Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: wierzacy » 2023-10-26, 10:06

Witam,
czy modląc się różańcem na własne potrzeby mogę sobie „podzielić” tajemnice na dany dzień? To znaczy czy mogę powiedzmy rano odprawić np. 1-2 tajemnice a resztę wieczorem. Pytam się z ciekawości, ponieważ według mnie gdybym sobie tak rozłożył to byłbym bliżej Boga.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: Morkej » 2023-10-26, 10:33

Możesz sobie tak podzielić.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: AdamS. » 2023-10-26, 12:04

wierzacy pisze: 2023-10-26, 10:06 czy modląc się różańcem na własne potrzeby mogę sobie „podzielić” tajemnice na dany dzień?
Oczywiście - ja odmawiam zwykle tylko 1 dziesiątek dziennie (przechodząc po kolei wszystkie tajemnice). Ten rytm najbardziej mi odpowiada. Przy czym dla mnie Różaniec to modlitwa, która winna być odmawiana powoli, ze smakowaniem każdego słowa i rozważaniem każdej tajemnicy w odniesieniu do bieżącej sytuacji życiowej (w takim ujęciu nigdy się to nie znudzi). Dlatego wolę modlić się indywidualnie, bo różańce zbiorowe są dla mnie zbyt pośpieszne. Tu jest ważny zarówno pewien rytm, jak też osobista relacja. Ilość to sprawa najmniej istotna.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: wierzacy » 2023-10-26, 17:03

AdamS. pisze: 2023-10-26, 12:04
wierzacy pisze: 2023-10-26, 10:06 czy modląc się różańcem na własne potrzeby mogę sobie „podzielić” tajemnice na dany dzień?
Oczywiście - ja odmawiam zwykle tylko 1 dziesiątek dziennie (przechodząc po kolei wszystkie tajemnice). Ten rytm najbardziej mi odpowiada. Przy czym dla mnie Różaniec to modlitwa, która winna być odmawiana powoli, ze smakowaniem każdego słowa i rozważaniem każdej tajemnicy w odniesieniu do bieżącej sytuacji życiowej (w takim ujęciu nigdy się to nie znudzi). Dlatego wolę modlić się indywidualnie, bo różańce zbiorowe są dla mnie zbyt pośpieszne. Tu jest ważny zarówno pewien rytm, jak też osobista relacja. Ilość to sprawa najmniej istotna.
Rozumiem. Ja w sumie odmawiam wszystkie 5 dziesiątek z w tajemnicy na dany dzień (np. z dzisiejszych Tajemnic Światła).
W sumie, przy jutrzejszym różańcu mogę sobie spróbować podzielić, na 1-2 tajemnice rano i 2 tajemnice wieczorem. Ja w sumie też staram się zrozumieć tajemnice i dzięki różańcowi zgłębiłem się też trochę w wierze (tzn. wiem jak narodził się Jezus, co było dalej, jak zmartwychwstał itp.) W sumie jeszcze nie próbowałem porównywać i rozważać tajemnic do obecnej sytuacji życiowej, ale tak jak już pisałem jestem „świeżakiem” w wierze i wielu rzeczy zapewne nie wiem.
I w sumie, tak zapytam - czy przy każdej tajemnicy różańca trzeba mówić 10x Zdrowaś Maryjo? Pytam się, ponieważ chciałbym rozpocząć nowennę pompejańską, jednak szczerze mówiąc w zwyczajnym wydaniu (z 10 zdrowaśkami na początku) zajęła by mi z 4-4,5 godziny każdego dnia, na co nie mam zbytnio czasu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: Andej » 2023-10-26, 17:29

wierzacy pisze: 2023-10-26, 17:03 Ja w sumie też staram się zrozumieć tajemnice i dzięki różańcowi zgłębiłem się też trochę w wierze (tzn. wiem jak narodził się Jezus, co było dalej, jak zmartwychwstał itp.) W sumie jeszcze nie próbowałem porównywać i rozważać tajemnic do obecnej sytuacji życiowej, ale tak jak już pisałem jestem „świeżakiem” w wierze i wielu rzeczy zapewne nie wiem.
Ja też staram się rozumieć te tajemnice. I są dla mnie takie, których nie potrafię ugryźć. Są też takie, które kiedyś były całkiem niezrozumiałe, a teraz dają mi wiele do myślenia. Są też takie, które kiedyś rozświetlały mój umysł, a teraz ciężko brnę przez nie.
Przez parę lat codziennie coś nowego odkrywałem. Teraz rzadziej, ale też nagle coś nowego do mnie dociera.

Podziwiam Twoją wytrwałość. Dobrze, że nie modlisz się na siłę. Bardzo dobrze, że rozważasz.

W internecie są rozważania. Jednak, wg. mnie, olbrzymia ich większość tylko ślizga się po temacie nie sięgając sedna.
Per aspera ad astra.

A z pompejanką bym zaczekał. To trudne zobowiązanie. Jestem przekonany, że to, co teraz robisz jest dobrym i wystarczającym rozwiązaniem.
Z wiarą jest jak z pływaniem. Najpierw na płytkiej wodzie. Dopiero w miarę wzrostu umiejętności dalsze wyprawy. Ale i tak zawsze warto mieć koło ratunkowe, czy jakąś bojkę, która w razie kryzysu pomoże dopłynąć do brzegu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: wierzacy » 2023-10-27, 11:50

Andej pisze: 2023-10-26, 17:29
wierzacy pisze: 2023-10-26, 17:03 Ja w sumie też staram się zrozumieć tajemnice i dzięki różańcowi zgłębiłem się też trochę w wierze (tzn. wiem jak narodził się Jezus, co było dalej, jak zmartwychwstał itp.) W sumie jeszcze nie próbowałem porównywać i rozważać tajemnic do obecnej sytuacji życiowej, ale tak jak już pisałem jestem „świeżakiem” w wierze i wielu rzeczy zapewne nie wiem.
Ja też staram się rozumieć te tajemnice. I są dla mnie takie, których nie potrafię ugryźć. Są też takie, które kiedyś były całkiem niezrozumiałe, a teraz dają mi wiele do myślenia. Są też takie, które kiedyś rozświetlały mój umysł, a teraz ciężko brnę przez nie.
Przez parę lat codziennie coś nowego odkrywałem. Teraz rzadziej, ale też nagle coś nowego do mnie dociera.

Podziwiam Twoją wytrwałość. Dobrze, że nie modlisz się na siłę. Bardzo dobrze, że rozważasz.

W internecie są rozważania. Jednak, wg. mnie, olbrzymia ich większość tylko ślizga się po temacie nie sięgając sedna.
Per aspera ad astra.

A z pompejanką bym zaczekał. To trudne zobowiązanie. Jestem przekonany, że to, co teraz robisz jest dobrym i wystarczającym rozwiązaniem.
Z wiarą jest jak z pływaniem. Najpierw na płytkiej wodzie. Dopiero w miarę wzrostu umiejętności dalsze wyprawy. Ale i tak zawsze warto mieć koło ratunkowe, czy jakąś bojkę, która w razie kryzysu pomoże dopłynąć do brzegu.

Mi te tajemnice bardzo pomogły w znajomości Pisma Świętego - każdego dnia odkrywam nową część Pisma. To znaczy, staram się zrozumieć, co wtedy się zadziało itp. Nie rozważałem jeszcze tak, że porównywałem to z moją obecną sytuacją. Ja „modląc” się tajemnicami korzystam ze strony http://www.redemptor.by/pl/rozaniec/tajemnice-swiatla , i są tam rozważania „Różaniec z Papieżem”, z których mógłbym skorzystać.
Ja staram się nie modlić na siłę i rozumieć dokładnie przytoczone fragmenty Pisma w różańcu. Może czasem zbyt „zakręcę” się w zdrowaśkach, ale tego też staram się unikać.
To prawda, że modlitwa pompejańska jest dość długa i zobowiązująca.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: Morkej » 2023-10-27, 16:23

wierzacy pisze: 2023-10-27, 11:50 Ja „modląc” się tajemnicami korzystam ze strony http://www.redemptor.by/pl/rozaniec/tajemnice-swiatla , i są tam rozważania „Różaniec z Papieżem”, z których mógłbym skorzystać.
Polecam Ci taką tanią książeczkę. Mam ją u siebie w domu i uważam, że zawarte w niej rozważania są dość dobrze napisane.

Obrazek
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy trzeba mówić wszystkie tajemnice różańca?

Post autor: wierzacy » 2023-10-27, 23:05

Morkej pisze: 2023-10-27, 16:23
wierzacy pisze: 2023-10-27, 11:50 Ja „modląc” się tajemnicami korzystam ze strony http://www.redemptor.by/pl/rozaniec/tajemnice-swiatla , i są tam rozważania „Różaniec z Papieżem”, z których mógłbym skorzystać.
Polecam Ci taką tanią książeczkę. Mam ją u siebie w domu i uważam, że zawarte w niej rozważania są dość dobrze napisane.

Obrazek
Ooo, w sumie dzięki za polecenie :)

ODPOWIEDZ