Co mogą znaczyć te słowa?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: Arek » 2023-10-26, 08:41

Jezus powiedział:
"Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi."
(Łk 11,17)
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 09:43 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: Andej » 2023-10-26, 09:21

Uważam, ze dokładnie to, co powiedział. Z tym, że należy to rozszerzyć na inne systemy sprawowania władzy, jak też na wszelkie zbiorowości społeczne. Począwszy od najwyższej władzy, a skończywszy na najmniejszym związku, tj. dwojgu. Dotyczy także rządu dusz. Dotyczy też Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 790 times

Re: Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: AdamS. » 2023-10-26, 11:05

Arek pisze: 2023-10-26, 08:41 Jezus powiedział:
"Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi."
(Łk 11,17)
Dalej mówił Jezus: Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Tam, gdzie pozwalamy działać Szatanowi, żaden porządek nie będzie wzrastał, a z pewnością prędzej czy później upadnie. A skąd się bierze kłótnia, jeśli nie z kłamstwa, pychy, żądzy władzy i wszelkich innych żądz ciała?

Jezus wypowiedział te słowa w odpowiedzi na zarzut, że uzdrawiać (i uwalniać od złych duchów) miał rzekomo mocą Belzebuba. Mało kto wnikał w Jego słowa - liczyło się religijne i polityczne zacietrzewienie. Czy i dzisiaj nie jesteśmy świadkami takich sytuacji? We wszystkim jesteśmy nastawieni na konfrontację. Kłócimy się, wzajemnie o wszystko obwiniając - a tymczasem suwerenność Polski staje pod znakiem zapytania (patrz przygotowywany w UE projekt likwidujący samostanowienie państw).

Wiem, że nie powinno się mieszać polityki ze Słowem Bożym, ale jakoś tak mi się to samo nasunęło. Przecież niezależnie od opcji politycznej powinniśmy widzieć zagrożenie zewnętrzne. Nie widzimy, bo żadne królestwo w stanie permanentnego skłócenia ostać się nie może. Mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno, aby się opamiętać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: Andej » 2023-10-26, 11:15

AdamS. pisze: 2023-10-26, 11:05 Wiem, że nie powinno się mieszać polityki ze Słowem Bożym, ale
... skora sam Jezus wygłosił stricte polityczne stwierdzenie "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje.", to i nam przystoi się na tym pochylić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: Arek » 2023-10-26, 13:06

Czytając i analizując te słowa Jezusa można wyciągnąć wnioski. Kto i kiedy sieje zamęt. Tym złym jest podniesiony głos, wulgaryzmy, opluwanie, zarzucanie win, osądzanie, przemoc fizyczna, pomówienia.
Jestem przekonany, że jeśli w naszych rodzinach nie miało by miejsce takie zachowanie to w polityce też należałoby do rzadkości.
Czyli można wyciągnąć wniosek sami się rujnujemy i brak nam mądrości. Prawdziwej mądrości.
Wszyscy pobłądziliśmy jako naród skoro oglądamy takie obrazki jak strajki kobiet, niemoralne walki polityczne, odchodzenie od Kościoła i wary, apostazja, oddawanie duszy za marne trzydzieści srebrników, wzajemny brak szacunku, aborcja, eutanazja, modyfikacje genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja ziemi, zwiększanie produkcji coraz gorszej jakości, brak chęci wchodzenia w małżeństwo, brak chęci rodzenia dzieci, chęć uzależnienia od innych narodów, pozbywanie się narodowości itd, itd.
Wszystko ma wydźwięk ujemny, negatywny, a więc nasuwa się pytanie jak długo i czy ostoi się taki naród
jak my Polacy?
Pocieszające jest to, że choćby mogło się wydawać, że dobra nie ma, ono istnieje i nigdy nie da się zwyciężyć.
Osobiście jestem katolikiem i jestem dumny z tego, że nim jestem. I oby Chrystus nigdy nie oszczędził mi Łaski siły i odwagi w trwaniu by być zawsze z Nim. Bez względu na burze i zawirowania. Pragnę być zawsze uczniem Chrystusa.
Chryste króluj zawsze i wszędzie!
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 13:12 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15014
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4229 times
Been thanked: 2963 times
Kontakt:

Re: Co mogą znaczyć te słowa?

Post autor: Dezerter » 2023-10-26, 21:53

Jezus tymi słowami chciał pokazać absurdalność zarzutu przeciwko niemu
Ale sentencja jest z tych uniwersalnych i mądrościowych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”