Modlitwa na leżąco

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-08, 20:58

Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Strzelec91
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2023
Lokalizacja: Pleszew
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 33 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Strzelec91 » 2023-10-08, 21:36

Hejo :) Niee, nie jest ale kiedyś też się nad tym zastanawiałem :) Na szczęście dziś już wiem, że modlić można się np. siedząc w autobusie lub jedząc drugie śniadanie w pracy. Jedynie rano i wieczorem, odmawiając pacierz, staram się i praktycznie zawsze robię to na klęczkach, tylko gdy jestem niezwykle "zmordowany" pozwalam sobie na "modlitwę na leżąco" (przy czym są to sytuacje naprawdę rzadkie). Ale jednocześnie, w swoim sumieniu, uważam, że nagminna taka praktyka, czyniona z wygody, może być grzechem (nie dotyczy osób starszych, nie mających sił do tej pozycji lub chorych, którym choroba to utrudnia lub uniemożliwia). Czasem kusiło mnie bowiem, aby odmówić pacierz na leżąco, wynikało to ze zwykłego lenistwa - wówczas uważam że byłby to grzech. Od kiedy jednak wiem, że modlitwa to nie tylko oficjalne formuły, np. zapisane w katechizmie, ale również i sama rozmowa z Bogiem - wiem, że taka modlitwa jest również tak samo ważna i miła Bogu :)
Ostatnio zmieniony 2023-10-08, 21:41 przez Strzelec91, łącznie zmieniany 6 razy.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-08, 23:04

Strzelec91 pisze: 2023-10-08, 21:36 Hejo :) Niee, nie jest ale kiedyś też się nad tym zastanawiałem :) Na szczęście dziś już wiem, że modlić można się np. siedząc w autobusie lub jedząc drugie śniadanie w pracy. Jedynie rano i wieczorem, odmawiając pacierz, staram się i praktycznie zawsze robię to na klęczkach, tylko gdy jestem niezwykle "zmordowany" pozwalam sobie na "modlitwę na leżąco" (przy czym są to sytuacje naprawdę rzadkie). Ale jednocześnie, w swoim sumieniu, uważam, że nagminna taka praktyka, czyniona z wygody, może być grzechem (nie dotyczy osób starszych, nie mających sił do tej pozycji lub chorych, którym choroba to utrudnia lub uniemożliwia). Czasem kusiło mnie bowiem, aby odmówić pacierz na leżąco, wynikało to ze zwykłego lenistwa - wówczas uważam że byłby to grzech. Od kiedy jednak wiem, że modlitwa to nie tylko oficjalne formuły, np. zapisane w katechizmie, ale również i sama rozmowa z Bogiem - wiem, że taka modlitwa jest również tak samo ważna i miła Bogu :)
Rozumiem. Nie no, ja gotowe modlitwy czyli np. Wierzę, Zdrowaś Maryjo, Ojcze Nasz itp. zawsze odmawiam na klęczkach. Pytałem się o taką „rozmowę z Bogiem”, czy jak będę z Nim rozmawiał na leżąco czy to dobrze.

Awatar użytkownika
Strzelec91
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 lut 2023
Lokalizacja: Pleszew
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 33 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Strzelec91 » 2023-10-08, 23:22

Na luzie. Taka forma mdlitwy będącej rozmową może być dokonywana w każdej sytuacji, np. relaksując się, odpoczywając, choćby jeżdżąc rowerem lub pływając (nieraz tak robiłem). Tak więc zero spiny, jest to jak najbardziej dopuszczalne :) Bóg to nasz Tata. Samo to że masz takie rozterki oznacza że Go szanujesz, bo nie chcesz i boisz się Go urazić. Głowa do góry i mam nadzieję że Ci pomogłem!!!
Ostatnio zmieniony 2023-10-08, 23:25 przez Strzelec91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Susanna » 2023-10-09, 07:03

wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Chyba nie ma w tym nic złego, sama leżąc już wieczorem dziękuję za każdy dzień i proszę o spokojną noc.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: sądzony » 2023-10-09, 07:40

Ja modlę się na leżąco, w trakcie spaceru, w trakcie jazdy samochodem, na ławeczce karmelitańskiej, twarzą do dołu, twarzą do góry, w kierunku mekki i w przeciwnym. Nie wiem czy pozycja, prócz tego by była godna, ma znaczenie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-09, 23:10

:ymblushing:
Susanna pisze: 2023-10-09, 07:03
wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Chyba nie ma w tym nic złego, sama leżąc już wieczorem dziękuję za każdy dzień i proszę o spokojną noc.
Ja też tak dziękowałem, przepraszałem za grzechy i prosiłem o łaski tylko ze na klęczkach.

Dodano po 1 minucie 9 sekundach:
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
W sumie ja też staram się myśleć o Bogu w codziennych sytuacjach, teraz akurat miałem zapytanie na temat modlitwy na leżąco.
Niech Pan Bóg będzie z wami.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5406
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: abi » 2023-10-10, 14:39

ja tak odmawiam dziesiątkę
minus ten że czasem zasnę w połowie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-10, 15:08

Ja tak słucham Biblii przed snem. I często zasypiam.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-10, 15:31

Jak krzyzem to nawet wskazane :)

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: JaPa » 2023-10-10, 15:58

Gdzie napisano, że tylko na klęcząco?

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-10, 22:25

JaPa pisze: 2023-10-10, 15:58 Gdzie napisano, że tylko na klęcząco?
Ogólnie postawa klęcząca jest uznawana za szanującą Boga. Dlatego też codzienne modlitwy (Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga itp.) odmawiam na klęczkach.
Jedynie takie luźne rozmowy z Bogiem na leżąco lub na siedząco.

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-10, 15:31 Jak krzyzem to nawet wskazane :)
A w sumie zapytam - czy takie modlitwy „gotowe”, takie jak np. „Ojcze Nasz, Wierzę w Boga itp.” można odprawiać leżąc krzyżem?
Pytam z ciekawości bo modlitwa na klęczkach pasuje mi - mogę skupić się na Bogu i na niczym innym.

Dodano po 3 minutach 28 sekundach:
abi pisze: 2023-10-10, 14:39 ja tak odmawiam dziesiątkę
minus ten że czasem zasnę w połowie
W sumie to prawda, że postawa klęcząca przynajmniej mi pomaga w skupieniu na modlitwie. Ja pytałem się myśląc bardziej o takiej luźnej rozmowie z Bogiem a nie różańca, czy innych modlitw gotowych, takich jak „Ojcze Nasz”

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: sądzony » 2023-10-11, 07:54

Wiem, że to jedynie film, ale w serialu "The Chosen" Jezus także modli się wieczorem na leżąco :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: AdamS. » 2023-10-11, 09:32

wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Często tak się modlę. Oczywiście skupienie na modlitwie jest istotne, dlatego w modlitwach podejmowanych wspólnie i rytualnie przyjmujemy postawę stojącą lub klęczącą. Jednak ona nie jest konieczna w modlitwach prywatnych. Przed snem zwykliśmy się modlić z Żoną po prostu siadając skrzyżnie na swym łóżku, bo to pozwala nam na lepsze skupienie niż w pozycji klęczącej - zwłaszcza przy dłuższym czytaniu Pisma. Owszem, nasza zewnętrzna postawa wyraża szacunek, ale to my nadajemy każdemu gestowi stosowny ładunek atencji.

recki
Bywalec
Bywalec
Posty: 195
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 124 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: recki » 2023-10-19, 23:52

wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Tak jak wyjaśnili Ci przedmówcy, nie jest to żadnym problemem. Nawet jak byś szedł spać i mówił Ojcze Nasz zasypiając - to Pan Bóg nie ma nic przeciwko takiej modlitwie, nie jest ona w żaden sposób gorsza od tej na klęcząco. Możesz modlić się gdziekolwiek w każdej postawie (oczywiście, gdybyś był w kościele - zachowujemy wspólną dla wszystkich postawę, np. stoimy gdy słuchamy Ewangelii, ale indywidualnie to nie ma takiego znaczenia).
A w sumie zapytam - czy takie modlitwy „gotowe”, takie jak np. „Ojcze Nasz, Wierzę w Boga itp.” można odprawiać leżąc krzyżem?
Nie przesadzaj z takimi eksperymentami, bo wpadniesz w jakiś całkiem niepotrzebny rytualizm. Zwłaszcza jeśli jesteś na początku drogi swojej wiary. Na siedząco - jest OK, na klęcząco - tak samo OK. Jeśli Ci to pasuje, to zupełnie wystarczy i nie trzeba do tego więcej dodawać. A zasypiając możesz leżeć i też się modlić. Do Pana Boga przychodzimy jak dziecko do Taty - wdrapujemy się Jemu na kolana i przytulamy do serca, mówimy do Boga jak do najbardziej kochającego Ojca.

ODPOWIEDZ