Odeszła Wanda Półtawska

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Odeszła Wanda Półtawska

Post autor: krz30 » 2023-10-25, 12:30

Zmarła Wanda Półtawska.

Miałem okazję przeczytać jedną jej książkę i posłuchać kilku konferencji. Miała charakter. W pewnym sensie przypominała mi moją babcię - twardą, zahartowana i bezkompromisową kobietę.

Czy macie jakieś doświadczenia związane z jej osobą?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Odeszła Wanda Półtawska

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-25, 12:46

Akurat Wandy Półtawskiej nigdy nic nie czytałem, ale doświadczyłem też odejścia kilku moich duchowych nauczycieli.
Zawsze był to dla mnie okres zaskoczenia: jak to? Odszedł/odeszła? I co teraz?
A potem nadchodził okres podsumowania i podziwu: jak wiele ta osoba napisała!, zrobiła, jak wielki wpływ na wielu ludzi miała!
I poczucie pustki: co teraz? kto przejmie pałeczkę?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Odeszła Wanda Półtawska

Post autor: krz30 » 2023-10-25, 12:53

Na facebooku DobraNowina.net taki wpis:

"Odeszła Wanda Półtawska, niesamowita kobieta. Ukształtowana w trudnych czasach, które produkują twardych ludzi. Teraz mamy łatwe czasy, które produkują słabych ludzi.
Wraz z pokoleniem pani Wandy przemija coś, czego będzie nam bardzo brakować. Bo kto z nas będzie w stanie przejąć od nich pałeczkę?
Mówią, że zetknęła się zarówno z największą świętością, jak i najgłębszym złem. Patrzyła w oczy tym, których potem wyniesiono na ołtarze, jak i katom w obozach zagłady.
Miała prawie 102 lata. Czasem mi się wydawało, że będzie z nami na zawsze. Dziękuję Ci Boże za Panią Profesor!"

Z innej strony, Tomasz Terlikowski pisze tak:

"Odchodzą ostatni z pokolenia, które ukształtowało Kościół (nie tylko) w Polsce w drugiej połowie wieku XX. Wanda Półtawska z pewnością jest jedną z tych osób. Bez jej, i jej męża wpływu (choć nie tylko ich) nie byłoby teologii ciała w formie jaką znamy, a teologia seksualności mogłaby wyglądać nieco inaczej. To ona stoi za uformowaniem się poradnictwa rodzinnego w polskim Kościele, i ona jest jednym z fundamentów, na którym wzniesiono ruch pro life w naszym kraju. One wreszcie, nieczęsto, ale również interweniowała u Jana Pawła II, gdy inne źródła kontaktu i komunikacji zawodziły. Tak miało być ze sprawą arcybiskupa Juliusza Paetza.
To wszystko nie czyni jej wcale postacią jednoznaczną. Była, a widać to we wspomnieniach o niej, ale nawet w jej własnych książkach, osobą trudną, koszty jej ogromnych zaangażowań ponosiła jej własna rodzina i dzieci, dla których niewiele miała czasu. Zaangażowana w zmienianie Kościoła i świata często była nieobecna. Głębokie doświadczenie prawdy sprawiało zaś także, że niekiedy brakowało jej cierpliwości dla tych, którzy postrzegali prawdę inaczej. Dla części z nich potrafiła być naprawdę mało delikatna.
Nie ulega dla mnie także wątpliwości, że przyjdzie jeszcze czas na głęboką ocenę jej własnej teologii płci i wpływu jej myślenia, postrzegania i przeżywania własnej płciowości na myśl Jana Pawła II. Nie mam wcale pewności, że zawsze było to doświadczenie jednoznacznie pozytywne. Historia jej życia, a także historia jej rodziny pokazuje, że jej doświadczenie nie było typowe. I to może i powinno być badane.
Ale dziś jest oczywiście czas na modlitwę za Wandę Półtawską i uświadomienie sobie, że tamto pokolenie, ostatni z nich odchodzą. Kościół jaki stworzyli był potęgą, ale on także głęboko się zmienił, a w pewnym sensie zanika. Nam pozostaje iść do przodu, pamiętając, myśląc, tworząc formę katolicyzmu odpowiednią dla tych pokoleń."

Dodano po 11 minutach 5 sekundach:
Dodam, że czytam pod postem Terlikowskiego komentarze. Niektóre obrzydliwe, niektóre dające do myślenia.

Dziwne. Postać jednoznaczna dla wielu, lecz w zupełnie przeciwnych kierunkach. A więc skrajnie niejednoznaczna.
~Krzysztof

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Odeszła Wanda Półtawska

Post autor: Arek » 2023-10-25, 17:11

Pokój jej duszy. Wiele mądrego powiedziała. Wiele z tego czerpię.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Odeszła Wanda Półtawska

Post autor: Dezerter » 2023-10-25, 22:01

krz30 pisze: 2023-10-25, 12:30 Zmarła Wanda Półtawska.

Miałem okazję przeczytać jedną jej książkę i posłuchać kilku konferencji. Miała charakter. W pewnym sensie przypominała mi moją babcię - twardą, zahartowana i bezkompromisową kobietę.

Czy macie jakieś doświadczenia związane z jej osobą?
Wspaniała kobieta
Dwa takie bliskie mi przykłady gdzie się z Nią zetknąłem
Jako doradca życia rodzinnego nie mogę nie wspomnieć że od lat 70-tych! zakładała, współtworzyła i przez dziesięcioleci promowała i wspierała rodzące się katolickie poradnie życia rodzinnego. Jeszcze gdy ja zaczynałem, a było to całkiem niedawno to była często cytowana, wspominana i stawiana za wzór.
Druga sprawa również bardzo ważna to Ona jako pierwsza przekazała JP II informacje o homoseksualnych ekscesach biskupa Peca - nie udało to się skutecznie żadnym delegacjom świeckim ani kościelnym. Dopiero Jej informacja w 4 oczy - nigdy tego nie zrelacjonowała - zadziałała piorunująco i chwała jej za to.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 16:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ