Brak zaufania i zwątpienie

ODPOWIEDZ
KrisStill
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2023

Brak zaufania i zwątpienie

Post autor: KrisStill » 2023-10-24, 18:44

Szczęść Boże,

Czy brak zaufania Bogu jest grzechem i trzeba się z tego wyspowiadać ? To samo dotyczy zwątpienia - czy jest to grzech ?

John Wick

Re: Brak zaufania i zwątpienie

Post autor: John Wick » 2023-10-24, 19:00

Kiedyś czytałem na jakiejś stronie że wątpliwości w wierze nie są grzechem ciężkim. Że każdy może mieć takie wątpliwości i ważne że wierzymy. Czyli jak się tylko powątpiewa ale jednak się wierzy nadal to nie grzech.

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
Obrazek

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Brak zaufania i zwątpienie

Post autor: Andej » 2023-10-24, 19:18

KrisStill pisze: 2023-10-24, 18:44 Czy brak zaufania Bogu jest grzechem i trzeba się z tego wyspowiadać ?
Kiedyś (w związku z obrazem Miłosierdzia) rozmawiałem o tym ze spowiednikiem. Poradził, abym udał się przed obraz i modlił się wypisanymi na nim słowami.
Za grzech uznałbym to, że kr=toś nie chce zaufać. Ale nie to, że nie potrafi, choć chce. I stara się o to.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Brak zaufania i zwątpienie

Post autor: AdamS. » 2023-10-25, 09:34

KrisStill pisze: 2023-10-24, 18:44 Czy brak zaufania Bogu jest grzechem i trzeba się z tego wyspowiadać ? To samo dotyczy zwątpienia - czy jest to grzech ?
Myślę, ze sam GRZECH może być jedynie PRZYCZYNĄ zwątpienia (takiego jak zaniedbanie, lenistwo), albo też jego SKUTKIEM (np. pycha, nienawiść, zatwardziałość). Zwątpienie samo w sobie jest raczej rodzajem próby - drogi, przez którą na różnych odcinkach przechodzi każdy z nas. Drogi, na której czasem brakuje światła, nie widać horyzontu, nie ma obok nikogo, a w gęstej mgle nawet nie widać drogi. Takie duchowe stany są nam jednak potrzebne jako momenty wzywające do pełnego zawierzenia.

ODPOWIEDZ