Sakramenty Święte

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Anna0901
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2023

Sakramenty Święte

Post autor: Anna0901 » 2023-10-08, 00:59

Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus.
Na 3 miesiące przed naszym ślubem poszłam do spowiedzi, były to Święta Wielkanocne. Wyznałam na spowiedzi że zamieszkałam z chłopakiem... nie dostałam rozgrzeszenia. Kapłan postawił mi warunek, że musimy złożyć taką przysięgę w kościele z księdzem, że będziemy żyć w czystości do ślubu. Zgodziłam się na to, choć tego nie zrobiliśmy. Ale przez te 3 miesiące do ślubu, postanowiliśmy żyć w czystości, i tak było. Chciałam aby poprawić swoje postępowanie i zacząć żyć zgodnie z nauką Chrystusa. Przed samym ślubem ponownie poszłam do spowiedzi, wyznałam ponownie że mieszkam z narzeczonym, rozgrzeszenie dostałam. Dręczy mnie jednak to, że nie wypełniliśmy tego warunku aby przysiąc przed Bogiem kapłanem w kosciele że będziemy żyć w czystości do ślubu, tylko wypełniliśmy to tak po prostu sami, ale bez tej przysięgi.....Dopowiem jeszcze to, że Pan Bóg bardzo dopomaga nam w naszym życiu. Dostrzegam to na każdym kroku, i jestem za to bardzo wdzięczna. Pan Bóg jest Niesamowity !!!!!
Ostatnio zmieniony 2023-10-08, 00:59 przez Anna0901, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1428
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 794 times

Re: Sakramenty Święte

Post autor: AdamS. » 2023-10-08, 08:13

Anna0901 pisze: 2023-10-08, 00:59 Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus.
Na 3 miesiące przed naszym ślubem poszłam do spowiedzi, były to Święta Wielkanocne. Wyznałam na spowiedzi że zamieszkałam z chłopakiem... nie dostałam rozgrzeszenia. Kapłan postawił mi warunek, że musimy złożyć taką przysięgę w kościele z księdzem, że będziemy żyć w czystości do ślubu. Zgodziłam się na to, choć tego nie zrobiliśmy. Ale przez te 3 miesiące do ślubu, postanowiliśmy żyć w czystości, i tak było. Chciałam aby poprawić swoje postępowanie i zacząć żyć zgodnie z nauką Chrystusa. Przed samym ślubem ponownie poszłam do spowiedzi, wyznałam ponownie że mieszkam z narzeczonym, rozgrzeszenie dostałam. Dręczy mnie jednak to, że nie wypełniliśmy tego warunku aby przysiąc przed Bogiem kapłanem w kosciele że będziemy żyć w czystości do ślubu, tylko wypełniliśmy to tak po prostu sami, ale bez tej przysięgi.....Dopowiem jeszcze to, że Pan Bóg bardzo dopomaga nam w naszym życiu. Dostrzegam to na każdym kroku, i jestem za to bardzo wdzięczna. Pan Bóg jest Niesamowity !!!!!
Bardzo się dziwię, bo nikt nie może wymusić na drugiej osobie przysięgi - nawet spowiednik (może to było wyrażone w innych słowach?). Oczywiście spowiedź musi stawiać pewne warunki, w tym również deklarację czystości do ślubu - i na ile ona będzie szczera, na tyle sama spowiedź będzie ważna. Wasze postanowienie musiało być szczere, skoro wytrwaliście w nim przez trzy miesiące. Myślę, że spowiednikowi chodziło właśnie o taką szczerą deklarację, a nie o formalne przysięganie (nawet jeśli użył samego słowa "przysięga") - chodzi o Waszą wolę, nie o jakiś formalizm, a przecież tą wolę czystości wdrożyliście w swoje życie, więc nie dopatrywałbym się tu grzechu. Oczywiście to tylko mój osobisty punkt widzenia. Można tę sytuację przedstawić w spowiedzi (najlepiej u innego spowiednika) - jestem przekonany, że będzie miał podobne podejście do tej sprawy. Życzę Wam wiele radości i zbudowania ze wspólnego życia małżeńskiego!

Anna0901
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2023

Re: Sakramenty Święte

Post autor: Anna0901 » 2023-10-08, 20:04

Powiem szczerze, że tak mnie to poruszyło, że odeszłam od konfesjonału i po prostu nic nie pamiętałam, ale wiedzialam ze na pewno chce poprawy, że chce wytrwać w czystości do ślubu. Tak też zrobiliśmy. Kiedyś myślałam, że to że wzięliśmy ślub to anulowało mój brak rozgrzeszenia, jesteśmy 5 lat pi ślubie, mamy wspaniałych zdrowych dzieci, a teraz po prostu mam jakieś wyrzuty sumienia, że na spowiedzi przedślubnej nie powiedziałam że nie dostalam wcześniej rozgrzeszenia....

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Sakramenty Święte

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-09, 09:14

powiedz po prostu na spowiedzi następnej to co tu opisałaś, wg mnie nie masz się czym zadręczać, ale jak to usłyszysz na spowiedzi to na pewno będzie lepsze niż opinia kogoś z internetu :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Brak rozgrzeszenia...

Post autor: sądzony » 2023-10-09, 10:18

Anna0901 pisze: 2023-10-09, 10:12 Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus.
Na 3 miesiące przed naszym ślubem poszłam do spowiedzi, były to Święta Wielkanocne. Wyznałam na spowiedzi że zamieszkałam z chłopakiem... nie dostałam rozgrzeszenia. Kapłan postawił mi warunek, że musimy złożyć taką przysięgę w kościele z księdzem, że będziemy żyć w czystości do ślubu. Zgodziłam się na to, choć tego nie zrobiliśmy. Ale przez te 3 miesiące do ślubu, postanowiliśmy żyć w czystości, i tak było. Chciałam aby poprawić swoje postępowanie i zacząć żyć zgodnie z nauką Chrystusa. Przed samym ślubem ponownie poszłam do spowiedzi, wyznałam ponownie że mieszkam z narzeczonym, rozgrzeszenie dostałam. Dręczy mnie jednak to, że nie wypełniliśmy tego warunku aby przysiąc przed Bogiem kapłanem w kosciele że będziemy żyć w czystości do ślubu, tylko wypełniliśmy to tak po prostu sami, ale bez tej przysięgi.....Dopowiem jeszcze to, że Pan Bóg bardzo dopomaga nam w naszym życiu. Dostrzegam to na każdym kroku, i jestem za to bardzo wdzięczna. Pan Bóg jest Niesamowity !!!!!
Miałem identycznie. Także nikomu nie składałem żadnej przysięgi, a wraz z żoną zachowaliśmy czystość.
Nie widzę tutaj niczego nietaktownego, a już z pewnością grzesznego.

Pozdrawiam
w duchu i miłości
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Anna0901
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 8 paź 2023

Re: Sakramenty Święte

Post autor: Anna0901 » 2023-10-09, 10:47

Powiem szczerze, że tak mnie to poruszyło, że odeszłam od konfesjonału i po prostu nic nie pamiętałam, ale wiedzialam ze na pewno chce poprawy, że chce wytrwać w czystości do ślubu. Tak też zrobiliśmy. Kiedyś myślałam, że to że wzięliśmy ślub to anulowało mój brak rozgrzeszenia, jesteśmy 5 lat po ślubie, mamy wspaniałych zdrowych dzieci, a teraz po prostu mam jakieś wyrzuty sumienia, że na spowiedzi przedślubnej nie powiedziałam że nie dostalam wcześniej rozgrzeszenia.....przyjęłam też w czasie Wielkanocy Komunię Świętą, ale myślę że jeśli zachowaliśmy czystość do ślubu to nie była to Komunia Świętokradzka.....po prostu miałam ogromne pragnienie przyjąć Pana Jezusa do swojego serca, serca które bardzo pragnęło poprawy i wytrzymania te 3 miesiące w czystości.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15098
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4246 times
Been thanked: 2975 times
Kontakt:

Re: Sakramenty Święte

Post autor: Dezerter » 2023-10-09, 22:14

Aniu wszystko jest ok, zrób tak jak doradził Tek dla formalności i spokojnego sumienia na przyszłość
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ