Jak ominąć obowiązek szkolny?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 08:06

Nie wyobrażam sobie jak rodzic bez specjalistycznych studiów będzie umiał wytłumaczyć na poziomie liceum:
- równania różniczkowe i całki z matematyki
- przekształcanie wzorów i zadania z fizyki
- równania z chemii
- materiał z informatyki (programowanie)

A co dopiero na poziomie rozszerzonym?

Ja, jako rodzic bym nie umiał.
Ostatnio zmieniony 2024-02-05, 09:26 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 236
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: Michał91 » 2024-02-05, 10:00

Mimo tego że ten nowy rząd wystartował bardzo słabo to jednak zapowiedź że chcą zakazać lub ograniczyć prace domowe odbieram jako pozytywną

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2024-02-05, 15:21

kazik95 pisze: 2024-02-05, 08:06 Nie wyobrażam sobie jak rodzic bez specjalistycznych studiów będzie umiał wytłumaczyć na poziomie liceum:
- równania różniczkowe i całki z matematyki
- przekształcanie wzorów i zadania z fizyki
- równania z chemii
- materiał z informatyki (programowanie)

A co dopiero na poziomie rozszerzonym?

Ja, jako rodzic bym nie umiał.
Nie będzie umiał. I pół biedy, jak większość materiałów do edukacji domowej z neta będzie ok i dzieciak je zrozumie, to rodzic, jeśli ma odpowiednie umiejętności wyjaśni resztę i tam jedna czy dwie rzeczy będą wymagać korepetycji. Gorzej,jak będzie to większość. Ja dzisiaj nie byłabym w stanie wyjaśnić jakichś tam interpretacji lektur i wierszy, bo to był dla mnie koszmar (i tak, jest to głupie, ale na maturze jest a bez zdanej matury z polskiego nie dostaniesz się na polibudę i koniec). To jak teraz z (prawie) wszystkich przedmiotów weźmiesz dzieciakowi powiedzmy 60 minut korków, to dzieciak się zajedzie - bo korki są po południu i wieczorem (bo prowadzą je zwykle nauczyciele po robocie albo studenci po zajęciach) i ciężko mu się będzie skupić, część pewnie w sobotę - i to przyswajanie wiedzy będzie nikłe. Dalej, załóżmy optymistycznie 60 zł za godzinę (aczkolwiek to rzadkie, nawet u studentów już dzisiaj - plus student może wcale nie umieć przekazać wiedzy), razy 5 przedmiotów (polski, matma, fizyka, chemia, język obcy) razy 4 tygodnie daje nam 1200 złotych miesięcznie (i to jeśli znajdziecie korki za 60 zeta, indywidualne ciężko tak znaleźć). Taniej wyjdzie czesne w prywatnej szkole. Serio xD

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 15:30

Poza tym jeśli masz funkcjonujący zdrowo dom, to OK.
Ale - wybaczcie - edukujący w domu to czasami specyficzni ludzie.
Bo z czegoś się ta niechęć do publicznej edukacji bierze.
Zazwyczaj z jakiejś formy lęku przed "złym światem".
Albo chęci uniknięcia konfronatcji dziecka z jakąś częścią wiedzy. Zazwyczaj chodzi o ewolucję.

I spędzać z takimi rodzicami całe dnie, bez kontaktu z ludzmi spoza domu, to naprawdę złe dla dzieci.

Dodano po 50 sekundach:
Michał91 pisze: 2024-02-05, 10:00 Mimo tego że ten nowy rząd wystartował bardzo słabo to jednak zapowiedź że chcą zakazać lub ograniczyć prace domowe odbieram jako pozytywną
Edukacja domowa to w 100% zadania domowe ;)
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-05, 15:48

  • Obawiam się, że w praktyce rodzic musiałby być nie pracujący, chyba, że wykorzystano by gotowe materiały
  • chyba niewielu rodziców posiada dostateczną wiedzę z wszystkich przedmiotów (nauczający musi wiedzieć więcej niż uczeń). A zdobywanie jej, to kolejny czas.
  • obawiam się, że i tak trzeba będzie przerobić istniejący program, jaki by nie był

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-05, 17:19

kazik95 pisze: 2024-02-05, 15:31 Poza tym jeśli masz funkcjonujący zdrowo dom, to OK.
Ale - wybaczcie - edukujący w domu to czasami specyficzni ludzie.
Bo z czegoś się ta niechęć do publicznej edukacji bierze.
Zazwyczaj z jakiejś formy lęku przed "złym światem".
Albo chęci uniknięcia konfronatcji dziecka z jakąś częścią wiedzy. Zazwyczaj chodzi o ewolucję.

I spędzać z takimi rodzicami całe dnie, bez kontaktu z ludzmi spoza domu, to naprawdę złe dla dzieci.

Dodano po 50 sekundach:
Michał91 pisze: 2024-02-05, 10:00 Mimo tego że ten nowy rząd wystartował bardzo słabo to jednak zapowiedź że chcą zakazać lub ograniczyć prace domowe odbieram jako pozytywną
Edukacja domowa to w 100% zadania domowe ;)
no nie wiem czy złe.
Mi zrobiono krzywde w szkole.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: kazik95 » 2024-02-05, 17:29

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-05, 17:19
kazik95 pisze: 2024-02-05, 15:31 Poza tym jeśli masz funkcjonujący zdrowo dom, to OK.
Ale - wybaczcie - edukujący w domu to czasami specyficzni ludzie.
Bo z czegoś się ta niechęć do publicznej edukacji bierze.
Zazwyczaj z jakiejś formy lęku przed "złym światem".
Albo chęci uniknięcia konfronatcji dziecka z jakąś częścią wiedzy. Zazwyczaj chodzi o ewolucję.

I spędzać z takimi rodzicami całe dnie, bez kontaktu z ludzmi spoza domu, to naprawdę złe dla dzieci.

Dodano po 50 sekundach:
Michał91 pisze: 2024-02-05, 10:00 Mimo tego że ten nowy rząd wystartował bardzo słabo to jednak zapowiedź że chcą zakazać lub ograniczyć prace domowe odbieram jako pozytywną
Edukacja domowa to w 100% zadania domowe ;)
no nie wiem czy złe.
Mi zrobiono krzywde w szkole.
Wiesz, ja kiedyś się przewróciłem w domu i złamałem rękę.
Jakie wnioski mam z tego wyciągać?

Ale tak sobie myslę teraz, że bardzo mocno wpłynęło na Ciebie i na Twoje postrzeganie świata to doświadczenie.
I chyba zaczynam rozumieć też sposób, w jaki zaznaczasz tu obecność.

Co mogę powiedzieć?
Gdybym znał Twoje imię to chcialbym Ci powiedzieć: jesteś tu <imię> bezpieczny. Nikt nie może zrobić Ci tu krzywdy.
:-bd
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: Andej » 2024-02-05, 17:52

ciasteczkowy_potfur pisze: 2024-02-05, 07:13 są statystyki, które pokazują, że spora część uczniów w edukacji domowej ma dużo gorsze wyniki na egzaminach.
Jeśli możesz, to podlinkuj. Przekaże rodzicom, którzy się na to zdecydowali.
Porównując umiejętności jednych i drugich wydaje mi się, że jest tak, jak popisałem. Ale nie egzaminowałem. Wnioski z rozmów z dziećmi. Subiektywne.
Jeśli są jakieś obiektywne dane, warto je nagłaśniać. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem. Do tej pory rozmawiając na ten temat podnosiłem problem socjalizacji. Okazało się jednak, że są dni, spotkania, imprezy, wyjazdy integracyjne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 236
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Jak ominąć obowiązek szkolny?

Post autor: Michał91 » 2024-02-06, 11:54

kazik95 pisze: 2024-02-05, 15:31 Edukacja domowa to w 100% zadania domowe
Nie jestem przeciw edukacji domowej, ale uważam że publiczna edukacja jest wygodniejsza, bardziej ergonomiczna.
Istnienie szkół prywatnych oraz edukacji domowej pozytywnie wpływa na rozwój edukacji publicznej która w ramach wolnego rynku oraz swobodnego przepływu osób dba o szeroką ofertę i zaspokojenie potrzeb tych uczniów i rodziców którzy mogliby przerzucić się na edukację domową lub prywatną.

ODPOWIEDZ