Liberalna spowiedź - dwa kościoły. Rozważanie teoretyczne.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1932
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Liberalna spowiedź - dwa kościoły. Rozważanie teoretyczne.

Post autor: Andy72 » 2023-11-13, 16:28

Dezerter pisze: 2023-11-13, 16:22 A tak się zastanowiłem niby czemu spowiedź przez telefon miała by być niewazna?
Pisze serio, w XXI wieku?
Lepsza mogłaby być spowiedź przez ChatGPT, specjalnie zaprogramowany do odpowiadania na tekst penitenta i zadająca pokutę. Miałoby tę zaletę, że ludzie krępujący się mówić do księdza mogliby rozmawiać z chatem.

Spowiedź przez telefon lub maila mogłaby być etapem przejściowym , ale po co się ograniczać?'''
|
|
|
|
|
|
\ /
powyższe to sarkazm, ale Dezerterze Twoje chyba nie

Jestem ksionc Andrzej, wyspowiadam i rozgrzeszę was przez czata i obiecuję że nie ma przy mnie kumpla z którym bym się śmiał z waszych grzechów :))
Ostatnio zmieniony 2023-11-13, 16:54 przez Andy72, łącznie zmieniany 3 razy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Liberalna spowiedź - dwa kościoły. Rozważanie teoretyczne.

Post autor: Andej » 2023-11-13, 17:01

Dezerter pisze: 2023-11-13, 16:22 A tak się zastanowiłem niby czemu spowiedź przez telefon miała by być niewazna?
Parę lat temu omawialiśmy ten temat. Jednak stanowisko Watykanu jest jednoznaczne: Kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjariuszem Większym Stolicy Apostolskiej, wyjaśnił na łamach weekendowego wydania watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano”, że w przypadku połączenia telefonicznego “brakuje rzeczywistej obecności penitenta i nie dochodzi do przekazania słowa rozgrzeszenia; są tylko wibracje elektryczne, które odtwarzają ludzkie słowa”. Mnie zastanawiał spowiedź przez tłumacza. Podane warunki spełnia. Formalnie. Ale wcale nie jestem przekonany, że tłumacz jest lepszym "przekaźnikiem" niż telefon.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Liberalna spowiedź - dwa kościoły. Rozważanie teoretyczne.

Post autor: Dezerter » 2023-11-13, 18:11

Andy - nie przekonałeś mnie wcale
jestem w kraju muzułmańskim na delegacji, wycieczce rowerowej dookoła świata, odbywam terapię w ośrodku zamkniętym bez dostępu księdza itp , więc dzwonię do mojego spowiednika, który mnie zna i zna mój nr telefonu, głos - spowiadam się i dostaje rozgrzeszenie, ....
czego brakuje?
Andej coś napisał, ale ja nie rozumiem tych wątpliwości z Watykanu, ktoś to rozumie?
Ostatnio zmieniony 2023-11-15, 21:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1932
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Liberalna spowiedź - dwa kościoły. Rozważanie teoretyczne.

Post autor: Andy72 » 2023-11-13, 18:24

W konfesjonale jest intymność, spotkanie dwóch osób, z których jedna występuje w roli Chrystusa.
A teraz z powodu wygody i ducha czasu zrobić z tego tylko wymianę informacji? Gdzie w istocie jesteś samotny na obszarze 100 kilometrów?
Można by moim zdaniem spowiadać np. przez interkom więźniów gdy ksiądz stoi kilka metrów dalej ale powinny być jakieś granice , nie przez komórkę z odległości kilometrów, bo potem znowu jakaś modyfikacja itd. Kto zagwarantuje że spowiedź przez komórkę to koniec unowocześnień.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ