Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: krz30 » 2023-10-26, 16:50

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 16:39 Zastanawiam się czym różni się rozmowa katolika z protestantem od rozmowy:
-wyborcy PiS z wyborcą Trzeciej Drogi?
-tradycjonalisty liturgicznego z neokatechumenat'istą (jak się to odmienia?)
-kibica Roberta Kubicy z kibicem Lewisa Hamiltona?
-optymisty teoriopoznawczego z pesymistą teoriopoznawczym?
-programisty Java z programistą C#?
-kierowcy Forda z kierowcą Toyoty?
-tego, który jeździ w wakacje nad morze z tym, który jeździ w góry?
-weganina z frutarianinem?
-tego, który ma kota z tym, który ma psa?
-tego, który pracuje zdalnie z tym, który pracuje w biurze?
-uzytkownika Linuksa z użytkownikiem Windowsa?

I wiele wiele innych
Byś był na takiej jednej grupie informatycznej na facebooku, to byś się wiele dowiedział o dyskusjach w świecie IT między różnymi grupami. :P Pogarda dla zabawy, konkurs ciętych ripost i tak dalej. Generalnie, trolling is a art. No, ale trollowania jako obowiązującej konwencji na katolickim forum bym się nie spodziewał. I chyba dobrze.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 16:52

Czyli tak jak tutaj
"Ubuntu jest lepsze niż Fedora" :))

Dodano po 9 minutach 26 sekundach:
Przecież są nawet wspólnoty ekumeniczne gdzie są razem Katolicy i Protestanci

Dodano po 31 sekundach:
Taize

Dodano po 4 minutach 59 sekundach:
https://www.ekai.pl/kosciol-katolicki-w ... menicznym/
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Dezerter » 2023-10-26, 17:38

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 12:23 Panowie - jaki jest sens tego wątku?
By się nawzajem wyzywać?
Przecież dlatego @Dezerter zamknął poprzedni.
Zapytaj swojego brata protestanta Przemka- to on założył ten konfrontacyjny wątek :-w
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 17:44

Dezerter pisze: 2023-10-26, 17:38
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 12:23 Panowie - jaki jest sens tego wątku?
By się nawzajem wyzywać?
Przecież dlatego @Dezerter zamknął poprzedni.
Zapytaj swojego brata protestanta Przemka- to on założył ten konfrontacyjny wątek :-w
Przecież pytam :-B
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Albertus » 2023-10-26, 18:02

Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..
To znaczy jak rozumiem sugerujesz że katolicy tak uważają?

Moim zdaniem to klasyczny przykład projekcji

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 18:10

Naprawdę, zobaczcie taką debatę. Zobaczcie jak protestanci i katolicy kulturalnie rozmawiają ze sobą, mimo, że się nie zgadzają.
Warto ten piękny styl rozmawiania naśladować.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 18:11 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 18:11

A kiedy zaczniesz?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Albertus » 2023-10-26, 18:14

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 18:10 Naprawdę, zobaczcie taką debatę. Zobaczcie jak protestanci i katolicy kulturalnie rozmawiają ze sobą, mimo, że się nie zgadzają.
Warto ten piękny styl rozmawiania naśladować.
Ależ my przecież rozmawiamy, nawet z unitarianami i tym podobnymi. :D

Ja osobiście się staram robić to w szczerym i nie manipulatorskim stylu. :D
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 18:15 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 19:28

krz30 pisze: 2023-10-26, 16:32 Swoją drogą, przypomniało mi się, jak na studiach miałem kolegę protestanta. Fajnie mi się z nim gadało. W sumie nie wiedziałem długo, że jest protestantem, bo chodził ze mną na różne nabożeństwa katolickie. Dopiero po jakimś czasie to wyznał. A na nabożeństwa chodził, bo szukał czegoś dla siebie. Ostatecznie uznał, że pozostanie przy swoim zgromadzeniu i tą drogą będzie szedł za Chrystusem, jako że w tym się wychował. Szkoda, że nasz kontakt się urwał.
Studia to fajny czas bo można poznać wielu różnych i ciekawych ludzi.
Ja pamiętam, że wówczas -studiowalem politologię - poznałem ludzi o najróżniejszych światopoglądach. Moim promotorem był ksiądz katolicki. Pisałem pracę magisterską u niego o swoim ówczesnym kościele w którym bylem - Kościele Chrystusowym.
Pamiętam jak zaprosił mnie wówczas na konferencję teologiczną z okazji ogłoszenia Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu.
Pamiętam jak mnie przedstawiał swoim kolegom księżom. Jak chwalił mi się swoim niekatolickim mszałem jaki dostał od polskokatolików.
Bardzo miły człowiek.
Mieliśmy kilku księży wykładowców.
Kilku konserwatywnych wykładowców.
Kilku lewicowych wykładowców.
Jednego muzułmanina.
Chodziłem wówczas na najróżniejsze spotkania religijne. Pracowałem wowczas, również jako protestant, w katolickim centrum informacji o sektach.
Jeździłem z moimi katolickimi znajomymi na konferencje religijne.
Chodziłem przez jakiś czas na spotkania Odnowy. Byłem też jako ochrzczony protestant na zjeździe Taize w 1999/2000. Wspolnie się modliliśmy.
Koniec końców, po kilku próbach powrotu do katolicyzmu, generalnie wybrałem pobożność protestancką - ewangelikalną.
Jakoś najbardziej do mnie przemawiała. Poruszała to coś we mnie. Najbardziej odczuwałem w niej Sacrum.
Zresztą do dzisiaj najbardziej odczuwam Boga, Ducha Świętego, Jezusa gdy czytam samotnie lub w społeczności Pismo Święte.
Gdy jest czytane i rozważane to dotyka mnie jakiś niezwykły pokój. Jakaś błogość. Zamykam oczy i czuję się jakby siedział obok mnie Jezus.

Ale mam w bliskiej rodzinie też bardzo zaangazowanych ludzi z Ruchu Światło Życie. Lubię z nimi rozmawiać. I wtedy mam wrażenie, że czujemy wspólnie, że jesteśmy uczniami Jezusa.
Inna część rodziny jest protestancka. Ale z nimi mam mniejszy kontakt.

Ogólnie, mam bardzo pozytywne życiowe doświadczenie z relacji i rozmów katolicko protestanckich.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 19:34 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Dezerter » 2023-10-26, 19:55

Ojciec, ale tak czytając tytuł wątku Przemka
Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..
to w sumie dobrze, że ty nie jesteś protestant ;)
Przemku - pisze wprost i publicznie - zaczynam tracić cierpliwość ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Przeemek » 2023-10-26, 19:58

Albertus pisze: 2023-10-26, 18:02
Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..
To znaczy jak rozumiem sugerujesz że katolicy tak uważają?

Moim zdaniem to klasyczny przykład projekcji
To nie jest przykład projekcji, bo się nie kryję za oskarżeniami na protestantów, ale otwarcie w pierwszym wątku napisałem o co dokładnie chodziło, czyli o oskarżenie pod moim adresem i kto te oskarżenia wysuwał........

A sugestia tematu mogła jedynie być uogólnieniem - że wszyscy katolicy tak uważają....... w formie sarkazmu. Co już też wyjaśniłem w odpowiedzi do Andeja, potem do AdamS. Poza tym nikt z katolików nie skomentował tej "manipulacji", a temat został zamknięty przed takim możliwym głosem, więc przynajmniej na sarkazm były jakieś małe podstawy.
Gdyby wątek nie został zamknięty, to bym w nim odpowiedział i obyło by się bez nowego tematu.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 20:04

Dezerter pisze: 2023-10-26, 19:55 Ojciec, ale tak czytając tytuł wątku Przemka
Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..
to w sumie dobrze, że ty nie jesteś protestant ;)
Przemku - pisze wprost i publicznie - zaczynam tracić cierpliwość ...
Ktoś tutaj na forum w jakimś wątku pisał, że Ty też masz za sobą różne kościelne podróże. Można gdzieś o tym poczytać?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Przeemek » 2023-10-26, 20:04

Dezerter pisze: 2023-10-26, 19:55 Ojciec, ale tak czytając tytuł wątku Przemka
Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..
to w sumie dobrze, że ty nie jesteś protestant ;)
Przemku - pisze wprost i publicznie - zaczynam tracić cierpliwość ...
3 strony już komentarza padły, wszyscy zwracają uwagę na temat, ale nie na treść pierwszego i otwierającego postu, co więcej światła rzuca też na sam temat......
Daj mi możliwość edycji tematu to go zmienię, skoro jest taki obrazoburczy - z pewnością nie miałem zamiaru wywołać "aż takiego" harmidru....
Dezerter pisze: 2023-10-26, 19:55 Przemku - pisze wprost i publicznie - zaczynam tracić cierpliwość ...
Piszę wprost i publicznie - co masz na myśli?

I zawsze staram się merytorycznie, a jak kogoś lub coś krytykuję to podpieram źródłami i uzasadnieniami, unikam opiniowania, bo to nie jest rzetelna dyskusja i takiej też oczekuję od innych, poza tym regulamin zachęca do takiego dialogu.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 20:15 przez Przeemek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 21:01

A wiecie, że w połowie XVI wieku miała miejsce seria spotkań pomiędzy przedstawicielami Papieża i przedstawicielami Reformacji Protestanckiej?
Było to jeszcze przed Soborem w Trydencie.
I było bardzo bardzo blisko, żeby zażegnać rozdzielenie się Rzymu i Reformacji.

Może te różnice nie były wtedy jeszcze takie wielkie?
28.VI – 28.VII.1540 – Dysputa w Haguenau – ustalenie warunków przyszłej dyskusji katolicko-luterańskiej. Brali udział m.in. (brat Karola V) król Ferdynand I i nuncjusz papieski Giovani Monroe oraz (wg francuskiej wikipedii): Jean Calvin, Brenz, Bucer, Capiton, Cruciger, Philippe Melanchthon, Menius, Myconius, Geldenhauer, a także katolicy Johannes Eck, Fabri.

25.11.1540 – 17.01.1541 – Dysputa w Wormacji – dalszy ciąg Dysputy z Haguenau. Cesarz karol V wysłał negocjatora Nicolasa Perrenot de Granvelle aby pośredniczyl miedzy katolikami a protestantami. Brali udział Martin Bucer, Johannes Gropper,

05.04.1541 – Dysputa w Regensburgu (Ratyzbonie) – najmocniejsza próba pojednania katolicko luterańskiego. Z udziałem m.in. Johanna Groppera, Gasparo Contariniego, Johana Ecka (katolicy, zwolennicy Erazma i poza tradycjonalistą Eckiem przychylni reformom kościoła) i Martina Bucera, Filipa Melanchtona, Johana Pistoriusa (reformacja). Próba pojednania nieudana.
https://unitarianin.wordpress.com/2014/ ... xvi-wieku/
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 21:20 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-26, 23:41

komus na poczatku watku po....niczyły sie sprawy karno administracyjne czy porzadkowe ( decyzja słuszna lub nie o spaleniu Husa, czy o sposobie postepowania z heretykami ) z sprawami doktrynalnymi i teologicznymi. to o tobie @Przeemek
Nie swiadczy to o głebokosci poznania tematu tylko o zacietrzezwieniu ideologicznym. Nie teologicznym tylko ideologicznym.
I mozna przytaczac pierdyliardy przykładów ale zmanipulowane tysiace przykładów nie beda prawdziwe tylko z powodu ich ilosci . bo tp nie ta materia.
a ty zes połaczył jedno z drugim i na tej podstawie posunałes sie do sugerowania ze palenie heretyków to prawie ze esencja katolicyzmu...
I za to w realu prawdopodobnie spotkałby cie los Ariusza.

Stad mój tekst o kłamstwie i manipulacji. I nazwaniu ludzi stosujacych ten chwyt kłamcami i manipulantami .

Podobnych uogólnień dokonywali bolszewicy. ( kiedy dokonywali projekcji z wyzysku feudalnego czyli błedów ludzi kosciola na sprawy teologiczno moralne czyli sama religia to opium dla mas, Jakby wyzysk był elementem doktryny katolickiej

podobnie robi sie teraz gdy poszczególne barbarzynskie wyczyny czy pedofili w sutannach czy homoseksualistów w sutannach projektuje sie na cały Kosciół , dogmaty by poderwac sama wiare.Jakby pedofilia czy homoseksualizm stanowił baze nauki moralnosci seksualnej Koscioła.A
nie jej wynaturzenie
Podobny manewr zastosowano u zarania reformacji . postulaty ( pomieszane słuszne z bzdurnymi ) potem daznosc do wejscia w konflikt , napedzana ambicja ( bo ja musze miec racje i za nic w swiecie nie myle sie bo jestem nieomylny ), podbicie stawki do maksimum by druga strona odrzucila. dalej działania propagandowe obwiniajace druga strone za odrzucenie słusznych postulatów i podczepienie pod to postulatów niesłusznych by je uwiarygodnic...
SKutek ? Niekontrolowany proces zniekszatałcania doktryny w rózne strony czego wyrazem sa kardynalne róznice miedzy protestantami czy ruchami wyrosłymi na ich gruncie czyli arianskimi w swej istocie czy tryteistycznymi

Prywatnie uwaza ze spalenie czy Husa czy Wycliefa czy nawet krucjaty przeciw albigensom były głupotą . to nie pierwsze herezje które sie rozpłyneły.
Zle sie natomiast stało ze nie udało sie politycznej czesci buntu Lutra zdławic w zarodku.


Kosciół całe szczescie dysponuje narzedziami na weryfikacje nowych pradów myslowych .Nie zawsze jest skuteczne.
Toze później Duch Sw zaczyna wspołpracowac z kosciłem czy odłaczonymi od niego i wychodzi czesto na dobre , nawet bardzo dobre nie oznacza ze zródło rozlamu, buntu było dobre i było to zamierzeniem Ducha Sw tylko swiadczy własnie o potedze i wszechmocy Ducha Sw.

Dodano po 35 minutach 44 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 12:47
CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 12:35 Uważam że jeśli ktoś o kimś mówi, że jest kłamcą i manipulatorem,to druga osoba ma prawo się bronić.
Z tym również sie zgadzam.

Dodano po 11 minutach 7 sekundach:
Przy okazji, napiszę o tym, czego mi brakuje w internetowych dyskusjach protestancko-katolickich.
Żeby i jedna i druga strona odnosiły się do współczesnych XXI-wiecznych argumentów zarówno protestanckich jak i katolickich.
Bez przywoływania Soboru Trydenckiego z jednej a Marcina Lutra z drugiej strony.
Bez przywoływania średniowiecznych sporów "sola fide" czy "fide et ...".

Chciałbym, żeby protestanci wzięli Katechizm Kościoła Katolickiego z 1994 i na nim się oparli formułując swoje argumenty.
Chciałbym, żeby katolicy wzięli jakiś współczesny dokument protestancki i na nim się oparli.

I niech ta dyskusja trzyma się jakichś ram, jakiejś dyscypliny.
Żeby z tego coś było dla czytających.
Żeby z tego był jakiś wartościowy wniosek.
po prostu wtedy wyjda ci roznice doktrynalne , dogmatyczne .
A ze kazano nam ( wszystkim , niezaleznie od denominacji )głosic w pore i nie w pore to bedzie iskrzyc. Ta materia dotyczy przeciez naszej tozsamosci. Zwykle nie jestesmy sklonni zmieniac swojego przekonania czy nwet przzeswiadczenia w dyskusji z innym tylko bardziej pod wpływem zdarzen niezaleznych.
Jezeli np mi podczas " wizyty na Jasnej Gorze " po obejsciu na kolanach obrazu wybuchło samo z siebie w głowie ze bedzie sie mna opiekować to zrozumiałym jest ze jakakolwiek próba zrobienia z Marii matki Jezusa " tylko inkubatora " spowoduje we mnie reakcje gniewu. Czy ja wtedy sam chciałem to usłyszeć czy rzeczywiscie była to Ona to juz mniejsze znaczenie. Ale mój umysł wie ze to sie zdarzyło. Ibyło prawdziwe.

Anegdotycznie wtedy kiedy bylismy tam to bya tez na wałach konferencja jakiegos byłego luteranskiego pastora który opowiadał o Niej .
Troche przekornie to wygladało ze Szwed na murach i błoniach klasztoru bronił Jej obrazu i całej otoczki marilogicznej. Jakby chciał zmazac winy swych przedków z Potopu.
Az było słychac chichot z góry Co / to mówicie za ja Pan Bóg humoru nie mam ? He he, to patrzcie.
Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 00:19 przez Gzresznik Upadający, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany