Pytania abi do Pablito

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Pytania Abi do Protestantow

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-29, 05:38

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-29, 17:44
abi pisze: 2023-09-29, 17:34 co było powodem tej decyzji?
Bałem się tego pytania ;)
Ale najogólniej rzecz biorąc, nie umiałem pogodzić mojego zrozumienia Biblii z moim zrozumieniem nauczania Kościoła. Wybrałem Biblię.
A konkretnie poszło o doktryny Maryjne.
Pamiętasz jak je wtedy rozumiałeś?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 08:32

Dodam jeszcze, że ta wiara w bezpieczeństwo wierzących współgra z piramidą potrzeb Masłowa. Który potrzebę bezpieczeństwa umieścił jako fundament, zaraz po potrzebach fizjologicznych.

Jeśli się nad tym zastanowić, to jest to bardzo logiczne, że Jezus dla swoich uczniów pozostawił nauczanie, które daje im fundamentalne poczucie bezpieczeństwa.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 08:42 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: konserwa » 2023-10-29, 08:38

"Ewangeliczni" - obojetne - katolicy, prawoslawni, protestanci, charyzmatycy, antytrynitarze - jest to po prostu sciema, ktora ma usprawiedliwiac samowole wiary - wybieram sobie np. z Biblii to co mi wygodne, a nie to co po Bozemu.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Andy72 » 2023-10-29, 10:06

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 08:32 Dodam jeszcze, że ta wiara w bezpieczeństwo wierzących współgra z piramidą potrzeb Masłowa. Który potrzebę bezpieczeństwa umieścił jako fundament, zaraz po potrzebach fizjologicznych.
tzw. .piramida Maslowa już dawno została skrytykowana przez nowoczesną, tą rozsądną, psychologię
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 10:23

Andy72 pisze: 2023-10-29, 10:06
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 08:32 Dodam jeszcze, że ta wiara w bezpieczeństwo wierzących współgra z piramidą potrzeb Masłowa. Który potrzebę bezpieczeństwa umieścił jako fundament, zaraz po potrzebach fizjologicznych.
tzw. .piramida Maslowa już dawno została skrytykowana przez nowoczesną, tą rozsądną, psychologię
O! Ciekawe. Czy coś z potrzebą poczucia bezpieczeństwa się zmieniło w hierarchii potrzeb?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-29, 10:26

Tez słyszałam że tam się pozmieniało.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Andej » 2023-10-29, 10:31

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 10:23 Czy coś z potrzebą poczucia bezpieczeństwa się zmieniło w hierarchii potrzeb?
Aby podjąć się określenia zmian, trzeba najpierw zdefiniować podstawę. Np. idealny stan wyjściowy. I nie znajduję takiego. Dla mnie maślana piramidka nie jest niewzruszona opoką, ale koncepcja konkretnego człowieka. Nie znajduję w niej instynktu samozachowawczego oraz instynktu przetrwania gatunku. Natomiast obserwując obecny świat, jak też przeszły, obserwuję, że jest wiele potrzeb silniejszych od bezpieczeństwa. Ale raczej nie od fizjologii. Albowiem zwykle uwalnianie się od tego ostatniego ma zawsze identyczny finał. Zresztą, od bezpieczeństwa niejednokrotnie też. Spełnianie potrzeb honoru, udowadnianie czegoś, czy potrzeba wejście w posiadanie czegoś ewidentnie zaprzecza wadze bezpieczeństwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: krz30 » 2023-10-29, 10:33

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 10:23
Andy72 pisze: 2023-10-29, 10:06
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 08:32 Dodam jeszcze, że ta wiara w bezpieczeństwo wierzących współgra z piramidą potrzeb Masłowa. Który potrzebę bezpieczeństwa umieścił jako fundament, zaraz po potrzebach fizjologicznych.
tzw. .piramida Maslowa już dawno została skrytykowana przez nowoczesną, tą rozsądną, psychologię
O! Ciekawe. Czy coś z potrzebą poczucia bezpieczeństwa się zmieniło w hierarchii potrzeb?
Nie tyle sie pozmieniało w hierarchii, ile cała koncepcja hierarchii nie sprostała weryfikacji empirycznej. Źródeł nie podam w tym momencie, ale coś tam jeszcze ze studiów pamietam :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 11:38

Andej pisze: 2023-10-29, 10:31
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 10:23 Czy coś z potrzebą poczucia bezpieczeństwa się zmieniło w hierarchii potrzeb?
Aby podjąć się określenia zmian, trzeba najpierw zdefiniować podstawę. Np. idealny stan wyjściowy. I nie znajduję takiego. Dla mnie maślana piramidka nie jest niewzruszona opoką, ale koncepcja konkretnego człowieka. Nie znajduję w niej instynktu samozachowawczego oraz instynktu przetrwania gatunku. Natomiast obserwując obecny świat, jak też przeszły, obserwuję, że jest wiele potrzeb silniejszych od bezpieczeństwa. Ale raczej nie od fizjologii. Albowiem zwykle uwalnianie się od tego ostatniego ma zawsze identyczny finał. Zresztą, od bezpieczeństwa niejednokrotnie też. Spełnianie potrzeb honoru, udowadnianie czegoś, czy potrzeba wejście w posiadanie czegoś ewidentnie zaprzecza wadze bezpieczeństwa.
Oczywiście jest to uproszczenie.
W uproszczeniach zawsze będą przypadki, które nie będą się mieścić w jakimś uproszczeniu.
Akurat z moim postrzeganiem rzeczywistości to mniej więcej się zgadza.
I też nie chcę być jakimś zaciekłym obrońcą tej koncepcji.

W jej przytoczeniu bardziej chodziło mi o to, że moja wiara daje mi poczucie bezpieczeństwa.
Wobec trudów życia czuję się bezpieczny.
Wobec zmagania się z własnym grzechem czuję się bezpieczny.
Walcząc z grzechem nie stoję na krawędzi przepaści piekła, bojąc się czy aby nie spadnę w dół i nie zginę.

Zmagając się ze swoimi słabościami czuję się bardziej jak ktoś, kto jest na siłowni i ćwiczy.
Bardziej patrzę na to, jak na nieustanny rozwój. Teologia protestancka nazywa to "uświęceniem". Jest to proces trwający po nawróceniu całe życie.
Mam na zdalnym połączeniu Trenera Personalnego jakim jest Jezus.
Mam z nim ciągły kontakt. Każdego dnia. Każdej chwili gdy mam potrzebę.
Mam najlepszą dietę, jaką daje mi Duch Święty.
I ćwiczę.
Jest pot zmęczenia, są łzy "już nie wytrzymam", jest ból upadku i kontuzji, leczenie ran.
Ale jestem w bezpiecznym miejscu.
I wiem, że to miejsce nie jest niczym zagrożone.
I wiem, że gdy skończy się trening to z moim Trenerem Personalnym - osobiscie. Spotkamy się razem z innymi ćwiczącymi z całego świata, ze wszystkich czasów.
I będziemy razem żyć z naszym wspólnym Ojcem w Nowej Ziemi i Nowym Niebie.
O:-)

Przytoczę te słowa Katechizmu jeszcze raz:
Pytanie 1: W czym znajdujesz jedyną pociechę w życiu i wobec śmierci?

W tym, że ciałem i duszą należę - zarówno teraz, gdy żyję, jak i wtedy, gdy umrę - nie do siebie, ale do Jezusa Chrystusa, mego wiernego Zbawiciela. To On swą drogą krwią dał całkowite zadośćuczynienie za moje grzechy, wyzwolił mnie z mocy diabła, to On strzeże mnie tak dobrze, że nawet włos z głowy mi nie spadnie bez woli Ojca niebiańskiego, co więcej - wszystko musi służyć mojemu dobru. Dlatego - przez Ducha Świętego - daje mi On pewność życia wiecznego i pozwala, abym od tej chwili z całego serca pragnął żyć dla Niego.

Pytanie 2: Z czego powinieneś zdawać sobie sprawę, aby żyć i umierać w taki sposób pocieszony?

Z trzech prawd: po pierwsze - z ogromu własnego grzechu i niedoli; po drugie - ze sposobu, w jaki zostałem z nich wyzwolony; i po trzecie - z wdzięczności, jaką winien jestem Bogu za to wyzwolenie.
https://www.cprf.co.uk/languages/heidelberg_polish.htm

Być może Wasze odczucia dotyczące Waszej wiary są analogicznego do moich.
Ciekawy jestem czy odnajdujecie się w tym obrazie?
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 11:59 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 7 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Andy72 » 2023-10-29, 11:39

Bez sensu jest ustawianie "potrzeb" według hierarchii. I to że potrzeby niższe są ważniejsze niż wyższe.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Andej » 2023-10-29, 11:56

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 11:38 Walcząc z grzechem nie stoję na krawędzi przepaści piekła, bojąc się czy aby nie spadnę w dół i nie zginę.
No to ja mam gorzej, co nie znaczy, że nie lepiej.
Nie mam niestety możliwości wywarcia presji na Boga, ani wymuszenia na Nim mojego zbawienia. Dlatego stojąc na krawędzi przepaści wolę ostrożnie od niej odejść. Nie ryzykować, że postawię nieuważny krok i spadnę. Bo nie wiem, jaka jest decyzja Boga wobec mnie. Wierzę, że mnie przyjmie. Ale to wiara. Nie jestem w stanie wymusić tego na nim. Nie jestem w stanie uczynić nic, co By go do tego przymusiło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-29, 18:49

Jezus trener personalny.Jak to ma działać?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 18:59

Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-29, 18:49 Jezus trener personalny.Jak to ma działać?
A czy Ty potrzebujesz rozwoju w swoim życiu chrześcijanskim?

Chrystus jest tym, Który jest naszym Nauczycielem czyli Trenerem Personalnym.
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 19:03 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-29, 19:03

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 18:59
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-29, 18:49 Jezus trener personalny.Jak to ma działać?
A czy Ty potrzebujesz rozwoju w swoim życiu chrześcijanskim?
Pytam o praktykę...

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania abi do Pablito

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 19:15

Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-29, 19:03
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-29, 18:59
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-29, 18:49 Jezus trener personalny.Jak to ma działać?
A czy Ty potrzebujesz rozwoju w swoim życiu chrześcijanskim?
Pytam o praktykę...
Czytanie Biblii - zapoznanie z ideą treningu Trenera
Praktyka życia - realizacja poleceń Trenera
Naśladowanie Trenera
Modlitwa - rozmowa i spędzanie czasu z Trenerem
Spotykanie się z innymi trenującymi z Trenerem
Zachęcanie innych do Treningu
Itd
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 19:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 5 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ