Jak często chodzić do spowiedzi?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 11:54

Dezerter pisze: 2023-10-23, 23:44 na tej podstawie, na podstawie głębszego zrozumienia powodów i mechanizmów samobójstwa zostało ono przestało ono być uważane za grzech ciężki/śmiertelny.
No nie, nie przesadzajmy.
Jest to nadal grzech ciężki, tyle, że dopuszczamy, że nie zawsze (być moze nawet w przeważającej liczbie przypadków, ale trudno to powiedzieć) samobójca znajduje się w stanie, w którym nie jest w stanie w pełni za niego odpowiadac.

Dodano po 59 sekundach:
Martynna pisze: 2023-10-24, 11:33 Spowiednik dziś powiedział, że powinnam się spowiadać z masturbacji wtedy gdy chce przyjąć komunię. (powiedziałam, że robię to kilka razy w tygodniu i zapytałam czy muszę iść do spowiedzi po kazdym razie.)
Do komunii chodzą raz na jakiś czas, zazwyczaj raz na miesiąc, więc wynika z tego że po każdej masturbacji nie muszę iść do spowiedzi? (oczywiście nie chodząc do komunii)
Myślę, że powinnaś o to spytać spowiednika, bo to poważna sprawa, on Cię prowadzi, my tylko możemy sobie gdybać.

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Martynna » 2023-10-24, 12:24

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 11:55
Dezerter pisze: 2023-10-23, 23:44 na tej podstawie, na podstawie głębszego zrozumienia powodów i mechanizmów samobójstwa zostało ono przestało ono być uważane za grzech ciężki/śmiertelny.
No nie, nie przesadzajmy.
Jest to nadal grzech ciężki, tyle, że dopuszczamy, że nie zawsze (być moze nawet w przeważającej liczbie przypadków, ale trudno to powiedzieć) samobójca znajduje się w stanie, w którym nie jest w stanie w pełni za niego odpowiadac.

Dodano po 59 sekundach:
Martynna pisze: 2023-10-24, 11:33 Spowiednik dziś powiedział, że powinnam się spowiadać z masturbacji wtedy gdy chce przyjąć komunię. (powiedziałam, że robię to kilka razy w tygodniu i zapytałam czy muszę iść do spowiedzi po kazdym razie.)
Do komunii chodzą raz na jakiś czas, zazwyczaj raz na miesiąc, więc wynika z tego że po każdej masturbacji nie muszę iść do spowiedzi? (oczywiście nie chodząc do komunii)
Myślę, że powinnaś o to spytać spowiednika, bo to poważna sprawa, on Cię prowadzi, my tylko możemy sobie gdybać.
Ale ja spytałam spowiednika. Powiedział, że popełniam ten grzech kilka razy w tygodniu i czy za każdym razem mam iść do spowiedzi.
Spowiednik powiedzial, aby do spowiedzi szła wtedy (gdy była masturbacja) gdy chce przyjąć komunię. Czyli po masturbacji komunii bez spwoedzi nie przyjmować, ale również zaznaczył, żeby spowiadać się gdy chce przyjąć komunię, a przecież do komunii większość nie chodzi kilka razy w tygodniu. Rozumiem, że po masturbacji jeśli nie chce (jeszcze przyjąć komunii) już nie muszę iść do spowiedzi, bo np komunię przyjmować będę raz na dwa tygodnie czy miesiąc? Dobrze rozumiem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 12:34

Ale w jakim sensie "musisz"?

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Martynna » 2023-10-24, 14:06

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 12:34 Ale w jakim sensie "musisz"?
W sensie tak, że po grzechu ciężkim powinno się iść niezwłocznie, a spowiednik powiedzial, że muszę się z tego spowiadać przed komunia, czyli pomiędzy komuniami chyba już nie muszę (bo grzech nie ciężki).?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 14:09

Gdyby grzech nie był ciężki to raczej nie kazałby Ci również się spowiadać pomiędzy... ale mogę tylko spekulować. Zapytaj jego.

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Martynna » 2023-10-24, 14:23

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 14:09 Gdyby grzech nie był ciężki to raczej nie kazałby Ci również się spowiadać pomiędzy... ale mogę tylko spekulować. Zapytaj jego.
Nie kazał się spowiadać pomiędzy, ale tylko wtedy kiedy że chce przyjąć komunię. (przed komunia)

Ale z drugiej strony skoro do komunii można iść z lekkim, a spowiednik kazał przed komunia wyznawać ten grzech, to może być ciężki.
Pozostaje pytanie co w związku w pozostałym czasie pomiędzy komuniami? Grzech będzie występował, a ja nie wiem czy żyje w grzechu lekkim czy ciężkim?

Ależ namieszane. Najgorsze że spowiednik nie chce rozmawiać. Powiedział swoje i podziękował mi.

Dodano po 10 minutach 47 sekundach:
Czy pomoże mi ktoś wyjaśnić to?

Powiedzialam na spowiedzi tak, proszę spowiednika, masturbuje się kilka razy w tygodniu, czy po kazdym popelniopnym grzechu powinnam iść do spowiedzi? Czy mogę chodzić z inną częstotliwośc mimo że grzeszę?

Spowiednik: spowiadaj się z tego wtedy kiedy chcesz iść do komuni.
No ok, rozumiem, że przed komunia trzeba się z tego wyspowiadac, (zresztą zawsze tak robiłam) ale jeśli pomiędzy komuniami grzech występuje to wtedy nie muszę po kazdym razie się spowiadać?
Ja tak to rozumiem, że to będzie grzech lekki w między czasie?
Bo jeśli miałby być zawsze xiazki, to na moje pytanie czy mam po każdej masturbacji się spowiadać, spowiednik powinien odpowiedzieć TAK, bo taka jest zasada, że po kazdym grzechu ciężkim powinno się pójść do spowiedzi, (nawet bez komuni) a mi ksiądz powiedział, abym się spowiadała wtedy gdy chce przyjąć komunię. A wiadomo, że przyjmować nie będę co kilka dni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 14:43

Obawiam sie, że nie jestem w stanie odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Andej » 2023-10-24, 19:38

Martynna pisze: 2023-10-24, 14:34 Spowiednik: spowiadaj się z tego wtedy kiedy chcesz iść do komuni.
I tego należy się trzymać. Uważam, że jednoznacznie stwierdził, że zawsze przed przystąpieniem do komunii świętej, trzeba oczyścić się grzechów ciężkich.
Skoro nakazał, aby zawsze się wyspowiadać z masturbacji, to należy wypełnić to polecenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak często chodzić do spowiedzi?

Post autor: Martynna » 2023-10-24, 20:47

Andej pisze: 2023-10-24, 19:38
Martynna pisze: 2023-10-24, 14:34 Spowiednik: spowiadaj się z tego wtedy kiedy chcesz iść do komuni.
I tego należy się trzymać. Uważam, że jednoznacznie stwierdził, że zawsze przed przystąpieniem do komunii świętej, trzeba oczyścić się grzechów ciężkich.
Skoro nakazał, aby zawsze się wyspowiadać z masturbacji, to należy wypełnić to polecenie.
I zawsze się spowiadałam przed pójściem do komunii. A na pytanie czy po każdej masturbacji mam przychodzić do spowiedzi, padła odpowiedź, że tylko jak chce iść do komunii. Wynika z tego jasno, że jak nie chce chodzić do komunii (często) to nie muszę się spowiadać z masturbacji. Bo na pytanie czy po kazdym razie mam przyjść do spowiedzi, stwierdzi, że tylko wtedy kiedy że chce iść do komunii. Czyli nie potwierdził, że po kazdym razie.

ODPOWIEDZ