Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Przeemek » 2023-10-26, 11:23

[uwaga dla czytających - wątek założył pod takim tytułem protestant- wyjaśnia Dezerter]
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-29, 13:06 tak jak wspomniałem i widac to po tobie, duchowym dziedzictwem reformacji jest kłamstwo.
potwierdzasz ze reformacja raczej dziełem Ducha Sw nie była. Raczej jego przeciwnika.
Co konkretnie widać? Skąd wiesz, że widać dokładnie to co Ty widzisz, uzasadnij....... chyba, że chciałeś tylko wyrazić swoją opinię......
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-29, 13:06 " W tym kontekście, praktyka palenia na stosie jako kara za herezję była częścią szerszego systemu wierzeń i praktyk zarówno w Kościele katolickim, jak i potem odziedziczona w pewnych odłamach protestanckich. Stąd mogło być trudne dla niektórych reformatorów całkowite odrzucenie tej praktyki, nawet jeśli byli krytyczni wobec innych aspektów Kościoła katolickiego z którego się wywodzili."
JESTEŚ KŁAMCĄ I MANIPULATOREM>
Masz coś więcej niż tylko swoją opinię? Masz jakieś dowody na swoje oskarżenia?

Czy podjęcie przez Sobór decyzji o śmierci Jana Husa i spaleniu go na stosie https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus - nie było głosem wiary Katolickiego Kościoła? Przecież w tradycji katolickiej decyzje podjęte na soborach, zwłaszcza gdy są zatwierdzone przez papieża, są uznawane za ostateczne i niepodważalne? Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, sobory (i synody) są najwyższym autorytetem w sprawach wiary i moralności, i są one uznawane za głos wiary wszystkich katolików.

A czytałeś zacytowaną bullę Leona X ?

"(...) Niektóre spośród tych błędów postanowiliśmy zaś włączyć do niniejszej bulli, a ich istota jest następująca:
(...)
28. Jeżeli papież coś zdecydował, wraz z większą częścią Kościoła, nie popełniając nawet błędu, to jednak nie będzie grzechem ani herezją być innego zdania, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie nie dotyczące wiecznego zbawienia, dopóki określone stanowisko nie będzie ustalone (a przeciwne – odrzucone) przez sobór powszechny.
(...)
30. Niektóre spośród nauk Jana Husa, potępione przez sobór w Konstancji, są w najściślejszym sensie chrześcijańskie, najbardziej prawdziwe i ewangeliczne, a więc Kościół powszechny nie mógłby ich potępić.
....
33. Skazywanie heretyków na karę spalenia jest sprzeczne z wolą Ducha.
34. Wojowanie z Turkami jest niezgodne z wolą Bożą, bo to Bóg karze przez nich nasze nieprawości.
(...)
Każdy zdrowo myślący człowiek łatwo stwierdzi, jak szkodliwe, przewrotne, gorszące i oszukańcze dla pobożnych i prostolinijnych umysłów są te różne błędy, jak dalece sprzeciwiają się one miłości i czci należnej świętemu Kościołowi Rzymskiemu, który jest matką wszystkich wiernych i nauczycielką wiary........Przeprowadziliśmy więc uważne studia, poddaliśmy sprawę pod dyskusję i dokonaliśmy uważnego sprawdzenia oraz dojrzałego namysłu z udziałem każdego spośród naszych braci, czcigodnych kardynałów świętego Kościoła Rzymskiego, jak również z udziałem przełożonych i ministrów generalnych zakonów, a także profesorów i mistrzów świętej teologii i prawa (zarówno świeckiego, jak i kanonicznego). Ustaliliśmy, że wspomniane błędy albo tezy nie są katolickie i nie można ich nauczać w tym brzmieniu, ale są one raczej przeciwne nauce i tradycji Kościoła katolickiego, sprzeciwiają się również prawdziwemu ujęciu Pisma Świętego, którego naucza Kościół. Święty Augustyn twierdził, że autorytet Kościoła należy przyjmować w całej pełni i dlatego powiedział, że nie uwierzyłby Ewangelii, gdyby go o niej nie zapewnił autorytet Kościoła katolickiego.........Korzystając z rady i za zgodą naszych wspomnianych czcigodnych braci, po dojrzałym namyśle nad każdą z osobna i nad wszystkimi spośród wymienionych wyżej zdań, mocą autorytetu Boga Wszechmogącego, świętych apostołów Piotra i Pawła, oraz mocą Naszego autorytetu, potępiamy, wykluczamy i całkowicie odrzucamy wszystkie te zdania albo błędy jako heretyckie, gorszące, fałszywe, obraźliwe dla pobożnych uszu i zwodnicze dla prostych umysłów, oraz przeciwne wierze katolickiej. Wymieniając te zdania postanawiamy i wyjaśniamy, że wszyscy wierni, obojga płci, mają obowiązek traktować te zdania jako potępione, wykluczone i odrzucone… Mocą świętego posłuszeństwa zobowiązujemy do tego wszystkich, pod karą automatycznej ekskomuniki większej…...Zakazujemy wszystkim razem i każdemu z osobna wiernym, płci obojga, mocą świętego posłuszeństwa i pod groźbą wymienionych powyżej kar, które będą wiązały mocą samego prawa: czytania, posiadania, głoszenia, pochwalania, drukowania, publikowania albo bronienia tych pism.......Papież rzymski został ustanowiony mocą Bożą do nakładania kar duchowych i doczesnych stosownie do okoliczności. Celem tej władzy jest unieszkodliwianie niegodziwych zamysłów błądzących ludzi, którzy do tego stopnia opanowani przez fałszywe pomysły niegodnych planów, ...... Leon X. Bulla Exsurge Domine – Potępienie błędów Marcina Lutra, http://rodzinakatolicka.pl/leon-x-bulla ... ina-lutra/]


Bulla wyraźnie podkreśla, że przede wszystkim jest to zdanie: "...z udziałem każdego spośród naszych braci, czcigodnych kardynałów świętego Kościoła Rzymskiego, jak również z udziałem przełożonych i ministrów generalnych zakonów, a także profesorów i mistrzów świętej teologii i prawa (zarówno świeckiego, jak i kanonicznego)...", że dogłębnie przeanalizowali oni te wymienione tezy Lutra: "Przeprowadziliśmy więc uważne studia, poddaliśmy sprawę pod dyskusję i dokonaliśmy uważnego sprawdzenia oraz dojrzałego namysłu......po dojrzałym namyśle nad każdą z osobna i nad wszystkimi spośród wymienionych wyżej zdań" i podjęli decyzję, że są one niezgodne z tradycją i nauką Kościoła Katolickiego: "..Ustaliliśmy, że wspomniane błędy albo tezy nie są katolickie i nie można ich nauczać ......są one raczej przeciwne nauce i tradycji Kościoła katolickiego,..." , że są tez przeciwne wierze katolickiej: "...mocą autorytetu Boga Wszechmogącego, świętych apostołów Piotra i Pawła, oraz mocą Naszego autorytetu, potępiamy, wykluczamy i całkowicie odrzucamy wszystkie te zdania albo błędy jako heretyckie, gorszące, fałszywe, obraźliwe....oraz przeciwne wierze katolickiej ", mało tego, jeżeli każdy(katolik) będzie miał inne zdanie to ekskomunika: "...Mocą świętego posłuszeństwa zobowiązujemy do tego wszystkich, pod karą automatycznej ekskomuniki większej...".....

Mało tego... za nieprzestrzeganie tej bulli, katolikowi grożą inne kary: "...Nakładamy na nich wszystkich karę ekskomuniki albo anatemy, wieczystego potępienia i interdyktu, pozbawienia godności, zaszczytów i dóbr, zarówno ich samych, jak i ich następców, a ponadto ogłaszamy ich jako niezdolnych do ich posiadania, a także karę konfiskaty dóbr oraz winnych zdrady. Stwierdzamy, że wszyscy ci ludzie popadają pod wyrok skazujący, podobnie jak pod inne postanowienia, cenzury i kary ustanowione w prawie kanonicznym wobec heretyków i określone we wspomnianej już bulli....".


W praktyce, ekskomunika była często pierwszym krokiem w serii działań, które mogły prowadzić do bardzo surowych konsekwencji. Dlatego Bulla "Exsurge Domine" była tak znacząca, nie tylko potępiła Lutra i jego nauki, ale również otworzyła drogę do dalszych kar, zarówno kościelnych, jak i świeckich. Natomiast ekskomunikowani byli uznawani za heretyków i w wielu przypadkach przekazywani władzom świeckim, gdzie mogli zostać poddani różnym formom kary, włącznie z paleniem na stosie.
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-29, 13:06 .....
"W tym kontekście, praktyka palenia na stosie jako kara za herezję BYŁA CZĘSCIĄ SZERSZEGO SYSTEMU WIERZEŃ i praktyk zarówno w Kościele katolickim, jak i potem odziedziczona w pewnych odłamach protestanckich. Stąd mogło być trudne dla niektórych reformatorów całkowite odrzucenie tej praktyki, nawet jeśli byli krytyczni wobec innych aspektów Kościoła katolickiego z którego się wywodzili"

gdyby smarkacz napisał samych praktyk , to od biedy mozna byłoby to uznać tylko za manipulację
Ale on napisał o wierzeniach. To tak jakbysmy jako katolicy w ramach liturgii palili innowierców. JAKO ELEMENT TEJZE LITURGII.
Dobrze że nie powiedział tego w spotkaniu bezpośrednim bo prawdopodobnie skonczyłoby sie to rękoczynem z mojej strony.
Gdybyś Ty miał trochę ogłady i zaznajomił się z historią nie tylko Kościoła Katolickiego ale i chrześcijaństwa, to byś nie pisał takich bzur i robił z kapelusza założeń... cały czas pokazujesz, że nie wiesz w takim razie czym jest wiara i doktryna samego KK, a co dopiero w chrześcijaństwa.....

Zacytowałem ci czarno-na-białym bullę jako dowód.......a Ty potrafisz tylko oskarżyć opinią.... tym lepiej dla dowodów........ czytelnicy potriafą czytać i sami ocenią...... ale twoją manipulację - bo jasno przedtsawiłem definicję "duchowego dziedzictwa", jak i "systemu wierzeń", który nie ogranicza się z definicji tylko do liturgii, ale gdyby tego było mało, zacytowana bulla jasno wskazuje co należy do tego systemu wierzeń i nie ogranicza się do twoich manipulacji i przekręceń.

A zacytowałem zaledwie jedną bullę...... jest ich nie mało, słyszałeś o "Ad abolendam haeresim" 1184 r. Lucjusza III, dekret wydany podczas soboru w Veronie i zatwierdzony przez cesarza Fryderyka I? Był autoryzowanym dokumentem Kościoła katolickiego, zatwierdzonym przez papieża i mającym moc prawa kościelnego. Dekret ten był częścią szerszego systemu wierzeń i praktyk kościelnych mających na celu zachowanie jedności doktrynalnej i zwalczanie herezji. Jeszcze sam w sobie nie zawierał kary śmierci, ale nakazywał ścisłą współpracę z władzami świeckimi i otworzył drogę dla jej stosowania przez te władze, które były zobligowane do współpracy z Kościołem w zwalczaniu herezji. Zgodnie z ówczesnymi poglądami, herezja była nie tylko zagrożeniem duchowym, ale również społecznym i politycznym, co uzasadniało użycie drastycznych środków, w tym kary śmierci, w celu jej zwalczania. Potem kolejne kroki, zatwierdzona Bulla "Ad exstirpanda" (1252)(fragmenty postanowień są nawet na wikii https://pl.wikipedia.org/wiki/Ad_extirpanda ), papież Innocenty IV wydał bullę, która autoryzowała inkwizytorów do stosowania tortur w celu uzyskania zeznań od podejrzanych o herezję. Bulla ta również nakazywała świeckim władzom współpracę z inkwizycją, co często prowadziło do palenia na stosie. A może słyszałeś o "Konstytucjach Klementyńskich"(ówczesne prawo kanonicznie) zawierały przepisy dotyczące herezji i kar za nią - w Partes, pierwszej części Konstytucji, znajduje się dekret "De haereticis" który zobowiązywał władze świeckie do wspierania inkwizycji w tępieniu herezji. Przewidywał wiele różnych kar za herezję, ale jedyną karą dla niepoprawnych heretyków powinno być wydanie ich w ręce władz świeckich do spalenia na stosie. Decyzja Soboru w Konstancji o spaleniu Husa tylko potwierdza taki system wierzeń i praktyk(które są potwierdzeniem wierzeń).............. nie przyszedłem tutaj wylewać brudów z przeszłości, ale z pewnością będę bronił przed subiektywną oceną wiary protestanckiej jak twoje opinie które to zniekształcają, wybielając władze KK..... jacy to z nich buntownicy i przeciwinicy "prawowitej wiary" byli... guzik wiesz o przeszłości.......
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-29, 13:06 Dobrze że nie powiedział tego w spotkaniu bezpośrednim bo prawdopodobnie skonczyłoby sie to rękoczynem z mojej strony.
za ten konkretny akt kłamstwa, bezczelnego , obraźliwego i gówniarskiego .
Przecież to wiara, że uczestnictwo w krucjacie daje odpusty i zapewnia zbawienie, była często motorem takiego działania wielu katolików. To nie jest system wierzeń? Między innymi dlatego tak Luter, czy wcześniej Hus, sprzeciwiali się odpustom.

Rozumiem, że pewne fakty z historii, szczególnie odnoszące się do poczynań władzy kościelnej oraz kleru, są brutalne i często przerażające. Dotknęliśmy zaledwie czubek góry lodowej. Nie piszę o tym, aby kogoś celowo denerwować, bo już dawno się nauczyłem, że katolicy nie chcą znać tej przeszłości swojego Kościoła i to ich wolny wybór. Ale nie zmienia to faktu, że w kwestii, którą poruszyliśmy, potencjalny czytelnik winien znać wszystkie fakty, więc nie omieszkam komentować twoich stronniczych opinii.

Mogę nawet zrozumieć, że mając tego świadomość, wierny nie chce tej przeszłości poznawać i woli myśleć o przyszłości. Jednak jak już dochodzi do dyskusji o tej przeszłości, należy wyłożyć historię, a nie opinie......
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 19:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 11:28

A ja wiem co robił Kościół i co? Jakiej oczekujesz reakcji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Andej » 2023-10-26, 11:37

Obrzydliwy tytuł wątku. Obraża ludzi. Jest bezpodstawnym oskarżeniem i potępieniem.

Po takim tytule nie mam najmniejszego zamiaru czytać jego zawartości. Niezależnie od zawartego w nim sarkazmu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-26, 11:45

promil ludzi jest psychopatami którzy kłamią i manipulują aby osiągnąć jakiś swój cel, i tacy zdarzają się w każdej wierze/kulturze

absolutna większość ludzi postępuje jak postępuje bo UWAŻA że postępuje SŁUSZNIE. Dotyczy zarówno protestantów, katolików, buddystów, niewierzących itd.

sensem dyskusji może być pokazanie że 'twoja słuszność' i 'moja słuszność' są jakoś sensowne, ale może któraś jest bardziej sensowna?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Przeemek » 2023-10-26, 11:50

CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 11:28 A ja wiem co robił Kościół i co? Jakiej oczekujesz reakcji?
Niczego nie oczekuje w kwestii o której piszesz.....

Natomiast w innej, czyli w konkretnej dyskusji na pewno nie takiej:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-29, 13:06 JESTEŚ KŁAMCĄ I MANIPULATOREM>
Czyli oskarżaniem bez uzasadnienia.........
Andej pisze: 2023-10-26, 11:37 Obrzydliwy tytuł wątku. Obraża ludzi. Jest bezpodstawnym oskarżeniem i potępieniem.

Po takim tytule nie mam najmniejszego zamiaru czytać jego zawartości. Niezależnie od zawartego w nim sarkazmu.
Wyraża on tylko opinie jednego z katolików z jakim miałem przyjemność dyskutować.

Jedynie kogo może obrażac to protestantów, a że ja jestem jednym z nich, to można odebrać jako samokrytykę..... ale może być trochę niesprawiedliwy, bo nie wszyscy mają taką opinię....... jednak sprostowania nie było......

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 12:23

Panowie - jaki jest sens tego wątku?
By się nawzajem wyzywać?
Przecież dlatego @Dezerter zamknął poprzedni.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: AdamS. » 2023-10-26, 12:29

Przeemek pisze: 2023-10-26, 11:50 Jedynie kogo może obrażac to protestantów, a że ja jestem jednym z nich, to można odebrać jako samokrytykę..... ale może być trochę niesprawiedliwy, bo nie wszyscy mają taką opinię....... jednak sprostowania nie było......
Nie, Przemku - osobiście czuję, że ten tytuł wymierzony jest w katolików, sarkastycznie przestawiając ich jako obskurantów, którzy rzekomo w takim świetle mieliby postrzegać protestantów. A przecież wielu z nas, katolików, ma do protestantów stosunek braterski (sam się do takich zaliczam). Więc po co pisać w taki sposób?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 12:31

@AdamS. Warto znać kontekst tego wątku - to @Gzresznik Upadający wyzwał Przemka od kłamców, manipulatorów.
A @Dezerter zamknął wątek zanim @Przeemek zdołął odpisać.
Ale usuńcie to, bo szkoda patrzeć na to wszystko ... :(
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 12:35 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 12:35

Uważam że jeśli ktoś o kimś mówi, że jest kłamcą i manipulatorem,to druga osoba ma prawo się bronić.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 12:36

CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 12:35 Uważam że jeśli ktoś o kimś mówi, że jest kłamcą i manipulatorem,to druga osoba ma prawo się bronić.
Z tym również sie zgadzam.

Dodano po 11 minutach 7 sekundach:
Przy okazji, napiszę o tym, czego mi brakuje w internetowych dyskusjach protestancko-katolickich.
Żeby i jedna i druga strona odnosiły się do współczesnych XXI-wiecznych argumentów zarówno protestanckich jak i katolickich.
Bez przywoływania Soboru Trydenckiego z jednej a Marcina Lutra z drugiej strony.
Bez przywoływania średniowiecznych sporów "sola fide" czy "fide et ...".

Chciałbym, żeby protestanci wzięli Katechizm Kościoła Katolickiego z 1994 i na nim się oparli formułując swoje argumenty.
Chciałbym, żeby katolicy wzięli jakiś współczesny dokument protestancki i na nim się oparli.

I niech ta dyskusja trzyma się jakichś ram, jakiejś dyscypliny.
Żeby z tego coś było dla czytających.
Żeby z tego był jakiś wartościowy wniosek.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 12:48 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 12:58

Ale po co o tym rozmawiać jeśli obie strony są przekonane o swojej słuszności?
Do czego by mnie chciał przekonać protestant swoimi dokumentami? Co to we mnie zmieni? Mam już swoją wiarę, czemu mam się intetesować cudzą?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 13:02

CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 12:58 Ale po co o tym rozmawiać jeśli obie strony są przekonane o swojej słuszności?
Do czego by mnie chciał przekonać protestant swoimi dokumentami? Co to we mnie zmieni? Mam już swoją wiarę, czemu mam się intetesować cudzą?
Kto Ci każe się czymkolwiek interesować?
Ja pisałem o sobie, nie o Tobie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 13:03

Nie no, pisałeś o dialogu i interesowaniem się cudzymi dokumentami. Po co?

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Przeemek » 2023-10-26, 13:05

AdamS. pisze: 2023-10-26, 12:29 Nie, Przemku - osobiście czuję, że ten tytuł wymierzony jest w katolików, sarkastycznie przestawiając ich jako obskurantów, którzy rzekomo w takim świetle mieliby postrzegać protestantów. A przecież wielu z nas, katolików, ma do protestantów stosunek braterski (sam się do takich zaliczam). Więc po co pisać w taki sposób?
W tym kontekście odpisałem do Andeja, że może być niesprawiedliwy...... mogę go zmienić, ale nie ma już edycji "tytułu"..........
CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 12:35 Uważam że jeśli ktoś o kimś mówi, że jest kłamcą i manipulatorem,to druga osoba ma prawo się bronić.
Prawo do obrony to jedno - Dezerter zamknął wątek.
Ale ważniejsze jest, że oskarżanie trzeba uzasadnić - wymóg regulaminu § 6 i § 5 "Rzetelna i poparta argumentami krytyka..... ", co prawda delikatną uwagę dostał od moderatora, jednak nie odnośnie regulaminowego wymogu udowodnienia swoich oskarżeń.... @Gzresznik Upadający tego nie robi, tylko cytuje fragment mojej wypowiedzi i opiniuje.........
Z drugiej strony brak rzetelengo i merytorycznego uzasadnienia w zasadzie jest lepsze dla argumentów strony oskarżanej, bo nie ma ono wtedy wartości(czyli przekonania, jak pisze regulamin nie jest rzetelne), każdy czytelnik, nawet nieuważny to dostrzeże.

Poza tym miałem nic nie pisać, ale że pan @Gzresznik Upadający zrobił się wręcz wylewny i zwiękrzył ilość swoich opinii, to merytorycznie skomentowałem, że sam manipuluje - podając konkretne fakty jak bulle papieskie czy decyzje Soborów.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 13:11 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Protestanci to kłamcy i manipulanci..reszta to święci..

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 13:08

CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 13:03 Nie no, pisałeś o dialogu i interesowaniem się cudzymi dokumentami. Po co?
NIe wiem o czym mówisz.
Ale powtarzam Ci jeszcze raz, nie musisz sie niczym interesować. Niczym.
To tylko dla tych co chcą.
EOT
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Zablokowany