Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Gojandek » 2023-10-13, 21:28

Powiedzmy, że pewien ktoś spowiadał innych, jednak nie posiadał ważnych święceń kapłańskich. Czy osoba, która odbyła u takiej osoby spowiedź musi ją powtarzać, jeżeli się po czasie dowie o tym, albo czy Komunia po takiej spowiedzi jest ważna? Oczywiście pod warunkiem, że osoba spowiadająca się nie wiedziała, że spowiada się przed osobą bez święceń.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Dezerter » 2023-10-13, 21:44

Zapytaj o to księdza
a ja myślę, że spowiedź była ważna, bo spowiadasz się przed Bogiem i jeśli twój żal był szczery to twoje grzechy zostały odpuszczone
ale
formalności, czyli spowiedź przed księdzem musisz dopełnić przy najbliższej okazji
Każdy ochrzczony w sytuacji nadzwyczajnej na mocy kapłaństwa powszechnego może i powinien wysłuchać spowiedzi osoby , której życie jest zagrożone i z wiarą w Boże miłosierdzie udzielić mu rozgrzeszenia, by odchodził w spokoju i pokoju ducha.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Andej » 2023-10-13, 22:21

Gojandek pisze: 2023-10-13, 21:28 Powiedzmy, że pewien ktoś spowiadał innych, jednak nie posiadał ważnych święceń kapłańskich. Czy osoba, która odbyła u takiej osoby spowiedź musi ją powtarzać, jeżeli się po czasie dowie o tym, albo czy Komunia po takiej spowiedzi jest ważna? Oczywiście pod warunkiem, że osoba spowiadająca się nie wiedziała, że spowiada się przed osobą bez święceń.
Prawo Kanoniczne nie uznaje takiej spowiedzi za ważną. Jednak, jeśli działałeś w dobrej wierze, to sam nie popełniasz świętokradztwa, dopóki się nie dowiesz. Gdy już wiesz, natychmiast do spowiedzi. I poza spowiedzią należy podać te fakty, aby dało się zapobiec takim zdarzeniom.

Wyspowiadać się można wyłącznie u katolickiego księdza (posiadającego ważne święcenia kapłańskie), który ma prawo do sprawowania sakramentu pojednania. Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Dopisek: Wyznać grzechy możesz każdemu. Ale takie wyznanie nie prowadzi do odpuszczenia grzechów.
Ostatnio zmieniony 2023-10-13, 22:25 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Gojandek » 2023-10-14, 21:35

Andej pisze: 2023-10-13, 22:21
Gojandek pisze: 2023-10-13, 21:28 Powiedzmy, że pewien ktoś spowiadał innych, jednak nie posiadał ważnych święceń kapłańskich. Czy osoba, która odbyła u takiej osoby spowiedź musi ją powtarzać, jeżeli się po czasie dowie o tym, albo czy Komunia po takiej spowiedzi jest ważna? Oczywiście pod warunkiem, że osoba spowiadająca się nie wiedziała, że spowiada się przed osobą bez święceń.
Prawo Kanoniczne nie uznaje takiej spowiedzi za ważną. Jednak, jeśli działałeś w dobrej wierze, to sam nie popełniasz świętokradztwa, dopóki się nie dowiesz. Gdy już wiesz, natychmiast do spowiedzi. I poza spowiedzią należy podać te fakty, aby dało się zapobiec takim zdarzeniom.

Wyspowiadać się można wyłącznie u katolickiego księdza (posiadającego ważne święcenia kapłańskie), który ma prawo do sprawowania sakramentu pojednania. Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Dopisek: Wyznać grzechy możesz każdemu. Ale takie wyznanie nie prowadzi do odpuszczenia grzechów.
Też mi się wydaje, że świętokradztwo nie zaszło, ale czy Komunia przyjęta w takim stanie jest przyjęta godnie, niegodnie, czy jest w ogóle ważna?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Andej » 2023-10-14, 22:04

Tu już nie powołam się na KPK. Wydaje mi się, że niegodnie, Ale zawsze ważna. Ja bym powiedział o tym w spowiedzi. I podał okoliczności i szczegóły pozwalające na uniknięcie powtórek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Dezerter » 2023-10-14, 22:43

A czy ty nie szukasz problemu na siłę?
Ufasz Bogu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Gojandek » 2023-10-16, 17:54

Dezerter pisze: 2023-10-14, 22:43 A czy ty nie szukasz problemu na siłę?
Ufasz Bogu?
Nie szukam problemu na siłę, po prostu jestem ciekaw :-! \
Czy ufam Bogu? Staram się.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Co jeżeli ktoś nieświadomie wyspowiadał się u osoby świeckiej myśląc, że był to ksiądz?

Post autor: Dezerter » 2023-10-16, 18:05

Gojandek pisze: 2023-10-16, 17:54
Dezerter pisze: 2023-10-14, 22:43 A czy ty nie szukasz problemu na siłę?
Ufasz Bogu?
Nie szukam problemu na siłę, po prostu jestem ciekaw :-! \
Czy ufam Bogu? Staram się.
Więc nie staraj się a zaufaj
bo najwybitniejsi teologowie uważają, że w raju wszystko się posypało właśnie z braku zaufania dla Boga i Bogu - nie popełniaj kolejny raz grzechu pierworodnego, nie słuchaj węża *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ