Ustawy projekty, rozporządrzenia Sejm.

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
John Wick

Ustawy projekty, rozporządrzenia Sejm.

Post autor: John Wick » 2023-10-19, 15:12

Zakładam taki temat bo jak widzę w Offtopic nic się nie dowiem i to zniknie w morzu innych postów. Będzie tak że nic z tego nie wyjdzie.
Temat jaki mnie interesuje głównie dotyczy procesu legislacyjnego chodzi mnie o jedną konkretną ustawe.
Na razie jest to tylko projekt który jest pomału rozpatrywany. Nie wiem czy jednak prace nie utknęły w toku i będzie to nadal szło do przodu.
Dlaczego tak myślę bo wiadomo wybory nowy rząd być może zmiana w ministerstwie inni będą rządzić.
Mnie chodziło o projekt ustawy o aktywizacji zawodowej który miał obowiązywać wstępnie od 1 stycznia 2024 roku.
Dotyczy on głównie pracy funkcji powiatowych urzędów pracy. Nie wiem czy prace nad tym projektem będą nadal trwały ale pisałem do Ministerstwa w tej sprawie które ten projekt ustawy chciało zrealizować.
Projekt był w toku postępowania i już w połowie był sprawdzony. Jednak prace nad nim utknęły w martwym punkcie pod koniec maja.
Co mnie napisał ktoś z tego ministerstwa ( pytałem czy prace nie zostaną wstrzymane i ten projekt będzie dalej realizowany mimo wyborów do parlamentu? )
Chciałem też dodać odpowiedź jaką dostałem na maila :
Zasadę dyskontynuacji prac parlamentu (a konkretnie tzw. dyskontynuację w znaczeniu materialnym) rozumie się najczęściej jako założenie, zgodnie z którym z chwilą zakończenia kadencji Sejmu i Senatu wszystkie sprawy, wnioski i przedłożenia, w których nie doszło do zamknięcia prac parlamentarnych, uważa się za ostatecznie załatwione w sensie niedojścia do skutku. Oznacza to, że wniesiony projekt ustawy może być procedowany i uchwalony przez Sejm tylko tej kadencji, w której projekt ustawy został wniesiony. Zasada ta nie ma zastosowania do rządowego etapu prac legislacyjnych. Polski system konstytucyjny, ukształtowany przez Konstytucję z 1997 r., przyjmuje bowiem zasadę ciągłości działania organów konstytucyjnych w tym Rady Ministrów.

Na to wygląda że tutaj w takim wypadku nie będzie przerwania pracy nad tym projektem mimo wyborów do parlamentu. Sprawdzałem jest taka strona gdzie można proces takiej ustawy projektu obserwować prace nad nim. Wszystko stanęło tam w miejscu pod koniec maja. Jednak gdy pisałem maila w tej sprawie odpowiedź dostałem że z dniem 31 maja projekt ten został przekazany do Ministerstwa stanu. Więc nie wiem czy ten projekt ustawy będzie obowiązywać od 1 stycznia? Bo jak rząd się zmieni i będą inni posłowie. Do tego ten projekt w połowie dopiero jest jak trwają nad nim prace. Nie wiadomo kiedy rozpatrzą go kolejne partie i czy przejdzie przez głosowanie. Zastanawia mnie bo jak dostałem taką wiadomość że to będzie kontynuowane i nie legnie w gruzach że pójdzie do kosza.
Jak piszą na portalach społecznościowych że nic z tego nie wyjdzie bo koniec kadencji Sejmu.

Dodano po 27 minutach 18 sekundach:
Obrazek

Tutaj dodaje zdjęcie ze strony proces legislacyjny na temat tego projektu o którym pisze w temacie.
Co mnie zastanawiało czy ten projekt stanęły nad nim prace w miejscu?
Wysłałem zapytanie w tej sprawie i dostałem odpowiedź że niby dnia 31 maja został przekazany do rozpatrzenia przez ministerstwo stanu. Ale czy to dojdzie do skutku odpisali mnie że w tym przypadku to nie obowiązuje i będzie nadal trwała praca nad tym projektem.

Dodano po 7 minutach 50 sekundach:
W dniu 31 maja 2023 r. projekt ten został przekazany na Stały Komitet Rady Ministrów, celem jego rozpatrzenia. Obecnie trwają prace analityczne mające na celu realizację zaleceń Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Taką odpowiedź jeszcze uzyskałem ale tak wszystko stanęło na punkcie 6 a Stały komitet rady ministrów to punkt 9 😳🙄 .
Tak więc jak to jest Komitet Społeczny i Ekonomiczny rady ministrów nie musi tego projektu rozpatrywać? Tylko od razu przeskok do pkt 9 ??
Ostatnio zmieniony 2023-10-19, 15:25 przez John Wick, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ