Modlitwa na leżąco

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-20, 22:13

recki pisze: 2023-10-19, 23:52
wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Tak jak wyjaśnili Ci przedmówcy, nie jest to żadnym problemem. Nawet jak byś szedł spać i mówił Ojcze Nasz zasypiając - to Pan Bóg nie ma nic przeciwko takiej modlitwie, nie jest ona w żaden sposób gorsza od tej na klęcząco. Możesz modlić się gdziekolwiek w każdej postawie (oczywiście, gdybyś był w kościele - zachowujemy wspólną dla wszystkich postawę, np. stoimy gdy słuchamy Ewangelii, ale indywidualnie to nie ma takiego znaczenia).
A w sumie zapytam - czy takie modlitwy „gotowe”, takie jak np. „Ojcze Nasz, Wierzę w Boga itp.” można odprawiać leżąc krzyżem?
Nie przesadzaj z takimi eksperymentami, bo wpadniesz w jakiś całkiem niepotrzebny rytualizm. Zwłaszcza jeśli jesteś na początku drogi swojej wiary. Na siedząco - jest OK, na klęcząco - tak samo OK. Jeśli Ci to pasuje, to zupełnie wystarczy i nie trzeba do tego więcej dodawać. A zasypiając możesz leżeć i też się modlić. Do Pana Boga przychodzimy jak dziecko do Taty - wdrapujemy się Jemu na kolana i przytulamy do serca, mówimy do Boga jak do najbardziej kochającego Ojca.
Tak, teraz już rozumiem, że prywatna modlitwa na leżąco nie jest problemem. Zresztą obecnie codziennie modlę się
na siedząco i myślę o Bogu próbując usnąć.
Nie no, nawet nie modliłem się leżąc krzyżem. Wolę na siedząco lub klęcząco.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-20, 23:56

Napisze tak.
Pierwszy raz jak.padasz krzyżem to wrażenie jest niesamowite. Z tego co kojarzę każdy ma indywidualnie.
Ja swojego nie zapomnę. ☺

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: faraon » 2023-10-21, 03:14

Jesli ktos rzeczywiscie zrozumial wiare i Milosierdzie Boga, to modlitwa lezac krzyzem pod krzyzem jest jak najbardziej odpowiednia.
Nie chodzi o samo lezenie krzyzem, tylko o rozumienie tego dlaczego i po co.
A co do modlitwy na lezaco, to jesi jest kontynuacja wczesniejszej modlitwy, czy to na kleczaco, czy lezac krzyzem, to sama pozycja nie zmienia postawy, ani sensu modlitwy, po prostu czlowiek w ciele, nie jest w stanie trwac zbyt dlugo w pozycji kleczacej czy lezac krzyzem, zwlaszcza jak jest zmeczony po calym dniu i po prostu zasypia.

Kiedys taka modlitwe o dobra spowiedz kontynuowalem lezac w lozku zalujac za grzechy, a skutek byl taki ze zostalem za rece podniesiony do pionu, nie dotykajac lozka. Nie bylo to poprawieniem mojej postawy, tylko wrecz wybaczeniem. Fizycznym pokazaniem mi ze modlitwa i zal za grzechy dzialaja cuda, jak powiedzenie "wstan, wez swoje loze i idz".
A tak w ogole, to modlitwa wcale nie musi byc ani na kleczaco, ani lezac krzyzem, ani na lezaco, po prostu zyciem mozna i trzeba sie modlic.
Ostatnio zmieniony 2023-10-21, 03:36 przez faraon, łącznie zmieniany 5 razy.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: wierzacy » 2023-10-21, 21:47

recki pisze: 2023-10-19, 23:52
wierzacy pisze: 2023-10-08, 20:58 Witam.
Mam pytanie, czy modlitwa, a właściwie to rozmowa z Bogiem (podziękowanie za błogosławieństwa, przeproszenie za grzechy i prośba o łaski) na leżąco (będąc skupionym na rozmowie) to grzech? Czy w ten sposób nie okazuję wystarczającego szacunku do Stwórcy?
Proszę o odpowiedź.
Tak jak wyjaśnili Ci przedmówcy, nie jest to żadnym problemem. Nawet jak byś szedł spać i mówił Ojcze Nasz zasypiając - to Pan Bóg nie ma nic przeciwko takiej modlitwie, nie jest ona w żaden sposób gorsza od tej na klęcząco. Możesz modlić się gdziekolwiek w każdej postawie (oczywiście, gdybyś był w kościele - zachowujemy wspólną dla wszystkich postawę, np. stoimy gdy słuchamy Ewangelii, ale indywidualnie to nie ma takiego znaczenia).
A w sumie zapytam - czy takie modlitwy „gotowe”, takie jak np. „Ojcze Nasz, Wierzę w Boga itp.” można odprawiać leżąc krzyżem?
Nie przesadzaj z takimi eksperymentami, bo wpadniesz w jakiś całkiem niepotrzebny rytualizm. Zwłaszcza jeśli jesteś na początku drogi swojej wiary. Na siedząco - jest OK, na klęcząco - tak samo OK. Jeśli Ci to pasuje, to zupełnie wystarczy i nie trzeba do tego więcej dodawać. A zasypiając możesz leżeć i też się modlić. Do Pana Boga przychodzimy jak dziecko do Taty - wdrapujemy się Jemu na kolana i przytulamy do serca, mówimy do Boga jak do najbardziej kochającego Ojca.
Dzięki za odpowiedź. Teraz już wiem, że pozycja w modlitwie nie ma znaczenia, codziennie modlę się w pozycji siedzącej i klęczącej.
Nie no, jeszcze nie modliłem się w takiej pozycji, zapytałem w sumie tak z ciekawości. Tak jak pisałem powyżej, modlę się na siedząco i na klęcząco. Zasypiając myślę o Bogu.

Dodano po 48 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-20, 23:56 Napisze tak.
Pierwszy raz jak.padasz krzyżem to wrażenie jest niesamowite. Z tego co kojarzę każdy ma indywidualnie.
Ja swojego nie zapomnę. ☺
Ja w sumie jeszcze nie modliłem się krzyżem.
Pewnie z czasem zobaczę jak to jest :)

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: JaPa » 2024-02-11, 09:23

Pozycja nie ważna, ważna postawa duchową.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: sądzony » 2024-02-11, 12:21

JaPa pisze: 2024-02-11, 09:23 Pozycja nie ważna, ważna postawa duchową.
Codziennie rano i wieczorem modlę się na leżąco.
A co Twoim zdaniem oznacza "postawa duchowa" i jaka winna być, by modlitwa była "najpełniejsza"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Andej » 2024-02-11, 13:04

Sądzę, że można sądzić, iż jest to skupienie się na ty, do kogo modlitwa skierowana. Najlepiej, gdy uda się wyłączyć zmysły rejestrujące to, co dzieje się w otoczeniu. Jak tez natrętne myśli. W każdym bądź razie, tak sądzę, bez obiektywnego osądzania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: konserwa » 2024-02-11, 15:28

Trudno w wielu wypadkach modlic sie na stojaco czy na kleczaco - zolnierze pod ostrzalem czesto modla sie o ocalenie na lezaco ... a maja inny wybor w danym momencie?

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: JaPa » 2024-03-10, 21:31

sądzony pisze: 2024-02-11, 12:21 A co Twoim zdaniem oznacza "postawa duchowa" i jaka winna być, by modlitwa była "najpełniejsza"?
Pełna skupienia, gotowości do spełniania woliBoga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Modlitwa na leżąco

Post autor: Dezerter » 2024-03-11, 22:50

JaPa pisze: 2024-03-10, 21:31
sądzony pisze: 2024-02-11, 12:21 A co Twoim zdaniem oznacza "postawa duchowa" i jaka winna być, by modlitwa była "najpełniejsza"?
Pełna skupienia, gotowości do spełniania woli Boga.
Krótko i bardzo trafnie
Ja też modlę się na leżąco jak kładę się do łóżka - ostatnio odkryłem, że bardzo głęboko można przeżyć sam znak krzyża, czyli samo przeżegnanie się, ... jeśli zrobimy to w sposób bardzo powolny i świadomy
bo jak tak zastanowisz się co znaczy
"W IMIĘ Ojca" - ile w tym treści, głębi i mistyki, to dopiero po minucie, a może dopiero kilku przejdziesz do
"I (w IMIĘ ) Syna" - a tu ....
Ostatnio zmieniony 2024-03-11, 22:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ