps 45:6 TRON TWÓJ, BOŻE [Boże czyli Królu Boże], trwa na wieki wieków; ​​​Berłem sprawiedliwym jest berło królestwa twego. ​​​
Ps 45:7 Miłujesz sprawiedliwość, a nienawidzisz bezprawia; ​​​Dlatego POMAZAŁ CIĘ BÓG… TWÓJ BÓG ​​​Olejkiem wesela jak żadnego towarzysza twego. ​​​
Ps 45:8 Wszystkie twoje szaty pachną mirrą, aloesem i kasją; ​​​Z pałaców z kości słoniowej rozwesela cię gra na strunach. ​​​
Ps 45:9 Córki królewskie wychodzą na spotkanie twoje, ​​​Małżonka stoi po prawicy twojej ​​​Zdobna złotem z Ofiru. ​​​
Ps 45:10 Słuchajże, córko, i spójrz, i nakłoń ucha: ​​​Zapomnij o ludzie swoim i o domu ojca swego! ​​​
Ps 45:11 KRÓL pragnie wdzięku twego, ​​​Pokłoń mu się, bo on jest panem twoim! ​​​
Ps 45:12 Córka Tyru przyjdzie z darami, ​​​Tobie złożą hołd najbogatsi z ludu. ​​​
Ps 45:13 Córka królewska jest cała obciążona perłami, ​​​A szata jej złotem tkana. ​​​
Ps 45:14 We wzorzystej sukni wiodą ją do KRÓLA; ​​​Za nią panny, przyjaciółki jej, są prowadzone do ciebie. ​​​
Ps 45:15 Wiodą ją wśród okrzyków radości i wesela, ​​​Wchodzą do pałacu KRÓLEWSKIEGO. ​​​
Ps 45:16 Zamiast ojców swych mieć będziesz synów swych; ​​​Ustanowisz ich książętami na całej ziemi. ​​​
Ps 45:17 Upamiętnię imię twoje przez wszystkie pokolenia, ​​​Dlatego ludy wysławiać cię będą po wieki wieczne. ​​​


Dlatego werset ten jest później cytowany o Jezusa - Boga Króla:
Heb 1:9 Umiłowałeś sprawiedliwość, ​​​​a znienawidziłeś nieprawość: ​​​Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg ​​​twój olejkiem wesela jak żadnego ​​​z towarzyszy twoich. ​​​

Słowo "Bóg" w Biblii to tytuł a nie imię czy nazwa własna. To słowo analogiczne do słowa "Król", "Prezydent".
Czytając znaczenie hebrajskiego słowa Bóg można odnieść wrażenie, że na pierwszy plan wysuwa się tam "moc", "siła", "twardość" a więc Bóg to Mocarz.
Taki Bogiem był Mojżesz dla faraona.
Takim Bogiem był Dawid.
Taki Bogiem był Jezus.

A każdy z nich miał swojego Boga - Boga Jahwe, Ojca.

W przypadku Syna Bożego - Króla, wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę na jego szczególne prawo by swojego Boga nazywać Ojcem.
Nazwanie siebie Synem Bożym przez Jezusa oznaczało uważanie siebie za Króla Izraela.
Taki Syn, Syn Boży miał szczególne prawo nazywać Boga - Ojcem.

Podsumowując to co napisałem:
Gdy mówię: "nie wierzę w Bóstwo Jezusa" to mam na myśli, że Jezus nie jest bytem równym Bogu, Ojcu.
W takim absolutnym sensie, jedynym, który jest Bogiem wszechświata jest Jahwe - Bóg, nasz Ojciec w niebie.
W takim też sensie wypowiada się przykazanie Dekalogu, które mówi:
Wj 20:3 Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. ​​​
Przykazanie to mówi o tym, że są inni bogowie, ale żaden z nich nie jest "obok" Jahwe. Żaden z nich nie jest na równym poziomie. Czy to król, czy to anioł, czy to jakiekolwiek inne bóstwo innego narodu.

W moim przekonaniu uznanie Jezusa za równego Bogu Jahwe, równego Ojcu, jest niebezpiecznym naruszeniem tego przykazania Dekalogu.

Jezus oczywiście jest potężnym Bogiem. Wymagającym wielkiej czci. Jedynym w swoim rodzaju Królem.

Gdy mowię: "wierzę, że Jezus jest Bogiem" to wynika z tego, że:
W moim przekonaniu, można nazwać Jezusa Bogiem, ale w takim sensie, w takim znaczeniu jak są nimi Mojżesz czy Król, czy jakikolwiek inny czlowiek mogący tak o osbie powiedzieć.

Wyjątkowość Jezusa uznaję w tym, że był spełnieniem Bożych obietnic danych zaraz po upadku Adama, obietnic danych Abrahamowi, czy też innych obietnic przewijających się prez różne miejsca Starego Testamentu, gdzie Bóg Jahwe zapowiada nadejście swojego panowania.
Oczywiście, Bóg jest duchem i panuje poprzez swojego Króla Jezusa.
Tak samo jak panował poprzez swojego króla Dawida czy Salomona.
Królowie Ci siedzieli niejako na tronie Jahwe. Stąd też może wynikać ich boski status.

Ten Jezus - Król nie był jak żaden dotychczasowy król.
Jezus - Król - był blisko swojego ludu. Chodził i zbierał rozproszone owce. Po wioskach Izraela a nawet poza Izraelem.
Pocieszał, uzdrawiał, karmił, nauczał.
Gromadził ludzi by stworzyć Nowy Izrael.
A na końcu wręcz dosłownie umarł za swoich ludzi.
I to nie zwykłą śmiercią a śmiercią okrutną, przeznaczoną dla najgorszych zbrodniarzy i buntowników, najniżej stojących w hierarchii społecznej niewolników.
W pewnym sensie ta śmierć była jego koronacją.

Czy był, jest albo będzie jakikolwiek król, który w taki sposób traktował ludzi?
Nie było, nie ma i nie będzie.

Życie Jezusa jest dla nas wzorem jak my mamy żyć.
Mamy kochać Boga z całego swojego jestestwa.
Mamy służyć sobie nawzajem. Mamy kochać się nawzajem.

Mamy być obywatelami Królestwa Bożego.
Panowania Boga gdzie przywrócone zostaje pierwotne powołanie ludzi do opieki nad stworzeniem.
Apokalipsa mówi, że na koniec czasów to Nowa Jerozolima i Bóg razem z Jezusem zstąpią z nieba na ziemię.
I na ziemi nie będzie świątyni bo Bóg będzie świątynią. A baranek będzie lampą.
Symboliczne obrazy pokazujące przemieniony, nowy świat razem z Bogiem i Jezusem.

Takie jest moje zrozumienie tej sprawy.
Nie mówię, że nie ma ono słabych punktów, ale gdy zestawiam doktrynę unitariańską z doktryną trynitarną, to uważam, że doktryna unitariańska ma więcej silnych punktów i mniej słabych.

Pwt 6:4 Słuchajże Izraelu: JHWH, Bóg nasz, JHWH jeden jest [Biblia gdańska].
Pwt 6:4 Słuchaj, Izraelu, Jahwe jest naszym Bogiem — Jahwe jedyny [Biblia poznańska].
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 19:19 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 18:23

A jak człowiek może wykarmić lud rozmnożonym chlebem?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: faraon » 2023-10-01, 18:37

A tak jak robili to Apostolowie, roznoszac rozmnozony chleb sluchajacym Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 18:40 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-01, 18:49

CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 18:23 A jak człowiek może wykarmić lud rozmnożonym chlebem?
Jezus uczynił wiele cudów.
Ale cuda widzieliśmy już w Starym Testamencie.
Cuda Mojżesza, Eliasza.
Nawet wskrzeszenia - Eliasz przecież romnożył jedzenie a nawet wskrzesił człowieka.

Rozmnożenie jedzenie i nakarmienie ludzi przez Eliasza
1Kl 17:8 I wtedy doszło go takie słowo Pana: ​​​
1Kl 17:9 Wstań i idź do Sarepty, która należy do Sydonu, i zamieszkaj tam. Oto nakazałem pewnej tamtejszej wdowie, aby cię żywiła. ​​​
1Kl 17:10 Wstał więc i poszedł do Sarepty, a gdy wchodził do bramy miasta, oto pewna wdowa zbierała tam drwa. Odezwał się więc do niej tymi słowy: Przynieś mi nieco wody w naczyniu, abym się napił. ​​​
1Kl 17:11 A gdy ona szła, aby nabrać, zawołał jeszcze za nią: Przynieś mi też, proszę, kawałek chleba. ​​​
1Kl 17:12 Lecz ona odpowiedziała: Jako żyje Pan, Bóg twój, że nie mam nic upieczonego, a tylko garść mąki w dzbanie i odrobinę oliwy w bańce. Oto właśnie zbieram trochę drwa, potem pójdę i przyrządzę to dla siebie i dla mojego syna, a gdy to zjemy, to chyba umrzemy. ​​​
1Kl 17:13 Lecz Eliasz rzekł do niej: Nie bój się! Idź i zrób, jak powiadasz, lecz najpierw przyrządź mi z tego mały placek i przynieś mi go, dla siebie zaś i syna swojego przyrządzisz później. ​​​
1Kl 17:14 Gdyż tak mówi Pan, Bóg Izraela: ​​​Mąka w garncu nie wyczerpie się, ​​​Oliwy w bańce nie zabraknie ​​​Aż do dnia, kiedy Pan spuści ​​​deszcz na ziemię. ​​​
1Kl 17:15 Poszła więc i postąpiła według słowa Eliasza, i mieli co jeść, ona i on, i jej rodzina, dzień w dzień. ​​​
1Kl 17:16 Mąka w garnku nie wyczerpała się, oliwy w bańce nie zabrakło według słowa Pana, które wypowiedział przez Eliasza
. ​​​
​​​

Wskrzeszenie człowieka przez Eliasza
1Kl 17:17 Po tych wydarzeniach zachorował syn tej niewiasty, właścicielki domu, a tak się wzmogła jego choroba, że przestał oddychać. ​​​
1Kl 17:18 Wtedy ona rzekła do Eliasza: Cóż ja mam z tobą, mężu Boży! Przyszedłeś do mnie po to, aby przywieść na pamięć mój grzech i przyprawić o życie mojego syna. ​​​
1Kl 17:19 Lecz Eliasz rzekł: Daj mi twego syna. Potem wziął go z jej łona i wyniósł do izdebki na poddaszu, gdzie mieszkał, i położył go na swoim łożu. ​​​
1Kl 17:20 Następnie zawołał do Pana tak: Panie, Boże mój! Czy także na tę wdowę, u której jestem gościem, chcesz sprowadzić nieszczęście, pozbawiając życia jej syna? ​​​
1Kl 17:21 Potem wyciągnął się trzy razy nad dzieckiem i zawołał do Pana tak: Panie, Boże mój, przywróć, proszę, życie temu dziecku. ​​​
1Kl 17:22 I wysłuchał Pan prośby Eliasza, i wróciła dusza tego dziecka do niego, i ożyło. ​​

1Kl 17:23 Eliasz wziął dziecię, zniósł je z poddasza na dół i oddał je jego matce, mówiąc: Patrz, syn twój żyje. ​​​
1Kl 17:24 Wtedy rzekła kobieta do Eliasza: Teraz poznałam, że jesteś mężem Bożym i słowo Pana naprawdę jest w ustach twoich.


Co ciekawe podobne słowa wypowiadał Jezus. Dziękując Ojcu, że go wysłuchał wksrzeszając Łazarza. Pokazuje to, że zależność Jezusa od Ojca.

Wskrzeszenie człowieka przez Jezusa
Jn 11:40 Rzekł jej Jezus: Czyż ci nie powiedziałem, że, jeśli uwierzysz, oglądać będziesz chwałę Bożą? ​​​
Jn 11:41 Usunęli więc kamień, gdzie leżał umarły. A Jezus, wzniósłszy oczy w górę, rzekł: Ojcze, dziękuję ci, żeś mnie wysłuchał. ​​​
Jn 11:42 A Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz,
ale powiedziałem to ze względu na lud stojący wkoło, aby uwierzyli, żeś Ty mnie posłał. ​​​
Jn 11:43 A gdy to rzekł, zawołał donośnym głosem: Łazarzu, wyjdź! ​​​
Jn 11:44 I wyszedł umarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była owinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: Rozwiążcie go i pozwólcie mu odejść.
​​​

Zwróć proszę uwagę na zależność jaka płynie od Ojca do Jezusa.
To Ojciec jest tym, który kieruje Jezusem. Ojciec przekazuje Jezusowi czego ma nauczać i co ma robić.
A Jezus przed wykonaniem cudu się modli. Co często jest zaznaczone - jak np. w przypadku rozmnożenia chleba czy wskrzeszenia Łazarza.

Jn 5:19 Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni. ​​​
Jn 5:20 Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje mu wszystko, co sam czyni, i ukaże mu jeszcze większe dzieła niż te, abyście się dziwili. ​​​
Jn 5:21 Albowiem jak Ojciec wzbudza z martwych i ożywia, tak i Syn ożywia tych, których chce. ​​​
Jn 5:22 Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi, ​​​
Jn 5:23 Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał. ​​​
Jn 5:24 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota. ​​​
Jn 5:25 Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, zbliża się godzina, owszem już nadeszła, kiedy umarli usłyszą głos Syna Bożego i ci, co usłyszą, żyć będą. ​​​
Jn 5:26 Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie. ​​​
Jn 5:27 I dał mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym. ​​​
Jn 5:28 Nie dziwcie się temu, gdyż nadchodzi godzina, kiedy wszyscy w grobach usłyszą głos jego; ​​​
Jn 5:29 I wyjdą ci, co dobrze czynili, by powstać do życia; a inni, którzy źle czynili, by powstać na sąd. ​​​


Dodano po 10 minutach 5 sekundach:
Do podobieństwa do Eliasza nawiązuje Jan już wpierwszym rozdzale gdy faryzeusze pytają Jana czy jest Eliaszem. Więc podobieństwo cudów Jezusa i Eliasza nie może być przypadkowe
Jn 1:25 I pytając go, rzekli mu: Czemu więc chrzcisz, jeśli nie jesteś Mesjaszem ani Eliaszem, ani prorokiem?
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 19:00 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 4 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 19:05

Chodziło mi tylko o to, czy to twoim zdaniem uczynił, czy nie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-01, 19:08

CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 19:05 Chodziło mi tylko o to, czy to twoim zdaniem uczynił, czy nie.
Tak, oczywiście wierzę w Jezusa.
NIe tylko w to, że był historyczną postacią, ale też we wszystko co o nim jest napisane w Biblii.
We wszystkie jego nauczania i wszystkie jego cuda.
Również w nakarmienie ludzi.

Był i jest wyjątkowym Królem.
Wyobraź sobie króla, który jest tak wspaniały dla swoich poddanych. :-bd
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 19:20 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 19:25

A co zrobił wspaniałego jako człowiek?
Coś wyjątkowego?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-01, 19:30

CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 19:25 A co zrobił wspaniałego jako człowiek?
Coś wyjątkowego?
Rozszerz prosze to pytanie, bo w sumie juz o tym pisałem a pewnie masz coś szczególnego i konkretnego na myśli? :-?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ