Studia

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Studia

Post autor: Anonimowy_2 » 2023-10-05, 12:10

Szczęść Boże , przepraszam że piszę tutaj ale nie mam gdzie i komu się wyżalić i spytać o radę. Mianowicie nie dawno zaczął się rok akademicki a w raz z nim moja przygoda ze studiowaniem i niestety narazie mam same złe odczucia. Jestem od domu 400 km i nie mam znajomych czuje się samotnie przez cały okres liceum miałem paczkę kolegów i się razem trzymałem z nimi obecnie przychodzę do pokoju i nie mam nikogo tone w myślach. Mam ochotę rzucić studia lub przepisać się na zaoczne bliżej domu. Czy macie może dla mnie jakieś rady lub może ktoś z was był w podobnej sytuacji. Proszę o pomoc.

Six
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 13 wrz 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Studia

Post autor: Six » 2023-10-05, 12:13

Cześć. Może spróbuj poznać osoby ze studiów? Z ćwiczeń, laborek itd. Szkoda byłoby rzucać studia z takiego powodu

Dodano po 3 minutach 11 sekundach:
A, jeszcze bardzo fajną opcją są duszpasterstwa akademickie :)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Studia

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-05, 12:30

Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Szczęść Boże , przepraszam że piszę tutaj ale nie mam gdzie i komu się wyżalić i spytać o radę. Mianowicie nie dawno zaczął się rok akademicki a w raz z nim moja przygoda ze studiowaniem i niestety narazie mam same złe odczucia. Jestem od domu 400 km i nie mam znajomych czuje się samotnie przez cały okres liceum miałem paczkę kolegów i się razem trzymałem z nimi obecnie przychodzę do pokoju i nie mam nikogo tone w myślach. Mam ochotę rzucić studia lub przepisać się na zaoczne bliżej domu. Czy macie może dla mnie jakieś rady lub może ktoś z was był w podobnej sytuacji. Proszę o pomoc.
To normalne zjawisko. Myślę, że każdy z nas to przezywał.
Znajomości z Liceum kończą się / osłabiają się wraz z pójściem na studia.
Taka już jest kolej rzeczy.

Jeśli wiara jest istotna w Twoim życiu - polecam również poszukanie grupy, która będzie tożsama z wyznawanymi przez Ciebie duchowymi wartościami. Na przykład Duszpasterstwo Akademickie.
I potraktuj swoją przeprowadzkę jako szansę. Szansę na poznanie nowych ludzi. Szansę na rozwój naukowy.

Wszyscy jesteśmy podróżnikami w tym świecie.
:-bd
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Strzelec91
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2023
Lokalizacja: Pleszew
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 33 times

Re: Studia

Post autor: Strzelec91 » 2023-10-05, 13:52

Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Szczęść Boże , przepraszam że piszę tutaj ale nie mam gdzie i komu się wyżalić i spytać o radę. Mianowicie nie dawno zaczął się rok akademicki a w raz z nim moja przygoda ze studiowaniem i niestety narazie mam same złe odczucia. Jestem od domu 400 km i nie mam znajomych czuje się samotnie przez cały okres liceum miałem paczkę kolegów i się razem trzymałem z nimi obecnie przychodzę do pokoju i nie mam nikogo tone w myślach. Mam ochotę rzucić studia lub przepisać się na zaoczne bliżej domu. Czy macie może dla mnie jakieś rady lub może ktoś z was był w podobnej sytuacji. Proszę o pomoc.
Hej :) Rozumiem Cię stary ! To co czujesz jest naturalne. Duża odległość, zmiana środowiska, nowi ludzie i miejsca ... Wszystkie te bodźce naraz zgromadzone mogą przytłoczyć ! Takie są te pierwsze dni i nawet tygodnie. Hmm, myślę że na chwilę obecną najlepszym co możesz zrobić jest po pierwsze przeczekać ten okres, wszak są to dopiero pierwsze dni Twojego nowego etapu życia. Myślę że uczucia które przeżywasz są nieobce także innym osobom, z którymi będzie Ci dane studiować. Nawet jeśli po nich tego nie widać, to mogą oni "zakładać maskę". Moja rada jest taka: na razie nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji i daj sobie czas powiedzmy do końca pierwszego semestru. Jeśli przez ten czas nie poczujesz się zaaklimatyzowany, to pomysł że studiami zaocznymi jest jak najbardziej "w dechę". Tym bardziej, że doskonale Cię rozumiem - ja także nie wyobrażam sobie mieszkania gdzieś setki km od rodzinnych stron. Udało mi się wprawdzie 2.5 roku pomieszkiwać w mieście oddalonym (tylko) o 90 km, ale praktycznie każdy weekend był spędzany w domu. A i ta decyzja (o podjęciu studiów w Poznaniu) wymagała 3 lat czasu (wcześniej nie byłem gotowy). A co to 90 w porównaniu z 400. Dlatego szacun stary, bo jednak ten krok pierwszy postawiłeś. A wracając do porady ... daj sobie te 3-4 miechy na oswojenie. Jeśli po tym czasie się nie odnajdziesz, wnioskuję o zaoczne i wracaj do siebie :) Nie martw się- to tylko się wydaje dużo, a zleci szybciutko :D A najważniejszy jest komfort psychiczny i dobre samopoczucie :) Uważam że nie warto się męczyć na siłę, i ta myśl niech Ci towarzyszy. A kto wie, może w międzyczasie poznasz fajnych ludzi? Jeśli w miejscu Twojego obecnego pobytu działa np. duszpasterstwo akademickie to też możesz się tym zainteresować. Piona Bracie, 3maj się :D

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Studia

Post autor: Morkej » 2023-10-05, 14:45

Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Jestem od domu 400 km i nie mam znajomych czuje się samotnie
Na pewno nie Ty jeden jako świeży student masz takie poczucie. Wiele osób na Twojej uczelni pewnie zmaga się z podobną sytuacją - nowe miasto, nowe otoczenie, nowi ludzie itd.
Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Mam ochotę rzucić studia lub przepisać się na zaoczne bliżej domu.
Czy to najlepszy powód, aby rzucić studia? Zupełnie nie. Czy zmienić uczelnie na bliższą domu? No to już lepiej, ale i tak chyba ważniejszą kwestią jest to, czy obecna uczelnia dajcie Ci dobrą przestrzeń do tego, aby się uczyć. Jeśli ta bliżej domu miałaby dawać gorsze warunki, to odpowiedź jest raczej oczywista - zostań na tej, gdzie jesteś.
Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Czy macie może dla mnie jakieś rady lub może ktoś z was był w podobnej sytuacji.

Wyjść do jakiegoś duszpasterstwa akademickiego, zorientować się, jak wyglądają koła naukowe. Zorientuj się też, czy jest jakaś grupa internetowa, gdzie piszą ze sobą studenci z Twojej uczelni. Możesz łatwo dowiedzieć i załapać się na jakieś spotkania integracyjne, wspólne wyjścia itd.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: Studia

Post autor: Anonimowy_2 » 2023-10-05, 18:05

Niestety integrację były w wakacje gdy ja pracowałem. Myślałem żeby zapisać się na jakieś koło sportowe bo sport lubie. I z kołem duszpasterskim to też dobry pomysł. Dziękuję wam bracia i siostry za dobre słowo i pomoc

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
[ (o podjęciu studiów w Poznaniu)
Masz może jakieś fajne miejsca do polecenia w Poznaniu bo tak się składa że też tu studiuję.

Awatar użytkownika
Strzelec91
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2023
Lokalizacja: Pleszew
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 33 times

Re: Studia

Post autor: Strzelec91 » 2023-10-10, 04:37

Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 18:08 Niestety integrację były w wakacje gdy ja pracowałem. Myślałem żeby zapisać się na jakieś koło sportowe bo sport lubie. I z kołem duszpasterskim to też dobry pomysł. Dziękuję wam bracia i siostry za dobre słowo i pomoc

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
[ (o podjęciu studiów w Poznaniu)
Masz może jakieś fajne miejsca do polecenia w Poznaniu bo tak się składa że też tu studiuję.
Ja miałem okazję uczestniczyć we mszy dla duszpasterstwa akademickiego, na ulicy Kościuszki 99 :) Było fajnie, może Ci się spodobać, bo to Dominikanie tam działają, plus gwarancja intelektualnych klimatów :D Poza moim osobistym, pozytywnym odczuciem, wrażenie to podziela najwyraźniej sporo innych osób, o czym świadczy masa pochlebnych opinii w internecie. Wystarczy w mapach Google kliknąć na ten czerwony "balonik" i wyświetlą się :)
Ostatnio zmieniony 2023-10-10, 04:41 przez Strzelec91, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15018
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Studia

Post autor: Dezerter » 2023-10-10, 21:23

Dominikanów z Poznania polecam, Poznań jest pełen studentów, więc do dzieła i poznawania nowych znajomych
duszpasterstwo akademickie to oczywisty wybór, ale mas inne
charyzmatycy z wspólnoty Jerozolima
jest mocna grupa medytacji chrześcijańskiej
jest wydział teologiczny, na którym na pewno wiele się dzieje i wiele organizują spotkań
... jak ja ci zazdroszczę...
Poznań to dobre miejsce na spędzenie studiów
... no i masz nas :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Studia

Post autor: AdamS. » 2023-10-12, 10:34

Anonimowy_2 pisze: 2023-10-05, 12:10 Czy macie może dla mnie jakieś rady lub może ktoś z was był w podobnej sytuacji. Proszę o pomoc.
Byłem w podobnej sytuacji już wcześniej, gdy wybrałem szkołę średnią z internatem daleko od domu. Środowisko było mi tak bardzo obce, do bólu pragmatyczne, że miałem wtedy najczarniejsze myśli. Poszedłem wtedy porozmawiać z miejscowym księdzem i to nagle było jak głęboki oddech powietrza po długim okresie bezdechu. Potem katecheza stała się dla mnie rodzajem "odtrutki" - no i wreszcie nawiązanie bliższych relacji z osobami, które miały podobną wrażliwość do mojej, podobny sposób myślenia.

Na studiach sytuacja powinna być nieco łatwiejsza, bo nic Cię nie ogranicza (w internacie musiałem się starać o przepustkę, żeby wyjść poza mury). Możesz poszukać Duszpasterstwa Akademickiego lub jakiegoś klubu PTTK ze wspólnymi wyjazdami. Na studiach to właśnie wyjazdy górskie na weekendy, a także spotkania w Duszpasterstwie, były dla mnie tym początkiem wspaniałych relacji, które przetrwały do dzisiaj.

Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: Studia

Post autor: Anonimowy_2 » 2023-10-12, 18:37

Dziękuję bardzo za porady, myślę że poszukam duszpasterstw. Chciałbym spytać czemu dezerter uważasz że Poznań to dobry wybór na studia?

Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: Studia

Post autor: Anonimowy_2 » 2024-01-20, 21:04

Szczęść Boże chciałbym się poradzić. Czy warto jechać na studiach na pogram Erasmus+? Może ktoś z was był na takim wyjeździe i mógłby opowiedzieć

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Studia

Post autor: Andej » 2024-01-20, 22:19

Sądzę, że warto. Jeśli masz silne poczucie wyższych wartości. Generalnie, to balanga. Ale można podszlifować język. Można poznać zupełnie inne metody nauczania. To są jakieś wartości. Jeden z moich synów był w Hiszpanii i USA. Nie zaszkodziło mu. Nabrał pewności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Studia

Post autor: Adam01 » 2024-01-20, 23:07

Z Erasmusa wybierz mądrze, to co Cię rozwinie i da popłatność.
Sam byłem w Twojej sytuacji. Z tym, że ja lubiłem walczyć i to było dla mnie wyzwaniem. Im trudniej tym większe wyzwanie.
Lubiłem patrzeć w twarze ludzi. Odkrywać kim są. W ich oczy, jaką mają duszę, którą podobno widać w oczach.
Tak jak mi powiedziano zgodnie z prawdą powiem i Tobie.
Przed Tobą są najpiękniejsze lata życia. Piękniejszych już pewnie nie będzie.
Zdobądź najlepszych i najwięcej przyjaciół jak możesz.
Oni potem staną się gdzieś prezesami, dyrektorami, może ministrami i będą Twoim majątkiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Studia

Post autor: Andej » 2024-01-21, 08:58

Jest w sieci dużo memów dotyczących Erasmusa. Wiele w nich prawdy, choć ujętej jednostronnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anonimowy_2
Bywalec
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: 18 kwie 2021
Been thanked: 1 time

Re: Studia

Post autor: Anonimowy_2 » 2024-01-21, 15:12

Dziękuje bardzo za rady

ODPOWIEDZ