[Biblia challange] Księga Izajasza

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-23, 15:15

Iz 4:1 W owym dniu uchwyci się siedem ​​​kobiet ​​​jednego mężczyzny, mówiąc: ​​​Swój własny chleb będziemy jadły ​​​i swoim własnym odzieniem ​​​będziemy się przyodziewały, ​​​niech tylko twoim imieniem się ​​​nazywamy, ​​​zdejmij z nas naszą hańbę! ​​​
Iz 4:2 W owym dniu latorośl JAHWE ​​​stanie się ozdobą i chwałą, ​​​a owoc ziemi chlubą i krasą ​​​ocalonych Izraela. ​​​
Iz 4:3 I będzie tak, że kto pozostanie na ​​​Syjonie i ostoi się w Jeruzalemie, będzie ​​​nazwany świętym; każdy, kto jest ​​​​zapisany wśród żywych w Jeruzalemie. ​​​
Iz 4:4 Gdy Pan zmyje brud córek syjońskich ​​​i usunie plamy krwi z Jeruzalemu ​​​tchnieniem sądu i tchnieniem ​​​​zniszczenia, ​​​
Iz 4:5 Wówczas stworzy JAHWE nad całym ​​​obszarem góry Syjon i nad jej ​​​​zgromadzeniami obłok w dzień, a dym i blask ​​​płomieni ognia w nocy, gdyż nad ​​​wszystkim rozciągać się będzie chwała ​​​niby osłona ​​​
Iz 4:6 I namiot, aby w dzień dać cień ​​​przed skwarem oraz ostoję i schronienie ​​​przed burzą i deszczem. ​​​
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-23, 20:56

Wrócę jeszcze do rozdziału 2, gdzie znajduje się wątek "bożków".
Zestawiłem to słowo z pozostałymi wystąpieniami z całej księgi Izajasza.

Iz 2:8 Ich ziemia jest pełna BOŻKÓW, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu, co uczyniły ich palce.
Iz 2:9 I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz.
Iz 2:18 A BOŻKI doszczętnie zginą.
[...]
Iz 2:20 W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje BAŁWANY srebrne i swoje BAŁWANY złote, które sobie zrobił, aby im się kłaniać.
[...]
Iz 10:10 Jak moja ręka dosięgła państw BOŻKÓW, których posągi były liczniejsze niż jeruzalemskie i samaryjskie,
Iz 10:11 Jak uczyniłem Samarii i jej bałwanom, tak uczynię Jeruzalemowi i jego bałwanom,

Iz 19:1 Wypowiedź o Egipcie. Oto Pan jedzie na szybkim obłoku i przychodzi do Egiptu. Drżą przed nim BAŁWANY egipskie, a serce Egipcjan truchleje w ich piersi.
[...]
Iz 19:3 I upadnie Egipcjanom duch w ich piersi, i ich zamysł unicestwię. Wtedy radzić się będą BAŁWANÓW i zaklinaczy, duchów zmarłych i wróżbiarzy.
[...]
Iz 31:7 Gdyż w owym dniu porzuci każdy swoje BAŁWANY srebrne i swoje BAŁWANY złote, które sporządziły dla was wasze grzeszne ręce.


Słowo "bożki" to po hebrajsku אֱלִיל ['ĕlîl] H457
https://www.blueletterbible.org/lexicon ... v/wlc/0-1/
rzeczownik rodzaju męskiego (etymologia niepewna: najprawdopodobniej spokrewniony z syryjskim słaby, marny, ubogi;
To jest ciekawe bo El/Elohim ma związek ze slowem silny/mocny.

Ciekawi mnie, że Bóg JAHWE tak bardzo źle traktował tworzenie figurek przez Żydów.
W wersecie Iz 2:9 tworzenie bożków było znakiem upodlenia się ludzi.

Mam wrażenie, że w Liście do Rzymian też jest podobny opis:
Rz 1:18 Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.
Rz 1:19 Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
Rz 1:20 Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,
Rz 1:21 Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
Rz 1:22 Mienili się mądrymi, a stali się głupi.
Rz 1:23 I ZAMIENILI CHWAŁĘ NIEŚMIERTELNEGO BOGA NA OBRAZY PRZEDSTAWIAJĄCE ŚMIERTELNEGO CZŁOWIEKA, A NAWET PTAKI, CZWORONOŻNE ZWIERZĘTA I PŁAZY;
Rz 1:24 Dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą,
Rz 1:25 Ponieważ ZAMIENILI BOGA PRAWDZIWEGO NA FAŁSZYWEGO I ODDAWALI CZEŚĆ, I SŁUŻYLI STWORZENIU ZAMIAST STWÓRCY, który jest błogosławiony na wieki. Amen.


Ciekawi mnie jaki jest powód tak surowego podejścia do tworzenia figurek czy obrazów?
Przecież ktoś, kto robił takie figurki nie krzywdził żadnego człowieka.
Ktoś kto robił figurki może chciał przedstawić jakieś atrybuty Boga, jakieś jego cechy?
Taki człowiek nie miał przecież złych intencji.

A tutaj robienie figurek jest zestawione z najgorszymi grzechami człowieka i największym upadkiem.

Co o tym myślicie?

EDIT:
UWAGA - nie piszę o katolickim czy prawosławnym kulcie gdzie występują figury i obrazy tylko o praktyce Starego Testamentu opisanej m.in w Księdze Izajasza.
Ostatnio zmieniony 2023-10-23, 21:13 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 10 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-23, 22:50

Ciekawa myśl, wklejam ją tutaj a jutro przemyślę i może rozwinę

‭‭V Księga Mojżeszowa‬ ‭32:17‬ ‭BW1975‬‬
[17] Składali ofiary demonom, które nie są bogami, Bogom, których ojcowie wasi nie znali, Nowym, które niedawno się pojawiły.

https://bible.com/bible/3490/deu.32.17.BW1975
Ostatnio zmieniony 2023-10-23, 22:52 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 08:53

Ciekawi mnie jaki jest powód tak surowego podejścia do tworzenia figurek czy obrazów?
Przecież ktoś, kto robił takie figurki nie krzywdził żadnego człowieka.
Ktoś kto robił figurki może chciał przedstawić jakieś atrybuty Boga, jakieś jego cechy?
Cześć innych bóstw zawsze była surowo oceniania przez Boga. Czemu przyjmować, że kryterium zła jest krzywdzenia jakiegoś człowieka?

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: krz30 » 2023-10-24, 08:57

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 08:53
Ciekawi mnie jaki jest powód tak surowego podejścia do tworzenia figurek czy obrazów?
Przecież ktoś, kto robił takie figurki nie krzywdził żadnego człowieka.
Ktoś kto robił figurki może chciał przedstawić jakieś atrybuty Boga, jakieś jego cechy?
Cześć innych bóstw zawsze była surowo oceniania przez Boga. Czemu przyjmować, że kryterium zła jest krzywdzenia jakiegoś człowieka?
A co jest tu kryterium zła?

Spotkałem się z interpretacją, że ten zakaz miał charakter pedagogiczny i bardzo długofalowy. Chodziło o to, aby Izrael nie zredukował sobie Boga do swoich wyobrażeń, podobnych do fałszywych bogów.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 09:06

krz30 pisze: 2023-10-24, 08:57
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 08:53
Ciekawi mnie jaki jest powód tak surowego podejścia do tworzenia figurek czy obrazów?
Przecież ktoś, kto robił takie figurki nie krzywdził żadnego człowieka.
Ktoś kto robił figurki może chciał przedstawić jakieś atrybuty Boga, jakieś jego cechy?
Cześć innych bóstw zawsze była surowo oceniania przez Boga. Czemu przyjmować, że kryterium zła jest krzywdzenia jakiegoś człowieka?
A co jest tu kryterium zła?
Grzech.
Spotkałem się z interpretacją, że ten zakaz miał charakter pedagogiczny i bardzo długofalowy. Chodziło o to, aby Izrael nie zredukował sobie Boga do swoich wyobrażeń, podobnych do fałszywych bogów.
Owszem, ale to nie było clou. Na strożytnym Wschodzie figurki bożka X nie były tylko przedstawieniami, lecz były uważane za tożsame z tym bożkiem. To dla nas zupełna abstrakcja, ale oni tak uważali.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-24, 09:35

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 09:06 Na strożytnym Wschodzie figurki bożka X nie były tylko przedstawieniami, lecz były uważane za tożsame z tym bożkiem. To dla nas zupełna abstrakcja, ale oni tak uważali.
No właśnie, też to gdzieś słyszałem, ale nie znam źródła tego poglądu. Skąd Ty to wiesz? Znasz jakieś miejsce gdzie można o tym poczytać?
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 09:38 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 09:45

U mnie na przykład :)
http://analizy.biz/marek1962/przykazania.pdf strony 17-22
Starożytność Bliskiego Wschodu (nie tylko Żydów) traktowała wizerunek mniej-więcej tak, jak my Eucharystię.
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 09:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-24, 09:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 09:45 U mnie na przykład :)
http://analizy.biz/marek1962/przykazania.pdf strony 17-22
Starożytność Bliskiego Wschodu (nie tylko Żydów) traktowała wizerunek mniej-więcej tak, jak my Eucharystię.
Dzięki. Przekartkowałem.
Ale z całym szacunkiem do Twojej pracy, to nie podajesz tam źródła tego twierdzenia.
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 09:54 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 10:40

Podaję, Pismo Święte :)
Ale masz racje, nie powołałem się na żadne źródło (to była pierwsza książka, niestety nie dbałem wówczas o dokumentację). Ale w tej chwili musiałby szukać, nie mam pary. Jak znajdę (albo jak Ty znajdziesz) to umówmy sie, że powiadomimy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-25, 15:19

Iz 5:1 Zaśpiewam mojemu ulubieńcowi ulubioną jego pieśń o jego winnicy.

Ulubieniec mój miał winnicę na pagórku urodzajnym.
Iz 5:2 Przekopał ją i oczyścił z kamieni, i zasadził w niej szlachetne szczepy. Zbudował w niej wieżę i wykuł w niej prasę, oczekiwał, że wyda szlachetne grona, lecz ona wydała złe owoce.

Iz 5:3 Teraz więc, obywatele jeruzalemscy i mężowie judzcy, rozsądźcie między mną i między moją winnicą!
Iz 5:4 Cóż jeszcze należało uczynić mojej winnicy, czego ja jej nie uczyniłem? Dlaczego oczekiwałem, że wyda szlachetne grona, a ona wydała złe owoce?

Iz 5:5 Otóż teraz chcę wam ogłosić, co uczynię z moją winnicą: Rozbiorę jej płot, aby ją spasiono, rozwalę jej mur, aby ją zdeptano.
Iz 5:6 Zniszczę ją doszczętnie: Nie będzie przycinana ani okopywana, ale porośnie cierniem i ostem, nadto nakażę obłokom, by na nią nie spuszczały deszczu.

Iz 5:7 Zaiste, winnicą PANA ZASTĘPÓW jest dom izraelski, a mężowie judzcy ulubioną jego latoroślą. Oczekiwał prawa, a oto — bezprawie; sprawiedliwości, a oto — krzyk.

Iz 5:8 BIADA tym, którzy przyłączają dom do domu, a rolę do roli dodają, tak że nie ma wolnego miejsca i tylko wy sami osiedliście w kraju.
Iz 5:9 Dlatego w moich uszach rozległ się głos Pana Zastępów: Zaiste, wiele domów spustoszeje, wielkie i piękne pozostaną bez mieszkańca.
Iz 5:10 Bo dziesięć morgów winnicy wyda jedną baryłkę wina, a jeden korzec ziarna wyda pół korca.

Iz 5:11 BIADA tym, którzy od wczesnego rana gonią za trunkiem, których do późnego wieczora rozpala wino,
Iz 5:12 A na ich ucztach jest cytra i lutnia, bębenek i flet oraz wino, lecz na dzieło Pana nie patrzą, a sprawy jego rąk nie widzą.
Iz 5:13 Dlatego mój lud pójdzie w niewolę, bo nic nie rozumie, jego szlachetni umrą z głodu, a jego pospólstwo uschnie z pragnienia.
Iz 5:14 Dlatego piekło rozwarło swoją gardziel i nad miarę rozdziawiło swoją paszczę, i wpadnie w nie jego przepych i zgiełkliwe pospólstwo, i ci, którzy się w nim weselą.
Iz 5:15 Wtedy ukorzy się człowiek i uniży się mąż, a oczy dumnych będą spuszczone.
Iz 5:16 Lecz PAN ZASTĘPÓW będzie wywyższony przez sąd, a ŚWIĘTY BÓG okaże się świętym przez sprawiedliwość.
Iz 5:17 I paść się będą owce jak na własnym wygonie, a kozły żywić się na pustkowiu bogatych.

Iz 5:18 BIADA tym, którzy ściągają winę sznurami nieprawości, a grzech jakby powrozami wozów,
Iz 5:19 Którzy mówią: Niech przynagli, niech przyśpieszy swoje dzieło, abyśmy widzieli, niech wnet się spełni zamysł ŚWIĘTEGO IZRAELSKIEGO, abyśmy go poznali.
Iz 5:20 BIADA tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemność w światłość, a światłość w ciemność, zamieniają gorycz w słodycz, a słodycz w gorycz.
Iz 5:21 BIADA tym, którzy we własnych oczach uchodzą za mądrych i we własnym mniemaniu za rozumnych!
Iz 5:22 BIADA tym, którzy są bohaterami w piciu wina i mocarzami w mieszaniu mocnego napoju,
Iz 5:23 Którzy uniewinniają winowajcę za łapówkę, a niewinnym odmawiają sprawiedliwości.
Iz 5:24 Dlatego jak pożera słomę język ognia i ginie w płomieniu plewa, tak zgnije ich korzeń, a ich kwiat uleci jak proch,
gdyż odrzucili zakon PANA ZASTĘPÓW i wzgardzili słowem ŚWIĘTEGO IZRAELSKIEGO.

Iz 5:25 Przeto zapłonął gniew Pana przeciwko jego ludowi i wyciągnął swoją rękę przeciwko niemu i uderzył weń, tak że zadrżały góry, a ich trupy leżały jak gnój na ulicach. Mimo to nie ustawał jego gniew, a jego ręka jeszcze jest wyciągnięta.
Iz 5:26 I wywiesi chorągiew dla narodu z daleka, i świstem zwabi go od krańców ziemi, a oto ten śpiesznie i szybko nadejdzie.
Iz 5:27 Nikt wśród nich nie jest zmęczony ani się nie potyka, nikt nie drzemie ani nie śpi. Nie rozluźnia się pas na jego biodrach, nie rozrywa się rzemyk jego sandałów.
Iz 5:28 Jego strzały są ostre, a wszystkie jego łuki napięte, kopyta jego koni są jak krzemień, a jego koła jak huragan.
Iz 5:29 Jego ryk jak u lwa i ryczy jak lwiątka, warcząc porywa łup i unosi, i nikt mu nie wyrwie.
Iz 5:30 I zahuczy nad nim w owym dniu jak huczy morze. Gdy spojrzeć na ziemię, oto niepokojąca ciemność i światło przyćmione przez ciemne obłoki.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Albertus » 2023-10-25, 15:40

Iz 5:20 BIADA tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemność w światłość, a światłość w ciemność, zamieniają gorycz w słodycz, a słodycz w gorycz.

To jest dzisiaj niezwykle aktualne słowo.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3470
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-25, 20:01

Co do tych bożków idoli itp...
Przejrzyj @Ojciec.Pablito rozdział ostatni księgi Barucha.
Niezależnie od humoru " koty po nich łażą ( eufemizm na defekację) " to w ówczesnym świecie pogańskim bardzo mocne było przekonanie ze idol nie obrazuje bożka tylko nim jest.
( to np często drażni ikonoklastów,niezależnie od denominacji w katolicyzmie czy kościołach wschodnich)
Jesli teraz potoczne rozumienie ( takze wśród katolików ) jest powszchne to jak glebokie musiało byc wtedy .
Bóg prawdziwy , z ludzkiego punktu widzenia, objawiał sie najpierw jako duch bożek opiekuńczy najpierw człowieka potem byl bóstwem rodowym plemiennym państwowym by być w końcu uniwersalnym Bogiem Ojcem

Dodano po 5 minutach 55 sekundach:
Jako bóstwo opiekuńcze musial wykazywać sie nadzwyczajną skutecznością by przekonać do siebie coraz większe grupy ludzi. Z bóstwa uranicznego przejal w oczch ludzi cechy chtoniczne.
W środowisku politeistycznym " tworzył" w oczach ludzi henoteistyczne srodowisko aż do monoteistycznego by zdradzić czesc swojej natury jako Trojjedyny Bóg ( wiem ze w tym momencie wymiękasz ale jestem trynitarianinem i nie jest mi nawet z tego powodu przykro za bardzo)
DLATEGO TSK BARDZO DBAL O KULT. CZYSTOŚĆ KULTU RELIGIJNEGO.CZY WYKASZANIE KONKURENCJI..

Dodano po 4 minutach 55 sekundach:
Zresztą On dobrze wiedział ze te bóstwa to po prawdzie nie wymysly ludzi tylko kombinacje ludzkich wyobrazen podszeptami glodnych czci upadlych aniołów ( wiem ze znowu odpadasz ale jestem katolikiem i serio traktuje to co w Piśmie napisano )
Zresztą tylko religie abrahamiczne odrzucają wrozenie i inne okultyzmy jako cos przeciwnego kultowi. Inne religie wprost zalecają z( to świadczy tez troche o inspiracji)"

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-25, 23:32

po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: [Biblia challange] Księga Izajasza

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-30, 09:03

Iz 6:1 W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana, JAHWE, siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym. Kraj Jego szaty wypełnił Świątynię.
Iz 6:2 Nad Nim unosili się Serafini. Każdy miał po sześć skrzydeł; dwoma zasłaniał sobie oblicze, dwoma zasłaniał swe nogi, a dwoma unosił się w górze.
Iz 6:3 I wołał jeden do drugiego: - Święty, Święty, Święty Pan, JAHWE ZASTĘPÓW! Ziemia cała pełna jest chwały Jego!
Iz 6:4 Fundamenty drżały w posadach (od głosu wołającego) i gmach napełnił się dymem.

Iz 6:5 Wtedy rzekłem: "Biada mi! Jestem zgubiony, bo jestem człowiekiem o wargach skalanych i przebywam wśród ludu o wargach skalanych, a oto Króla (JAHWE ZASTĘPÓW) widziały me oczy".
Iz 6:6 Wówczas przyleciał (ku mnie) jeden z Serafinów; w ręku miał kamyk ognisty wzięty obcęgami z ołtarza.
Iz 6:7 I dotknął [nim] ust moich, mówiąc: - Oto dotknął on warg twoich, zmazana jest twa nieprawość a grzech twój zgładzony.

Iz 6:8 I usłyszałem głos Pana:
"Kogóż poślę, któż Nam pójdzie?"
Na to powiedziałem: "Oto jestem! Mnie poślij!"

Iz 6:9 Rzekł przeto:
"Idź! I powiedz temu ludowi:
Słuchajcie uważnie, lecz nie rozumiejąc;
i patrzcie bacznie, ale nie poznając.
Iz 6:10 Znieczulicą dotknij serce tego ludu,
ciężkimi do słuchania uczyń uszy jego a mgłą zasnuj mu oczy,
tak że nie będzie widział oczyma ni słyszał uszami i serce jego nie pojmie;
nie nawróci się i uleczenia nie dozna"
.

Iz 6:11 Wtedy zapytałem: "Jak długo, o Panie?" I odrzekł:
"Aż miasta zostaną spustoszone i pozbawione mieszkańców,
aż domy będą bezludne a pola staną się pustkowiem".
Iz 6:12 I wygna JAHWE ludzi w strony dalekie, a wielka pustka pozostanie w kraju.
Iz 6:13 A choćby dziesiąta w nim cząstka została, i ona znowu ulegnie zniszczeniu -
- podobnie jak dąb czy terebint, po których ścięciu pień pozostaje.
A pniem jego będzie święte potomstwo.

Ostatnio zmieniony 2023-10-30, 09:16 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 7 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ