Wybory dla katolika

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Andej » 2023-10-12, 08:27

Dyskusja trochę zboczyła. Ale, niech tam.
Wartość życia. Bzdurą jest stopniowanie. Czyje ważniejsze. Matki czy dziecka. Ojca czy żony. Syna czy córki. Każde życie ma tę sama wartość. Choć może mieć zupełnie inną potencjalny wkład danej osoby w życie społeczne czy rodzinne.

Dekalog. Dekalog nie jest, ani żydowski, ani katolicki. Jest Boski. I jest ludzki. Jest też niezmienny. Co prawda ludzie różnie dzielą, to jednak nie zmieniają treści. Choć w obiegu są formy uproszczone, to jednak Biblia wciąż zawiera tę samą treść. W różnych językach, różnych tłumaczeniach, jak też w różnych czasach (język zmienia się z czasem, jak też zmienia się znaczenie niektórych słów).

Uważam, że nie ma sensu w odniesieniu do zabijania nienarodzonych zastanawiać się, czy nie zabijaj, czy nie morduj. Bo jest to ewidentnym mordowaniem. I jest zabijaniem. Pogodzenie się z mordowaniem nienarodzonych jest niemożliwe dla osób wyznających wiarę chrześcijańską. Jest zaprzeczeniem tego, co Bóg objawił. Ustalanie od kiedy jest/istnieje nowy człowiek w oderwaniu od momentu w którym powstaje nowe ludzkie życie jest totalną aberracją. Totalnym brakiem logicznego myślenia. Jest naciąganiem. Oszukiwaniem własnego sumienia. Nie ma takiej możliwości, aby życie ludzkie istnie bez istnienia człowieka. I vice versa. Terminacja ciąży, przerwanie ciąży, aborcja to eufemizmy, których celem jest usypianie sumień. Ciąża to nie choroba, to nie narośl, ani guz. A poczęte dziecko, to nie związek chemiczny, tylko nowe życie nowego człowieka.

Uważam, że opowiedzenie się w wyborach za mordowaniem jest jednoznaczne w wyrzeczeniem się Chrystusa. I zbawienia. Osoba oddająca swój głos na partię promującą aborcję staje się mordercą. Staje się współsprawcą morderstw. Podobny ciężar spoczywa na tych, którzy zgadzają się na ustalenie prawa do mordowania za pośrednictwem głosowania.
Takie osoby, choćby się spowiadały i przystępowały do komunii świętej popełniają świętokradztwo. Bo każde zamordowane dziecko obciąża ich sumienie. Musieliby się spowiadać z każdego zabójstwa nienarodzonego. Oddanie głosu na aborcjonistów skutkuje zuchwałym grzeszeniem w sposób ciągły. Jest prostą drogą do potępienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Andej » 2023-10-13, 10:30

Jeszcze jeden fragment dokumentu:
7. W tym też kontekście, zachęcając wszystkich duchownych do odważnego podejmowania kwestii społecznych czy etycznych, przypominamy jednocześnie, że jako świadkowie Ewangelii wezwani jesteśmy do posługi jedności w podzielonym społeczeństwie i zachowania dystansu wobec partii politycznych. Jak podkreślał św. Jan Paweł II „partii politycznej nie można nigdy utożsamiać z prawdą Ewangelii (…) Prezbiter powinien więc pamiętać o tej względności również wtedy, gdy obywatele wyznający wiarę chrześcijańską tworzą w sposób godny pochwały partie inspirujące się w sposób otwarty Ewangelią; powinien starać się o to, by światło Chrystusa oświeciło także inne partie i grupy społeczne (por. Jan Paweł II, Prezbiter wobec społeczności świeckich. Audiencja generalna – 28.07.1993).
Podkreśliłem zachętę do zajmowania stanowiska w kwestii polityki społecznej. Jak też w sprawach etycznych i moralnych. Osobiście uważam, że zajmowanie się polityką jest obowiązkiem każdego myślącego człowieka. Każdego, kto wie, że żyje w społeczeństwie i leży mu dobro tego społeczeństwa na sercu.
Ostatnie kilka lat stanowi jedyny chyba w historii Polski zwrot i ukłon w kierunku najsłabszych. Ubogich, chorych, dzieci i starych. W ten sposób przywraca się nordowi poczucie bycia rodziną. Tworzy solidarną wspólnotę. Oczywiście, zawsze za mało. To oczywiste, że w obliczu morza potrzeb, nie da się wszystkiego spełnić. A przynajmniej od razu. Kraje zachodnie nie doszły do dobrobytu w ciągu jednej czy dwóch kadencji.
Jedynym kluczem do dobrobytu jest rozwój gospodarki. Ale też posiadanie potencjału obronnego pozwalającego na utrzymywanie tego rozwoju. Wielkie inwestycje publiczne są jednym ze środków zapewniających rozwój. Nie doraźny, ale przyszłościowy. Budowa CPK, portów, lotnisk, autostrad to kierunek procentujący w przyszłości lepszą opieka medyczną, wyższymi zasiłkami, likwidacją biedy. A równocześnie podnoszący znaczenie, prestiż Polski na arenie międzynarodowej.

Osobiście uważam, że kontynuacja obecnej drogi jest koniecznością. I jedyną propolską działalnością. Jeśli pozwolimy zaorać CPK, pogrześć elektrownie atomowe, zrezygnować z produkcji broni i rozbudowy armii, to wiele krojów się ucieszy. Biedni pogrążą się w nędzy. A zyska kosmopolityczna średnia klasa. Kosztem całego społeczeństwa.

Niezależnie od poglądów politycznych jedynym pragmatycznym rozwiązaniem jest kontynuowanie obecnej linii. Zarówno w aspekcie gospodarczym i militarnym, jak też socjalnym i etycznym (np. w zakresie stosunku do mordowania nienarodzonych).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-13, 11:56

Twoim zdaniem of kors.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Andej » 2023-10-13, 13:37

Katolik nie ma wielkiego wyboru. Albo PIS, albo PJJ. Ale w przypadku, nie ukrywam, że z przykrością, będą to głosy stracone. Zatem zostaje PIS. Jako partia prokatolicka i propolska jak też mającą szansę na władzę.
I odwrotnie, wrogowie Polski i wrogowie Kościoła mają wielki wachlarz oddawania głosu przeciw Kościołowi Katolickiemu i wbrew interesom Polski.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 13:42

Ja mam tak. Na szczęście mogę wybrać, że nie głosuję.

Obrazek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Andej » 2023-10-13, 13:48

Niestety, każdy ma prawo, także w sposób bierny, popierać aborcję, wyprzedaż majątku narodowego i rezygnację z pomocy socjalnej dla najsłabszych.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 13:55

Andej pisze: 2023-10-13, 13:48 Niestety, każdy ma prawo, także w sposób bierny, popierać aborcję, wyprzedaż majątku narodowego i rezygnację z pomocy socjalnej dla najsłabszych.
Równie dobrze mogę napisać, że każdy ma prawo w sposób bierny popierać konflikty zbrojne na świecie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Arek » 2023-10-13, 14:01

Andej, gadanie tutaj najmniej działa. Modlitwa jest największym działem. Choć często myślimy, że coś fizycznie możemy to tylko złudzenie, że od nas coś zależy. Jesteśmy zbyt słabi i pogrążeni w ludzkim rozumowaniu. Bóg ma Swój plan, najlepszy dla nas. Niezadowoleniem osłabiamy swoje możliwości.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Andej » 2023-10-13, 14:10

sądzony pisze: 2023-10-13, 13:55Równie dobrze mogę napisać, że każdy ma prawo w sposób bierny popierać konflikty zbrojne na świecie.
Zdecydowanie, tak.
Wbrew pozorom nasz głos może być usłyszany. Choć raczej wtedy, gdy tłum krzyczy.

Dodano po 10 minutach 36 sekundach:
Arek pisze: 2023-10-13, 14:01 Bóg ma Swój plan, najlepszy dla nas. Niezadowoleniem osłabiamy swoje możliwości.
Tak, Bóg ma swój plan. I my powinniśmy odczytywać Jego wolę i aktywnie realizować. Po to dał rozum i wolną wolę, abyśmy aktywnie działali na rzecz dobra.
Wyrażaniem niezadowolenie możemy osłabiać, ale tylko wtedy, gdy ograniczamy się do narzekania. Co innego, gdy naświetlamy problemy. Jak też, gdy wskazuje się jakieś kierunki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-13, 14:26

Andej pisze: 2023-10-13, 13:37 Katolik nie ma wielkiego wyboru. Albo PIS, albo PJJ. Ale w przypadku, nie ukrywam, że z przykrością, będą to głosy stracone. Zatem zostaje PIS. Jako partia prokatolicka i propolska jak też mającą szansę na władzę.
I odwrotnie, wrogowie Polski i wrogowie Kościoła mają wielki wachlarz oddawania głosu przeciw Kościołowi Katolickiemu i wbrew interesom Polski.
A ja nie wybiorę tej partii.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Arek » 2023-10-13, 14:26

Tak czy inaczej warto trochę zwolnić i coś zjeść, by nabrać sił i złapać świeżego powietrza. I zastanowić się czy za bardzo nie płyniemy z tłumem. To tak kwoli roztropności, wiedzy, wieku i wolności :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 14:30

A jaka może być frekwencja?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: faraon » 2023-10-13, 15:05

Andej pisze: 2023-10-13, 14:21
sądzony pisze: 2023-10-13, 13:55Równie dobrze mogę napisać, że każdy ma prawo w sposób bierny popierać konflikty zbrojne na świecie.
Zdecydowanie, tak.
Wbrew pozorom nasz głos może być usłyszany. Choć raczej wtedy, gdy tłum krzyczy.

Dodano po 10 minutach 36 sekundach:
Arek pisze: 2023-10-13, 14:01 Bóg ma Swój plan, najlepszy dla nas. Niezadowoleniem osłabiamy swoje możliwości.
Tak, Bóg ma swój plan. I my powinniśmy odczytywać Jego wolę i aktywnie realizować. Po to dał rozum i wolną wolę, abyśmy aktywnie działali na rzecz dobra.
Wyrażaniem niezadowolenie możemy osłabiać, ale tylko wtedy, gdy ograniczamy się do narzekania. Co innego, gdy naświetlamy problemy. Jak też, gdy wskazuje się jakieś kierunki.
No wlasnie, czy my realizujemy Jego wole, czy raczej zyjemy jak nam sie podoba, a raz na 4 lata idziemy na wybory by uspokoic sumienie i pozorowac dzialanie spelniania woli Bozej?

Dodano po 1 minucie 19 sekundach:
sądzony pisze: 2023-10-13, 14:30 A jaka może być frekwencja?
Jak snajperzy beda na dachach to marna. ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 15:15

faraon pisze: 2023-10-13, 15:07
sądzony pisze: 2023-10-13, 14:30 A jaka może być frekwencja?
Jak snajperzy beda na dachach to marna. ;)
Pytam, bo nie znam wielu deklarujących niegłosowanie. Chyba @abi nie będzie.
Ale widzę, że frekwencja zwykle to około 60%, a zatem wielu takich jak ja :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Wybory dla katolika

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-13, 16:42

Kwestie sojuszy, emerytur sprzedaż dla chrześcijanina jest drugiej lanowa.Aborcja i elgiebety nie.

ODPOWIEDZ