Psychopaci

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 16:55

Ciekawy artykuł - komuś może wydać się śmieszny ale komuś, kiedyś, być może się przyda. Psychopaci są wśród nas.

,, Psychopaci – po czym Ich poznać
Młody James Holmes otworzył ogień na premierze filmu „Mroczny rycerz powstaje”, zabijając 12 osób i raniąc 58 innych. Media nazwały go „psychopatą”, mimo zdecydowanych protestów psychologów – według nich Holmes miał najprawdopodobniej silne załamanie nerwowe. Jednak mroczne słowo „psychopata”, pojawia się w mediach i codziennych rozmowach coraz częściej. Josef Fritzl czy Anders Breivik rozbudzili społeczny lęk przed szaleńcem o bezwzględnych, lodowatych oczach. Kim jest psychopata? Czy analiza komunikacji niewerbalnej może pomóc nam go rozpoznać?

Psychologowie twierdzą, że symptomy psychopatii można zauważyć bardzo wcześnie, praktycznie już w wieku dziecięcym. Im wyraźniej zarysowuje się osobowość, tym bardziej zauważalne stają się pierwsze niepokojące sygnały. Brak poczucia winy, patologiczny egocentrym, niski próg wyzwalania agresji, wyjątkowa łatwość kłamania oraz manipulowania otoczeniem i, jak twierdzą niektórzy badacze, „całkowity brak sumienia”. Najbardziej niebezpieczny jest jednak deficyt lęku, który sprawia, że psychopaci czują się nietykalni, a nawet nieśmiertelni. W późniejszych latach zmienia się część cech osobowych, tzn. psychopata może wyróżniać się nadzwyczajnym urokiem osobistym bądź nieprzeciętną inteligencją; lub wręcz przeciwnie – być „cichym chłopakiem z sąsiedztwa”. Ważny jest również fakt, że nie każdy psychopata staje się maniakalnym zabójcą – często osoby o tego typu zaburzeniach to np. toksyczni partnerzy, władający życiem bliskich osób w sposób absolutny. Psychopatę spotkać można również na stanowiskach kierowniczych – są bezwzględnymi przełożonymi, „pozbawionymi serca, zimnymi jak głaz biurokratami”.

Specjaliści zajmujący się komunikacją niewerbalną zastanawiają się do dziś, czy można rozpoznać psychopatę za pomocą analizy mowy ciała. Istnieje wiele różnych teorii i domniemywań, często wyznaczanych nieco intuicyjnie. Powszechnie mówi się na przykład o charakterystycznym układzie w obrębie oczu. W wypadku kilku znanych psychopatów, można rzeczywiście zauważyć zastanawiające podobieństwo: ich oczy są otwarte szerzej, niż u „przeciętnego” człowieka. Co więcej, takie zachowanie nie występuje epizodycznie (jak np. podczas normalnej ekspresji zaskoczenia), ale utrzymuje się niemal permanentnie. Dodatkowo łączy się z charakterystycznym spojrzeniem, określanym jako „świdrujące”, „niepokojące”, „beznamiętne”. Spójrzmy na zdjęcia Teda Bundy`ego (amerykański seryjny morderca), Stevena Hayesa (zabijał ludzi i zbierał ich buty jako trofea) czy chyba najsłynniejszego filmowego psychopaty – Hannibala Lectera, znakomicie zagranego przez Anthonego Hopkinsa.

psychopaci

Jednak to tylko podejrzenia. Faktem jest natomiast wyraźne usztywnienie postawy, charakterystyczne dla dużej części osób z zaburzeniami psychicznymi. Niektórzy chorzy podczas chodzenia nie będą np. poruszali rękoma, utrzymując je nieruchomo wzdłuż ciała. Polecam w ramach eksperymentu przejść w taki sposób choćby kilkanaście kroków – odczucie nienaturalności jest aż nazbyt wyraziste. Jednak i ten symptom wydaje się dwuznaczny – podobny efekt powodują bowiem niektóre leki.

Ciągle natrafiamy na jakieś „ale” – na usta ciśnie się więc pytanie: czy istnieje wiarygodna metoda, pozwalająca na wykrycie psychopaty?

Odpowiedź brzmi: Tak. Załóżmy, że widzimy wypadek: rozpędzony pociąg uderza w samochód, stojący na torach; ciała pasażerów zostają kompletnie zmasakrowane. Na twarzy przeciętnego obserwatora zobaczymy zaskoczenie, przerażenie, ból. Natomiast twarz psychopaty rozświetli się w ulotnym uśmiechu, lub nawet ekspresji silnego podniecenia. Zjawisko to można nazwać „ekspresjami w krzywym zwierciadle”. Zwróćmy uwagę na zachowanie Andersa Breivika, który w metodyczny, chłodny sposób zamordował 77 osób na wyspie Utoya. Podczas rozprawy odtworzono film propagandowy jego autorstwa – na twarzy Norwega pojawiły się wówczas łzy wzruszenia. Gdy jednak opisywano jego zbrodnie, wymieniano ofiary (w tym kobiety i nastolatków), gdy rodziny zamordowanych płakały – twarz Breivika była zupełnie neutralna, tylko od czasu do czasu pojawiał się na niej delikatny uśmiech. To charakterystyczna dla osób z zaburzeniami psychopatycznymi „twarz-maska” – bez wyrazu, bez cienia adekwatnej emocji. Brak smutku, strachu, poczucia winy – normalny człowiek nie jest w stanie zrozumieć takiego zachowania.

brevik

Nawiasem mówiąc – te trzy ekspresje niemal nigdy nie pojawiają się na twarzy psychopaty; zazwyczaj zastępuje je pogarda – spójrzmy choćby na Josefa Fritzla. Co ważne, nie potrzebujemy realnego wypadku, by rozpoznać psychopatę. Wystarczy film, zdjęcie lub nawet opowieść.



Nikomu nie życzę spotkania lub co gorsza, wiązania się z psychopatą. Taka ewentualność jest na szczęście mało prawdopodobna, jednak nie można jej wykluczyć – wówczas znajomość wspomnianych „sygnałów ostrzegawczych” bez wątpienia okaże się bezcenna...,,

www.marszałkowski.org

John Wick

Re: Psychopaci

Post autor: John Wick » 2023-10-26, 17:10



W końcu temat który lubie psychologia i psychopaci nie że mnie to pasjonuje albo się tym zachwycam. Ale jako psychologia z nauki lubie taką tematykę badawczą.
Jak taki temat zapodany to dodam jakieś materiały od siebie bo czemu by nie zrobić takiego małego tutaj koncika psychologicznego? Taka tematyka jest potrzebna w dzisiejszych czasach.
Akurat u mnie mama studiowała psychologie kliniczną to mam trochę fioła na punkcie czytania o takich zaburzeniach.
Podoba się mnie że poruszany jest tutaj taki temat. Sam dużo w tym siedziałem aż ludzie zaczynają myśleć że sam mam shizofrenie 😂😂 a ja za bardzo lubie takie tematy, jak moja mama takie książki miała gdzie było na temat chorób psychicznych od razu czytałem te rozdziały.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Psychopaci

Post autor: helperman » 2023-10-26, 17:13

To o czym piszesz @CiekawaXO to wypisz wymaluj ruscy oficjele i przywódcy. Mają to w genach oraz w dziedzictwie historycznym i kulturowym.
Ale w naszych miejscach zamieszkania, na co dzień lub co jakiś czas też można spotkać takich ludzi. Sztuką jest wtedy mądrze postępować. Żeby z jednej strony bronić siebie i innych, z drugiej żeby sobie nie zaszkodzić. Bo czasem jest tak że jest się nielicznym który takie cechy u kogoś dostrzega.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

John Wick

Re: Psychopaci

Post autor: John Wick » 2023-10-26, 17:21



Tutaj taki materiał na temat jak manipuluje psychopata. Jakby się dało to można zrobić tutaj mały koncik psychologii. W tym materiale akurat jest odniesienie do pewnego filmu i bohatera tegoż filmu.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Psychopaci

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 17:23

Trzeba by spojrzeć szerzej i bardziej systematycznie na zaburzenia. Zgodnie z dsm5.
Psychopatyczne I jakiekolwiek inne zaburzenia osobowości to szerokie spektrum.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Psychopaci

Post autor: Arek » 2023-10-26, 17:27

Kiedyś oglądałem dużo horrorów, thrillerów i to w momentach trudnych życiowo dla mnie. Szukałem w tym jakieś odskoczni w sumie teraz to nie wiem czego. Ale grzęzło to wyszstko co widziałem w mojej psychice. Z perspektywy czasu nie chcę tego powtarzać. Pojawiały się lęki, cienie obok mnie lub postaci czmychające tak, bym ich nie zauważył. Różne niecodzienne zjawiska.
Wiem, że to było konsekwencją tego czym żyłem i jakie było moje ciemne wnętrze. Nawet mój wzrok w lustrze był dziwnie przenikliwy, jakby nie był mój.
W sumie dziś jestem wolny i wokół mnie i w mojej głowie jest cisza i nic już z tego nie ma. Mam nadzieję, że tak zostanie.
Generalnie to odradzam zagłębianie się w ciemne tematy, bo to nigdy nic dobrego nie wnosi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 17:28

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 17:23 Trzeba by spojrzeć szerzej i bardziej systematycznie na zaburzenia. Zgodnie z dsm5.
Psychopatyczne I jakiekolwiek inne zaburzenia osobowości to szerokie spektrum.
To spójrz.

John Wick

Re: Psychopaci

Post autor: John Wick » 2023-10-26, 17:30



To jak już jesteśmy w Internecie ,to może taki materiał jak rozpoznać psychopate w Internecie?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 17:32

Temat o psychopatach może uratować komuś życie.
Na przykład :co robił Ted Bundy, żeby zwabić kobiety do samochodu? Udawał że ma rękę w gipsie, że nie może czegoś zapakować, czy może mu pomóc owa ofiara... I ciach, już była w wozie i już nigdy nie wróciła do domu. Warto dzielić się historiami z życia wzietymi, bo psychopaci mają nasladowców.

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Marcin89 pisze: 2023-10-26, 17:30

To jak już jesteśmy w Internecie ,to może taki materiał jak rozpoznać psychopate w Internecie?
To może streść co tam mówią? Nie każdy ogląda filmy.
Ostatnio zmieniony 2023-10-26, 17:33 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Psychopaci

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-26, 17:35

CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 17:28
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 17:23 Trzeba by spojrzeć szerzej i bardziej systematycznie na zaburzenia. Zgodnie z dsm5.
Psychopatyczne I jakiekolwiek inne zaburzenia osobowości to szerokie spektrum.
To spójrz.
Bo ten artykuł podchodzi do sprawy zero-jedynkowo. Albo nie jesteś psychopatą albo jesteś.
Podobnie jest masa filmów na YouTube o narcyzach czy borderline.
To jest takie stygmatyzujące i niesprawiedliwe.
Ale, jest popyt to jest i podaż. Liczą się kliknięcia
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 17:35

@Arek horrory podnoszą poziom lęku to prawda. Tylko że to nie jest wątek o horrorach, a o życiu, i czasami śmierci.
Osobiście boję się psychopatów, że mogę ich spotkać na swojej drodze.

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 17:35
CiekawaXO pisze: 2023-10-26, 17:28
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-26, 17:23 Trzeba by spojrzeć szerzej i bardziej systematycznie na zaburzenia. Zgodnie z dsm5.
Psychopatyczne I jakiekolwiek inne zaburzenia osobowości to szerokie spektrum.
To spójrz.
Bo ten artykuł podchodzi do sprawy zero-jedynkowo. Albo nie jesteś psychopatą albo jesteś.
Podobnie jest masa filmów na YouTube o narcyzach czy borderline.
To jest takie stygmatyzujące i niesprawiedliwe.
Ale, jest popyt to jest i podaż. Liczą się kliknięcia
Nie musisz brać udziału w wątku, jeśli dane są dla ciebie zbyt trywialne, a swoich nie podajesz. Nie musisz go psuć innym.

John Wick

Re: Psychopaci

Post autor: John Wick » 2023-10-26, 17:37



A tutaj taki materiał jak rozpoznać że twój szef to psychopata? Też pomocny materiał. Mam dużo takich filmików na ten temat które mam w ulubionych bo tematyka ciekawa jest. Bo psychopata w związku też oglądałem takie materiały albo dziecko jak rozpoznać w nim że może mieć cechy psychopaty. Co dodałem to tylko kropla w morzu bo jak rozpoznać psychopate czy jak manipuluje psychopata? Ale jeszcze jak działa szef psychopata na wysokim stanowisku czy jak wygląda związek z psychopatą? Też bym to dodał to temat ciekawy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 17:38

Każdy może podać swoje dane, jak najbliżej psychologii. Jak jak znajdę coś ciekawego, będę dodawała.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Psychopaci

Post autor: Arek » 2023-10-26, 17:38

Trzeba ufać, że Bóg nie pozwoli zrobić nikomu krzywdy. Czy ja się boję - walczę z lękami. Jeśli Bóg z nami, którz przeciwko nam :)
Tak tylko dodałem. Dyskutujcie i rozważajcie :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Psychopaci

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-26, 17:39

Marcin, streszczaj te filmy a nie wrzucaj. Nie każdy ma czas je oglądać. Rozumiesz?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”