Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 12:26

Poza różnymi sporami o "zepsuty Kościół" w XVI wieku i próbami jego naprawienia miała miejsce wówczas również dyskusja w sferze idei.
Dyskusja w świecie idei trwa cały czas. Mozliwe, że po prostu akurat tamte czasy spotkały ze sobą wiele róznych wątków, które stały się tożsamościa Reformacji
Czy człowiek jest wolny?

Przyjrzyjmy się tej idei.
Przyjrzyjmy sie IDEI, KONCEPCJI, POGLĄDOWI a nie moralności ludzi, Kościołów, władców itd.

Gdzie był między Lutrem a Papieżem, Reformacją a Kościołem, gdzie były punkty wspólne a gdzie punkty rozbieżne?
Co o tych punktach wspólnych i rozłącznych mówi np.: Wspólna Deklaracja Nauki o Usprawiedliwieniu?
Co mąówią inne dokumenty Kościoła Katolickiego oraz Reformacji?

Na początek dyskusji zachęcam do wysłuchania 13 minut na temat koncepcji wolności z perpektywy Katolickiej.
Fajnie powiedziane, bez wartościowania, z szacunkiem dla rozmówcy

W międzyczasie poszukam jakiegoś głosu ze strony luterańskiej.

Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 12:52 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 6 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 617
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: krz30 » 2023-10-27, 12:38

Czy temat jest o wolności ludzkiej, rozumianej jako zdolności do autonomicznego decydowania o swoich czynach, czy czymś innym?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 12:56

krz30 pisze: 2023-10-27, 12:38 Czy temat jest o wolności ludzkiej, rozumianej jako zdolności do autonomicznego decydowania o swoich czynach, czy czymś innym?
Dobre pytanie!

Bo wolność to zagadnienie szerokie i złożone.

Chodzi mi tu o wolność indywidualną człowieka.
Wolność człowieka w relacji do Boga.
Wolność człowieka w relacji do Dobra i do Zła.
Wolność człowieka wobec stanu swojego człowieczeństwa, wobec conditio humana.
Wolność człowieka wobec grzechu.
ChatGPT pisze:Wolność człowieka jest fundamentalnym i wieloznacznym pojęciem, które odnosi się do różnych aspektów życia jednostki. Istnieje wiele interpretacji i definicji wolności, które mogą być filozoficzne, polityczne, społeczne, czy nawet religijne. Poniżej znajdują się kilka kluczowych aspektów wolności człowieka:

1. **Wolność jednostki:** To prawo jednostki do podejmowania własnych decyzji, wyrażania swoich przekonań, wyboru ścieżki życiowej i rozwoju osobistego. Obejmuje to autonomię w podejmowaniu wyborów dotyczących edukacji, pracy, wiary, oraz innych aspektów życia.

2. **Wolność władzy i represji:** Wolność jest również związana z ograniczaniem władzy instytucji lub jednostek, które mogłyby nadużywać swojej pozycji, ograniczając prawa i możliwości innych.

3. **Wolność słowa:** To prawo do wyrażania swoich myśli, przekonań i opinii, nawet jeśli są one niepopularne lub kontrowersyjne. Wolność słowa jest kluczowym elementem demokratycznego społeczeństwa i umożliwia swobodny przepływ informacji i debatę publiczną.

4. **Wolność wyznania:** Obejmuje prawo jednostki do wyboru, praktykowania i zmiany swojej religii lub wiary, a także swobodę niepraktykowania żadnej wiary.

5. **Wolność gospodarcza:** Oznacza możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wyboru zawodu oraz swobodę przedsiębiorczości.

6. **Wolność od przemocy i ucisku:** To prawo jednostki do ochrony przed przemocą, znęcaniem się i innymi formami ucisku lub wyzysku.

7. **Wolność od dyskryminacji:** Obejmuje prawo do równego traktowania i niedyskryminacji ze względu na rasę, płeć, wyznanie, orientację seksualną, niepełnosprawność i inne czynniki.

8. **Wolność od niewoli i zniewolenia:** Gwarantuje jednostce prawo do niezależności i swobody, zabezpieczając ją przed przymusowym więzieniem lub zniewoleniem.

9. **Wolność kulturowa i językowa:** Zapewnia prawo do wyrażania i praktykowania własnej kultury oraz używania własnego języka.

Warto zaznaczyć, że w praktyce wolność jednostki może być ograniczana przez różne czynniki, takie jak prawo, normy społeczne czy ekonomiczne warunki. Istnieje również wiele dyskusji na temat tego, w jaki sposób różne aspekty wolności mogą się wzajemnie kolidować lub na siebie wpływać.

Podsumowując, wolność człowieka to kompleksowe pojęcie, które dotyczy wielu różnych aspektów życia jednostki i jest fundamentalnym elementem demokratycznego społeczeństwa.
Dodano po 26 minutach 4 sekundach:
Dodam teraz historyczny, stary pogląd luterański.
Muszę tu zacytować fragment tekstu źródłowego:
Konfesja Augsburska 1530.
Dwa punkty: o grzechu i o wolnej woli.
II. O GRZECHU PIERWORODNYM Kościoły nasze nauczają także, iż po upadku Adama wszyscy ludzie wydani na świat w sposób naturalny - rodzą się z grzechem, tj. bez bojaźni Bożej, bez ufności ku Bogu i ze złymi pożądaniami, iż ta ułomność, czyli przyrodzone skażenie, prawdziwie jest grzechem, ściągającym wieczne potępienie i śmierć na tych, co się nie narodzą na nowo przez chrzest i Ducha Świętego. Kościoły nasze potępiają pelagian i innych, którzy przeczą temu, że owo przyrodzone skażenie jest grzechem, i przyćmiewają chwałę zasługi oraz dobrodziejstw Chrystusa, utrzymując, iż człowiek może osiągnąć usprawiedliwienie przed Bogiem własną mocą i rozumem.
XVIII. O WOLNEJ WOLI O wolnej woli Kościoły nasze uczą, że wola ludzka ma pewną swobodę w wypełnianiu sprawiedliwości cywilnej i w wyborze tego, co podlega władzy rozumu, wszakże bez Ducha Świętego nie ma mocy wypełniania sprawiedliwości Bożej lub duchowej, jako że "człowiek zmysłowy nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego". Albowiem owa sprawiedliwość duchowa rodzi się w sercach, gdy ją Duch Święty pocznie przez Słowo Boże. Mówi to Augustyn w dziele Hypognosticon, ks. III: "Przyznajemy, że wszyscy ludzie mają wolną wolę, zdolną wprawdzie rozsądzać sprawy rozumem, choć nie taką, aby bez Boga mogli zacząć lub dokonać czegokolwiek, co dotyczy Boga, wystarczającą jednak w sprawach tego żywota, tak dobrych, jak i złych. W dobrych - mówię - czyli pochodzących z dobroci natury, jak chcieć pracować na roli, jeść i pić, mieć przyjaciela, chcieć się przyodziewać, budować dom, żenić się, hodować bydło, uczyć się rzeczy pożytecznych i chcieć czegokolwiek dobrego, co należy do życia doczesnego. To wszystko istnieje nie bez zarządzenia Bożego, owszem, z Boga jest i się poczęło. W złych - mówię - jak chcieć bałwanowi hołdować, chcieć mordować itd.
Źródło tekstu: http://old.luteranie.pl/pl/index.php?D=145
Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 13:25 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 6 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: faraon » 2023-10-27, 13:25

Tak coraz bardziej odnosze wrazenie ze Rys ma cechy dobrego kandydata na Papieza.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 13:28

faraon pisze: 2023-10-27, 13:25 Tak coraz bardziej odnosze wrazenie ze Rys ma cechy dobrego kandydata na Papieza.
Świat połamie sobie język:
Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam,
Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum,
Dominum Gregorum,
Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Ryś.

:))
Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 13:29 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: faraon » 2023-10-27, 13:30

To uchroni go od plotkowania na jego temat. ;)
Plotkarze polamia sobie jezyki. ;)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 13:43

Być może ten krótki wykład luterańskiego autora - prezentujący pozycję reformacyjną - będzie interesujący w temacie wątku

Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 13:46 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 617
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: krz30 » 2023-10-27, 15:41

Za ciężkie te wykłady na ten moment dla mnie do przesłuchania.

Mi do życia wystarczy wiedza, że zasadniczo jestem wolny. Moją wolność ograniczają rozmaite czynniki, czasem do poziomu utraty kontroli, ale to nie zmienia tego, że wolność jest możliwa. Co do zbawienia - uważam, że rzeczywiście jest to łaska, ale do której trzeba podejść w sposób wolny. Mogę ją przyjąć lub odrzucić. Mogę żyć wg jej standardów lub nie. W jakimś stopniu jednak to ode mnie zależy.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6293
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-27, 15:47

Nie, nie jesteśmy wolnymi ludźmi.
Ale to temat dysputy jak widzę znowu z punktu widzenia katolickiego i protestanckiego.
A Dezerter mówił że Luteranie to już w sumie katolicy.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 617
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: krz30 » 2023-10-27, 15:49

CiekawaXO pisze: 2023-10-27, 15:47 Nie, nie jesteśmy wolnymi ludźmi.
Ale to temat dysputy jak widzę znowu z punktu widzenia katolickiego i protestanckiego.
A Dezerter mówił że Luteranie to już w sumie katolicy.
Możesz rozwinąć temat - "nie jesteśmy wolnymi ludźmi"?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 15:49

krz30 pisze: 2023-10-27, 15:41 Za ciężkie te wykłady na ten moment dla mnie do przesłuchania.

Mi do życia wystarczy wiedza, że zasadniczo jestem wolny. Moją wolność ograniczają rozmaite czynniki, czasem do poziomu utraty kontroli, ale to nie zmienia tego, że wolność jest możliwa. Co do zbawienia - uważam, że rzeczywiście jest to łaska, ale do której trzeba podejść w sposób wolny. Mogę ją przyjąć lub odrzucić. Mogę żyć wg jej standardów lub nie. W jakimś stopniu jednak to ode mnie zależy.
Dla mnie to trochę spór filozoficzny.
Szukanie odpowiedzi na odwieczne pytanie o to czy świat jest (a jesli tak to w jakim stopniu) zdeterminowany?
Skąd zło? Czy w tym wszystkim jestem wolny? I tak dalej.

Sprawa jest złożona.

Dlatego trochę zabawne jest, że często katolicy i protestanci kłócą się o to, jakby to było oczywiste (z jednej i drugiej perpsektywy) i tylko "ten drugi heretyk jest na tyle głupi, albo głupi i złośliwy, że tego nie rozumie".

Ale myślę, że warto się czasami pochylić nad takim tematem ;)
Zwłaszcza, ze jesień i coraz dłuższe wieczory skłaniają do refleksji.
Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 15:51 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6293
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-27, 15:51

No nie jesteśmy, bo działamy pod wpływem tego, czym się nakarmimy, czym nas nakarmią, intelektualnie i dosłownie, jakie mamy geny, biologię.
Najbliżej wolności jest dziecko: póki nie wpoi mu się moralnych zasad: robi co chce.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 15:55

CiekawaXO pisze: 2023-10-27, 15:51 No nie jesteśmy, bo działamy pod wpływem tego, czym się nakarmimy, czym nas nakarmią, intelektualnie i dosłownie, jakie mamy geny, biologię.
Najbliżej wolności jest dziecko: póki nie wpoi mu się moralnych zasad: robi co chce.
Przy okazji polecam rozmowę "skąd zło?" na podkaście Stawiszyńskiego
On porusza tutaj te tematy, ktore wspomniałaś
Ostatnio zmieniony 2023-10-27, 15:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6293
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-27, 15:56

Ale doktorem czego on jest?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jesteśmy wolnymi ludźmi?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-27, 15:58

CiekawaXO pisze: 2023-10-27, 15:56 Ale doktorem czego on jest?
NIe pamiętam. Chyba neurobiologiem. Brzmiał dość łebsko. I było dużo o genach, zmianach w mózgu itd itp
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ