Odprawianie różańca bez koronki

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: Andej » 2023-10-18, 09:16

wierzacy pisze: 2023-10-18, 09:06 tylko chciałem się zapytać czy można modlić się różańcem na palcach.
To trudne pytanie, gdyż nikt nie chce Cię urazić odpowiedzią. Poza tym byłyby to zbyt długie odpowiedzi. Nota bene, wiele z nich już od dawna znajduję się na Forum. Modlitwa różańcowa, czyli różaniec, jest znacznie starsza od samego sznura modlitewnego, jakim jest różaniec. Z tego wynika, że sam różaniec - sznur z koralikami, nie jest potrzebny do różańca - modlitwy. Ale jest pomocny.
Sądzę, że gdybyś zaczął katechumenat (trwa on do roku do kilku lat), to powoli poznawałbyś, to co Ciebie fascynuje, Ale nie od strony formy, ale od strony treści i sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: wierzacy » 2023-10-18, 22:44

Andej pisze: 2023-10-18, 09:16
wierzacy pisze: 2023-10-18, 09:06 tylko chciałem się zapytać czy można modlić się różańcem na palcach.
To trudne pytanie, gdyż nikt nie chce Cię urazić odpowiedzią. Poza tym byłyby to zbyt długie odpowiedzi. Nota bene, wiele z nich już od dawna znajduję się na Forum. Modlitwa różańcowa, czyli różaniec, jest znacznie starsza od samego sznura modlitewnego, jakim jest różaniec. Z tego wynika, że sam różaniec - sznur z koralikami, nie jest potrzebny do różańca - modlitwy. Ale jest pomocny.
Sądzę, że gdybyś zaczął katechumenat (trwa on do roku do kilku lat), to powoli poznawałbyś, to co Ciebie fascynuje, Ale nie od strony formy, ale od strony treści i sensu.
W sumie ciekawe, że modlitwa różańcowa jest starsza od samego sznurka do Różańca. Nie wiedziałem o tym.
Tak jak pisałem, obiecuję skontaktować się z katechumenatem. Wiem, że już tak piszę od pewnego czasu, ale mam trochę obowiązków związanych z nauką i muszę przemyśleć, jak dokładnie napisać i wyjaśnić mój problem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: Andej » 2023-10-19, 08:41

Oczywiście, nauki nie można zaniedbywać. Bo potem przez całe życie się tego żałuje.

A co do katechumenatu, to nie musisz niczego opisywać, ani wyjaśniać problemu. To wszystko samo wyjdzie w trakcie rozmowy. Chyba, ze chcesz nawiązać kontakt mailowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: wierzacy » 2023-10-19, 22:34

Andej pisze: 2023-10-19, 08:41 Oczywiście, nauki nie można zaniedbywać. Bo potem przez całe życie się tego żałuje.

A co do katechumenatu, to nie musisz niczego opisywać, ani wyjaśniać problemu. To wszystko samo wyjdzie w trakcie rozmowy. Chyba, ze chcesz nawiązać kontakt mailowy.
Rozumiem.
W sumie zastanawiam się, jak skontaktować się w sprawie katechumenatu - czy w formie rozmowy przez telefon czy przez maila.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: Andej » 2023-10-19, 22:42

Możesz dowolnie. Telefonicznie, mailowo, osobiście. To niedaleko. Np. zadzwonić, umówić się tak, aby wpaść tam na chwilę w drodze ze szkoły do domu.

Jednak najpierw musisz wiedzieć, czego chcesz. Na razie jesteś zafascynowany pewnymi sprawami, ale dość powierzchownie. Pewne formy. A wiara, to droga. Trudna droga. Droga pełna odkryć (fascynujących), ale też wyrzeczeń. To droga przewartościowania życia.
Chciałbym, aby udało Ci się. Dlatego doradzam drogę z dobrym przewodnikiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: wierzacy » 2023-10-23, 15:45

Andej pisze: 2023-10-19, 22:42 Możesz dowolnie. Telefonicznie, mailowo, osobiście. To niedaleko. Np. zadzwonić, umówić się tak, aby wpaść tam na chwilę w drodze ze szkoły do domu.

Jednak najpierw musisz wiedzieć, czego chcesz. Na razie jesteś zafascynowany pewnymi sprawami, ale dość powierzchownie. Pewne formy. A wiara, to droga. Trudna droga. Droga pełna odkryć (fascynujących), ale też wyrzeczeń. To droga przewartościowania życia.
Chciałbym, aby udało Ci się. Dlatego doradzam drogę z dobrym przewodnikiem.
Rozumiem. W sumie faktycznie może będzie lepiej zadzwonić.
Rozumiem, że łatwiej mi będzie poznać wiarę, gdy będzie mi towarzyszyć przewodnik. Narazie w sumie dopiero zaczynam z wiarę, więc ciężko mi powiedzieć dokładnie czego chcę. Ostatnio w sumie staram się codziennie odprawiać Różaniec (albo przynajmniej 3-4 razy w tygodniu) i żyć według Bożych Przykazań.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odprawianie różańca bez koronki

Post autor: Andej » 2023-10-23, 20:46

wierzacy pisze: 2023-10-23, 15:45 żyć według Bożych Przykazań.
I w tym jest sedno. Podaję dwa cytaty.
J 14.21 Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie».
1 J3.24 Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim;
Oprócz Dekalogu Jezus sformułował przykazania miłości będące kwintesencją Dekalogu. I jednocześnie wyjaśnieniem sensu Dekalogu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ